Komisja Europejska zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w piątek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podała, chodzi o kwotę 6,3 miliarda euro, które powinny trafić do naszego kraju 15 kwietnia. To równowartość blisko 27 miliardów złotych.
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w piątek po południu zamieściła wpis w mediach społecznościowych. "Przed chwila KE zaakceptowała nasz pierwszy wniosek o płatność z KPO! Teraz czekamy już tylko na przelew. 6,3 mld euro powinno być w Polsce 15 kwietnia. Do przodu!" - napisała Pełczyńska-Nałęcz w serwisie X.
Z tej kwoty 2,69 mld euro to granty, a 3,63 mld euro - pożyczki.
Krajowy Plan Odbudowy
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 59,8 miliarda euro (34,5 miliarda euro w formie pożyczek i 25,3 miliarda euro w dotacjach) i obejmuje 55 reform i 56 inwestycji. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
Premier Donald Tusk poinformował 15 grudnia 2023 roku, że Polska złożyła pierwszy wniosek o wypłatę pieniędzy z polskiego Krajowego Planu Odbudowy. W lutym Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego polskiego wniosku na 6,3 mld euro. KE uznała, że Polska spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego.
Prawu i Sprawiedliwości nie udało się odblokować miliardów euro mimo wielu zapowiedzi ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o złożeniu wniosku o pieniądze z KPO.
Polska pod koniec 2023 roku otrzymała równowartość ponad 20 mld zł zaliczki z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock