"Trudno im wytłumaczyć, że taka kariera udaje się nielicznym"

Źródło:
tvn24.pl
Dariusz Bigaj o łatwym dostępie dzieci do telefonów komórkowych
Dariusz Bigaj o łatwym dostępie dzieci do telefonów komórkowych TVN24
wideo 2/2
Dariusz Bigaj o łatwym dostępie dzieci do telefonów komórkowych TVN24

W polskich liceach powstają klasy o profilach influencerskich i vlogerskich. Uczniowie uczą się między innymi, jak zarządzać swoim wizerunkiem oraz jak tworzyć treści do internetu. - Idzie niż demograficzny, szkoły stają na rzęsach, żeby przyciągnąć dzieciaki - mówi nam nauczycielka.

Uczniowie klasy vlogersko-medialnej z IV LO we Włocławku mają zajęcia z tworzenia treści do internetu, autoprezentacji i skutecznej komunikacji, mogą też uczestniczyć w warsztatach foto-video. Zainteresowanie? Podobno spore.

- Uczniowie oceniają ten kurs bardzo pozytywnie - mówi Anna Ostrowska, opiekunka uczniów kierunku vlogersko-medialnego z IV LO. - Zdobywają wiedzę, ale też praktyczne umiejętności występowania przed kamerą, współpracy nad zadaniami projektowymi, komunikacji międzyludzkiej, reagowania na stresujące sytuacje. Wykorzystują te umiejętności w codziennym życiu. Są pewni siebie i bardziej zaangażowani w działania na rzecz promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym - podkreśla.

Klasy uczące funkcjonowania w internecie powstają też w innych miastach. W VIII LO im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie uczniowie mogą wybrać profil psychologiczno-influencerski lub vlogersko-teatralny. Klasa vlogerska działa też od dwóch lat w I Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku.

Czytaj także: "Uzależnieni od widzimisię". Jak media społecznościowe przejęły nad nami władzę? >>>

Połowa dziewczynek chce kariery w internecie

To odpowiedź na zainteresowanie młodych osób. Przeprowadzone w 2022 r. na zlecenie Inspiring Girls Polska badanie "Aspiracje dziewczynek w Polsce" pokazało, że blisko połowa dziewcząt w wieku 10-15 lat chciałaby zrobić karierę w internecie. Marzą o prowadzeniu kanału na YouTubie, konta na Instagramie lub TikToku. Dotyczy to jednak nie tylko dziewcząt, a karierą influencerską interesują się coraz młodsze dzieci.

- Uczniowie czwartych, piątych klas marzą o tym, że będą influencerami, będą zarabiać publikując na Instagramie albo grając w gry. Trudno im wytłumaczyć, że taka kariera udaje się nielicznym, a internetowa sława szybko mija - mówi Maria Kowalewska, nauczycielka w jednej z warszawskich podstawówek. - Ten pomysł podsyca już i tak bardzo rozbuchane marzenia dzieci dotyczące kariery w sieci - dodaje.

Nie dziwi jej jednak, że szkoły sięgają po takie metody. - Tworzenie takich kierunków to chwyt marketingowy. Idzie niż demograficzny i szkoły stają na rzęsach, żeby przyciągnąć dzieciaki - zaznacza Kowalewska.

- Widzę tu cyniczne albo krótkowzroczne działanie szkół, które odwołują się do czegoś, co obecnie jest wśród dzieci bardzo popularne - komentuje Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. - Zresztą robią to nie tylko szkoły. Widziałam reklamę wakacyjnych kolonii dla dzieci w wieku 8-12 lat, z obowiązkowymi zajęciami z kręcenia tik-toków. Tylko że zgodnie z prawem dzieci w tym wieku nie mogą mieć kont w mediach społecznościowych - stwierdza.

Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy
Magdalena Bigaj: dzieci korzystają ze świata, który my, dorośli, stworzyliśmy TVN24

Wiedza o internecie pilnie potrzebna

Czy to znaczy, że młodzież nie potrzebuje zajęć dotyczących funkcjonowania w sieci? Przeciwnie. - Szkoła powinna przygotowywać do życia w społeczeństwie informacyjnym, apelujemy o to od dawna. Ale nie chodzi bynajmniej o naukę zawodu influencera - wyjaśnia Bigaj.

Czego tak naprawdę potrzebujemy? - Nauki krytycznego myślenia, empatii, komunikacji. Wszystko to jest osłabiane przez nowe technologie. Niestety, w zamian szkoły podążają za patologiczną kulturą zasięgu - mówi Bigaj. I dodaje: - Nauka technicznych umiejętności jest wtórna. Dobrym vlogerem może być na przykład absolwent klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Spójrzmy na wartościowych influencerów. Na przykład Kasia Gandor, która nagrywa popularno-naukowe filmiki wkłada w ich przygotowanie sporo pracy. Taka działalność w sieci wymaga specjalizacji w jakiejś dziedzinie, a nie w dążeniu do bycia popularnym.

Rosnący problem uzależnień od internetu u młodzieży
Rosnący problem uzależnień od internetu u młodzieżyTVN24

Specjaliści podkreślają, że ważne są umiejętności, których często nie mają nawet dorośli użytkownicy internetu. Chodzi na przykład o rozpoznawanie fake newsów. Ale nie tylko. W związku z rozwojem sztucznej inteligencji coraz częściej mogą pojawiać się treści, w których twarz i głos danej osoby mogą być wykorzystywane np. w treściach pornograficznych.

- Moi uczniowie mieli dziś dwugodzinne warsztaty na temat tego, jak rozpoznawać deepfake w internecie - mówi Maria Kowalewska. - Edukacja medialna i szkolenia z higieny cyfrowej to coś, co jest w polskiej szkole bardzo potrzebne. Nie jestem jednak pewna, czy tworzenie takich klas odpowiada na tę potrzebę - dodaje.

Blaski i cienie kariery w internecie

Pomysł stworzenia klas influencerskich czy vlogerskich zaciekawił Monikę Smulewicz, ekspertkę od rynku pracy z firmy HR na szpilkach. - Pracodawcy od lat narzekają na słabe albo zupełnie nieprzydatne kwalifikacje absolwentów szkół średnich - przypomina. - Jeśli uczniowie będą uczyli się działania z social mediami, tworzeniem treści do internetu, co wiąże się z umiejętnościami pisania i tworzenia komunikatów, bądź warsztatowo zajmą się obróbką zdjęć czy krótkich form video, na pewno rozwinie to ich kompetencje, a może też ukierunkuje ich zawodową ścieżkę w przyszłości. Komunikacja z wykorzystaniem Internetu i kanałów społecznościowych jest coraz bardziej popularna - dodaje.

Pomysł pozytywnie ocenia także Izabela Juszkiewicz, pedagożka i doradczyni zawodowa. Jej zdaniem rynek edukacyjny powinien iść z duchem czasu. Jej zdaniem nie można udawać, że internetu nie ma.

Czytaj także: Szwecja. Koniec z ekranami dla najmłodszych dzieci, rewolucja w edukacji >>>

- Oswajajmy to, co już się dzieje. Szkoły mogą być bezpieczną przestrzenią do rozmowy, mogą pokazywać blaski i cienie pracy w internecie - wymienia Juszkiewicz. - Kiedy rozmawiam z uczniami podstawówek widzę, że w ich oczach influencerzy mają niemalże idealne życia: wszyscy ich lubią, mało pracują, mają mnóstwo pieniędzy i hojnych sponsorów. Dzieci nie do końca rozumieją, że to co widzą w mediach społecznościowych, to tylko ułamek czyjegoś życia. Po to jest szkoła i nauczyciele, żeby rozmawiać na przykład o hejcie, który spotyka twórców internetowych - podkreśla.

Juszkiewicz zwraca też uwagę, że mowa tu o liceach. Zajęcia z kreowania wizerunku nie oznaczają, że z planu wypadnie np. język polski czy geografia. To ciągle szkoły ogólnokształcące. - Licea nie zamykają ścieżki edukacyjnej, przeciwnie, zachęcają do podjęcia studiów - tłumaczy. - Tak jak ukończenie klasy o kierunku matematyczno-fizycznym nie znaczy, że ktoś będzie uczył matematyki, tak profil influencerski niekoniecznie oznacza działanie w internecie - tłumaczy.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP