Osoby wracające do Polski z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie - powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Będziemy chcieli zmienić procedury przekraczania granicy w przypadku tych krajów, gdzie najczęściej występują te mutacje, które stanowią potencjalnie największe zagrożenie. Dlatego w przypadku Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki - wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech destynacji, będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe - powiedział Niedzielski.
- Dopiero po siedmiu dniach te osoby będą mogły wykonać test, po to, żeby ewentualnie być z kwarantanny zwolnionym - dodał szef resortu zdrowia. - Siedem dni jest właśnie tym okresem, kiedy zakażenia powinno się pojawić w takiej ilości, że jest łatwe do zidentyfikowania testem PCR czy antygenowym – tłumaczył Niedzielski.
Szef MZ wyjaśnił, że w przypadku tych trzech krajów nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny.
Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że kwarantanna będzie dotyczyć również tych osób, które podróżują z Indii, Brazylii lub RPA z przesiadkami.
Szef GIS Krzysztof Saczka mówił we wtorek, że inspekcja sanitarna współpracuje od ponad tygodnia ze Strażą Graniczną. - Dostajemy wszystkie informacje w zakresie osób podróżujących z przesiadką, bo bezpośrednich lotów nie ma z Indii czy Brazylii - poinformował.
- Inspekcja sanitarna po wykryciu jakiegokolwiek ogniska poddaje je specjalnemu nadzorowi, monitoruje przebieg osób zakażonych, a jeśli są w nich osoby bezdomne, a GIS jest w stanie je zidentyfikować, to umiejscawiane są one w izolatoriach - przekazał.
Mutacja indyjska
Niedzielski poinformował na wtorkowej konferencji, że w Polsce wykryto kolejne dwa ogniska indyjskiej mutacji koronawirusa.
- Mamy kolejne dwa ogniska związane z mutacją indyjską - jedno ognisko w okolicach Warszawy, a drugie w Katowicach. W tej chwili mamy przebadanych 14 próbek z tych 2 ognisk i te 14 próbek potwierdza, że to jest mutacja indyjska - powiedział Niedzielski
- Sumarycznie możemy być pewni, że jest co najmniej 16 przypadków. (...) To są ogniska obejmujące większą liczbę osób niż te 14 zidentyfikowanych mutacji indyjskich - dodał.
Kwarantanna po przyjeździe do Polski - zasady
Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na rządowych stronach według przepisów obowiązujących od 30 marca 2021 kwestia kwarantanny po przyjeździe do Polski wygląda następująco:
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen
- Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy - Rodzaj testu: PCR lub antygenowy - Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy - Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny - Testy te nie są finansowane ze środków publicznych
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen
- Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę - Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba - Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny - Testy te nie są finansowane ze środków publicznych - Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
Osoby zaszczepione na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock