"Kara wynosi ponad sto milionów złotych. To są pieniądze wyrzucone w błoto"

Źródło:
tvn24.pl
Gawkowski: trzeba szybko załatwić zmiany w TK
Gawkowski: trzeba szybko załatwić zmiany w TKPolskie Radio
wideo 2/6
Gawkowski: trzeba szybko załatwić zmiany w TKPolskie Radio

Na tę chwilę kara wynosi ponad sto milionów złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. To konsekwencja opóźnienia przez PiS wdrożenia unijnej dyrektywy. - To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycję w Ostrołęce - stwierdza. Jak informuje wiceszef MC, projekt w tej sprawie, wyczyszczony z wcześniejszych wrzutek takich jak lex pilot, został złożony już do Rządowego Centrum Legislacji.

W Ministerstwie Cyfryzacji trwa sprawdzanie wszystkich projektów, które były realizowane za rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Potrzebujemy jeszcze kilku tygodni, żeby zobaczyć, w jakich obszarach pieniądze były wydawane nieefektywnie, w jakich coś było poukrywane - komentuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Jak dodaje, "poprzedni rząd miał dużo czasu, bo osiem lat, na to, żeby ukrywać wydatki".

- Nadawać projektom odpowiednie nazwy, a wykorzystywać je do czego innego, jak na przykład Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, który był wykorzystywany do monitorowania nastrojów i opinii na temat Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie intensywnie w czasie kampanii wyborczej. Monitorowano na przykład reakcje na to, że premier (Mateusz) Morawiecki wysłał córkę do prywatnej szkoły, czy to, jak użytkownicy social media reagują na interwencję policji wobec posłanki Kingi Gajewskiej - wylicza.

Czytaj także: Kinga Gajewska: policjanci trzymali mnie za obie ręce, szarpali, nie miałam możliwości pokazania legitymacji

"Kara wynosi ponad sto milionów złotych"

Dariusz Standerski zwraca również uwagę na kosztowny problem, jakim jest niewdrożona unijna dyrektywa o łączności elektronicznej.

- I to od tysiąc dwustu dni. Za to codziennie płacimy. Na tę chwilę kara wynosi ponad sto milionów złotych. Wynika to z tego, że do tej ustawy (nowe Prawo komunikacji elektronicznej) próbowano wpisać rozwiązania nazywane lex pilot. Jeszcze będąc w opozycji, protestowaliśmy przeciwko wrzutkom politycznym do tego projektu. Doprowadziliśmy do wysłuchania publicznego, którego poprzedni rząd się przestraszył i wycofał projekt ustawy - przypomina.

Czytaj także: Koniec lex pilot. Kancelaria premiera wyjaśnia

Standerski podkreśla, że pierwszą decyzją po objęciu rządu było złożenie wniosku o ponowny wpis projektu ustawy wdrażającej do planu rządu. - Przystąpiliśmy do czyszczenia projektu. W nowej wersji jest on już złożony w Rządowym Centrum Legislacji. Ze względu na wysokość kar za nieterminowość poprzedniego rządu, poprosiliśmy o skrócenie terminu na konsultacje - wyjaśnia.

Jego zdaniem nie tak powinien wyglądać proces legislacyjny. - Ale dobrze wiemy, że na obecnym etapie każdy dzień zwłoki to kilkanaście tysięcy złotych. Za chwilę to może być już kilkadziesiąt tysięcy dziennie, bo 14 marca poznamy wyrok w TSUE w tej sprawie - zaznacza.

Chodzi o dyrektywę z dnia 11 grudnia 2018 roku ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej, którą powinniśmy wdrożyć do 21 grudnia 2020 roku. Komisja Europejska złożyła w tej sprawie skargę przeciw Polsce do TSUE 8 lipca 2022 roku. Prawo komunikacji elektronicznej kompleksowo reguluje obszar usług łączności elektronicznej, w tym zapewnia lepszą ochronę konsumenta w zetknięciu z firmami.

Jak komentuje Standerski w naszej rozmowie, "pracownicy ministerstwa cyfryzacji wszystko przygotowywali na czas, ale już na politycznym poziomie była blokada". - Za takie podejście polscy obywatele będą musieli zapłacić kary. To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycje w Ostrołęce, siedemdziesiąt milionów złotych na wybory kopertowe, setki milionów dla Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdza.

Dodaje, "możemy wymieniać wiele przykładów z tego bogatego katalogu, który idzie w miliardy złotych i jeszcze dodać te ponad sto milionów na kary za brak wdrożonego Prawa komunikacji elektronicznej".

- Dla rządu premiera (Mateusza) Morawieckiego to też pewnie nie byłby to problem, i tak by pożyczyliby te pieniądze - stwierdza Standerski.

Głosowanie online w wyborach. "Nie sztuką jest zrobić apkę"

Pytamy wiceministra cyfryzacji również o nowe projekty resortu, np. czy będzie możliwe głosowanie online w wyborach? - To jest możliwe, tylko że nie dzisiaj ani jutro. To nie jest kwestia ani wyborów samorządowych, ani parlamentarnych, ani zapewne prezydenckich. Każde rozwiązanie, które po pierwsze może podwyższyć frekwencję, po drugie może ułatwić dostęp obywateli do wykonywania swojego prawa wyborczego, jest pożądane. Jednak nie sztuką jest zrobić apkę do głosowania, dać login i powiedzieć: głosujcie. Sztuką jest przeprowadzenie procesu tak, żeby po pierwsze nie było błędów, po drugie nie było ryzyka nielegalnego wpływania na wybory - wyjaśnia Standerski.

Wiceminister odnosi się też do aplikacji mObywatel. - Przygotowywane są zmiany, które mają na celu rozszerzenie działania aplikacji, na przykład wysłanie wniosku o zastrzeżenie dowodu osobistego, gdy ten zostanie ukradziony. Jeżeli logując się przez stronę internetową, możemy złożyć wniosek do urzędu gminy, do wydziału komunikacji, czy nawet złożyć wnioski podatkowe, to dlaczego nie można byłoby tego zrobić na telefonie, logując się do aplikacji? Nad tym pracujemy - podkreśla.

Jak tłumaczy, do tego potrzeba zwiększenia współpracy "nie tylko z poszczególnymi ministerstwami, ale w oparciu o wymianę danych z rejestrów, których w Polsce jest wiele".

- Od rejestru PESEL, po rejestr CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców - red.), swoje mają też przecież Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o wymianę tych danych i ich ustandaryzowanie. Do tego potrzebna jest architektura informacyjna państwa - zbiór zasad, który mówi, jak ma wyglądać każdy rejestr państwowy, jakie standardy ma spełniać aplikacja. To było bardzo zaniedbane przez ostatnie lata - podkreśla.

Pięćset milionów złotych na rozwój sztucznej inteligencji

Wiceszef MC informuje również, że powstanie fundusz do spraw sztucznej inteligencji. - W dialogu z Ministerstwem Finansów będziemy pracować nad funduszem ds. AI. Chcemy, żeby był on na poziomie pięciuset milionów złotych. Mam nadzieję, że uda się to wprowadzić od przyszłego roku, kiedy obecny rząd będzie miał już pełny wpływ na zaprojektowanie budżetu państwa. Niemcy i Francuzi takie fundusze mają na wielokrotnie większą skalę - mówi.

Wyjaśnia, że chodzi o to, aby przeznaczyć pieniądze na wdrożenie rozwiązań technologicznych. - Myślimy o tym, aby fundusz pomagał mniejszym firmom, które jeśli nie będą wdrażać sztucznej inteligencji, to zagraniczna konkurencja z niższymi kosztami produkcji i większą efektywnością będzie dla nich coraz większym problemem - tłumaczy Standerski w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

- Inwestowanie i pomoc firmom w rozwoju sztucznej inteligencji jest taka samo ważna jak inwestowanie w kolej, remonty dróg czy budowę szkół. Sztuczna inteligencja to kolejny element wielkich inwestycji, które wspierają polski biznes - zaznacza.

Czytaj też: Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała rządowe poprawki do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Rząd proponuje, by drugie świadczenie było wypłacane w wysokości najpierw 15 procent, a potem 25 procent, z kolei projekt obywatelski zakłada docelowe dojście do pułapu 50 procent.

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Źródło:
PAP

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP