Z kraju

Nowe limity w sklepach od poniedziałku. Sprawdź, co się zmieni

Z kraju

Morawiecki: od 20 kwietnia zdejmujemy pewne obostrzeniatvn24
wideo 2/5

Od poniedziałku zakupy będzie mogło zrobić jednocześnie więcej osób niż dotychczas. Rząd zdecydował się na zmianę sposobu wyliczania limitów, które teraz będą uzależnione od powierzchni sklepów. Postanowiliśmy zapytać największe sieci w Polsce o to, jakie mają metraże.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W czwartek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział stopniowe luzowanie obostrzeń. W niedzielę opublikowano rozporządzenie, które zostało przyjęte przez Radę Ministrów.

Zgodnie z nim, w pierwszym etapie, od 20 kwietnia otwarte zostaną lasy i parki; prawo do samodzielnego wyjścia z domu otrzymają dzieci od 13. roku życia. Od najbliższego poniedziałku będą obowiązywały też nowe limity osób w sklepach.

Zgodnie z rozporządzeniem, od najbliższego poniedziałku do sklepów o powierzchni do 100 metrów kwadratowych wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez cztery. W przypadku placówek powyżej 100 metrów kwadratowych na jedną osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni. Chodzi o powierzchnie, na których "odbywa się handel lub są świadczone usługi".

Dotychczas obowiązywała zasada trzech osób na kasę, niezależnie od powierzchni sklepu.

Zmiana w limitach osób w sklepach

Sieć Biedronka w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl poinformowała, że średnia powierzchnia sprzedaży sklepów to około 700 metrów kwadratowych. Oznacza to zatem, że średnio w każdej placówce będzie mogło robić zakupy jednocześnie około 47 osób. Dokładny limit klientów będzie jednak zależał od lokalizacji.

W przypadku sieci Lidl powierzchnia wynosi najczęściej od około 1100 do 1300 metrów kwadratowych. Od poniedziałku w jednym czasie zakupy będzie mogło zatem zrobić najczęściej od 73 do 87 osób. Jednocześnie sieć zaznaczyła w przesłanej nam odpowiedzi, że ma także "obiekty o znacznie mniejszym jak i większym metrażu".

Inaczej będzie wyglądała sytuacja w sklepach Żabka. "Zdecydowana większość sklepów Żabka ma powierzchnię poniżej 100 metrów kwadratowych" - czytamy w odpowiedzi przesłanej przez biuro prasowe sieci. Oznacza to, że w tym przypadku limit będzie ustalany na podstawie liczby kas w placówce. Jeżeli w sklepie będą trzy kasy, to do sklepu w jednym czasie wejdzie maksymalnie 12 osób.

Powierzchnia sali sprzedaży sklepów sieci Aldi wynosi od około 700 do 1100 metrów kwadratowych. W zależności od lokalizacji, w jednym czasie w placówkach należących do sieci zakupy będzie mogło zatem zrobić nawet 47-73 osób.

Biuro prasowe Tesco poinformowało, że obecnie sklepy funkcjonują w dwóch formatach – jako hipermarkety kompaktowe i supermarkety. "Po wprowadzeniu nowych regulacji, dopuszczalna liczba klientów zostanie dopasowania indywidualnie dla poszczególnych lokalizacji, w zależności od zajmowanej powierzchni sklepu" - wskazano.

Autor: mb/ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości