Kupujesz mięso na targowisku? Na to trzeba zwrócić uwagę

Źródło:
tvn24.pl
Śmiertelne zatrucie mięsem (materiał z 18.02.2024)
Śmiertelne zatrucie mięsem (materiał z 18.02.2024)TVN24
wideo 2/4
Śmiertelne zatrucie mięsem TVN24

Czasami na targowisku widzimy, że ktoś fajnie wygląda, że to być może gospodarz. Ale nie wiemy, czy w przypadku produkcji wyrobów, które sprzedaje, były zachowane odpowiednie warunki przechowywania surowca, wyprodukowania towaru. Tu się pojawia problem - podkreśla w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Witold Choiński, prezes zarządu Związku Polskie Mięso. - Absolutnie nie będę się podpisywał pod czymś takim, ale są konsumenci, którzy lubią ryzyko - dodaje.

Małżeństwo spod Mielca: 55-letnia Regina S. i 56-letni Wiesław S. zostali zatrzymani po tym, jak policja dostała informację, że w sobotę w szpitalu zmarł 54-letni obywatel Ukrainy Jurij N. Mężczyzna zjadł galaretę wieprzową kupioną na targowisku w Nowej Dębie. Domowymi wyrobami sprzedawanymi z samochodu zatruły się także dwie inne osoby: 67- i 72-latka, które trafiły do szpitala.

Czytaj więcej: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska. Dwie osoby zatrzymane

- Nie kupuje się żywności na targowiskach, której sposób wytworzenia odbywa się poza kontrolą instytucji do tego przeznaczonych - przestrzega w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl prezes zarządu Związku Polskie Mięso Witold Choiński.

Zaznacza, że żywność musi być wytwarzana w warunkach gwarantujących jej bezpieczeństwo. - W przypadku zatrucia jedzeniem zakupionym z samochodu na bazarze, to od razu wiemy, że nie było żadnej kontroli nad produkcją. Od hodowli począwszy, do wyrobu produktu i później do jego sprzedaży - ocenia.

"Absolutnie nie będę się podpisywał pod czymś takim"

Witold Choiński zwraca uwagę, że "w normalnych warunkach, gdzie żywność powstaje w zakładach przetwórczych nawet tych mniejszych, mamy do czynienia z kilka etapami kontroli".

- Począwszy od dostarczenia surowca, poprzez jego przetworzenie, a na sprzedaży kończąc. W przypadku produkcji żywności zakłady są zobligowane do wdrożenia różnych systemów bezpieczeństwa żywności, takich jak GMP/GHP, HACCP poprzez systemy wymagane przez odbiorców jak: BRC, IFS czy inne. Ponadto żywność produkowana w zakładach poddawana jest konserwacji, między innymi poprzez wędzenie, mrożenie, kiszenie, suszenie, pasteryzację czy sterylizację - wymienia.

Tłumaczy, że metody te mają na celu wydłużenie trwałości oraz zapewnienie bezpieczeństwa spożycia przechowywanych produktów. - Kolejnym ważnym etapem, kiedy produkt opuszcza już zakład, jest zapewnienie mu odpowiedniego łańcucha chłodniczego. Jeśli złamanie się te zasady, to może to skutkować rozwojem różnego rodzaju bakterii czy drobnoustrojów, które mogą doprowadzić nawet do śmierci - podkreśla.

- Czasami na targowisku widzimy, że ktoś fajnie wygląda, że to być może gospodarz. Ale nie wiemy, czy w przypadku produkcji wyrobów, które sprzedaje, były zachowane odpowiednie warunki przechowywania surowca, wyprodukowania towaru. Tu się pojawia problem - stwierdza.

Zastrzega, że nie chodzi o to, że cała żywność musi być produkowane w dużych fabrykach. - W Polsce mogą działać i działają również rzeźnie o małej zdolności produkcyjnej. Byłem w takiej małej firmie przydomowej, ale była ona zarejestrowana i spełniała wszystkie wymogi wynikające z przepisów prawa określonych w rozporządzeniach 852/2004 oraz rozporządzenia 853/2004 - przypomina.

- Taka rzeźnia rolnicza może się składać nawet z jednego pomieszczenia pod warunkiem zachowania bardzo dobrej organizacji pracy. Nie zwalnia to jednak tych podmiotów od spełnienia wymagań dla zakładów zatwierdzonych. Firma ta produkowała na bazie własnej hodowli mięso i przetwory. Wszystko odbywało się pod kontrolą lekarza weterynarii. Wtedy nie ma do tego zastrzeżeń. To, o czym dziś mówimy w związku ze śmiercią po spożyciu towaru zakupionego z samochodu na bazarze, to to, że tam hodowla zwierząt i produkcja żywości była poza kontrolą inspekcji, które powinny sprawować nad nimi nadzór. Absolutnie nie będę się podpisywał pod czymś takim, ale są konsumenci, którzy lubią ryzyko - stwierdza.

W rozmowie z tvn24.pl Witold Choiński podkreśla jednocześnie, że jest coraz mniej tego typu zatruć. - W Polsce to średniorocznie około dwadzieścia, może trzydzieści. W USA nawet sto dwadzieścia. Nie wszystkie przypadki są śmiertelne, ale chciałabym, aby nie było ani jednego zatrucia - zaznacza.

Kupujemy żywność na targowisku. Na co mamy zwrócić uwagę?

Pytany, na co trzeba zwracać uwagę, kupując żywność na targowisku, odpowiada, że "na produkcie powinny być etykiety".

- A na nich informacje, kiedy coś było wytworzone, w jaki sposób. Nawet w bazarach na życzenie klienta sprzedawca powinien móc okazać się odpowiednim zaświadczeniem inspekcji weterynarii, że jego produkt został przebadany - zwraca uwagę.

Czytaj też: Śmiertelne zatrucie mięsem z targowiska. Dwie osoby zatrzymane

Autorka/Autor:Joanna Rubin/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

Pomysł Wigilii ustawowo wolnej od pracy budzi wątpliwości organizacji pracodawców. "To kolejna nieprzemyślana pod kątem gospodarczym propozycja" - zwracają uwagę i dodają, że "pracownik, jeżeli chce nie pracować w Wigilię, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego".

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Źródło:
tvn24.pl

W grudniu udostępniona zostanie aplikacja mobilna e-Urząd Skarbowy, a w lutym 2025 roku znajdzie się w niej usługa e-PIT - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podatnicy będą mogli złożyć w ten sposób deklarację podatkową. W systemie e-usług w marcu ma być również dostępny chatbot i płatności kartą.

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Zmiany dla podatników. Nowość w sprawie składania PIT

Źródło:
PAP

W Rosji rośnie liczba przypadków kradzieży masła po gwałtownym wzroście cen tego produktu - informują niezależne rosyjskie portale. W Moskwie zatrzymano dwóch uzbrojonych w noże mężczyzn, którzy - nie zwracając uwagi na kamery monitoringu - zapakowali do plecaka 25 kostek masła i usiłowali uciec.

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, tvn24.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Kwota zasiłku pogrzebowego wynosi obecnie 4 tysiące złotych. Wysokość tego świadczenia nie zmieniła się od 13 lat mimo, że koszty pogrzebu w tym czasie mocno poszły w górę. Podwyżkę zasiłku pogrzebowego zapowiadała Koalicja Obywatelska w swoich 100 konkretach. Na stole leżą dwie propozycje. Materiał programu "Polska i Świat".

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Zasiłek pogrzebowy od 13 lat bez zmian. Co z wyborczą obietnicą?

Źródło:
tvn24.pl

Mikroprzedsiębiorcy od piątku mogą składać do ZUS wnioski o tak zwane wakacje składkowe, czyli zwolnienie raz w roku z opłaty własnego obowiązkowego ubezpieczenia. Według prognoz resortu rozwoju i technologii z nowego rozwiązania może skorzystać 1,7 miliona małych przedsiębiorców.

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Ulga dla 1,7 miliona przedsiębiorców. Można już składać wnioski

Źródło:
PAP

W tym roku po Wszystkich Świętych z polskich cmentarzy na wysypiska trafi blisko 120 tysięcy ton odpadów - szacuje Stowarzyszenie "Polski Recykling". Zdaniem ekspertów antidotum na zalew śmieci jest segregacja.

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

120 tysięcy ton odpadów z cmentarzy. Segregacja jest rzadkością

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wezwał przedsiębiorcę DAWIKA KRAFT S.A. do wycofania z obrotu przedłużacza oraz do powiadomienia konsumentów o stwierdzonych niezgodnościach wyrobu z wymaganiami. Okazuje się posiada on poważną wadę konstrukcyjną.

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Ostrzeżenie przed przedłużaczem. Ryzyko pożaru

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada sieć dróg płatnych zostanie rozszerzona. Zmiany dotyczą wyłącznie pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony, czyli ciężarówek i autobusów. Jak podkreśla GDDKiA, nie ma w planach wprowadzenia poboru opłat od samochodów osobowych czy motocykli.

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Od dzisiaj więcej płatnych dróg w Polsce

Źródło:
PAP

Do końca października bieżącego roku spadkobiercy wysłali blisko 7 tysięcy zapytań dotyczących odnalezienia rachunków bankowych zmarłej osoby - przekazała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Jeszcze dwa lata temu wynik ten był o połowę niższy.

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Coraz więcej spadkobierców poszukuje kont zmarłych

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Roman Awdiejew oznajmił w czwartek, że sprzedał swoje akcje w Rossium Group i nie posiada już żadnych aktywów w Rosji, co pozwoli mu zajmować się swoimi 23 dziećmi.

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Rosyjski miliarder wycofał się z biznesu. Chce mieć czas dla 23 dzieci

Źródło:
PAP

Organizatorzy turystyki poszkodowani przez powódź będą mogli się ubiegać o bezzwrotne dotacje z Turystycznego Funduszu Pomocowego na pokrycie zwrotów wpłat podróżnym - przewiduje opublikowany w czwartek projekt rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki.

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Dotacje dla organizatorów turystyki dotkniętych powodzią. Jest projekt

Źródło:
PAP

Konta w mediach społecznościowych mogą być przejmowane przez cyberprzestępców po śmierci właściciela - ostrzega w komunikacie NASK. Celem oszustów jest wzbudzenie niepokoju wśród bliskich zmarłego, a następnie wyłudzenie pieniędzy w zamian za zwrócenie dostępu do profilu.

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Konta zmarłych na celowniku oszustów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek formalne postępowanie w sprawie chińskiej platformy handlowej Temu, między innymi za handel podróbkami, w tym kosmetykami i zabawkami oraz stosowanie systemów, które mogą prowadzić do uzależnienia użytkowników.

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Bruksela wszczęła formalne postępowanie wobec platformy Temu

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2024 roku wzrosły rok do roku o 5 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Do wzrostu rocznego wskaźnika inflacji przyczynił się wyższy wzrost cen żywności, roczną inflację podbiły też ceny paliw z uwagi na efekt niskiej bazy - ocenili analitycy.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Rosyjski sąd nałożył na Google karę w wysokości dwóch sekstylionów rubli (dwójka i 36 zer) za ograniczenia nałożone na kanały rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. To więcej pieniędzy niż jest na całym świecie - pisze portal BBC.

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Dwójka i 36 zer. Absurdalna kara dla Google

Źródło:
BBC

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące maty odświeżającej do lodówki, sprzedawanej w sklepach sieci Leroy Merlin. Powodem jest wykrycie migracji do żywności substancji 2,4-Toluenodiaminy z tego produktu. Substancja ta może stanowić zagrożenie dla zdrowia i nie powinna znajdować się w żywności.

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Leroy Merlin wycofuje produkt. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Związki zawodowe z łódzkiej fabryki Beko doszły do porozumienia z zarządem producenta sprzętu AGD w sprawie zamknięcia zakładu. Pracę straci 1100 osób, które – jak poinformował w środę koncern - otrzymają odprawy zależne od stażu pracy.

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Fabryka w Polsce do zamknięcia, pracę straci 1100 osób

Źródło:
PAP