"Trudno im wytłumaczyć, że taka kariera udaje się nielicznym"

Źródło:
tvn24.pl
Dariusz Bigaj o łatwym dostępie dzieci do telefonów komórkowych
Dariusz Bigaj o łatwym dostępie dzieci do telefonów komórkowych TVN24
wideo 2/2
Dariusz Bigaj o łatwym dostępie dzieci do telefonów komórkowych TVN24

W polskich liceach powstają klasy o profilach influencerskich i vlogerskich. Uczniowie uczą się między innymi, jak zarządzać swoim wizerunkiem oraz jak tworzyć treści do internetu. - Idzie niż demograficzny, szkoły stają na rzęsach, żeby przyciągnąć dzieciaki - mówi nam nauczycielka.

Uczniowie klasy vlogersko-medialnej z IV LO we Włocławku mają zajęcia z tworzenia treści do internetu, autoprezentacji i skutecznej komunikacji, mogą też uczestniczyć w warsztatach foto-video. Zainteresowanie? Podobno spore.

- Uczniowie oceniają ten kurs bardzo pozytywnie - mówi Anna Ostrowska, opiekunka uczniów kierunku vlogersko-medialnego z IV LO. - Zdobywają wiedzę, ale też praktyczne umiejętności występowania przed kamerą, współpracy nad zadaniami projektowymi, komunikacji międzyludzkiej, reagowania na stresujące sytuacje. Wykorzystują te umiejętności w codziennym życiu. Są pewni siebie i bardziej zaangażowani w działania na rzecz promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym - podkreśla.

Klasy uczące funkcjonowania w internecie powstają też w innych miastach. W VIII LO im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie uczniowie mogą wybrać profil psychologiczno-influencerski lub vlogersko-teatralny. Klasa vlogerska działa też od dwóch lat w I Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku.

Czytaj także: "Uzależnieni od widzimisię". Jak media społecznościowe przejęły nad nami władzę? >>>

Połowa dziewczynek chce kariery w internecie

To odpowiedź na zainteresowanie młodych osób. Przeprowadzone w 2022 r. na zlecenie Inspiring Girls Polska badanie "Aspiracje dziewczynek w Polsce" pokazało, że blisko połowa dziewcząt w wieku 10-15 lat chciałaby zrobić karierę w internecie. Marzą o prowadzeniu kanału na YouTubie, konta na Instagramie lub TikToku. Dotyczy to jednak nie tylko dziewcząt, a karierą influencerską interesują się coraz młodsze dzieci.

- Uczniowie czwartych, piątych klas marzą o tym, że będą influencerami, będą zarabiać publikując na Instagramie albo grając w gry. Trudno im wytłumaczyć, że taka kariera udaje się nielicznym, a internetowa sława szybko mija - mówi Maria Kowalewska, nauczycielka w jednej z warszawskich podstawówek. - Ten pomysł podsyca już i tak bardzo rozbuchane marzenia dzieci dotyczące kariery w sieci - dodaje.

Nie dziwi jej jednak, że szkoły sięgają po takie metody. - Tworzenie takich kierunków to chwyt marketingowy. Idzie niż demograficzny i szkoły stają na rzęsach, żeby przyciągnąć dzieciaki - zaznacza Kowalewska.

- Widzę tu cyniczne albo krótkowzroczne działanie szkół, które odwołują się do czegoś, co obecnie jest wśród dzieci bardzo popularne - komentuje Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Zresztą robią to nie tylko szkoły. Widziałam reklamę wakacyjnych kolonii dla dzieci w wieku 8-12 lat, z obowiązkowymi zajęciami z kręcenia tik-toków. Tylko że zgodnie z prawem dzieci w tym wieku nie mogą mieć kont w mediach społecznościowych - stwierdza.

Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy
Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy TVN24

Wiedza o internecie pilnie potrzebna

Czy to znaczy, że młodzież nie potrzebuje zajęć dotyczących funkcjonowania w sieci? Przeciwnie. - Szkoła powinna przygotowywać do życia w społeczeństwie informacyjnym, apelujemy o to od dawna. Ale nie chodzi bynajmniej o naukę zawodu influencera - wyjaśnia Bigaj.

Czego tak naprawdę potrzebujemy? - Nauki krytycznego myślenia, empatii, komunikacji. Wszystko to jest osłabiane przez nowe technologie. Niestety, w zamian szkoły podążają za patologiczną kulturą zasięgu - mówi Bigaj. I dodaje: - Nauka technicznych umiejętności jest wtórna. Dobrym vlogerem może być na przykład absolwent klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Spójrzmy na wartościowych influencerów. Na przykład Kasia Gandor, która nagrywa popularno-naukowe filmiki wkłada w ich przygotowanie sporo pracy. Taka działalność w sieci wymaga specjalizacji w jakiejś dziedzinie, a nie w dążeniu do bycia popularnym.

Rosnący problem uzależnień od internetu u młodzieży
Rosnący problem uzależnień od internetu u młodzieżyTVN24

Specjaliści podkreślają, że ważne są umiejętności, których często nie mają nawet dorośli użytkownicy internetu. Chodzi na przykład o rozpoznawanie fake newsów. Ale nie tylko. W związku z rozwojem sztucznej inteligencji coraz częściej mogą pojawiać się treści, w których twarz i głos danej osoby mogą być wykorzystywane np. w treściach pornograficznych.

- Moi uczniowie mieli dziś dwugodzinne warsztaty na temat tego, jak rozpoznawać deepfake w internecie - mówi Maria Kowalewska. - Edukacja medialna i szkolenia z higieny cyfrowej to coś, co jest w polskiej szkole bardzo potrzebne. Nie jestem jednak pewna, czy tworzenie takich klas odpowiada na tę potrzebę - dodaje.

Blaski i cienie kariery w internecie

Pomysł stworzenia klas influencerskich czy vlogerskich zaciekawił Monikę Smulewicz, ekspertkę od rynku pracy z firmy HR na szpilkach. - Pracodawcy od lat narzekają na słabe albo zupełnie nieprzydatne kwalifikacje absolwentów szkół średnich - przypomina. - Jeśli uczniowie będą uczyli się działania z social mediami, tworzeniem treści do internetu, co wiąże się z umiejętnościami pisania i tworzenia komunikatów, bądź warsztatowo zajmą się obróbką zdjęć czy krótkich form video, na pewno rozwinie to ich kompetencje, a może też ukierunkuje ich zawodową ścieżkę w przyszłości. Komunikacja z wykorzystaniem Internetu i kanałów społecznościowych jest coraz bardziej popularna - dodaje.

Pomysł pozytywnie ocenia także Izabela Juszkiewicz, pedagożka i doradczyni zawodowa. Jej zdaniem rynek edukacyjny powinien iść z duchem czasu. Jej zdaniem nie można udawać, że internetu nie ma.

Czytaj także: Szwecja. Koniec z ekranami dla najmłodszych dzieci, rewolucja w edukacji >>>

- Oswajajmy to, co już się dzieje. Szkoły mogą być bezpieczną przestrzenią do rozmowy, mogą pokazywać blaski i cienie pracy w internecie - wymienia Juszkiewicz. - Kiedy rozmawiam z uczniami podstawówek widzę, że w ich oczach influencerzy mają niemalże idealne życia: wszyscy ich lubią, mało pracują, mają mnóstwo pieniędzy i hojnych sponsorów. Dzieci nie do końca rozumieją, że to co widzą w mediach społecznościowych, to tylko ułamek czyjegoś życia. Po to jest szkoła i nauczyciele, żeby rozmawiać na przykład o hejcie, który spotyka twórców internetowych - podkreśla.

Juszkiewicz zwraca też uwagę, że mowa tu o liceach. Zajęcia z kreowania wizerunku nie oznaczają, że z planu wypadnie np. język polski czy geografia. To ciągle szkoły ogólnokształcące. - Licea nie zamykają ścieżki edukacyjnej, przeciwnie, zachęcają do podjęcia studiów - tłumaczy. - Tak jak ukończenie klasy o kierunku matematyczno-fizycznym nie znaczy, że ktoś będzie uczył matematyki, tak profil influencerski niekoniecznie oznacza działanie w internecie - tłumaczy.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja prezydenta Donalda Trumpa rozważa dodanie 36 kolejnych krajów do swojej listy krajów objętych zakazem podróży do Stanów Zjednoczonych. Tak wynika z wewnętrznej korespondencji departamentu stanu USA, na którą powołał się w niedzielę "Washington Post".

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA. Trump rozważa wydłużenie listy

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA. Trump rozważa wydłużenie listy

Źródło:
PAP

Na lotnisku Le Bourget pod Paryżem rusza w poniedziałek 55. Międzynarodowy Salon Aeronautyki i Kosmonautyki - Paris Air Show. Wydarzenie zgromadzi w tym roku około 2,5 tysiąca wystawców z 48 krajów. Podczas targów poznamy wynik przetargu na zakup ponad 80 samolotów do obsługi regionalnych połączeń PLL LOT.

Walka gigantów o kontrakty. Rusza Paris Air Show

Walka gigantów o kontrakty. Rusza Paris Air Show

Źródło:
PAP

Notowania ropy na nowojorskiej giełdzie paliw kontynuują wzrosty z poprzedniej sesji, a perspektywy na spadki wydają się odległe. Konflikt między Izraelem a Iranem nasila obawy o dostawy ropy z regionu Bliskiego Wschodu.

Ceny ropy znów w górę. Szans na zniżki nie widać

Ceny ropy znów w górę. Szans na zniżki nie widać

Źródło:
PAP

Aż trzy czwarte Polaków planuje spędzić tegoroczne wakacje w kraju - najchętniej wybierają Pomorze, Sudety, Trójmiasto i Podhale - wynika z badania "Urlopowy Kompas Polaków: Wakacje 2025". Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafał Szmytke, podkreśla, że liczba podróżujących po Polsce systematycznie rośnie.

Gdzie na urlop? Te miejsca wybierają Polacy

Gdzie na urlop? Te miejsca wybierają Polacy

Źródło:
PAP

W muzeum Palazzo Maffei w Weronie doszło do nietypowego zdarzenia. Jeden z turystów uszkodził eksponat - krzesło ozdobione kryształami Swarovskiego - siadając na nim. Dzieło, stworzone przez włoskiego artystę Nicolę Bolliego, było hołdem dla twórczości Vincenta van Gogha.

Eksponat nie wytrzymał ciężaru turysty. "To nie był zwykły mebel"

Eksponat nie wytrzymał ciężaru turysty. "To nie był zwykły mebel"

Źródło:
BBC

Ruszyliśmy z podobnego pułapu - my bez gazu i ropy, oni bez wolności - napisał Donald Tusk, porównując drogę rozwoju Polski i Iranu. W swoim wpisie w mediach społecznościowych premier ostrzega przed konsekwencjami odejścia od kursu prozachodniego.

"My bez gazu i ropy, oni bez wolności". Tusk ostrzega

"My bez gazu i ropy, oni bez wolności". Tusk ostrzega

Źródło:
TVN24

Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego został sprzedany za rekordowe 22,2 miliona złotych. - Ten obraz rozpalał wyobraźnię historyków sztuki, muzealników, krytyków - mówiła na antenie TVN24 Agata Szkup, prezeska zarządu Desa Unicum. Dopytywana o to, kto kupił dzieło, odpowiedziała jedynie, że "obraz zostanie w Polsce".

Rekord na polskim rynku sztuki. "Po raz kolejny przebiliśmy magiczną granicę"

Rekord na polskim rynku sztuki. "Po raz kolejny przebiliśmy magiczną granicę"

Źródło:
TVN24

Na włoskiej wyspie Capri wprowadzono zakaz nagabywania turystów. Burmistrz Paolo Falco podpisał rozporządzenie, które zabrania między innymi podchodzenia do odwiedzających z menu, ulotkami reklamowymi oraz wszelkich form natrętnej promocji usług.

"Nadszedł czas, by powiedzieć: dość". Nowy zakaz na włoskiej wyspie

"Nadszedł czas, by powiedzieć: dość". Nowy zakaz na włoskiej wyspie

Źródło:
PAP

Z lotniska Warszawa-Radom będzie można teraz latać nocą. - Limit 10 operacji nocnych może wydawać się niewielki, ale dla czarterów to realne ułatwienie - zauważył wiceprezes Polskich Portów Lotniczych Marcin Danił. W ubiegłym roku lotnisku w Radomiu odprawiło 112 tys. 629 pasażerów, o ponad 7 proc. więcej niż w 2023 r.

Z Radomia będzie można polecieć nocą. Lotnisko dostało zgodę

Z Radomia będzie można polecieć nocą. Lotnisko dostało zgodę

Źródło:
PAP

Załamana właścicielka sklepu, która wyprzedaje asortyment, staruszek-artysta, który ręcznie maluje szkło, ale martwi się, bo nikt nie wie o jego pasji, jubilerka przegrywająca walkę z wielkimi korporacjami - to bohaterowie popularnych wpisów w mediach społecznościowych. Za łzawymi historiami kryją się jednak oszuści. Wzbudzając współczucie próbują zachęcić do zakupu produktów, które jednak nie mają nic wspólnego z małymi, rodzinnymi firmami i rzemiosłem.

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

"Z wielkim smutkiem muszę ogłosić". Jak nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują nasze współczucie

Źródło:
tvn24.pl

Farmy AI to kolejny krok w rozwoju sztucznej inteligencji. Wykorzystane są w nich tak zwane superkomputery, czyli najnowocześniejsze maszyny z potężną mocą obliczeniową, jak "Helios" z Cyfronetu AGH w Krakowie. - Posiada moc obliczeniową, którą można przyrównać do 50 tysięcy laptopów - mówił o najnowszym odcinku "Techpospolitej" w TVN24+ dziennikarz Mateusz Półchłopek.

Polski superkomputer w Krakowie. Ma moc 50 tysięcy laptopów

Polski superkomputer w Krakowie. Ma moc 50 tysięcy laptopów

Źródło:
TVN24, TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad osiem milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 14 czerwca 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Pociągi z Warszawy do Rijeki w Chorwacji ruszą 27 czerwca. W następnym sezonie letnim pociąg z Warszawy do chorwackiej Rijeki pojedzie o trzy godziny szybciej - zapowiada minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Obecnie czas przejazdu jest planowany na ponad 19 godzin.

Jeszcze nie ruszył, a już ma przyspieszyć. Minister zapowiada skrócenie podróży

Jeszcze nie ruszył, a już ma przyspieszyć. Minister zapowiada skrócenie podróży

Źródło:
PAP

Władze Iranu rozważają możliwość zamknięcia Cieśniny Ormuz - poinformowała w sobotę państwowa agencja IRINN, powołując się na wypowiedź parlamentarzysty Esmaila Kosariego z komisji do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Rozważają radykalny krok. Kluczowy szlak zagrożony

Rozważają radykalny krok. Kluczowy szlak zagrożony

Źródło:
PAP

Państwowy rosyjski koncern Rosatom stanie na czele międzynarodowego konsorcjum, które zbuduje pierwszą elektrownie atomową w Kazachstanie - poinformowała w sobotę kazachstańska agencja energetyki atomowej.

To pierwsza elektrownia jądrowa w tym kraju. Zbudują ją Rosjanie

To pierwsza elektrownia jądrowa w tym kraju. Zbudują ją Rosjanie

Źródło:
PAP

Hybrydowe pociągi PKP Intercity rozpoczną obsługę połączeń pasażerskich od 2027 roku - poinformował prezes spółki Janusz Malinowski. Jak dodał, nowe składy pozwolą skrócić czas przejazdu na trasach częściowo zelektryfikowanych.

Nowość na polskiej kolei. Po torach pojedzie hybryda

Nowość na polskiej kolei. Po torach pojedzie hybryda

Źródło:
PAP

Donald Trump wykazał ponad 600 milionów dolarów dochodu z kryptowalut, pól golfowych, licencji oraz innych źródeł - wynika z oświadczenia majątkowego prezydenta USA. Według obliczeń Reutersa, prezydent zgłosił aktywa o wartości co najmniej 1,6 miliarda dolarów.

Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek

Fortuna z krypto i golfa, miliony zbite na Biblii. Trump pokazuje majątek

Źródło:
Reuters

Uzgodnione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej zmiany w przepisach dotyczących praw pasażerów, w tym zasad przyznawania odszkodowań za opóźnione loty, zostały ocenione przez Rzecznika Praw Pasażerów jako korzystne dla klientów linii lotniczych. Odmienne stanowisko w tej sprawie przedstawił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wskazuje, że nowe porozumienie obniża dotychczasowy poziom ochrony praw pasażerów.

Spór o zmiany dla pasażerów. Jedni chwalą, inni alarmują

Spór o zmiany dla pasażerów. Jedni chwalą, inni alarmują

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zatwierdził przejęcie koncernu U.S. Steel przez japońską spółkę Nippon Steel. Wartość transakcji wynosi 14,9 miliarda dolarów. Tym samym zakończono trwające półtora roku negocjacje, którym towarzyszył sprzeciw związków zawodowych oraz dwie niezależne analizy dotyczące bezpieczeństwa narodowego.

Związkowcy protestowali, Biden blokował. Trump daje zielone światło

Związkowcy protestowali, Biden blokował. Trump daje zielone światło

Źródło:
Reuters

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie ujawnienia przez jednego z członków Rady Polityki Pieniężnej informacji niejawnej o klauzuli "tajne" dotyczącej przebiegu niejawnej części posiedzenia RPP - przekazała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Śledczy w asyście policji weszli w czwartek do siedziby Narodowego Banku Polskiego.

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Prokuratura zabrała głos w sprawie wejścia do siedziby NBP

Źródło:
PAP

Jest zgoda na przedłużenie Krajowego Planu Odbudowy do końca 2026 roku - przekazała w piątek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Już wydawało się, że jest to niemożliwe, a jednak udało się!" - napisała.

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Jest zgoda Brukseli w sprawie polskiego KPO

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na jedno gospodarstwo domowe przypada tylko jedna opłata abonamentowa. Niezależnie od liczby odbiorników i samochodów użytkowanych w gospodarstwie - informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Wyjątek dotyczy przedsiębiorców.

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Abonament za radio w samochodzie. KRRiT wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 13 czerwca 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje nad zmianami w Prawie pocztowym, które mają odciążyć operatorów pocztowych. Planowana nowelizacja przewiduje między innymi skrócenie okresu przechowywania niedoręczonych przesyłek.

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Będą zmiany w sprawie niedoręczonych przesyłek

Źródło:
PAP