Najważniejsze wydarzenia tygodnia w gospodarce

Źródło:
PAP
Najnowsze dane z gospodarki
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24
wideo 2/5
Najnowsze dane z gospodarkiTVN24

W najbliższych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych za sierpień, rynek pozna odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej, PPI i inflacji bazowej. Rozpoczynający się tydzień na światowych rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii.

Inflacja bazowa

Po tym jak w piątek Główny Urząd Statystyczny potwierdził wstępny szacunek sierpniowej inflacji na poziomie 4,3 proc. rdr i 0,1 proc. ekonomiści szacują, że inflacja bazowa w ubiegłym miesiącu znalazła się na poziomie 3,7-3,8 proc. rdr wobec 3,8 proc. w lipcu.

W komentarzach po danych ekonomiści zwracali uwagę, że impet inflacji bazowej pozostaje podwyższony, co sugeruje uporczywość fundamentalnych procesów cenowych w Polsce.

"Uważamy, że w inflacji bazowej cały czas widać efekty przekładania na konsumentów wyższych kosztów, które jednak obecnie wyhamowują co zapowiada, że także ta miara inflacyjna powinna się w średnim terminie unormować" - napisali w komentarzu ekonomiści PKO BP.

"Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych w sierpniu ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego, co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu do lipca i wyniosła 6,2 proc. rdr. Uważamy, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa" - napisali ekonomiści Credit Agricole.

Dane o inflacji bazowej za sierpień Narodowy Bank Polski opublikuje w poniedziałek o godz. 14.00.

Szereg danych z gospodarki

We wtorek resort finansów przeprowadzi przetarg zamiany obligacji skarbowych, na którym sprzeda papiery serii OK0127, PS0729, WZ0330, DS1030, DS1033, DS1034, IZ0836, a odkupi serii PS1024, PS0425, WZ0525 i DS0725.

W kolejnych dniach uwaga krajowych inwestorów skupi się na publikacji szeregu danych z polskiej gospodarki, które pozwolą lepiej ocenić jak kształtowała się koniunktura w III kw. GUS opublikuje sierpniowe odczyty dotyczące wynagrodzeń, zatrudnienia, produkcji przemysłowej i cen produkcji sprzedanej przemysłu w czwartek.

"Produkcja przemysłu ponownie znajdzie się pod wpływem efektów kalendarzowych (w sierpniu było mniej dni roboczych niż przed rokiem, w lipcu więcej), więc roczna dynamika może wrócić na lekko ujemny poziom, co jednak byłoby spójne z naszym scenariuszem stopniowego wychodzenia przemysłu z dołka" - prognozują ekonomiści Santander BP.

"Na rynku pracy oczekujemy stabilizacji wzrostu płac blisko 11 proc. rdr i dynamiki zatrudnienia tuż poniżej zera" - dodają.

gus-tabelka.jpg

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej w zakresie nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) - według informacji przekazanych PAP Biznes przez członka zarządu Narodowego Banku Polskiego, Artura Sobonia.

W Komitecie Stabilności Finansowej reprezentowane są cztery główne instytucje sieci bezpieczeństwa finansowego tj. Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W ramach KSF-M pracom w zakresie nadzoru makroostrożnościowego przewodniczy Prezes NBP, a obsługę Komitetu zapewnia NBP.

Przegląd ratingów

W piątek po godz. 22.00 Moody's otworzy jesienną rundę przeglądów ratingu Polski przez główne agencje.

"W poprzedniej aktualizacji w marcu br. agencja Moody's stwierdziła, że utrzymanie ratingu A2 z perspektywą stabilną najbardziej wspiera wyraźna poprawa relacji Polski z UE po wyborach 2023 r. W raporcie znalazło się stwierdzenie, że presja w dół na ratingi pojawiłaby się w scenariuszu istotnie szybszego pogorszenia się obciążenia rządu długiem i wskaźników możliwości zadłużania, wykraczającego poza scenariusz bazowy Moody's oraz ponowne pogorszenie sytuacji w zakresie praworządności" - wskazują ekonomiści Santander BP. "Rządowy projekt budżetu na 2025 r. wskazuje wprawdzie na wyraźnie wyższą ścieżkę deficytu i zadłużenia niż wynikało z prognoz Moodys, jednak nie spodziewamy się zmiany oceny ratingowej ani jej perspektywy ze względu na przeciwwagę ze strony dobrych wyników gospodarki i postępów w przywracaniu praworządności" - dodają.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Sytuacja na warszawskim parkiecie

Analityk DM BOŚ napisał w komentarzu po piątkowej sesji na GPW, że zachowanie indeksu WIG20 będzie w najbliższych dniach mocno skorelowane z rynkami bazowymi ze względu na wyczekiwane przez rynek posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

"Indeks WIG20 zamknął dzień pod 2.337 pkt., co przełożyło się na zwyżkę w perspektywie tygodniowej o 0,79 proc. Technicznie patrząc sesja przesądza o przełamaniu wrześniowej fali spadkowej – co dobrze oddaje perspektywa dzienna – oraz obronie linii trendu hossy prowadzonej od jesieni 2022 r., która jest czytelna na wykresie tygodniowym WIG20. Drugi element staje się o tyle ważny, iż podaż poniosła drugą w ostatnim czasie porażkę na kluczowym wsparciu mimo mocnego ataku sprzedających" - napisał analityk.

"Nie ma jednak wątpliwości, iż zachowanie rynku ma w sobie element korelacji z otoczeniem i należy liczyć się ze scenariuszem, w którym to czynniki zewnętrzne przesądzą o przyszłości WIG20. Związanie nastrojów z rynkami bazowymi jawi się jako szczególnie ważne w tym tygodniu, który przyniesie wrześniowe posiedzenie FOMC i decyzję amerykańskiego banku centralnego o rozpoczęciu nowego cyklu w polityce monetarnej. W tym układzie sił ważna będzie też relacja złotego z dolarem, która – jak pokazują ostatnie tygodnie – potrafi przesądzać o kształcie pojedynczych sesji w Warszawie i silnie wpływać na ważne dla WIG20 ceny surowców" - dodał.

Ważna decyzja Fed

Rynek oczekuje, że we wrześniu amerykańska Rezerwa Federalna rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych. Zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera (92 ze 101) spodziewa się cięcia o 25 punktów bazowych na posiedzeniu w środę.

Wraz ze zbliżaniem się inflacji w USA do celu Fed na poziomie 2 proc. i oznakami spowolnienia gospodarczego, bankierzy centrali jasno sygnalizowali, że "nadszedł czas", aby rozpocząć cięcia stóp procentowych, które od lipca 2023 r. utrzymują się w przedziale 5,25-5,50 proc.

"Nadszedł czas na dostosowanie polityki monetarnej. Dalsza droga jest jasna, a czas i tempo obniżek stóp procentowych będą zależeć od napływających danych, ewoluujących perspektyw i równowagi bilansu ryzyk" - wskazywał prezes Fed, Jerome Powell, podczas przemówienia na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole pod koniec sierpnia.

W piątek kontrakty terminowe wskazywały, że cięcie stóp o 50 pb na posiedzeniu Fed w tym tygodniu jest prawie tak samo prawdopodobne jak obniżka o 25 pb - notowania sugerowały 47 proc. szans na obniżkę o 0,5 pkt. proc. Ruch na rynku odzwierciedla rosnące obawy traderów, że Fed może próbować powstrzymać pogarszającą się sytuację na rynku pracy, zamiast przyjąć bardziej wyważone podejście i rozpocząć cykl od mniejszego cięcia.

Niemniej, ostatnie wypowiedzi prezesa Fed w Nowym Jorku Johna Williamsa i gubernatora Fed Christophera Wallera nie zasygnalizowały poparcia wśród decydentów dla zbyt mocniej obniżki stóp procentowych w tym miesiącu.

"Raport z rynku pracy za sierpień był słaby, ale nie katastrofalny. W ostatnich wystąpieniach zarówno Williams, jak i Waller nie przedstawili wyraźnych wskazówek dotyczących skali cięcia na wrześniowym posiedzeniu, ale obaj przedstawili stosunkowo łagodną ocenę gospodarki, która zdecydowanie wskazuje na cięcie o 25 punktów bazowych" - ocenił cytowany przez agencję Reutera główny ekonomista Santander w USA, Stephen Stanley. "Uważamy, że jeśli Fed miałby obniżyć stopy o 50 pb we wrześniu, rynki odebrałyby to jako przyznanie, że jest 'spóźniony' z działaniem i musi przejść do akomodacyjnego nastawienia, a nie tylko wrócić do neutralnego" - wskazał z kolei starszy ekonomista w Bank of America, Aditya Bhave.

Oprócz samej decyzji FOMC rynki będą analizować odświeżony zestaw prognoz ekonomicznych i oczekiwania poszczególnych członków Fed dotyczące przyszłych stóp procentowych zilustrowane na tzw. wykresie kropkowym (dot-plot).

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii

Obniżka stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE) w tym tygodniu wydaje się mało prawdopodobna, ale inwestorzy będą uważnie obserwować wrześniowe posiedzenie banku w poszukiwaniu wskazówek dotyczących przyszłych ruchów, a także decyzji w sprawie tempa sprzedaży obligacji.

Wszyscy z 65 ankietowanych przez agencję Reutera ekonomistów ocenia, że BoE utrzyma stopy procentowe na poziomie 5,0 proc. na czwartkowym posiedzeniu, po cięciu z 16-letniego maksimum w sierpniu. "Zakładamy, że BoE wstrzyma się z ruchami na posiedzeniu w tym miesiącu i ponownie obniży stopy procentowe dopiero w listopadzie" - oceniają ekonomiści Nomury.

Przy mocnym wzroście płac w Wielkiej Brytanii i utrzymującej się inflacji w sektorze usług, inwestorzy oceniają, że w przyszłym roku BoE poluzuje politykę monetarną w mniejszym stopniu niż amerykańska Rezerwa Federalna, ale w podobnej skali do Europejskiego Banku Centralnego.

Przy oczekiwanym braku zmiany poziomu stóp procentowych przez BoE uwaga inwestorów przesunie się w kierunku sygnałów dotyczących tempa programu zacieśniania ilościowego (QT). "Głosowanie w sprawie tempa QT może być ważniejsze" - wskazał główny ekonomista Oxford Economics w Wielkiej Brytanii, Andrew Goodwin.

W Japonii raczej bez zmian

Brak zmiany poziomu stóp proc. oczekiwany jest również w Japonii - ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera nie spodziewają się ruchu na wrześniowym posiedzeniu Banku Japonii (BoJ), ale większość z nich nadal oczekuje podwyżki do końca roku

Analitycy zakładają, że BoJ jest zdecydowany wyjść ze znacznej stymulacji monetarnej w czasie, gdy inne banki centralne - w tym amerykańska Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny - rozpoczynają cykle obniżek stóp procentowych. Żaden z 52 ekonomistów biorących udział w ankiecie przeprowadzonej przez agencję Reutera nie spodziewa się, że BoJ podniesie stopy na wrześniowym posiedzeniu; 28 z nich spodziewa się, że bank zrobi to do końca roku.

Według starszego ekonomisty Sumitomo Mitsui Trust Bank, Junki Iwahashi, BoJ będzie ostrożnie podnosił stopy procentowe w tempie około raz na sześć miesięcy, uważnie oceniając wpływ zacieśniania polityki pieniężnej na gospodarkę.

"Trudność w podwyżkach stóp procentowych przez BoJ może jednak wzrosnąć, jeśli rynki finansowe zostaną ponownie zakłócone przez gwałtowne spowolnienie amerykańskiej gospodarki lub przyspieszenie tempa obniżek stóp procentowych przez Fed" - wskazał Iwahashi.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wprowadzamy stawkę 0 proc. VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi - ogłosił na portalu X minister finansów Andrzej Domański. Zerową stawką będą objęte darowizny przekazywane od 12 września do 31 grudnia 2024 roku.

Darowizny dla powodzian będą zwolnione z VAT

Darowizny dla powodzian będą zwolnione z VAT

Źródło:
PAP, X

Właścicielom pensjonatu w Lądku-Zdroju udało się ewakuować przed powodzią, ale mierzą się teraz ze skutkami kataklizmu. - To było całe ich życie. W jedno popołudnie wszystko legło w gruzach - mówi nam pani Anna, siostra poszkodowanego.

Stracili dom i źródło zarobku. "Brat się rozpłakał, kiedy mnie usłyszał"

Stracili dom i źródło zarobku. "Brat się rozpłakał, kiedy mnie usłyszał"

Źródło:
tvn24.pl

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Wicepremier oraz szef resortu obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił się z apelem do pracodawców w sprawie ochotników, którzy działają w OSP i WOT. - Prosimy o zwolnienie ich z pracy. Prosimy o to, żeby nie musieli przychodzić, jeżeli biorą udział w akcji, a są z różnych województw - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

"Prosimy o zwolnienie ich z pracy". Apel wicepremiera

"Prosimy o zwolnienie ich z pracy". Apel wicepremiera

Źródło:
tvn24.pl

Na terenach objętych powodziami doszło do poważnych strat w produkcji roślinnej oraz paszach. Najbardziej ucierpiały województwa opolskie i dolnośląskie - przekazał szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Minister podkreślił też, że resort zamierza zwiększyć środki na fundusz strat, wspierający gospodarstwa dotknięte klęskami.

Minister rolnictwa o "poważnych zniszczeniach"

Minister rolnictwa o "poważnych zniszczeniach"

Źródło:
PAP

Do 10 tysięcy złotych natychmiastowej pomocy doraźnej dla osoby samotnej lub rodziny - to jedna z form wsparcia, która przysługuje powodzianom. Oprócz tego osoby poszkodowane przez powodzie będą mogły liczyć na 100 tysięcy złotych na remont mieszkania lub odbudowę pomieszczeń gospodarczych oraz 200 tysięcy złotych na odbudowę budynków mieszkalnych. Oto jak złożyć wniosek.

Rządowa pomoc dla powodzian. Jak złożyć wniosek?

Rządowa pomoc dla powodzian. Jak złożyć wniosek?

Źródło:
PAP

Opłata sklepów za marnowaną żywność wzrośnie z 10 do 50 groszy za kilogram - wynika z projektu ustawy przygotowanego przez resort rolnictwa. Projektowane przepisy zakładają również surowe kary za niewniesienie takiej opłaty oraz niezrealizowanie kampanii edukacyjno-informacyjnych.

Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem

Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem

Źródło:
PAP

Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja występuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Obecna sytuacja dotknęła także sieci handlowe. Wiele z nich podjęło decyzje o zamknięciu w poniedziałek niektórych swoich sklepów.

"Nie mamy możliwości dotarcia do niektórych placówek". Sytuacja w sieciach handlowych

"Nie mamy możliwości dotarcia do niektórych placówek". Sytuacja w sieciach handlowych

Źródło:
tvn24.pl

Osoby, które zostały poszkodowane w powodzi, chcące ubiegać się o odszkodowanie, powinny przede wszystkim udokumentować szkody - dowiadujemy się w Biurze Rzecznika Finansowego. - Ubezpieczyciele przygotowali się do działania. Potrafią w miarę szybko i sprawnie likwidować szkody, wypłacają zaliczki, mają mobilne punkty obsługi - zapewnia Aleksander Daszewski z BFR.

"Ubezpieczyciele odrobili lekcję z 1997 r.". Jak ubiegać się o odszkodowanie?

"Ubezpieczyciele odrobili lekcję z 1997 r.". Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczas żaden z zakładów ZPC Otmuchów, w tym główny położony w Nysie, nie został zalany - przekazała spółka w komunikacie. Jak dodano, do tej pory nie odnotowano istotnych strat finansowych, jednakże ryzyko zalania zakładów w Otmuchowie i Nysie nadal jest wysokie.

Zakłady ZPC Otmuchów mogą zostać zalane. Jest oświadczenie spółki

Zakłady ZPC Otmuchów mogą zostać zalane. Jest oświadczenie spółki

Źródło:
PAP

Klienci Santander Bank Polska informują o problemach z logowaniem i aplikacją mobilną. Bank jeszcze nie wydał komunikatu w tej sprawie.

Klienci informują o awarii w dużym banku

Klienci informują o awarii w dużym banku

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek po południu większość głównych indeksów warszawskiej giełdy zniżkuje. W WIG20 największą przeceną dalej objęte są akcje PZU. "Zwracamy uwagę, że dzisiejszy spadek indeksu WIG20 związany jest w głównej mierze z odcięciem dywidendy w notowaniach akcji PZU" - napisali analitycy Biura Maklerskiego BNP Paribas.

Spadki na giełdzie. W WIG20 najsłabsze PZU

Spadki na giełdzie. W WIG20 najsłabsze PZU

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Każdy dotknięty powodzią będzie mógł zgłosić się do władz gminy, tam gdzie mieszka, gdzie poniósł straty, po pomoc wynoszącą 8 tysięcy plus 2 tysiące złotych - mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Według zapewnień szefa rządu pomoc ma być bezzwrotna. Premier zapowiedział, że będzie można otrzymać nawet 200 tysięcy zł na odbudowę budynków mieszkalnych.

Pomoc dla powodzian. Donald Tusk podaje kwotę

Pomoc dla powodzian. Donald Tusk podaje kwotę

Źródło:
TVN24

Inflacja bazowa w sierpniu 2024 roku wyniosła 3,7 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski (NBP). Dodał, że w ujęciu miesiąc do miesiąca była na poziomie 0,3 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
PAP

Prewencyjnie w sklepach zabezpieczono wszelkie sprzęty IT. Obecnie według naszych informacji zamkniętych lub czasowo zamkniętych jest łącznie około 80 placówek, głównie w okolicy Kłodzka - przekazała dla biznesowej redakcji tvn24.pl Katarzyna Przewęzikowska z biura prasowego Żabki. Jak dodała, sklepy są zamykane z powodu zalania, braku prądu czy w związku z zarządzeniem przez służby ewakuacji.

Największa sieć franczyzowa w Polsce liczy straty. Popularne sklepy pod wodą

Największa sieć franczyzowa w Polsce liczy straty. Popularne sklepy pod wodą

Źródło:
tvn24.pl

Polski Czerwony Krzyż, Caritas i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazują wsparcie i organizują zbiórki na rzecz powodzian. Ale nie tylko fundacje, również prywatne firmy starają się pomagać osobom na zalanych terenach.

Pomoc dla powodzian. Tak wspierają organizacje i firmy

Pomoc dla powodzian. Tak wspierają organizacje i firmy

Źródło:
tvn24.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy mogą otrzymać ulgi w spłacie składek do ZUS. Dostępne rozwiązania to między innymi odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie należności na raty. Sprawę można załatwić bez wychodzenia z domu.

Na to mogą liczyć poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy. ZUS przypomina

Na to mogą liczyć poszkodowani w powodzi przedsiębiorcy. ZUS przypomina

Źródło:
PAP

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zabezpieczenie pracowników od strony socjalnej - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, prezeska HR na Szpilkach. - Jeśli pracodawca jest zalany, dotknięty powodzią, to być może nie będzie mieć takich możliwości, aby pomóc pracownikom - zastrzega.

Prawa i obowiązki pracowników i przedsiębiorców w czasie powodzi

Prawa i obowiązki pracowników i przedsiębiorców w czasie powodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała dotację dla obszarów dotkniętych powodzią w wysokości 21 milionów złotych. Dodała, że przewidziano także niskooprocentowane pożyczki w wysokości około 100 milionów złotych.

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Dotacje i pożyczki. Ministra klimatu zapowiada wsparcie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Zasiłki dla poszkodowanych, usprawiedliwienie absencji w pracy, mobilizacja wojska, a w ostateczności stan nadzwyczajny – takie rozwiązania prawne przewidziano na wypadek powodzi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Powódź i specjalne procedury. Jakie rozwiązania przewiduje prawo

Powódź i specjalne procedury. Jakie rozwiązania przewiduje prawo

Źródło:
PAP

Niemcy zaczęli tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych. Ma to potrwać co najmniej pół roku. Ministra spraw wewnętrznych Nancy Faeser zapewniła na łamach "Bild am Sonntag", że kontrole nie spowodują długich kolejek. Kontrole mają być ukierunkowane na zwalczanie przestępczości transgranicznej i ograniczanie nielegalnej migracji.

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Ruszają kontrole na niemieckich granicach

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył łącznie ponad 238 milionów złotych na spółkę Iveco Poland oraz 10 dystrybutorów samochodów ciężarowych - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym. Jak podano, przedsiębiorcy w niedozwolony sposób podzielili rynek, ustalali również ceny sprzedawanych pojazdów. Z zarzutami UOKiK nie zgadza się spółka Iveco Poland, która "przygotowuje się do obrony z użyciem wszelkich przewidzianych prawem środków".

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

"Kartel przy sprzedaży ciężarówek". Mieli dzielić rynek i ustalać między sobą ceny

Źródło:
PAP

W kwietniu prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie, które wprowadza zakaz funkcjonowania TikToka w ciągu 9 miesięcy od jego wejścia w życie, o ile jego chińscy właściciele nie sprzedadzą aplikacji. W poniedziałek rozpocznie się proces apelacyjny, podczas którego prawnicy firmy będą próbowali przekonać sąd apelacyjny w Waszyngtonie do uchylenia nakazu.

TikTok zawalczy o Pierwszą Poprawkę i swoją przyszłość w USA przed sądem

TikTok zawalczy o Pierwszą Poprawkę i swoją przyszłość w USA przed sądem

Źródło:
BBC

Donald Tusk wciąż nie zdecydował, co z nowelizacją przepisów o obligatoryjnej konfiskacie aut. Tymczasem sądy mają wątpliwości co do ich konstytucyjności, a policjanci zajęli już ponad 4,3 tysiąca pojazdów - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Konfiskata aut w zawieszeniu. Wciąż nie wiadomo, co z przepisami

Źródło:
PAP

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24