Polacy ruszyli po "gałęziówkę". Hit sprzedaży Lasów Państwowych

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Joanna Maćkowiak-Pandera o kryzysie energetycznym
Joanna Maćkowiak-Pandera o kryzysie energetycznymTVN24
wideo 2/5
TVN24Joanna Maćkowiak-Pandera o kryzysie energetycznym

Lasy Państwowe w sierpniu 2022 roku sprzedały 545 tysięcy metrów sześciennych tzw. gałęziówki, czyli o blisko połowę więcej niż w analogicznym czasie poprzedniego roku. Tak samo wzrosła sprzedaż grubszego drewna opałowego. W ubiegłym tygodniu z kolei rumuńskie Lasy poinformowały, że zwiększą ilość drewna opałowego dla spółek przemysłowych oraz dla gospodarstw domowych. Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski podkreślił, że "o żadnym doraźnym wzroście pozyskania nie ma mowy". Dodał, że opał sprzedawany jest wyłącznie na rynku detalicznym, gdzie pierwszeństwo mają klienci indywidualni.

Agencja PAP zapytała Lasy Państwowe pytania o możliwość zwiększenia pozyskania drewna w polskich lasach w związku z kryzysem energetycznym. W ubiegłym tygodniu rumuńskie Lasy poinformowały, że zwiększą ilość drewna opałowego dla spółek przemysłowych oraz dla gospodarstw domowych.

Bez szans na wzrost

Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski podkreślił, że "o żadnym doraźnym wzroście pozyskania nie ma mowy".

- Lasy Państwowe nie działają w ten sposób. Pozyskanie jest określone w 10-letnich planach urządzenia lasu i tego poziomu, bezpiecznego dla przyrody, trzymamy się od lat. W Lasach Państwowych nie ma w ogóle możliwości zwiększania limitu pozyskania pod wpływem koniunktury, niezależnie o jakie drewno chodzi. Gdyby tak było, lesistość Polski nie rosłaby, a malała - wskazał. Gzowski dodał, że w polskich warunkach leśnicy pozyskują 2/3 rocznego przyrostu. Lasy Państwowe zostały również zapytane o kwestię drewna opałowego, które sprzedają klientom indywidualnym. Przekazano, że zgodnie z majowymi wytycznymi dla nadleśnictw dyrektora generalnego Lasów Państwowych więcej drewna na cele opałowe zostało skierowanych do klientów indywidualnych.

- W efekcie tego, oraz nieznacznie większych planów pozyskania ogółem na ten roku, do teraz sprzedaliśmy o około połowę więcej drewna opałowego niż sprzedawaliśmy w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował rzecznik.

"Nie ścięliśmy więcej drzew, a bardziej efektywnie je wykorzystaliśmy"

Gzowski podkreślił, że w Lasach Państwowych stale działał zakup drewna z gałęzi.

- Wieloletnia praktyka w tym wypadku jest taka, że zainteresowani sami układają je w stosy do pomiaru. Dzięki temu to drewno jest bardzo tanie. Leśnik stos mierzy i wycenia. Przeciętnie 1 metr sześcienny kosztował tylko 31 złotych netto (są lokalne różnice) - wyjaśnił. Wyjaśnił, że gałęzie opałowe mogą mieć 7 cm grubości w grubszym końcu, a przez to zaliczane są do drewna małowymiarowego, którego pozyskanie nie jest objęte planowaniem w planach urządzenia. - Majowe wytyczne dyrektora Lasów Państwowych miały na celu udostępnienie jak największej liczby powierzchni, gdzie drewno z gałęzi można było pozyskać. Nie ścięliśmy więcej drzew, a bardziej efektywnie je wykorzystaliśmy. Do końca sierpnia sprzedaliśmy o 46 procent więcej takiego drewna niż do końca sierpnia 2021 roku. Było to 545 tysięcy metrów sześciennych" - poinformował Michał Gzowski. Przedstawiciel dodał, że większa sprzedaż dotyczy także - już przygotowanego przez nadleśnictwa - grubszego drewna opałowego (pow. 7 cm), które kosztuje średnio 120 złotych za metr sześcienny.

- Tu większa sprzedaż była możliwa na zasadzie przeniesienia ciężaru pozyskania na cięcia sanitarne (zamierających, chorych drzew) i uprzątanie wiatrołomów z początku roku (drzewa uszkodzone). Tego drewna sprzedaliśmy od początku roku do końca sierpnia 2,42 mln metrów sześciennych., o 42 procent więcej niż do końca sierpnia 2021 roku - przekazał.

Sprzedaż wyłącznie na rynku detalicznym

Rzecznik Lasów Państwowych podkreślił, że nie są prawdziwe informacje jakoby Lasy miałby wyprzedać ponad 80 proc. drewna opałowego zaplanowanego do pozyskania na ten rok.

- Drewno opałowe pozyskuje się niejako przy okazji głównego pozyskania drewna do celów użytkowych. Opał to drewno albo zbyt cienkie, albo obarczone wadami, przez co nie nadaje się na przerób. Opał pojawia się wraz z prowadzonym pozyskaniem - wyjaśnił. Gzowski zdementował również informacje jakoby opał sprzedawany przez Lasy Państwowe byłby wykupywany przez niemieckie firmy. - Opał sprzedajemy wyłącznie na rynku detalicznym, gdzie od maja pierwszeństwo mają klienci indywidualni, żadna firma nie ma więc możliwości odbierać tego surowca gospodarstwom domowym. Do tego procedury zakupu dla firm są inne – zasadniczo dwie tury kontraktowania dostaw drewna w ciągu roku. Firmy odbierają więc to, do czego się już zobowiązały - podsumował.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ł.Galimski / zlotow.pila.lasy.gov.pl

Pozostałe wiadomości

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku? Zgłoszone do Urzędu Regulacji Energetyki taryfy na prąd zakładają wzrost o 76 procent, gazu o 48 procent - poinformował w czwartek Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, który ma przedłużyć zamrożenie cen prądu i gazu.

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie, w którym odpowiedział na pytania dotyczące rozliczeń frankowiczów z bankami. Wniosek został skierowany przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. Pytania dotyczyły między innymi oświadczeń o skutkach nieważności umowy kredytu oraz terminu przedawnienia roszczenia o zwrot kapitału.

Jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Jest wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Kursy banków zwiększają skalę zniżek po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE wydał niekorzystny dla nich wyrok w sprawie dotyczącej rozliczeń kredytobiorców z bankami.

Banki na minusie po wyroku TSUE

Banki na minusie po wyroku TSUE

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Takie informacje przekazało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wcześniej tygodnik "Polityka" informował, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki.

Wielka inwestycja Orlenu. Jest decyzja minister klimatu

Wielka inwestycja Orlenu. Jest decyzja minister klimatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, "Polityka"

Orlen w czwartek wprowadził kolejne zmiany w cenach hurtowych paliw. Potaniały zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy. Benzyna w hurcie jest najtańsza od końca stycznia 2022 roku. "5 z przodu na stacjach coraz bliżej" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Rok 2024 będzie trudny, bo jest bardzo niezrównoważony budżet państwa i nad nową władzą wiszą liczne obietnice wyborcze - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Marek Belka, były premier. W jego ocenie zapowiadane podniesienie kwoty wolnej od podatku "można rozłożyć na kilka lat". Były prezes Narodowego Banku Polskiego odniósł się też do pomysłu zniesienia podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki.

"Rok 2024 będzie trudny". Belka o obietnicach wyborczych, które trzeba odłożyć

"Rok 2024 będzie trudny". Belka o obietnicach wyborczych, które trzeba odłożyć

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta. Artur Soboń to były wiceminister finansów, od 2015 roku zasiada w Sejmie. Ustawa o Narodowym Banku Polskim stanowi, że "członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską".

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Taka decyzja nie zaskoczyła ekonomistów. W komentarzach zgodnie przyznają, że na ewentualne obniżki trzeba będzie jeszcze długo poczekać.

RPP nie rusza stóp. Czy obniży je w 2024 roku?

RPP nie rusza stóp. Czy obniży je w 2024 roku?

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną, ponieważ zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Sejm nie zdecydował jeszcze o losach wakacji kredytowych. Głos w tej sprawie zabrał Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. - Przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych jest zbędne, a nawet niewskazane ze względu na promowanie postaw moral hazard (pokusa nadużycia) - ocenił szef banku centralnego.

Prezes NBP o przyszłości wakacji kredytowych

Prezes NBP o przyszłości wakacji kredytowych

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Sejmowe komisje uzgodniły w środę, że w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii, zgłoszona zostanie poprawka, która obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz rolników indywidualnych ochroną przed wzrostem cen energii elektrycznej. Dalsze prace toczą się nad projektem nowej większości sejmowej, rządowy został natomiast wcześniej odrzucony.

Zamrożenie cen energii. Wsparcie ma zostać rozszerzone

Zamrożenie cen energii. Wsparcie ma zostać rozszerzone

Aktualizacja:
Autor:
JW,
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Newag dementuje informacje portalu Onet i jego rozmówców, czyli grupy hakerów wynajętych przez konkurencyjną firmę - SPS Mieczkowski, dotyczące wywoływania celowych awarii pociągów - podał Newag. W środę kurs spółki mocno zanurkował.

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Mieli celowo wywoływać usterki w pociągach. Kurs zanurkował, jest stanowisko spółki

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Agencja ratingowa Moody's wydała we wtorek ostrzeżenie o obniżeniu ratingu kredytowego Chin, twierdząc, że koszty ratowania samorządów lokalnych i przedsiębiorstw państwowych oraz kontrolowania kryzysu na rynku nieruchomości będą ciążyć na drugiej gospodarce świata.

Amerykańska agencja ratingowa ostrzega Chiny

Amerykańska agencja ratingowa ostrzega Chiny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters