"Nie łudźmy się, że ta wojna z wolnymi mediami się skończyła"

Źródło:
TVN24
Węglarczyk: gdyby prezydent postąpił inaczej, bylibyśmy w koszmarnej sytuacji
Węglarczyk: gdyby prezydent postąpił inaczej, bylibyśmy w koszmarnej sytuacjiTVN24
wideo 2/26
Węglarczyk: gdyby prezydent postąpił inaczej, bylibyśmy w koszmarnej sytuacjiTVN24

Prezydent zawetował lex TVN. Teraz ustawa wróci do Sejmu. W TVN24 decyzję Andrzeja Dudy komentowali redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft oraz prezes Press Club Polska Marcin Lewicki.

Lex TVN - weto prezydenta Andrzeja Dudy

17 grudnia sejmowa większość przyjęła lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. Ustawa trafiła na biurko prezydenta 20 grudnia. Andrzej Duda miał czas do 9 stycznia na decyzję w tej sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wetuje ustawę - oznacza to, że trafi do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Wcześniej prezydent wspomniał, że rozważał również skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. RELACJA Z KONFERENCJI PREZYDENTA >>>

Komentarze po decyzji prezydenta

Do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy odnieśli się w TVN24 redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, były członek KRRiT Krzysztof Luft oraz prezes Press Club Polska Marcin Lewicki. 

- Myślę, że prezydent nam wszystkim zrobił wspaniały prezent bożonarodzeniowy, uznajmy to za prezent na Gwiazdkę. Jestem ciekawy, co stało za tą decyzją. Myślę o tym, co prezydent powiedział i użył takiego zdania, że zgadza się z większością opinii publicznej w Polsce, z większością rodaków. Co jest ciekawe, bo oznacza, że prezydent uważa, że ustawa nie miała poparcia większości rodaków - stwierdził Węglarczyk.

Dodał, że słyszał, iż "prezydent i ludzie z kancelarii prezydenta prowadzili bardzo zaawansowane rozmowy z Amerykanami". - Jestem ciekawy, co tam się stało. Jestem ciekawy, co się wydarzy w rok po zakończeniu kadencji prezydenta, bo wtedy dowiemy się, co naprawdę stało za tą decyzję - mówił redaktor naczelny Onetu.

- Myślę, że to jest wspaniały dzień dla polskiej demokracji i myślę, że gdyby prezydent postąpił inaczej, to wszyscy bylibyśmy w koszmarnej sytuacji - stwierdził.

- Bilans jest "masakryczny". To nie jest tak, że wszystko wraca do normy. Nic nie wraca do normy. Mamy sytuację w kraju, w którym władza jedną decyzją może w dowolnym momencie mediom zaszkodzić. Nie łudźmy się, że ta wojna z wolnymi mediami się skończyła. Ona się nie skończyła dzisiaj. Po prostu wygraliśmy kolejną bitwę, ale wojna trwa nadal - powiedział Węglarczyk.

Jego zdaniem "Polska będzie dalej spadać w sondażach wolności słowa, ponieważ doszliśmy do sytuacji, w której takie rzeczy się w Polsce dzieją, że od jednego podpisu prezydenta zależy wolność słowa w Polsce". - Jesteśmy o jeden podpis prezydenta oddaleni od katastrofalnej zapaści wolności słowa w Polsce - mówił.

Węglarczyk o wecie lex TVN - cała rozmowa
Węglarczyk o wecie lex TVN - cała rozmowaTVN24

Luft: decyzja prezydenta tylko oddala zagrożenie

- Decyzja prezydenta oddala potworne zagrożenie, które się pojawiło nad polską demokracją i nad wolnością i niezależnością mediów. Ale tylko oddala to zagrożenie, bo rządząca formacja niezależnych mediów nie znosi, ich nie rozumie, nie chce chciałaby całkowicie je sobie podporządkować, tak jak zrobiono to z mediami publicznymi, które przecież powinny być i zgodnie z prawem mają obowiązek być własnością wszystkich i mają obowiązek bycia bezstronnymi, obiektywnymi, zrównoważonymi - tymczasem w oczywisty sposób nie są. Co więcej, władza tego nie ukrywa, uważa, że to bardzo dobrze, iż takie właśnie są - przychylne władzy - mówił Luft.

Według niego "wolne media obnażają słabości tej władzy i to, co ta władza chciałaby ukryć". - Z całą pewnością będziemy świadkami kolejnych działań. Ale trzeba powiedzieć, że to, iż został oddalony zamach na największa niezależną stację telewizyjną, która ma ogromny zasięg, i dzięki której dowiadujemy się bardzo wiele o kulisach władzy, to jest rzecz niezwykle ważna - stwierdził.

- Ważne jest też to, że stało się to po bardzo silnej reakcji społecznej i było odpowiedzią - prezydent wprost o tym mówił, że bardzo ważnym aspektem dla niego były głosy Polaków, które do niego docierały. To były wielotysięczne demonstracje, które odbywały się w polskich miastach, to było mnóstwo rozmaitych aktywności obywateli na rzecz obrony niezależnych mediów w Polsce, w tym wypadku akurat stacji TVN, bo ta ustawa dotyczyła wyłącznie tego nadawcy - powiedział były członek KRRiT.

Luft o wecie lex TVN - cała rozmowa
Luft o wecie lex TVN - cała rozmowaTVN24

Lewicki: ta ustawa nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego

- Najważniejszy jest efekt. Wetując tę ustawę, prezydent w zasadzie przesądził o jej dalszym losie, bo odrzucenie tego weta w obecnej "arytmetyce sejmowej" jest w zasadzie niemożliwe - stwierdził Lewicki.

Dodał też: - Ta ustawa nigdy nie powinna była ujrzeć światła dziennego. Począwszy od tego, w jaki sposób została wniesiona do Sejmu - pod osłoną nocy przez grupę kilkunastu posłów, a skończywszy na tym, w jaki sposób została rozpatrzona po poprawkach Senatu - w trybie superekspresowym, jakiegoś wandalizmu legislacyjnego. To się nigdy nie powinno było wydarzyć, więc całe szczęście, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się na weto w tej sprawie.

Prezes Press Club Polska podkreślił, że "tu nie chodzi tylko o tę ustawę". - W poprzedniej i bieżącej kadencji parlamentu widzieliśmy wielokrotnie, używam twardych słów, gwałcenie zasad dobrej legislacji. Przepychanie z pozycji siły, za wszelką cenę, różnych rozwiązań - tak nie wolno stanowić prawa, niezależnie od tego, czy jest to nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, czy jest to uchwalanie jakiejkolwiek innej ustawy - powiedział Lewicki.

- W parlamencie prawo należy stanowić starannie, zgodnie z dobrem publicznym, nie spiesząc się, dyskutując i rozważając różne punkty widzenia. A nie zwołując SMS-em posiedzenie komisji sejmowej na za kilkanaście minut, a później absolutnie miażdżąc wszystkie zasady, którymi powinni się parlamentarzyści kierować, zwołując posłów na głosowanie i przepychając tę ustawę kolanem - dodał.

Lewicki podkreślił, że Press Club Polska wspierał nie tylko TVN. - Myśmy wspierali prawo wyboru milionów telewidzów. To telewidzowie mają decydować, co będą mieli ochotę oglądać, a nie politycy. Mówiliśmy w imieniu odbiorców dziennikarzy - mówił.

Dodał, że dziennikarze i media nie są od tego, aby kogokolwiek chwalić czy wspierać, ale są od tego, aby pokazywać rzeczywistość taką, jaką ona jest. - Jeżeli to się politykom nie podoba, to trudno. Dziennikarze mają pokazywać prawdę, a nie być na usługach tej czy innej opcji politycznej - zaznaczył.

Jak mówił, "dziś to zagrożenie dla TVN i dla firmy, która jest jej właścicielem na pewno zostało bardzo oddalone, a prawdopodobnie zostało unicestwione". - Ale nikt nie zagwarantuje nam, że za tydzień, miesiąc czy pół roku następna grupa posłów nie wniesie projektu ustawy, który będzie się nazywał lex Onet, lex Radio Zet albo lex jakakolwiek inna redakcja, która w odbiorze polityków im nie sprzyja - powiedział.

Prawnicy o decyzji Andrzeja Dudy o zawetowaniu lex TVN >>>

Lewicki o zawetowaniu lex TVN - cała rozmowa
Lewicki o zawetowaniu lex TVN - cała rozmowaTVN24

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Sokół/Bloomberg/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Taryfikator mandatów może zostać zmieniony. Przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazała na analizę zakładającą podwyższenie wysokości grzywien. Policja chce obniżenia progu, od którego płacone są maksymalne kary za przekroczenie prędkości.

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Mandaty mogą pójść w górę. Resort o zmianach

Twierdzenia z ust Lewicy, że program dotyczący budownictwa społecznego to ich pomysł, są nieprawdziwe - stwierdził minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Anna-Maria Żukowska z Lewicy zareagowała na te słowa i zwróciła się bezpośrednio do szefa resortu rozwoju: "Jesteś bezczelny".

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Spięcie w koalicji o program mieszkaniowy. "Jesteś bezczelny"

Źródło:
tvn24.pl

Linie lotnicze odwołują loty i modyfikują trasy w związku z zamknięciem lotniska Heathrow w Londynie. Port będzie nieczynny do północy, jednak zakłócenia mogą potrwać jeszcze przez co najmniej tydzień. Piątkowa awaria oznacza kłopoty dla niemal 300 tysięcy pasażerów. - Brak dodatkowego zasilania na lotnisku to ogromny błąd - ocenił ekspert do spraw lotnictwa Julian Bray.

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

"Ogromny błąd" na największym lotnisku Europy

Źródło:
PAP

W piątek Rada Federacji przegłosowała zmianę niemieckiej konstytucji, znosząc limit wydatków na obronność i bezpieczeństwo, a także otwierając drogę do większych inwestycji w infrastrukturę.

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Przełom w Niemczech. "Historyczny sygnał pod adresem Europy"

Źródło:
PAP

Rafał Brzoska zaprezentował w Sejmie propozycje deregulacji, które zostały podzielone na siedem bloków. Dotyczą one między innymi cyfryzacji czy prawa podatkowego. Inicjator prac zespołu zaznaczył, że w propozycjach nie ma "wrzutek lobbystycznych".

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Deregulacja. Brzoska wskazał siedem priorytetów

Źródło:
PAP

Lewica nie powinna łamać dotychczasowych ustaleń i zachowywać się jak piąta kolumna - stwierdziła w piątek ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wypowiedzi polityków Lewicy w sprawie obniżenia składki zdrowotnej.

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Iskrzy w koalicji. "Bunt przeciwko projektowi, który jednomyślnie został przyjęty przez rząd"

Źródło:
PAP

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska przekazała, że rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej w trybie obiegowym. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań ma wynieść 500 metrów.

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

"Ważny krok". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Nowe prawo w Hiszpanii pomoże rozwiązać problem z dzikimi lokatorami. Eksperci przypuszczają, że jednocześnie podniesie też ceny najmu wakacyjnego i stawki za metr - informuje w piątek "Puls Biznesu".

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

To może podnieść ceny. Zmiana przepisów

Źródło:
PAP

Frankowicze zyskali nawet 30 miliardów złotych dzięki ugodom i unieważnieniom kredytów - napisała w piątek "Rzeczpospolita", powołując się na szacunki ekspertów. Saga frankowa powoli się kończy, a banki liczą straty.

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Klienci "triumfują". Można zyskać dziesiątki tysięcy złotych

Źródło:
PAP

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział uszczelnienie luk prawnych wykorzystywanych przez "patodeweloperów". Jak stwierdził, kładzie się to cieniem na całej branży.

"To kładzie się cieniem na całej branży"

"To kładzie się cieniem na całej branży"

Źródło:
PAP

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Co piąty klient w Szwecji przyznaje, że bojkotuje produkty z USA, a większość badanych nie wyklucza dołączenia do protestu - dowiadujemy się z ankiety Uniwersytetu w Lund.

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Bojkotują produkty z USA. "Imponujący wynik"

Źródło:
PAP

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała w czwartek nałożenie jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków banków. - Taki podatek można by było na przykład przeznaczyć na obronność - stwierdziła.

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Źródło:
PAP

Tesla wycofuje w USA ponad 46 tysięcy Cybertrucków z powodu odpadających paneli zewnętrznych - podał w czwartek Reuters, cytując komunikat firmy. Usterka może zagrażać bezpieczeństwu na drodze i zwiększać ryzyko wypadku.

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje 46 tysięcy pojazdów

Źródło:
Reuters

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego od wyroku sądu okręgowego, w którym uchylono decyzję przewodniczącego o nałożeniu na Radio ZET kary na za rzekome szerzenie dezinformacji. - Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, że arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane - skomentował decyzję Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Źródło:
Grupa Eurozet

Ponowne zbliżenie USA z Chinami może zmienić świat bardziej niż w latach 70. - przekonuje Władysław Inoziemcew, rosyjski ekonomista i krytyk Kremla, w czwartkowym artykule dla "Le Monde". Jak twierdzi, jest to opłacalna strategia, która pozwoli przeciwstawić się rosyjskiemu imperializmowi, zagrażającemu porządkowi na świecie.

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

"Rosja bez Chin upadłaby w kilka lat"

Źródło:
PAP

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters

Tesla została usunięta z tegorocznych targów motoryzacyjnych w Vancouver w Kanadzie - podał portal stacji CNN. Organizatorzy wyjaśnili, że podjęli decyzję "w trosce o bezpieczeństwo" wydarzenia.

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Tesla usunięta z targów. "W trosce o bezpieczeństwo"

Źródło:
CNN

- Tesla potrzebuje nowego dyrektora generalnego - powiedział w wywiadzie prominentny inwestor producenta samochodów elektrycznych Ross Gerber. - Elon Musk zniszczył reputację firmy - wskazał.

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Ważny inwestor Tesli wzywa Muska do ustąpienia. Mocne słowa

Źródło:
Sky News, TVN24