PiS znów chce ustawiać na półkach w sklepach. Zapowiada wprowadzenie obowiązku dla marketów

Źródło:
TVN24 Biznes
PiS wciąż nie załagodził sporu z rolnikami. Magazyny ze zbożem nie zostały opróżnione
PiS wciąż nie załagodził sporu z rolnikami. Magazyny ze zbożem nie zostały opróżnionePaweł Płuska/Fakty TVN
wideo 2/6
PiS wciąż nie załagodził sporu z rolnikami. Magazyny ze zbożem nie zostały opróżnionePaweł Płuska/Fakty TVN

Program "Lokalna półka" jest prostym postulatem. Będzie miło, łatwo. Rozwiążemy problemy polskiej wsi, jej rentowności, sposobu zbytu, jej samoorganizacji, jeśli wydzielimy w miejscowym polskim sklepiku półkę - ocenił w rozmowie z TVN24 Biznes Janusz Piechociński, były wicepremier. PiS przedstawił swój kolejny postulat. Ma polegać na wprowadzeniu obowiązku, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców - zapowiedział w środę doradca prezydenta Jan Krzysztof Ardanowski. Takie zapowiedzi pojawiały się już w 2019 roku.

"Trzeci konkret PiS to program 'Lokalna półka', czyli obowiązek, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców. Wzmocni to pozycję lokalnych dostawców względem innych ogniw łańcucha dostaw żywności, a także ułatwi dostęp konsumentów do produktów wytworzonych przez mniejszych, również lokalnych producentów" - poinformowano w środę na Twitterze PiS.

Na nagraniu w mediach społecznościowych były minister rolnictwa, poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski zapewniał, że na programie zyskają rolnicy. "Będą mieli łatwy dostęp do lokalnych rynków, bez pośredników, z niskimi kosztami transportu towarów. Więcej pieniędzy zostanie w ich kieszeniach. Zyskają klienci, bo będą mieli lepszy dostęp do świeżych i smacznych produktów, a ich pieniądze zostaną w ich najbliższej okolicy" - wyjaśnił Ardanowski.

Z kolei rzecznik PiS Piotr Mueller zapewniał, że zmienią się też informacje zawarte na paragonach. "Na paragonach będzie też można sprawdzić, z jakiego kraju pochodzi dany produkt. Będzie też na nim widać, jaka jest suma wydatków na polskie produkty. Pozwoli to na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy" - napisał na platformie X (dawniej Twitter - red.).

Wraca zapowiedź sprzed czterech lat

To nie jest nowy pomysł. W 2019 roku PiS zapowiadał wprowadzenie na półki sklepowe większej ilości polskich produktów.

- Zdecydowanie chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi, a nie tylko (…) z markami sklepów wielkopowierzchniowych. Chcemy, aby w ten sposób rolnicy mogli budować siłę swojej marki - mówił w marcu 2019 podczas Europejskiego Forum Rolniczego premier Mateusz Morawiecki.

- Chcemy zaproponować ustawę, która w sposób obligatoryjny i realny obniży możliwość sprzedaży przez sieci wielkopowierzchniowe ich własnych produktów, pod ich własną marką. To szalenie utrudnia osiągnięcie przyzwoitej marży przez polskich producentów - dodał premier. Taka ustawa nie powstała.

Czytaj więcej: Kolejne zmiany w handlu? Rząd chce wspierać polskie marki

Piechociński: mamy do czynienia z propagandą

Janusz Piechociński, były wicepremier, w rozmowie z TVN24 Biznes ocenił, że "mamy do czynienia z propagandą".

- Z przedstawianiem programu wyborczego w formule "zamiast". Czyli zamiast dyskusji o dwudziestu miliardach długów szpitali w Polsce rozmawiamy o tym, czy na śniadanie pacjentowi dodać dżemik wysokokaloryczny do odrobiny serka i dwóch kromek chleba - podał przykład, odnosząc się do zapowiedzi wprowadzenia programu "Dobry posiłek".

Podkreślił, iż "w maju zeszłego roku prezes Kaczyński ogłosił, że zboże ukraińskie nie będzie stanowiło żadnego problemu".

- Później wiemy, co się wydarzyło. Mamy katastrofę w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie. W szczycie sezonu żywność wymusiła niższą inflację w sierpniu, ale jest to okres przejściowy. Już od drugiej połowy września lub w październiku wrócimy do wysokiej inflacji, której głównym powodem będzie żywność- stwierdził. 

Zauważył, że "zamiast dyskutować o tym, jak usprawnić relacje pomiędzy 'polem a stołem', 'polem a sektorem przetwórstwa', jak niczego nie marnować, jak walczyć skutecznie z ptasią grypą, to jest wrzucony pomysł 'Lokalna półka'".

- Czyli mówią: "drogi rolniku, pójdziesz do miejscowej Żabki, Dino, Lewiatana i tam będziesz mógł sprzedawać". Zapominamy o tym, że ten model mógł być taki w latach 80., w poprzedniej rzeczywistości. Wtedy tą lokalną półką było targowisko. Dzisiaj, także przy brakach kadrowych na polskiej wsi, przy braku siły roboczej do zbiorów, te targowiska są w znacznej mierze zredukowane - wytłumaczył.

Janusz Piechociński w rozmowie zadał pytanie Janowi Krzysztofi Ardanowskiemu. - 'Lokalna półka' będzie zawierała nasze owoce i warzywa. Ma zawierać też mleko? Robione w domu kotleciki? Z punktu widzenia sanitarnego jest to po prostu irracjonalne. Skończy się tak, jak po poluzowaniu wymogów dla małych i średnich gospodarstwach wiejskich, co wywołało dodatkowo fale ASF - zaznaczył.

"Lokalna półka" to prosty postulat

W ocenie Piechocińskiego program "Lokalna półka" jest "prostym postulatem". - Będzie miło, łatwo. Rozwiążemy problemy polskiej wsi, jej rentowności, sposobu zbytu, jej samoorganizacji, jeśli wydzielimy w miejscowym polskim sklepiku półkę. Będą tam produkty bezpośrednio od gospodarstw - mówił.

- Tylko że ten model, że gospodarstwo zajmuje się bezpośrednio sprzedażą i organizacją produkcji, wyczerpał się w poważnym, nowoczesnym handlu. Nie po to wielkie sieci dyskontów budują centra dystrybucyjne, które oddziaływują na kilkaset placówek handlowych. Jak to w tym systemie wytworzyć tę lokalną półkę? - zadał pytanie.

Stwierdził, że "wiśta wio, to łatwo powiedzieć". - Ardanowskiemu prosto przeszło przez gardło, ale żeby to zrealizować skutecznie i istotnie dla zjawisk, które zachodzą w handlu i rolnictwie, to od prostych słów do realizacji jest droga daleka - przestrzegł były wicepremier.

Czytaj też: PiS zapowiada poprawę jakości posiłków w szpitalach. Po raz kolejny

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Januar Kurniawan/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie zaplanowano pierwsze czytanie czterech projektów dotyczących obniżenia składki zdrowotnej. Dwa przygotował rząd, dwa kolejne to projekty poselskie: Polski 2050 i PiS. Wszystkie zakładają niższe wpływy z tytułu składki zdrowotnej do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Minister zdrowia Izabela Leszczyna podkreśla, że "ma słowo ministra finansów w sprawie rekompensaty niższych wpływów ze składki zdrowotnej".

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Składka zdrowotna w Sejmie. Aż cztery projekty do rozważenia przez posłów

Źródło:
PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

"Czuję się jak Bin Laden", "Toczymy wojnę z rządem" miał mówić mężczyzna z Florydy, który został w środę aresztowany przez funkcjonariuszy FBI pod zarzutem zamiaru zdetonowania bomby przed gmachem New York Stock Exchange. Miało to nastąpić na tydzień przed Świętem Dziękczynienia.

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Chciał wysadzić w powietrze giełdę papierów wartościowych. Został aresztowany

Źródło:
PAP

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Prezydent USA przegrywa z przywódcą Chin bitwę o prymat w Ameryce Łacińskiej – ocenił w środę brytyjski dziennik "Financial Times". Przez pryzmat niedawnych szczytów w Peru i Brazylii gazeta analizuje wpływy obu państw w regionie bogatym w złoża surowców mineralnych.

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Biden przegrywa z Xi. "Uderzający kontrast"

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu łopatki do patelni sprzedawanej w sieci sklepów Tedi. "Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością" - czytamy w komunikacie.

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Sieć wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Od stycznia 2025 roku emeryci i renciści będą mogli składać wnioski o rentę wdowią - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Renta wdowia. ZUS o terminie składania wniosków

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl