Nowe lotnisko w Polsce gotowe do startu. Już raz musiało zostać zamknięte

Źródło:
TVN24 Biznes
Terminal lotniska w Radomiu gotowy
Terminal lotniska w Radomiu gotowyMIRBUD S.A.
wideo 2/6
Terminal lotniska w Radomiu gotowyMIRBUD S.A.

W czwartek odbędzie się uroczyste otwarcie lotniska Warszawa-Radom. Jego budowa rozpoczęła się w maju 2019 roku. Już raz jednak radomski port musiał zostać zamknięty z powodu braku zainteresowania pasażerów i w związku z tym linii lotniczych. Tym razem ma być inaczej, bo - jak przekonywali rządzący - większość Polaków lata na południe Europy, a nowy port ma być zapasowym dla Lotniska Chopina i Centralnego Portu Komunikacyjnego. Oto kalendarium dotychczasowych burzliwych losów radomskiego lotniska.

29 maja 2014 - lotnisko cywilne w Radomiu rozpoczęło działalność, był to jedyny port lotniczy użytku publicznego w Polsce, który powstał bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 90 mln zł, port powstał na bazie lotniska wojskowego.

30 maja 2014 - Biuro podróży Alfa Star anulowało połączenie między Radomiem a Hurghadą. Sprzedaż wycieczek na tej trasie uruchomiono w listopadzie 2013 roku, pierwszy samolot miał wylecieć 19 czerwca 2014 roku.

9 czerwca 2014 - Port Lotniczy Radom podpisał umowę z pierwszym przewoźnikiem 4You Airlines, który miał latać m.in. do Wielkiej Brytanii, Skandynawii oraz Włoch. Przewoźnik ostatecznie nie uruchomił jednak tych połączeń, bo w październiku ogłosił upadłość.

1 września 2015 - uruchomiono pierwsze regularne połączenia lotnicze - łotewskie linie Air Baltic przez kilka miesięcy oferowały loty z Radomia do Rygi.

18 kwietnia 2016 - linie lotnicze SprintAir uruchomiły połączenia z Radomia do Berlina, Pragi, Wrocławia, Lwowa i Gdańska, rejsy były wykonywane do końca października 2017 roku.

listopad 2017 - od tego miesiąca z Radomia nie odbywały się żadne regularne loty rejsowe, port lotniczy bezskutecznie szukał przewoźników i inwestora, który wyłożyłby pieniądze na niezbędne inwestycje infrastrukturalne, m.in. na wydłużenie pasa startowego i rozbudowę płyty postojowej. W 2017 roku lotnisko w Radomiu obsłużyło 9903 pasażerów.

24 lipca 2018 - spółka Port Lotniczy Radom złożyła do sądu wniosek "o wymuszoną sprzedaż ze wskazaniem przyszłego nabywcy lotniska", czyli Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL). Mariusz Szpikowski, ówczesny prezes PPL, zapowiadał, że nowe lotnisko może być gotowe już w 2020 roku. - Nasze harmonogramy, które nie są wcale napięte, wykazują, że jesteśmy w stanie być gotowi z lotniskiem na 2020 rok i nie są to założenia optymistyczne - przekonywał Szpikowski.

14 września 2018 - Sąd Rejonowy w Radomiu zatwierdził tak zwaną procedurę pre-pack, czyli przygotowanej likwidacji, wskazując jako nabywcę Portu Lotniczego Radom Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

13 października 2018 - PPL za 12,7 mln zł kupiło lotnisko, po tym, jak radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. - Z tych analiz, które były robione, wynika, że większość Polaków lata na południe Europy czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów - wyjaśniał Marek Suski, ówczesny szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Marek Suski tłumaczy powody przejęcia lotniska w Radomiu
Marek Suski tłumaczy powody przejęcia lotniska w Radomiu13.10.| - Z tych analiz, które były robione, wynika, że większość Polaków lata na południe Europy czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy, jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów - wyjaśnił Marek Suski, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, komentując zakup portu lotniczego w Radomiu przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". tvn24

27 lutego 2019 - Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało umowy dotyczące m.in. projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym budowy nowego terminala oraz projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.

23 kwietnia 2019 - Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało list intencyjny z biurem podróży Itaka dotyczący ścisłej współpracy oraz działań na rzecz rozwoju lotniska, zapowiadano wówczas, że od sezonu letniego 2021 biuro podróży Itaka oferować będzie połączenia czarterowe z radomskiego lotniska,

7 maja 2019 - premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości inauguracji budowy lotniska Warszawa-Radom zapowiedział, że będzie to port zapasowy dla Lotniska Chopina w Warszawie i dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Radom odzyskuje godność i szanse rozwojowe - mówił szef rządu.

Premier Morawiecki: Radom będzie portem zapasowym dla Lotniska Chopina i dla CPK
Premier Morawiecki: Radom będzie portem zapasowym dla Lotniska Chopina i dla CPK07.05 | Lotnisko w Radomiu będzie portem zapasowym dla Lotniska Chopina i dla Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości inauguracji budowy Lotniska Radom.tvn24

8 lipca 2019 - Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" podpisało umowę, o wartości 146,7 mln zł, na przebudowę i wydłużenie drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Wykonawcą została spółka Max Boegl Polska.

30 września 2019 - Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło przetarg na budowę terminala.

29 października 2019 - Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" poinformowało, że pierwsze samoloty z lotniska w Radomiu odlecą później niż zakładano - wiosną 2022 roku. Wyjaśniano, że jest to związane z problemami dotyczącymi przetargu na budowę nowego terminala, zainteresowane firmy złożyły odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

6 marca 2020 - PPL podpisało kontrakt, o wartości 280,5 mln zł, na budowę nowego terminala lotniczego. Wykonawcą została firma Mirbud.

lipiec 2020 - wojewoda mazowiecki wydał cztery decyzje zezwalające na przebudowę lotniska Warszawa-Radom.

7 września 2020 - PPL podpisało umowę na budowę budynku administracyjnego oraz hali magazynowo-garażowej. Głównymi użytkownikami nowych obiektów będą: służby lotniskowe i administracja, Straż Graniczna, Urząd Celny i Agencja Obsługi Naziemnej.

19 października 2020 - na budowie terminala lotniska w Radomiu wmurowano kamień węgielny.

maj 2021 - w związku z rozbudową lotniska w Radomiu trwa proces wywłaszczeniowy, kilkoro mieszkańców wciąż pozostawało w sporze z PPL i wojewodą mazowieckim.

23 sierpnia 2022 - PPL poinformowało, że pierwszym przewoźnikiem regularnym będą Polskie Linie Lotnicze LOT,

5 września 2022 - biuro podróży Itaka, jako pierwszy touroperator, rozpoczęło oferowanie klientom wypoczynku z wylotem z Radomia.

5 grudnia 2022 - Mirbud poinformował o zakończeniu budowy terminala lotniska.

19 stycznia 2023 - PPL poinformowało, że pół tysiąca różnego rodzaju lamp oświetlenia nawigacyjnego jest gotowych i zainstalowanych na Lotnisku Warszawa-Radom,

1 marca 2023 - Lotnisko Warszawa-Radom, decyzją prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, otrzymało certyfikat lotniska użytku publicznego, wydany na bazie przepisów europejskich. Dokument został wydany na czas nieokreślony.

koniec marca 2023 - na lotnisku odbyły się testy pasażerskie, które były próbą generalną przed udostępnieniem portu podróżnym. Łącznie w testach wzięło udział - poza personelem lotniska i służb państwowych - około 750 osób.

połowa kwietnia 2023 - Biuro podróży Itaka zrezygnowało z oferowania części kierunków z lotniska Warszawa-Radom. "Po okresie przedsprzedaży weryfikujemy nasze plany programowe odnośnie wylotów na podstawie obłożenia. W przypadku wylotów z lotniska Warszawa-Radom na części planowanych kierunków było ono zbyt niskie" - poinformował TVN24 Biznes Piotr Henicz, wiceprezes Itaka Holdings.

27 kwietnia 2023 - uroczyste otwarcie lotniska Warszawa-Radom. Pierwszy samolot pasażerski wyląduje tego samego dnia, będzie to wieczorny lot z Paryża. W tym roku nowy port ma obsłużyć około 200 tys. pasażerów.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: fot. DK/Biuro Prasowe PPL

Pozostałe wiadomości

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl