Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.
KE wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Funduszu Odbudowy. Otwiera to drogę do wypłaty Polsce 6,3 miliarda euro w ramach KPO - poinformowała rzeczniczka KE Veerle Nuyts. Wspomniane 6,3 mld euro to 10,5 proc. środków polskiego KPO. Z tej kwoty 2,69 mld euro to granty, a 3,63 mld euro - pożyczki.
KE podjęła decyzję w sprawie KPO i polityki spójności
Komisja uznała, że Polska spełniła tzw. kamienie milowe, m.in. dotyczące niezależności systemu sądowniczego, co umożliwia wypłatę środków w ramach pierwszego wniosku o płatność z KPO. W kolejnym kroku decyzja o przekazaniu środków Polsce będzie musiała zostać zaakceptowana przez państwa członkowskie w ramach Rady.
Druga czwartkowa decyzja dotyczy głównej części unijnych środków dla Polski z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027. - Komisja uważa, że Polska spełniła warunki horyzontalne związane z Kartą Praw Podstawowych. To pozwoli Polsce na dostęp do 76,5 miliarda euro środków na okres 2021-2027 w ramach programów polityki spójności, programów dotyczących wspólnej polityki rolnej i rybołówstwa oraz programów finansowania polityki spraw wewnętrznych - przekazał w Brukseli rzecznik KE Stefan De Keersmaecker.
W połowie stycznia Polska wysłała do Brukseli wniosek w sprawie spełnienia warunku dotyczącego stosowania Karty, którego spełnienie umożliwia refundacje wydatków w ramach wszystkich celów i programów objętych Umową Partnerstwa.
Wizyta von der Leyen w Warszawie
23 lutego szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem przekazała, że w najbliższych dniach zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one środki dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy oraz na realizację polityki spójności.
- Jesteśmy pod wrażeniem waszych wysiłków dotyczących odtworzenia praworządności, która jest kręgosłupem społeczeństwa, w którym każdy przestrzega zasad, ludzie i firmy mają zaufanie do instytucji i są w stanie pociągnąć do odpowiedzialności władze - mówiła von der Leyen.
Stwierdziła, że "bardzo cieszy ją plan działania rządu, który został przedstawiony państwom członkowskim". - Jest to bardzo silne oświadczenie, jasna mapa drogowa dla Polski. Wasze wysiłki są zdecydowane, opierają się na reformach, które uruchomiliście i krokach, które podjęliście w zakresie niezawisłości sądów - wskazała.
Dlatego, jak powiedziała, "mamy dobre wiadomości".
KPO i polityka spójności - ile pieniędzy ma trafić do Polski?
Nad Wisłę ma trafić 59,8 miliarda euro (około 268 miliardów złotych) z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz 76 miliardów euro (około 340 miliardów złotych) w ramach polityki spójności na lata 2021-2027.
KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii COVID-19.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24