Dodatkowe miliony poszły na drogi. Na liście aż 21 inwestycji

Z kraju

Autostrady, gazociągi, porty lotnicze. Co Polska może wybudować za unijne fundusze?TVN24 BiS
wideo 2/3

63 miliony złotych - tyle ministerstwo budownictwa przeznaczyło na inwestycje drogowe w siedmiu województwach. Zaplanowane prace mają przede wszystkim na celu poprawę bezpieczeństwa w ramach już istniejących dróg - pieniądze sfinansują rozbudowy chodników czy powstanie wysepek autobusowych. Rozbudowana o trzy kilometry zostanie też droga krajowa numer 62.

"Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zatwierdził do realizacji 21 Programów Inwestycji dla zadań drogowych, których łączny koszt to ponad 63 mln zł" - poinformował w komunikacie resort infrastruktury i budownictwa. Zadania te będą realizowane w województwach: mazowieckim, łódzkim, opolskim, dolnośląskim, śląskim, małopolskim oraz zachodniopomorskim - dodano.

Najwięcej prac zaplanowano w woj. zachodniopomorskim. Zobacz, gdzie będą prowadzone te inwestycje.

Mapa z robotami drogowymi w latach 2017 - 2019Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

WOJEWÓDZTWO MAZOWIECKIE

Zaplanowano rozbudowę drogi krajowej nr 62 na odcinku Kobylniki – Kruszwica. Rozbudowany zostanie 3-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 62 wraz z dostosowaniem konstrukcji jezdni do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś.

Okres realizacji robót: 2018 – 2019. - przewiduje resort.

WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

Tu ma się odbyć rozbiórka dwóch istniejących mostów i budowa nowych obiektów mostowych przez rzekę Wierznicę w ciągu drogi krajowej nr 74 w Kuźnicy Strobińskiej. Prace mają się zakończyć w 2019 roku.

WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (PBDK) w opolskim na DK 45 w miejscowości Trzebiszyn ma zostać wybudowany jeszcze w tym roku chodnik o dł. 513 m wraz z odwodnieniem i przejściem dla pieszych.

Natomiast na DK 94 w miejscowości Skorogoszcz ma być dobudowany w okresie pomiędzy 2017 - 2018 r. pas lewoskrętny z drogi krajowej nr 94 w drogę wojewódzką nr 458.

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

W celu "poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 35 w woj. dolnośląskim na odcinku Mieroszów – Stary Dwór wybudowany zostanie chodnik, 4 zatoki autobusowe oraz 2 przejścia dla pieszych wraz z oświetleniem" - napisano.

Okres realizacji to 2017 - 2018 rok.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

Plan obejmuje budowę sygnalizacji świetlnej na DK 91 w woj. śląskim w Rędzinie w 4 punktach. Inwestycja ma służyć poprawie bezpieczeństwa i potrwa do 2018 roku.

DK91 jest drogą równoległą, alternatywną do DK 1 - przypomina resort.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE

W ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych zaplanowano roboty w województwie małopolskim na DK 49 na odcinku Bukowina Tatrzańska – Czarna, które mają rozpocząć się i zakończyć w tym roku.

"Zakres inwestycji obejmuje budowę chodnika o długości 749 m po lewej i prawej stronie drogi w m. Czarna Góra oraz chodnik o długości 1000 m po prawej stronie w m. Bukowina Tatrzańska." - napisano w komunikacie.

WOJEWÓDZTWO ZACHODNIOPOMORSKIE

W tym województwie zaplanowano najwięcej drobnych prac, głównie nowe wysepki autobusowe czy chodniki.

-Poprawie bezpieczeństwa mają służyć też roboty na drodze krajowej nr 31 na odcinku PKP Boleszkowice – Boleszkowice. Wybudowany do 2018 roku ma być ciąg pieszo – rowerowy o długości 2.737 m. W ramach tej samej drogi zaplanowano też prace w miejscowości Daleszewo . "W ramach zadania pierwotnie zaplanowano budowę chodnika o dł. 190 m, obecnie zakres rzeczowy został rozszerzony o 5 zjazdów zlokalizowanych w pasie drogowym oraz budowę muru oporowego w ciągu projektowanego chodnika." - pisze resort.

-Wciągu drogi krajowej nr 31 na odcinku Chwarszczany – Sarbinowo wybudowane zostaną chodniki o łącznej długości ponad 2 km. Oprócz tego, na wjazdach do Chwarszczan powstaną wyspy spowalniające.

-Żeby poprawić stan bezpieczeństwa na DK 20 na odcinku Jankowo – Drawsko Pomorskie ma powstać chodnik o długości 630 m. W miejscowości Drawsko Pomorskie wybudowane zostaną dwie zatoki autobusowe wraz z chodnikiem o łącznej długości 150 m. W miejscowości Węgorzynko Nowe wybudowane zostaną dwie zatoki autobusowe wraz z chodnikiem o łącznej długości 150 m. W miejscowości Wiewiecko powstaną dwie zatoki autobusowe i chodnik o łącznej długości 470 m.

-Na DK 26 w miejscowości Góralice jeszcze w tym roku powstanie chodnik o długości 405 m. W miejscowości Czartoryja także powstanie chodnik o długości 315 m. po lewej stronie.

-Na DK 22 w miejscowości Człopa powstanie zatoka autobusowa wraz z ciągiem pieszym o długości 100 m. W ramach tej samej drogi w miejscowości Nowa Szwecja powstaną dwie zatoki autobusowe oraz chodnik o długości 240 m.

-Na DK 25 w miejscowości Porost wybudowane zostaną dwie zatoki autobusowe oraz chodnik o długości 200 m.

Autor: ps/gry / Źródło: tvn24bis.pl