Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Źródło:
PAP
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/5
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

W najbliższych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych za sierpień, rynek pozna odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej, PPI i inflacji bazowej. Rozpoczynający się tydzień na światowych rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii.

Inflacja bazowa

Po tym jak w piątek Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępny szacunek sierpniowej inflacji na poziomie 4,3 proc. rdr i 0,1 proc. ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w ubiegłym miesiącu znalazła się na poziomie 3,7-3,8 proc. rdr wobec 3,8 proc. w lipcu.

W komentarzach po danych ekonomiści zwracali uwagę, że impet inflacji bazowej pozostaje podwyższony, co sugeruje uporczywość fundamentalnych procesów cenowych w Polsce.

"Uważamy, że w inflacji bazowej cały czas widać efekty przekładania na konsumentów wyższych kosztów, które jednak obecnie wyhamowują co zapowiada, że także ta miara inflacyjna powinna się w średnim terminie unormować" - napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP.

"Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych w sierpniu ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 6,2 proc. rdr. Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa" - napisali ekonomiści Credit Agricole.

Dane o inflacji bazowej za sierpień Narodowy Bank Polski opublikuje w poniedziałek o godz. 14.00.

Szereg danych z gospodarki

We wtorek resort finansów przeprowadzi przetarg zamiany obligacji skarbowych, na którym sprzeda papiery serii OK0127, PS0729, WZ0330, DS1030, DS1033, DS1034, IZ0836, a odkupi serii PS1024, PS0425, WZ0525 i DS0725.

W kolejnych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na publikacji szeregu danych z polskiej gospodarki, które pozwolą lepiej ocenić jak kształtowała się koniunktura w III kw. GUS opublikuje sierpniowe odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej i cen produkcji sprzedanej przemysłu w czwartek.

"Produkcja przemysłu ponownie znajdzie się pod wpływem efektów kalendarzowych (w sierpniu było mniej dni roboczych niż przed rokiem, w lipcu więcej), więc roczna dynamika może wrócić na lekko ujemny poziom, co jednak byłoby spójne z naszym scenariuszem stopniowego wychodzenia przemysłu z dołka" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Na rynku pracy oczekujemy stabilizacji wzrostu płac blisko 11 proc. rdr i dynamiki zatrudnienia tuż poniżej zera" - dodają.

gus-tabelka.jpg

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) - według informacji przekazanych PAP Biznes przez członka zarządu Narodowego Banku Polskiego, Artura Sobonia.

W Komitecie Stabilności Finansowej reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W ramach KSF-M pracom w zakresie nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy Prezes NBP, a obsługę Komitetu zapewnia NBP.

Przegląd ratingów

W piątek po godz. 22.00 Moody's otworzy jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje.

"W poprzedniej aktualizacji w marcu br. agencja Moody's stwierdziła, że utrzymanie ratingu A2 z perspektywą stabilną najbardziej wspiera wyraźna poprawa relacji Polski z UE po wyborach 2023 r. W raporcie znalazło się stwierdzenie, że presja w dół na ratingi pojawiłaby się w scenariuszu istotnie szybszego pogorszenia się obciążenia rządu długiem i wskaźników możliwości zadłużania, wykraczającego poza scenariusz bazowy Moody's oraz ponowne pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności" - wskazują ekonomiści Santander BP. "Rządowy projekt budżetu na 2025 r. wskazuje wprawdzie na wyraźnie wyższą ścieżkę deficytu i zadłużenia niż wynikało z prognoz Moodys, jednak nie spodziewamy się zmiany oceny ratingowej ani jej perspektywy ze względu na przeciwwagę ze strony dobrych wyników gospodarki i postępów w przywracaniu praworządności" - dodają.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Sytuacja na warszawskim parkiecie

Analityk DM BOŚ napisał w komentarzu po piątkowej sesji na GPW, że zachowanie indeksu WIG20 będzie w najbliższych dniach mocno skorelowane z rynkami bazowymi ze względu na wyczekiwane przez rynek posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Indeks WIG20 zamknął dzień pod 2.337 pkt., co przełożyło się na zwyżkę w perspektywie tygodniowej o 0,79 proc. Technicznie patrząc sesja przesądza o przełamaniu wrześniowej fali spadkowej – co dobrze oddaje perspektywa dzienna – oraz obronie linii trendu hossy prowadzonej od jesieni 2022 r., która jest czytelna na wykresie tygodniowym WIG20. Drugi element staje się o tyle ważny, iż podaż poniosła drugą w ostatnim czasie porażkę na kluczowym wsparciu mimo mocnego ataku sprzedających" - napisał analityk.

"Nie ma jednak wątpliwości, iż zachowanie rynku ma w sobie element korelacji z otoczeniem i należy liczyć się ze scenariuszem, w którym to czynniki zewnętrzne przesądzą o przyszłości WIG20. Związanie nastrojów z rynkami bazowymi jawi się jako szczególnie ważne w tym tygodniu, który przyniesie wrześniowe posiedzenie FOMC i decyzję amerykańskiego banku centralnego o rozpoczęciu nowego cyklu w polityce monetarnej. W tym układzie sił ważna będzie też relacja złotego z dolarem, która – jak pokazują ostatnie tygodnie – potrafi przesądzać o kształcie pojedynczych sesji w Warszawie i silnie wpływać na ważne dla WIG20 ceny surowców" - dodał.

Ważna decyzja Fed

Rynek oczekuje, że we wrześniu amerykańska Rezerwa Federalna rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera (92 ze 101) spodziewa się cięcia o 25 punktów bazowych na posiedzeniu w środę.

Wraz ze zbliżaniem się inflacji w USA do celu Fed na poziomie 2 proc. i oznakami spowolnienia gospodarczego, bankierzy centrali jasno sygnalizowali, że "nadszedł czas", aby rozpocząć cięcia stóp procentowych, które od lipca 2023 r. utrzymują się w przedziale 5,25-5,50 proc.

"Nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej. Dalsza droga jest jasna, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, ewoluujących perspektyw i równowagi bilansu ryzyk" - wskazywał prezes Fed, Jerome Powell, podczas przemówienia na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole pod koniec sierpnia.

W piątek kontrakty terminowe wskazywały, że cięcie stóp o 50 pb na posiedzeniu Fed w tym tygodniu jest prawie tak samo prawdopodobne jak obniżka o 25 pb - notowania sugerowały 47 proc. szans na obniżkę o 0,5 pkt. proc. Ruch na rynku odzwierciedla rosnące obawy traderów, że Fed może próbować powstrzymać pogarszającą się sytuację na rynku pracy, zamiast przyjąć bardziej wyważone podejście i rozpocząć cykl od mniejszego cięcia.

Niemniej, ostatnie wypowiedzi prezesa Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa i gubernatora Fed Christophera Wallera nie zasygnalizowały poparcia wśród decydentów dla zbyt mocniej obniżki stóp procentowych w tym miesiącu.

"Raport z rynku pracy za sierpień był słaby, ale nie katastrofalny. W ostatnich wystąpieniach zarówno Williams, jak i Waller nie przedstawili wyraźnych wskazówek dotyczących skali cięcia na wrześniowym posiedzeniu, ale obaj przedstawili stosunkowo łagodną ocenę gospodarki, która zdecydowanie wskazuje na cięcie o 25 punktów bazowych" - ocenił cytowany przez agencję Reutera główny ekonomista Santander w USA, Stephen Stanley. "Uważamy, że jeśli Fed miałby obniżyć stopy o 50 pb we wrześniu, rynki odebrałyby to jako przyznanie, że jest 'spóźniony' z działaniem i musi przejść do akomodacyjnego nastawienia, a nie tylko wrócić do neutralnego" - wskazał z kolei starszy ekonomista w Bank of America, Aditya Bhave.

Oprócz samej decyzji FOMC rynki będą analizować odświeżony zestaw prognoz ekonomicznych i oczekiwania poszczególnych członków Fed dotyczące przyszłych stóp procentowych zilustrowane na tzw. wykresie kropkowym (dot-plot).

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii

Obniżka stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE) w tym tygodniu wydaje się mało prawdopodobna, ale inwestorzy będą uważnie obserwować wrześniowe posiedzenie banku w poszukiwaniu wskazówek dotyczących przyszłych ruchów, a także decyzji w sprawie tempa sprzedaży obligacji.

Wszyscy z 65 ankietowanych przez agencję Reutera ekonomistów ocenia, że BoE utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,0 proc. na czwartkowym posiedzeniu, po cięciu z 16-letniego maksimum w sierpniu. "Zakładamy, że BoE wstrzyma się z ruchami na posiedzeniu w tym miesiącu i ponownie obniży stopy procentowe dopiero w listopadzie" - oceniają ekonomiści Nomury.

Przy mocnym wzroście płac w Wielkiej Brytanii i utrzymującej się inflacji w sektorze usług, inwestorzy oceniają, że w przyszłym roku BoE poluzuje politykę monetarną w mniejszym stopniu niż amerykańska Rezerwa Federalna, ale w podobnej skali do Europejskiego Banku Centralnego.

Przy oczekiwanym braku zmiany poziomu stóp procentowych przez BoE uwaga inwestorów przesunie się w kierunku sygnałów dotyczących tempa programu zacieśniania ilościowego (QT). "Głosowanie w sprawie tempa QT może być ważniejsze" - wskazał główny ekonomista Oxford Economics w Wielkiej Brytanii, Andrew Goodwin.

W Japonii raczej bez zmian

Brak zmiany poziomu stóp proc. oczekiwany jest również w Japonii - ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera nie spodziewają się ruchu na wrześniowym posiedzeniu Banku Japonii (BoJ), ale większość z nich nadal oczekuje podwyżki do końca roku

Analitycy zakładają, że BoJ jest zdecydowany wyjść ze znacznej stymulacji monetarnej w czasie, gdy inne banki centralne - w tym amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny - rozpoczynają cykle obniżek stóp procentowych. Żaden z 52 ekonomistów biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez agencję Reutera nie spodziewa się, że BoJ podniesie stopy na wrześniowym posiedzeniu; 28 z nich spodziewa się, że bank zrobi to do końca roku.

Według starszego ekonomisty Sumitomo Mitsui Trust Bank, Junki Iwahashi, BoJ będzie ostrożnie podnosił stopy procentowe w tempie około raz na sześć miesięcy, uważnie oceniając wpływ zacieśniania polityki pieniężnej na gospodarkę.

"Trudność w podwyżkach stóp procentowych przez BoJ może jednak wzrosnąć, jeśli rynki finansowe zostaną ponownie zakłócone przez gwałtowne spowolnienie amerykańskiej gospodarki lub przyspieszenie tempa obniżek stóp procentowych przez Fed" - wskazał Iwahashi.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta z USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24