Banki, by uniknąć przedawnienia roszczeń w sądowych sporach z frankowiczami, będą składały kontrpozwy - przekazał prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. To konsekwencja wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Jak wskazał Białek, elementem kontrpozwów nie będzie roszczenie o zapłatę za kapitał, tylko - z dużym prawdopodobieństwem - kwestia żądań waloryzacji tych środków.
- Kontrpozwy to nie jest kwestia jakiejś formuły reakcji ze strony banków na pozwy składane przez kredytobiorców, to jest okoliczność, która, wobec uchwały Sądu Najwyższego z 2021 roku liczącej okres przedawnienia jako 3 lata od momentu zakwestionowania kredytowego, jest koniecznością. Pozwy i kontrpozwy do tych pozwów będą dalej kontynuowane - powiedział Białek na konferencji BankTech 2023.
- Elementem tych kontrpozów, zamiast tak zwanego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału będzie z dużym prawdopodobieństwem kwestia żądań waloryzacji tych środków, czyli uwzględnienia kosztu pieniądza w czasie - dodał.
Czytaj więcej: "To był do tej pory największy element odstraszający konsumentów od pozywania banków" >>>
Wyroki TSUE
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w czwartek dwa wyroki w sprawach wytoczonych bankom przez konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. TSUE uznał, że bank nie ma prawa żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału oraz że sądy mogą zarządzać środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy.
Czytaj więcej: Co wyroki TSUE oznaczają dla frankowiczów? >>>
Po ogłoszeniu wyroku UKNF podał w komunikacie, że oczekuje od banków uwzględnienia rozstrzygnięcia TSUE w ich modelach tworzenia rezerw na ryzyko prawne związane z portfelem hipotecznych kredytów walutowych i nadal oczekuje aktywnej postawy banków w zakresie systemowego rozwiązania tego problemu w postaci oferowania klientom ugód.
Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że liczba aktywnych kredytów frankowych spadła w 2022 r. o blisko 46,5 tys., a wartość środków do spłaty zmalała o ponad 5,5 mld zł. Przybywa natomiast pozwów w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Według ekspertów ich liczba może się jeszcze zwiększyć po korzystnym dla kredytobiorców wyroku TSUE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock