Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, który dostosowuje przepisy do tak zwanej nowej matrycy stawek VAT. Projektowane regulacje, opublikowane na stronie Rządowego Centrum Legislacji, mają wejść w życie od początku lipca.
Resort finansów poinformował w uzasadnieniu do projektu, że jego celem jest dostosowanie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 25 marca 2020 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, do wprowadzonej nowelizacją ustawy o VAT z sierpnia ub.r. tzw. nowej matrycy stawek VAT.
"Wymieniona wyżej ustawa zmieniająca reguluje bowiem krajowy system stawek obniżonych (...) w sposób kompleksowy – jej przepisy obejmują również przedmiotowe kwestie objęte dotychczas przepisami rozporządzenia. Na skutek powyższego niektóre regulacje rozporządzenia w zakresie stosowania stawek obniżonych są zbędne" - czytamy w uzasadnieniu.
Ministerstwo Finansów w lipcu 2019 r. po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza nową matrycę stawek tego podatku zwracało uwagę, że dzięki nowelizacji uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty. Wskazano wówczas, że stawki VAT zostaną obniżone m.in. dla: e-booków z 23 proc. na 5 proc., e-prasy z 23 proc. na 8 proc. Dodano, że niższy VAT obejmie także pieczywo, produkty dla niemowląt i dzieci (smoczki, foteliki, pieluszki), produkty higieniczne dla kobiet czy cytrusy. Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT miały być stosowane od 1 kwietnia 2020 r. (termin przesunięto na 1 lipca br.), poza obniżonymi stawkami VAT dla e-booków i e-prasy, które weszły w życie 1 listopada 2019 r.
Obniżone stawki
Obniżenie stawki podatku VAT obejmuje:
1. Owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów – do 5 procent, czyli zostaną objęte stawką jak wszystkie owoce (obecnie są opodatkowane 8-procentową stawką).
2. Pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka zostaną objęte 5-procentową stawką (obecnie pieczywo i wyroby ciastkarskie są objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 procent w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości).
3. Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna będą opodatkowane stawką 5 procent (obecnie jest 8 procent).
4. Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (na przykład pieprz, tymianek) zostaną objęte 8-procentową stawką (obecnie 23 procent).
5. Książki wszelkiego rodzaju: drukowane, na dyskach i taśmach oraz innych nośnikach, jak również w formie elektronicznej (e-booki) – będą miały 5-procentową stawkę (obecnie e-booki i niektóre książki opodatkowane są 23-procentową stawką VAT).
6. Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe będą objęte stawką 5 procent (obecnie 8 procent), podobnie jak artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy).
Wzrost stawek
Wzrost stawki podatku VAT obejmuje natomiast:
1. Niektóre przyprawy nieprzetworzone (na przykład kmin, szafran, kurkuma) – stawka wzrośnie z 5 do 8 procent.
2. Homary i ośmiornice, inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (między innymi kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, a także kawior i dania sprzedawane w placówkach gastronomicznych, których składnikiem są wspomniane produkty, dotychczas opodatkowane 5-procentowym VAT, teraz będą obciążone 23-procentową stawką.
3. Lód używany do celów spożywczych i innych celów chłodniczych – wzrost z 8 do 23 procent.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock