Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Źródło:
PAP
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/5
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

W najbliższych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych za sierpień, rynek pozna odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej, PPI i inflacji bazowej. Rozpoczynający się tydzień na światowych rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii.

Inflacja bazowa

Po tym jak w piątek Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępny szacunek sierpniowej inflacji na poziomie 4,3 proc. rdr i 0,1 proc. ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w ubiegłym miesiącu znalazła się na poziomie 3,7-3,8 proc. rdr wobec 3,8 proc. w lipcu.

W komentarzach po danych ekonomiści zwracali uwagę, że impet inflacji bazowej pozostaje podwyższony, co sugeruje uporczywość fundamentalnych procesów cenowych w Polsce.

"Uważamy, że w inflacji bazowej cały czas widać efekty przekładania na konsumentów wyższych kosztów, które jednak obecnie wyhamowują co zapowiada, że także ta miara inflacyjna powinna się w średnim terminie unormować" - napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP.

"Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych w sierpniu ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 6,2 proc. rdr. Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa" - napisali ekonomiści Credit Agricole.

Dane o inflacji bazowej za sierpień Narodowy Bank Polski opublikuje w poniedziałek o godz. 14.00.

Szereg danych z gospodarki

We wtorek resort finansów przeprowadzi przetarg zamiany obligacji skarbowych, na którym sprzeda papiery serii OK0127, PS0729, WZ0330, DS1030, DS1033, DS1034, IZ0836, a odkupi serii PS1024, PS0425, WZ0525 i DS0725.

W kolejnych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na publikacji szeregu danych z polskiej gospodarki, które pozwolą lepiej ocenić jak kształtowała się koniunktura w III kw. GUS opublikuje sierpniowe odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej i cen produkcji sprzedanej przemysłu w czwartek.

"Produkcja przemysłu ponownie znajdzie się pod wpływem efektów kalendarzowych (w sierpniu było mniej dni roboczych niż przed rokiem, w lipcu więcej), więc roczna dynamika może wrócić na lekko ujemny poziom, co jednak byłoby spójne z naszym scenariuszem stopniowego wychodzenia przemysłu z dołka" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Na rynku pracy oczekujemy stabilizacji wzrostu płac blisko 11 proc. rdr i dynamiki zatrudnienia tuż poniżej zera" - dodają.

gus-tabelka.jpg

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) - według informacji przekazanych PAP Biznes przez członka zarządu Narodowego Banku Polskiego, Artura Sobonia.

W Komitecie Stabilności Finansowej reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W ramach KSF-M pracom w zakresie nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy Prezes NBP, a obsługę Komitetu zapewnia NBP.

Przegląd ratingów

W piątek po godz. 22.00 Moody's otworzy jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje.

"W poprzedniej aktualizacji w marcu br. agencja Moody's stwierdziła, że utrzymanie ratingu A2 z perspektywą stabilną najbardziej wspiera wyraźna poprawa relacji Polski z UE po wyborach 2023 r. W raporcie znalazło się stwierdzenie, że presja w dół na ratingi pojawiłaby się w scenariuszu istotnie szybszego pogorszenia się obciążenia rządu długiem i wskaźników możliwości zadłużania, wykraczającego poza scenariusz bazowy Moody's oraz ponowne pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności" - wskazują ekonomiści Santander BP. "Rządowy projekt budżetu na 2025 r. wskazuje wprawdzie na wyraźnie wyższą ścieżkę deficytu i zadłużenia niż wynikało z prognoz Moodys, jednak nie spodziewamy się zmiany oceny ratingowej ani jej perspektywy ze względu na przeciwwagę ze strony dobrych wyników gospodarki i postępów w przywracaniu praworządności" - dodają.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Sytuacja na warszawskim parkiecie

Analityk DM BOŚ napisał w komentarzu po piątkowej sesji na GPW, że zachowanie indeksu WIG20 będzie w najbliższych dniach mocno skorelowane z rynkami bazowymi ze względu na wyczekiwane przez rynek posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Indeks WIG20 zamknął dzień pod 2.337 pkt., co przełożyło się na zwyżkę w perspektywie tygodniowej o 0,79 proc. Technicznie patrząc sesja przesądza o przełamaniu wrześniowej fali spadkowej – co dobrze oddaje perspektywa dzienna – oraz obronie linii trendu hossy prowadzonej od jesieni 2022 r., która jest czytelna na wykresie tygodniowym WIG20. Drugi element staje się o tyle ważny, iż podaż poniosła drugą w ostatnim czasie porażkę na kluczowym wsparciu mimo mocnego ataku sprzedających" - napisał analityk.

"Nie ma jednak wątpliwości, iż zachowanie rynku ma w sobie element korelacji z otoczeniem i należy liczyć się ze scenariuszem, w którym to czynniki zewnętrzne przesądzą o przyszłości WIG20. Związanie nastrojów z rynkami bazowymi jawi się jako szczególnie ważne w tym tygodniu, który przyniesie wrześniowe posiedzenie FOMC i decyzję amerykańskiego banku centralnego o rozpoczęciu nowego cyklu w polityce monetarnej. W tym układzie sił ważna będzie też relacja złotego z dolarem, która – jak pokazują ostatnie tygodnie – potrafi przesądzać o kształcie pojedynczych sesji w Warszawie i silnie wpływać na ważne dla WIG20 ceny surowców" - dodał.

Ważna decyzja Fed

Rynek oczekuje, że we wrześniu amerykańska Rezerwa Federalna rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera (92 ze 101) spodziewa się cięcia o 25 punktów bazowych na posiedzeniu w środę.

Wraz ze zbliżaniem się inflacji w USA do celu Fed na poziomie 2 proc. i oznakami spowolnienia gospodarczego, bankierzy centrali jasno sygnalizowali, że "nadszedł czas", aby rozpocząć cięcia stóp procentowych, które od lipca 2023 r. utrzymują się w przedziale 5,25-5,50 proc.

"Nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej. Dalsza droga jest jasna, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, ewoluujących perspektyw i równowagi bilansu ryzyk" - wskazywał prezes Fed, Jerome Powell, podczas przemówienia na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole pod koniec sierpnia.

W piątek kontrakty terminowe wskazywały, że cięcie stóp o 50 pb na posiedzeniu Fed w tym tygodniu jest prawie tak samo prawdopodobne jak obniżka o 25 pb - notowania sugerowały 47 proc. szans na obniżkę o 0,5 pkt. proc. Ruch na rynku odzwierciedla rosnące obawy traderów, że Fed może próbować powstrzymać pogarszającą się sytuację na rynku pracy, zamiast przyjąć bardziej wyważone podejście i rozpocząć cykl od mniejszego cięcia.

Niemniej, ostatnie wypowiedzi prezesa Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa i gubernatora Fed Christophera Wallera nie zasygnalizowały poparcia wśród decydentów dla zbyt mocniej obniżki stóp procentowych w tym miesiącu.

"Raport z rynku pracy za sierpień był słaby, ale nie katastrofalny. W ostatnich wystąpieniach zarówno Williams, jak i Waller nie przedstawili wyraźnych wskazówek dotyczących skali cięcia na wrześniowym posiedzeniu, ale obaj przedstawili stosunkowo łagodną ocenę gospodarki, która zdecydowanie wskazuje na cięcie o 25 punktów bazowych" - ocenił cytowany przez agencję Reutera główny ekonomista Santander w USA, Stephen Stanley. "Uważamy, że jeśli Fed miałby obniżyć stopy o 50 pb we wrześniu, rynki odebrałyby to jako przyznanie, że jest 'spóźniony' z działaniem i musi przejść do akomodacyjnego nastawienia, a nie tylko wrócić do neutralnego" - wskazał z kolei starszy ekonomista w Bank of America, Aditya Bhave.

Oprócz samej decyzji FOMC rynki będą analizować odświeżony zestaw prognoz ekonomicznych i oczekiwania poszczególnych członków Fed dotyczące przyszłych stóp procentowych zilustrowane na tzw. wykresie kropkowym (dot-plot).

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii

Obniżka stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE) w tym tygodniu wydaje się mało prawdopodobna, ale inwestorzy będą uważnie obserwować wrześniowe posiedzenie banku w poszukiwaniu wskazówek dotyczących przyszłych ruchów, a także decyzji w sprawie tempa sprzedaży obligacji.

Wszyscy z 65 ankietowanych przez agencję Reutera ekonomistów ocenia, że BoE utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,0 proc. na czwartkowym posiedzeniu, po cięciu z 16-letniego maksimum w sierpniu. "Zakładamy, że BoE wstrzyma się z ruchami na posiedzeniu w tym miesiącu i ponownie obniży stopy procentowe dopiero w listopadzie" - oceniają ekonomiści Nomury.

Przy mocnym wzroście płac w Wielkiej Brytanii i utrzymującej się inflacji w sektorze usług, inwestorzy oceniają, że w przyszłym roku BoE poluzuje politykę monetarną w mniejszym stopniu niż amerykańska Rezerwa Federalna, ale w podobnej skali do Europejskiego Banku Centralnego.

Przy oczekiwanym braku zmiany poziomu stóp procentowych przez BoE uwaga inwestorów przesunie się w kierunku sygnałów dotyczących tempa programu zacieśniania ilościowego (QT). "Głosowanie w sprawie tempa QT może być ważniejsze" - wskazał główny ekonomista Oxford Economics w Wielkiej Brytanii, Andrew Goodwin.

W Japonii raczej bez zmian

Brak zmiany poziomu stóp proc. oczekiwany jest również w Japonii - ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera nie spodziewają się ruchu na wrześniowym posiedzeniu Banku Japonii (BoJ), ale większość z nich nadal oczekuje podwyżki do końca roku

Analitycy zakładają, że BoJ jest zdecydowany wyjść ze znacznej stymulacji monetarnej w czasie, gdy inne banki centralne - w tym amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny - rozpoczynają cykle obniżek stóp procentowych. Żaden z 52 ekonomistów biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez agencję Reutera nie spodziewa się, że BoJ podniesie stopy na wrześniowym posiedzeniu; 28 z nich spodziewa się, że bank zrobi to do końca roku.

Według starszego ekonomisty Sumitomo Mitsui Trust Bank, Junki Iwahashi, BoJ będzie ostrożnie podnosił stopy procentowe w tempie około raz na sześć miesięcy, uważnie oceniając wpływ zacieśniania polityki pieniężnej na gospodarkę.

"Trudność w podwyżkach stóp procentowych przez BoJ może jednak wzrosnąć, jeśli rynki finansowe zostaną ponownie zakłócone przez gwałtowne spowolnienie amerykańskiej gospodarki lub przyspieszenie tempa obniżek stóp procentowych przez Fed" - wskazał Iwahashi.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

55. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (WEF) rozpoczyna się już w poniedziałek. Coroczne spotkanie liderów polityki i biznesu odbędzie się pod hasłem "Współpraca w inteligentnym wieku". Obrady i bardziej kuluarowe dyskusje zdominuje temat prezydentury Donalda Trumpa, a także sztucznej inteligencji.

Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Rusza Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

Źródło:
PAP

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mark Zuckerberg i Elon Musk oskarżają Unię Europejską o protekcjonizm i cenzurę, naciskając na administrację Donalda Trumpa, by interweniowała. Ta broni swojego prawa do egzekwowania wspólnotowych przepisów w sprawie gigantów cyfrowych, ale wydaje się wahać przed zdecydowaną reakcją, obawiając się pogorszenia stosunków z USA.

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Źródło:
PAP

Likwidacja pociągów kategorii Twoje Linie Kolejowe (TLK) może nastąpić w latach 2027 - 2030 - przewiduje PKP Intercity. W obecnym rozkładzie kursuje 46 pociągów TLK; w poprzednim było ich 54. Połączenia przez nie obsługiwane są zastępowane bardziej nowoczesnymi wagonami.

Ta kategoria pociągów ma zniknąć

Ta kategoria pociągów ma zniknąć

Źródło:
PAP

Pani Ewelina mieszka z rodzicami, kupuje ubrania z drugiej ręki, nie jada na mieście. Pan Marcin zastanawia się, czy musi wyjechać z kraju. Obydwoje marzą o własnym mieszkaniu. Młodzi Polacy mają problem, by się usamodzielnić i kupić własne M. Eksperci nie wykluczają spadków cen, jednak bardziej prawdopodobne jest utrzymanie obecnych poziomów. Kuleje budownictwo komunalne, a Polska wciąż jest poniżej średniej unijnej, jeśli chodzi o liczbę mieszkań. Staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, co czeka nas na rynku nieruchomości w 2025 roku.

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Wielka stabilizacja na rynku nieruchomości. "To będzie rok kupującego"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłynęło ponad 155 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Najwięcej w formie papierowej, bo ponad 70 procent. ZUS przypomina, że wypłata świadczenia rozpocznie się 1 lipca - niezależnie od tego, czy złożymy wniosek w styczniu, w lutym, czy nawet jeszcze w lipcu.

Tysiące wniosków o nowe świadczenie

Tysiące wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gabinet i otoczenie polityczne czterdziestego siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie należeć do najbardziej niekonwencjonalnych w historii. Wśród powołanych przez Trumpa ministrów, doradców i ambasadorów jest co najmniej trzynastu miliarderów, dziesięć osób znanych z telewizji i świata rozrywki oraz wielu wieloletnich współpracowników.

Miliarderzy, biznesmeni i liczne kontrowersje

Miliarderzy, biznesmeni i liczne kontrowersje

Źródło:
PAP

Sama ekonomia zadba o to, że ceny spadną, bo będziemy o tego turystę bardziej walczyli, kiedy nie będziemy mieli stuprocentowego obłożenia podanego na tacy. Będzie bezpieczniej, będą mniejsze kolejki - ocenił Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, komentując zmiany w zakresie przyszłorocznych ferii zimowych.

Ważna zmiana dla turystów. "Będą mniejsze kolejki"

Ważna zmiana dla turystów. "Będą mniejsze kolejki"

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny