Hausner: jednym z problemów Polski jest brak strategicznego mózgu

Źródło:
TVN24 Biznes
Hausner o stanie systemu ochrony zdrowia w Polsce
Hausner o stanie systemu ochrony zdrowia w PolsceTVN24
wideo 2/10
Hausner o stanie systemu ochrony zdrowia w PolsceTVN24

Problemem Polski jest to, że ona nie ma strategicznego mózgu, że w istocie rzeczy krótkookresowa perspektywa zawsze dominowała nad działaniami długookresowymi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki. W jego ocenie nie ma długookresowej perspektywy w kluczowych dziedzinach naszego rozwoju. - Wszystkie inicjatywy obecnego rządu nic sensownego systemowo nie dały - mówił Hausner, odnosząc się do zmian w systemie zdrowia. Były członek Rady Polityki Pieniężnej mówił też o stopach procentowych w Polsce i kondycji gospodarki.

W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który ma nadawać ton rozwojowi w psychiatrii, prowadzić badania naukowe, a także wypracowywać innowacyjne rozwiązania, nie ma pieniędzy na bieżącą działalność, a dwa tygodnie temu musiał zaciągnąć kolejną pożyczkę w parabanku.

- To na pewno jest sprawa, która nie jest incydentalna. Nie potrafię podać takiego przykładu, aby doszło do takiej skrajności, że w instytucjach parabankowych brana jest chwilówka, po to, aby w ogóle utrzymać działanie organizacji. Ale jeżeli popatrzymy na służbę zdrowia szerzej, szczególnie szpitale, to takich szpitali, które są bardzo zadłużone i z trudem nadążają z finansowaniem bieżących potrzeb jest znacznie więcej - komentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Jerzy Hausner, były wicepremier i minister gospodarki.

- Z jednej strony mamy latami rosnący dług publiczny, który jak się niektórym wydaje nie ma żadnego znaczenia, nie przenosi się na innych. Nieprawda, dług publiczny prędzej czy później będzie przeniesiony na inne organizacje i podmioty. Mamy w tej chwili bardzo zadłużone szpitale i narastający dług zdrowotny naszego społeczeństwa - dodał były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem Hausnera "drastycznym przejawem tego długu zdrowotnego jest nadumieralność, która jest szczególnie wysoka w naszym kraju, i nie jest spowodowana tylko COVID-19". - To był jeden z czynników, ale nie rozstrzygający. W dodatku, kiedy mówię o długu zdrowotnym, to dostrzeżmy to, że część tego długu, to są problemy związane z psychiką. To jest okres, w którym coraz więcej mamy przypadków, wśród dorosłych, i dzieci i młodzieży. To pokazuje, że kwestia długu publicznego, tak czy owak, prędzej czy później rzutuje bardzo na warunki naszej egzystencji - wskazywał gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

"Idziemy od ściany do ściany"

Ochrona zdrowia to najważniejszy temat kampanii wyborczej. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Zdaniem Hausnera brakuje długookresowej perspektywy w kluczowych dziedzinach.

- Podstawowa kwestia, z którą mamy do czynienia to to, że kolejne rządy - przy czym dotyczy to również rządu, którego ja byłem członkiem, aczkolwiek nie ministrem zdrowia - podważały to, co przygotowały rządy poprzednie. W związku z tym my, tak naprawdę, nieustannie reperujemy, ale to nie jest naprawa, to jest po prostu sztukowanie - ocenił były minister gospodarki.

- Wszystkie inicjatywy obecnego rządu nic sensownego systemowo nie dały, na przykład sieć szpitali. Wiązano z tym wielkie nadzieje. Mam wrażenie, że my potrzebujemy po prostu bardziej zbiorowego namysłu, nie jednej ekipy rządowej, i trzymania się rozwiązania, które przyjmiemy. My się tego nie trzymamy, idziemy od ściany do ściany - zwrócił uwagę były wicepremier.

Hausner przyznał, że nie widzi strategii rozwoju Polski na lata. - Wiele lat temu powiedziałem, że jednym z problemów naszego państwa jest to, że ono nie ma strategicznego mózgu, że w istocie rzeczy krótkookresowa perspektywa zawsze dominowała nad działaniami długookresowymi - podkreślił.

Jak zauważył, "jeśli nawet pojawiały się reformy długookresowe, szczególnie w latach 90. i na początku obecnego wieku, to tak czy owak, one były niweczone przez następców". - Nie mamy tej długookresowej perspektywy, nie mamy tych kolejnych kamieni milowych w kluczowych dziedzinach naszego rozwoju, które ustalamy i później kolejne rządy je realizują - wskazywał gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Stopy procentowe w Polsce

Były członek Rady Polityki Pieniężnej był też pytany o poziom stóp procentowych w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej w październiku 2021 roku, w związku z rosnącą inflacją, rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych. W ciągu roku główna, referencyjna stopa procentowa była podnoszona 11-krotnie i wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Rada w październiku ubiegłego roku zdecydowała się jednak utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od października 2021 roku, nie licząc sierpnia, kiedy nie było posiedzenia decyzyjnego.

Rada nie zmieniła wysokości stóp procentowych także podczas kolejnych posiedzeń. Stało się tak również podczas ostatniego, marcowego posiedzenia.

- Jeśli się chce rzeczywiście przeprowadzić proces dezinflacji, czyli chce się obniżyć inflację, konsekwentnie, to podnoszenie stóp procentowych jest podstawowym narzędziem. Widać, że w krajach Europy Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, to jest kwestia podstawowa, nawet zakłócenia, zaburzenia w systemie bankowym nie powstrzymały Fedu (odpowiednik Narodowego Banku Polskiego - red.) od podniesienia stóp procentowych, pewnie podnieśli o 0,25 punktu procentowego mniej, ale z kolei Europejski Bank Centralny podniósł o 50 punktów bazowych. Bank szwajcarski tak samo podniósł stopy procentowe, co zresztą będzie miało wpływ na kwestie kredytów hipotecznych we frankach w Polsce - komentował Jerzy Hausner.

Czytaj także: Frankowicze zapłacą więcej. Rata może być "najwyższa w historii"

W jego ocenie czas na podwyżki stóp w Polsce był. - Czy bank w Polsce powinien podnosić stopy procentowe? Czas na podnoszenie tych stóp procentowych, jeśli chcieliśmy zejść do niższej inflacji był. Teraz ta inflacja będzie się samoczynnie obniżała, ale co to oznacza? To oznacza, że wszyscy będziemy w istocie rzeczy mniej kupowali. Już w tej chwili rok do roku mamy spadek spożycia, spadek realnych wynagrodzeń - zauważył.

Zdaniem byłego wicepremiera "to znaczy, że jesteśmy dzisiaj na ścieżce hamowania naszej gospodarki, bardzo ostrego, bardzo głębokiego, i szybko z tego nie wyjdziemy".

Jak wskazał, obecnie w Polsce mamy do czynienia ze stagflacją. - Ekonomiści nazywają tę sytuację stagflacją, ona może trwać długo. Z takiego stanu gospodarczego bardzo ciężko się wychodzi, i żeby wyjść trzeba być bardzo konsekwentnym w kilku wymiarach, przede wszystkim w wymiarze polityki makroekonomicznej. Tutaj spójność polityki pieniężnej i spójność polityki fiskalnej ma ogromne znaczenie - podkreślił gość "Faktów po Faktach" w TVN24.

Ponadto - jak tłumaczył Hausner - trzeba być bardzo konsekwentnym w wymiarze instytucjonalnym. - To znaczy, że instytucje państwa muszą wypełniać swoją ustrojową rolę, nie mogą być po prostu dominowane przez politykę partyjną - zaznaczył były minister gospodarki.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W lipcu i sierpniu wydano ponad pięć tysięcy paszportów tymczasowych, a od początku działania tej usługi wydano 23,2 tysiąca paszportów - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Paszporty "last minute". Tyle uratowały wyjazdów w wakacje

Paszporty "last minute". Tyle uratowały wyjazdów w wakacje

Źródło:
PAP

Rząd Japonii promuje wprowadzenie elastycznego czasu pracy, limitów nadgodzin, płatnego urlopu i czterodniowego tygodnia pracy - informuje agencja AP. To rewolucja dla Japończyków, którzy w swoim języku mają określenie na zapracowanie się na śmierć - karoshi.

Mają słowo na śmierć z przepracowania. Teraz promują czterodniowy tydzień pracy

Mają słowo na śmierć z przepracowania. Teraz promują czterodniowy tydzień pracy

Źródło:
PAP

Zwolnienia w Goldman Sachs już się rozpoczęły, będą kontynuowane do jesieni i mogą dotknąć ponad 1300 pracowników - podał Reuters, powołując się na "Wall Street Journal". Bank odnotował w lipcu ponad dwukrotny wzrost zysku w drugim kwartale.

Zwolnienia w Goldman Sachs. Ponad 1300 osób może stracić pracę

Zwolnienia w Goldman Sachs. Ponad 1300 osób może stracić pracę

Źródło:
Reuters

Bilety na trasę koncertową Oasis trafiły do sprzedaży, a zainteresowanie sprawiło problemy platformom sprzedającym. Zespół ostrzegł fanów przed odsprzedażą wejściówek po zawyżonych cenach - napisał portal stacji BBC.

Reaktywacja Oasis. Fani walczą o bilety, zespół ostrzega

Reaktywacja Oasis. Fani walczą o bilety, zespół ostrzega

Źródło:
BBC

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowy kolejowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać 1 września. Zaplanowano między innymi krótsze czasy przejazdów - z Poznania do Warszawy przejedziemy pociągiem w 2 godziny 18 minut, z Krakowa do Bochni w około 22 minuty, a podróż z Warszawy do Szczecina potrwa 4 godziny 32 minuty.

Nowy rozkład na kolei od 1 września

Nowy rozkład na kolei od 1 września

Źródło:
PAP

Do sabotażu maszyn wiertniczych doszło pod Kiruną na północy Szwecji - przekazał koncern wydobywczy LKAB. Szwedzki wywiad wcześniej ostrzegał przed zwiększonym ryzykiem aktów sabotażu ze strony Rosji.

Sabotaż maszyn w Szwecji. Wywiad wcześniej ostrzegał

Sabotaż maszyn w Szwecji. Wywiad wcześniej ostrzegał

Źródło:
PAP

Zmienia się Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Można już zalogować się na nowym ekranie do eZUS - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Dodał, że to pierwszy krok w kierunku unowocześnienia całego systemu.

Zmiana dla 13 milionów użytkowników systemu ZUS

Zmiana dla 13 milionów użytkowników systemu ZUS

Źródło:
PAP

Uderzenie pioruna doprowadziło do zamknięcia jedynej elektrowni jądrowej w Armenii - poinformował rząd, cytowany w sobotę przez Reutersa. Metsamor, jest oddalone o ok. 25 km od stolicy Armenii, Erywania. Trwa ponownie uruchamianie elektrowni.

Uderzenie pioruna wyłączyło elektrownię jądrową

Uderzenie pioruna wyłączyło elektrownię jądrową

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot w Niemczech padła główna wygrana, która wyniosła 92,5 miliona euro. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości niemal 2,9 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 30 sierpnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy w Brazylii wydał decyzję o "całkowitym i natychmiastowym zawieszeniu" działania serwisu X Elona Muska w kraju z powodu niedotrzymania przez portal wyznaczonego terminu powołania nowego przedstawiciela prawnego i niezapłacenia nałożonych grzywien.

Serwis X zawieszony w Brazylii. Decyzja Sądu Najwyższego

Serwis X zawieszony w Brazylii. Decyzja Sądu Najwyższego

Źródło:
Reuters, PAP

Pracujemy nad zmianą przepisów, która umożliwi uzyskanie prawa jazdy kategorii B w wieku 17 lat - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że projekt jest gotowy i niebawem zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych.

Zmiany w prawie jazdy. Minister o projekcie

Zmiany w prawie jazdy. Minister o projekcie

Źródło:
PAP

Lasy Państwowe przygotowują nowe zasady, które mają ograniczyć "szalony eksport" drewna poza Unię Europejską - poinformował w piątek resort klimatu. Przygotowane rozwiązania mają sprawić, że oferowany produkt drzewny będzie dostosowany do potrzeb polskich, a nie zagranicznych nabywców.

Koniec z "szalonym eksportem". Nowe zasady

Koniec z "szalonym eksportem". Nowe zasady

Źródło:
PAP

Z powodu najnowszych amerykańskich sankcji chińscy eksporterzy przestali dostarczać produkty do Rosji bez zaliczki - podał dziennik "Izwiestia", przy czym powołał się na prezesa Związku Przewoźników i Spedytorów Drogowych. Gazeta wyjaśniła, że sankcje zaniepokoiły chińskich producentów i banki.

Chińczycy zmieniają podejście do eksportu do Rosji 

Chińczycy zmieniają podejście do eksportu do Rosji 

Źródło:
PAP

Żłobki drożeją nawet kilkukrotnie, ale finalnie rodzice mają zapłacić mniej - to efekt nowego rządowego programu Aktywny rodzic. Podwyżki w placówkach publicznych można tłumaczyć pustkami w kasie samorządów, ale co z prywatnymi żłobkami? - To działanie tylko dla zysku - mówi jedna z ekspertek. Nie zgadza się z nią była właścicielka żłobka, która podkreśla, że to działalność na granicy opłacalności.

Prywatne żłobki a Aktywny Rodzic. "To był ostateczny impuls, żeby zamknąć biznes"

Prywatne żłobki a Aktywny Rodzic. "To był ostateczny impuls, żeby zamknąć biznes"

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku zakończy się tranzyt przez ukraińskie terytorium nie tylko rosyjskiego gazu, ale także rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w wywiadzie dla portalu Nowyny.LIVE.

Koniec tranzytu rosyjskiej ropy. Ważna zapowiedź

Koniec tranzytu rosyjskiej ropy. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Finansowa przyszłość platformy Telegram stoi pod znakiem zapytania po aresztowaniu właściciela Pawła Durowa - napisał dziennik "Financial Times". Wskazał, że zagrożone są plany wprowadzenia firmy na giełdę w ciągu najbliższych dwóch lat.

Media: finansowa przyszłość Telegramu pod znakiem zapytania

Media: finansowa przyszłość Telegramu pod znakiem zapytania

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, Velobank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami BLIK.

Przerwa w największym banku. "Wykonaj wszystkie ważne transakcje wcześniej"

Przerwa w największym banku. "Wykonaj wszystkie ważne transakcje wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

Będę oczekiwał od pani minister wyjaśnienia, dlaczego w sposób bardzo nieprecyzyjny zinterpretowała naszą decyzję - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk, odnosząc się do wypowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Szef rządu zapewnił, że budżecie przewidziano miliardy na sektor mieszkaniowy, a decyzje dotyczące podziału środków nie zostały jeszcze podjęte.

Kolejny zgrzyt w sprawie kredytu zero procent. "Będę oczekiwał od pani minister wyjaśnienia"

Kolejny zgrzyt w sprawie kredytu zero procent. "Będę oczekiwał od pani minister wyjaśnienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Co najmniej dziewięć zespołów ratowników interweniowało w Górach Skalistych w USA po tym, jak uczestnik firmowego wyjazdu integracyjnego odłączył się od swoich kolegów. W dodatku znajomi zabrali przedmioty, którymi wcześniej oznaczyli trasę pośród skał. Jak mówią ratownicy, którzy musieli znieść mężczyznę ze szczytu, "w biurze w najbliższych dniach i tygodniach dojdzie do kilku niezręcznych spotkań".

Pracownik zgubił się na wyjeździe integracyjnym. Trzeba go było znieść na noszach

Pracownik zgubił się na wyjeździe integracyjnym. Trzeba go było znieść na noszach

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Rada Nadzorcza Alior Banku odwołała Radomira Gibałę ze stanowiska wiceprezesa oraz z zarządu z dniem 31 sierpnia 2024 roku - przekazano w komunikacie.

Zmiany w zarządzie Alior Banku

Zmiany w zarządzie Alior Banku

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Vabysmo. Decyzję podjęto z powodu wystąpienia poważnej wady jakościowej. Nadano jej I klasę, "która oznacza, że wada potencjalnie zagraża życiu lub może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia".

Wycofanie z aptek. Wada, "która potencjalnie zagraża życiu"

Wycofanie z aptek. Wada, "która potencjalnie zagraża życiu"

Źródło:
tvn24.pl

Świadczenie 800 plus będzie przysługiwało tym dzieciom ukraińskim, które są skutecznie objęte obowiązkiem szkolnym. Weryfikacja spowoduje wyraźną redukcję tych płatności - powiedział podczas konferencji w piątek premier Donald Tusk.

800 plus dla ukraińskich dzieci do weryfikacji. "Żeby wyeliminować nadużycia"

800 plus dla ukraińskich dzieci do weryfikacji. "Żeby wyeliminować nadużycia"

Źródło:
PAP