Dobrowolny ZUS i zamrożenie płacy minimalnej. 10 pomysłów dla firm na przetrwanie kryzysu

Źródło:
PAP
Mateusz Walczak o najnowszych prognozach KE dla polskiej gospodarki
Mateusz Walczak o najnowszych prognozach KE dla polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/6
Mateusz Walczak o najnowszych prognozach KE dla polskiej gospodarkiTVN24

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz apeluje do rządu o zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Na liście znalazły się między innymi zmiany w składkach ZUS i zamrożenie płacy minimalnej na poziomie z tego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał, że firmy boją się sytuacji, gdy skończy się "kroplówka", jaką jest pomoc dla firm z tarcz antykryzysowych. - Dzięki tym 100 mld zł wiele przedsiębiorstw przetrwało 3-miesięczny okres zamrożenia i uratowano miejsca pracy. Ale okres pomocy się kończy i firmy zastanawiają się, co będzie dalej - relacjonował.

Dziesięć postulatów

Jak powiedział, z przeprowadzonych badań wynika, że przed okresem pandemii aż 82 proc. firm oceniało swoją kondycję jako bardzo dobrą i raczej dobrą, a w tej chwili optymistów jest już tylko 51 proc. - Według naszych danych około 9 procent skorzystało na ograniczeniach związanych z pandemią, na przykład firmy kurierskie, dla 29 procent nie miała ona większego wpływu, a raczej lub zdecydowanie negatywnie odczuło je 62 procent firm, zwłaszcza te, które zostały zmuszone do zamknięcia działalności w tym okresie - powiedział Abramowicz.

Jak dodał, by pomóc biznesowi, Rzecznik wraz z 220 organizacjami zrzeszonymi w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP postanowili wystąpić do rządu z 10 postulatami zmian w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. - Jeśli te zmiany zostałyby wprowadzone, firmom zdecydowanie łatwiej byłoby przejść przez ten trudny okres, a polska gospodarka rozpędziłaby się na nowo - ocenił.

Jako najważniejszy postulat wskazał zmianę w pobieraniu składek na ZUS. - Pokrycie przez trzy miesiące przez budżetu państwa składek na ZUS za drobnych przedsiębiorców było dla bardzo wielu z nich być albo nie być. Ten okres się jednak kończy i w lipcu znów trzeba zapłacić składkę, mimo że wiele firm nadal nie ma możliwości dojścia do poziomu przychodów sprzed pandemii - powiedział Rzecznik MŚP.

Dlatego - jak mówił - postuluje, by w ustawie dotyczącej Małego ZUS Plus zdjąć ograniczenie 10 tys. zł przychodu miesięcznego i zostawić tylko kryterium dochodowe, dzięki czemu wiele firm mogłoby nie płacić składek do Zakładu.

- Docelowo chcemy dyskusji nad dobrowolnym ZUS wzorem Niemiec, bo dla mikroprzedsiębiorców ZUS ryczałtowy jest jednym z najbardziej uciążliwych elementów prowadzenia działalności gospodarczej - wskazał, oceniając, że nie ma ryzyka budowania grupy ludzi bez prawa do emerytury, bo "ludzie generalnie są odpowiedzialni za swoje życie i wiedzą, że jakoś muszą odłożyć na emeryturę".

- Jeżeli wprowadza się stawkę zaporową, to wpycha się tych ludzi w szarą strefę, w której nie płacą nie tylko ZUS, ale także podatków. W szarej strefie pracuje już około 600-700 tysięcy ludzi i nie chcemy, by ta liczba się zwiększała. Alternatywnym rozwiązaniem mógłby być system wzorowany na KRUS: niska składka i niska emerytura. Taki system doskonale sprawdza się w Wielkiej Brytanii - powiedział.

Jako kolejny postulat Adam Abramowicz wskazał ograniczenie obowiązków sprawozdawczych dla mikroprzedsiębiorców. - Najmniejsi przedsiębiorcy nie są w stanie temu sprostać i jak zaczynają to robić, to nie mają czasu na prowadzenie firmy - ocenił.

Trzecim elementem, który w ocenie Rzecznika pomógłby przedsiębiorcom, byłoby jak najszybsze rozszerzenie możliwości z korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz rodzaju działalności. - Jest zapowiedź premiera, że to będzie wprowadzone, ale uważamy, że nie trzeba czekać do końca roku, tylko wprowadzić jak najszybciej. Trzeba też przemyśleć system, żeby stawki były realne, bo te sprzed 25 lat w obecnej ustawie są nieprzystające do rzeczywistości - opisywał.

Kolejny postulat to skrócenie czasu postępowań gospodarczych tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadało nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew. "Teoretycznie ten termin jest zawarty w Kodeksie postępowania cywilnego jako instrukcyjny, ale praktyka procesowa wygląda zupełnie inaczej i nie ma narzędzi, które by wymuszały takie prowadzenie spraw przez sądy" - wskazał Rzecznik.

Zamrożenie płacy minimalnej

Piątą propozycją Rzecznika jest zamrożenie płacy minimalnej na poziomie z tego roku, a w kolejnych latach rejonizacja płacy minimalnej na obszar powiatów oraz powiązanie jej ze średnim wynagrodzeniem na danym obszarze. - Powiat gdzieś pod Suwałkami i Warszawa to dwa różne gospodarczo światy - wskazał Rzecznik.

Postuluje on też wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej i majątkowej urzędników. - Chodzi o realną odpowiedzialność urzędników za błędne decyzje, które rujnują firmy, a czasem niszczą życie przedsiębiorcom, gdyż obecny system dyscyplinowania urzędników nie działa w praktyce - podkreślił.

Zdaniem Abramowicza bardzo istotne dla firm byłoby także, gdyby zmiany prawa gospodarczego nakładające obowiązki na przedsiębiorców wchodziły w życie z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem.

Ósmym postulatem Rzecznika jest ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców. Jego zdaniem problemem jest nadużywanie wobec przedsiębiorców przez prokuratorów  i sądy praktyki stosowania tymczasowych aresztowań w kontekście przestępstw gospodarczych, czyli są to tzw. "przestępstwa na dokumentach", gdzie większość materiału dowodowego nie opiera się na wiedzy zdobywanej z przesłuchiwania świadków, a jedynie na zabezpieczeniu odpowiednich zbiorów dokumentów. Rzecznik postuluje, by skrócić maksymalny okres tymczasowego aresztowania do 9 miesięcy.

Abramowicz chciałby także, by postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowego wszczynano jedynie na wniosek prokuratora, a nie urzędnika Krajowej Administracji Skarbowej - jak obecnie. - Dzisiejsze przepisy są instrumentalnie wykorzystywane przez urzędników skarbowych do przedłużania postępowań podatkowych. Do Rzecznika wpływa bardzo dużo skarg, że urzędnicy za pomocą Kodeksu karnego skarbowego ułatwiają sobie życie, bo najpierw prowadzą postępowanie przez kilka lat, a gdy się zbliża okres przedawnienia, stawiają zarzuty przedsiębiorcy wyłącznie dlatego, aby przedłużyć czas kontroli - powiedział PAP Abramowicz.

Rada odwoławcza

Dziesiąty postulat przedstawiciela MŚP odnosi się do powołania Rady odwoławczej przy Ministrze Finansów, w której skład weszliby przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju. Jej zadaniem byłoby rozpatrywanie zasadności wnoszenia środków odwoławczych od decyzji organów i od wyroków sądów administracyjnych.

- Dzisiaj, gdy przedsiębiorca wygrywa przed WSA sprawę, regułą jest, że dyrektor urzędu lub izby skarbowej odwołuje się do NSA, przez co przedsiębiorca czeka w niepewności kolejne na przykład dwa lata. NSA jest blokowany tymi sprawami. Ci dyrektorzy też się boją nie odwoływać, bo ktoś im zarzuci, że wzięli łapówkę. Rada rozwiązałaby ten problem - powiedział Rzecznik.

Wypowiedział się też przeciwko zniesieniu ograniczenia handlu w niedzielę w związku z pandemią. Wskazał, że badania przeprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju pokazywały, iż na ograniczeniu najbardziej skorzystały właśnie te branże, które również najbardziej ucierpiały wskutek pandemii – tj. branża turystyczna, hotelarska i usługowa czy rozrywkowa.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Polska największym beneficjentem największego w historii budżetu Unii Europejskiej - podkreślił w środę minister finansów Andrzej Domański. Komisja Europejska zaproponowała budżet na lata 2028-2034 w wysokości 2 bilionów euro. Szef resortu finansów dodał, że rosną między innymi nakłady na bezpieczeństwo, rolnictwo i innowacje.

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Jest propozycja unijnego budżetu. "Polska największym beneficjentem"

Źródło:
PAP

Polacy coraz ostrożniej podchodzą zarówno do zakupu jak i budowy domów jednorodzinnych. Rynek może zareagować korektą cen - informuje "Puls Biznesu".

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Rynek "w stanie hibernacji". Ceny sięgnęły sufitu

Źródło:
PAP

Platforma rezerwacyjna Booking.com planuje zwolnić około tysiąca pracowników, między innymi w Amsterdamie. Cięcia mają poprawić efektywność i uprościć strukturę spółki. Nie podano, w których krajach poza Holandią dojdzie do redukcji etatów.

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Nawet tysiąc osób do zwolnienia. Cięcia w popularnej platformie

Źródło:
PAP

W środę Donald Trump oświadczył, że nie zamierza zwalniać szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Zdementował w ten sposób doniesienia o poszukiwaniu jego następcy przez Biały Dom. Wcześniej prezydent USA wielokrotnie groził Powellowi utratą stanowiska, nazywając go "kretynem".

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

"Wysoce nieprawdopodobne". Trump dementuje

Źródło:
PAP

W środę do rządowego wykazu prac legislacyjnych trafiła informacja o projekcie rozporządzenia dotyczącym podwyżki wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2026 rok. Propozycja rządu zakłada, że wskaźnik pozostanie na najniższym poziomie przewidzianym przez przepisy.

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

O tyle mają wzrosnąć emerytury. Propozycja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek, 22 lipca, akcje Rafako zostaną wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych - podała w środę GPW. Upadłość firmy w grudniu 2024 roku została ogłoszona przez sąd.

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Znana polska spółka znika z giełdy. Padła data

Źródło:
PAP

Co Polacy trzymają na klatkach schodowych? - Kanistry z benzyną, pozostałości po remoncie, rowery i hulajnogi. Jakby był pożar, to uciekając, przewrócimy się też o stare meble, worki z ciuchami czy o śmieci - słyszymy od administratorki budynku w Poznaniu. - Farby, lakiery czy meble mają potężną łatwopalność. Jest blisko do katastrofy - przestrzega Rafał Zarzycki, wiceprezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Tak mieszkamy. "Jest blisko do katastrofy"

Źródło:
TVN24+

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w czerwcu 2025 roku wyniosła 3,4 procent rok do roku, wobec 3,3 procent przed miesiącem - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Znamy najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do 3,6 procent rok do roku - podał w środę Brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS). To najwyższy poziom od stycznia 2024 roku, napędzany przede wszystkim wolniejszym spadkiem cen paliw oraz wzrostem cen żywności.

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Zaskakujące dane z Wielkiej Brytanii. "Gwałtowny wzrost"

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił dwie skargi prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i orzekł, że ewentualne przyszłe roszczenia byłego klienta banku nie stanowią podstawy do przetwarzania jego danych osobowych oraz że bank nie ma prawa przetwarzać tych danych, jeśli umowa nie została zawarta - poinformował w środę UODO.

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Dane klientów pod ochroną. Dwa wyroki w sprawie działań banków

Źródło:
PAP

Francuski premier François Bayrou wyszedł z propozycją ograniczenia ilości świąt państwowych. W ten sposób chce przyczynić się do pobudzenia gospodarki i ograniczenia długu publicznego, jego pomysł nie spotkał się jednak z entuzjastycznym przyjęciem w kraju.  

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Premier szuka oszczędności, chce zlikwidować dwa święta

Źródło:
BBC, The Guardian, Reuters

Ponad 1,1 miliona rodziców zgłosiło się po wypłatę świadczenia z programu Dobry start na wyprawkę szkolną dla dzieci - poinformował w środę Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Ponad milion wniosków, poszły pierwsze przelewy

Źródło:
PAP

1 stycznia 2026 roku w Polsce pojawić się ma sześć nowych miast. Taki status, według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymają miejscowości w województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim.

Nowe miasta na mapie Polski

Nowe miasta na mapie Polski

Źródło:
PAP

Nawet 50 tysięcy złotych, do tego odsetki. Tyle będą musieli dopłacić niektórzy przedsiębiorcy, korzystający z mrożenia cen energii. Warunkiem skorzystania z obniżonych stawek było złożenie odpowiedniego oświadczenia, na co był czas do końca czerwca.

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Spóźnialscy słono dopłacą do prądu

Źródło:
PAP

Mam to przedyskutowane z ludźmi, którzy pracowali nad tym od miesięcy. Przedstawię koncepcję podatku cyfrowego premierowi. Ona będzie na przełomie lipca i sierpnia - powiedział w TVN24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Nowy podatek w Polsce? "Przedstawię koncepcję premierowi"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto rozbito kumulację. Jeden z graczy wygrał niemal 27 milionów złotych. Z komunikatu Totalizatora Sportowego wynika, że kupon został wysłany w Lesznie. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 lipca 2025 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Lotto. Podano, gdzie padła

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Ministra pracy Kuby Marta Elena Feito-Cabrera została zmuszona do dymisji, gdy wywołała oburzenie słowami, że w kraju nie ma żebraków – poinformowała w środę stacja BBC.

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Oburzenie po słowach ministry. Złożyła rezygnację

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie 50-procentowych ceł na brazylijskie towary. Nie ukrywa, że to rodzaj odwetu za to, że władze Brazylii ścigają byłego prezydenta Jaira Bolsonaro za próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Przedsiębiorcy jednak mają nadzieję, że uda się cłom zapobiec i zaapelowały do władz obu państw o podjęcie "rokowań na wysokim szczeblu".

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

"Dotkliwe szkody" i "niepokojący precedens". Oświadczenie po zapowiedzi Trumpa

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt zapewniający poprawę jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zmiany będą dotyczyć także rachunków.

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Zmiany na rachunkach za wodę. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od nieruchomości pójdzie w 2026 roku w górę. Skala podwyżki wynika z danych o inflacji za pierwsze półrocze 2025 roku, jakie we wtorek przedstawił Główny Urząd Statystyczny. - Wskaźnik ten wynosi 4,5 procent, czyli dużo mniej niż w 2022 i 2023 roku, ale więcej niż w roku 2024 - zauważa Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu w Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wygrana drugiego stopnia, wynosząca ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 15 lipca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wciąż nie ma porozumienia krajów Unii Europejskiej w sprawie 18. pakietu sankcji wobec Rosji - przekazała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Przeszkodą pozostaje sprzeciw Słowacji, która obawia się między innymi gigantycznych kar ze strony Gazpromu w związku z rezygnacją z rosyjskiego gazu.

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Blokada ze strony jednego kraju. "Jest mi naprawdę przykro"

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy działają nieustannie. Część z nich chce się szybko wzbogacić i nas po prostu okraść. Z nimi mamy do czynienia na co dzień. To o nich myślimy, gdy słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Ale są też inni - groźniejsi. Tacy, którzy działają na zlecenie państw i przeprowadzają ataki mające daleko idące konsekwencje. Często długo pozostają w ukryciu, by cios wymierzyć w idealnym momencie.

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Cisza przed burzą. W oczekiwaniu na atak, który może nadejść w dowolnej chwili

Źródło:
TVN24+

W ramach testu holenderski przewoźnik lotniczy KLM wprowadził nową taryfę, w której przewidziano miejsce jedynie na mały bagaż podręczny. Organizacja konsumencka ostrzega, że to rozwiązanie nie tylko wprowadza w błąd klientów, ale może być również sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - przekazał dziennik "Algemeen Dagblad".

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Test w linii lotniczej, duże kontrowersje

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski we wtorek wrócił na Ziemię po pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Drugi Polak w kosmosie na swój sukces pracował niemal całe życie. Ale bycie astronautą to także wysokie wynagrodzenie. Ile Sławosz Uznański-Wiśniewski może zarobić dzięki swojej kosmicznej misji?

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Kosmiczne pieniądze za kosmiczny lot? Tyle może zarobić polski astronauta

Źródło:
tvn24.pl, Space Insider