"Kara wynosi ponad sto milionów złotych. To są pieniądze wyrzucone w błoto"

Źródło:
tvn24.pl
Gawkowski: trzeba szybko załatwić zmiany w TK
Gawkowski: trzeba szybko załatwić zmiany w TKPolskie Radio
wideo 2/6
Gawkowski: trzeba szybko załatwić zmiany w TKPolskie Radio

Na tę chwilę kara wynosi ponad sto milionów złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. To konsekwencja opóźnienia przez PiS wdrożenia unijnej dyrektywy. - To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycję w Ostrołęce - stwierdza. Jak informuje wiceszef MC, projekt w tej sprawie, wyczyszczony z wcześniejszych wrzutek takich jak lex pilot, został złożony już do Rządowego Centrum Legislacji.

W Ministerstwie Cyfryzacji trwa sprawdzanie wszystkich projektów, które były realizowane za rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Potrzebujemy jeszcze kilku tygodni, żeby zobaczyć, w jakich obszarach pieniądze były wydawane nieefektywnie, w jakich coś było poukrywane - komentuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Jak dodaje, "poprzedni rząd miał dużo czasu, bo osiem lat, na to, żeby ukrywać wydatki".

- Nadawać projektom odpowiednie nazwy, a wykorzystywać je do czego innego, jak na przykład Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, który był wykorzystywany do monitorowania nastrojów i opinii na temat Prawa i Sprawiedliwości, szczególnie intensywnie w czasie kampanii wyborczej. Monitorowano na przykład reakcje na to, że premier (Mateusz) Morawiecki wysłał córkę do prywatnej szkoły, czy to, jak użytkownicy social media reagują na interwencję policji wobec posłanki Kingi Gajewskiej - wylicza.

Czytaj także: Kinga Gajewska: policjanci trzymali mnie za obie ręce, szarpali, nie miałam możliwości pokazania legitymacji

"Kara wynosi ponad sto milionów złotych"

Dariusz Standerski zwraca również uwagę na kosztowny problem, jakim jest niewdrożona unijna dyrektywa o łączności elektronicznej.

- I to od tysiąc dwustu dni. Za to codziennie płacimy. Na tę chwilę kara wynosi ponad sto milionów złotych. Wynika to z tego, że do tej ustawy (nowe Prawo komunikacji elektronicznej) próbowano wpisać rozwiązania nazywane lex pilot. Jeszcze będąc w opozycji, protestowaliśmy przeciwko wrzutkom politycznym do tego projektu. Doprowadziliśmy do wysłuchania publicznego, którego poprzedni rząd się przestraszył i wycofał projekt ustawy - przypomina.

Czytaj także: Koniec lex pilot. Kancelaria premiera wyjaśnia

Standerski podkreśla, że pierwszą decyzją po objęciu rządu było złożenie wniosku o ponowny wpis projektu ustawy wdrażającej do planu rządu. - Przystąpiliśmy do czyszczenia projektu. W nowej wersji jest on już złożony w Rządowym Centrum Legislacji. Ze względu na wysokość kar za nieterminowość poprzedniego rządu, poprosiliśmy o skrócenie terminu na konsultacje - wyjaśnia.

Jego zdaniem nie tak powinien wyglądać proces legislacyjny. - Ale dobrze wiemy, że na obecnym etapie każdy dzień zwłoki to kilkanaście tysięcy złotych. Za chwilę to może być już kilkadziesiąt tysięcy dziennie, bo 14 marca poznamy wyrok w TSUE w tej sprawie - zaznacza.

Chodzi o dyrektywę z dnia 11 grudnia 2018 roku ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej, którą powinniśmy wdrożyć do 21 grudnia 2020 roku. Komisja Europejska złożyła w tej sprawie skargę przeciw Polsce do TSUE 8 lipca 2022 roku. Prawo komunikacji elektronicznej kompleksowo reguluje obszar usług łączności elektronicznej, w tym zapewnia lepszą ochronę konsumenta w zetknięciu z firmami.

Jak komentuje Standerski w naszej rozmowie, "pracownicy ministerstwa cyfryzacji wszystko przygotowywali na czas, ale już na politycznym poziomie była blokada". - Za takie podejście polscy obywatele będą musieli zapłacić kary. To są pieniądze wyrzucone w błoto, tak jak miliardy na inwestycje w Ostrołęce, siedemdziesiąt milionów złotych na wybory kopertowe, setki milionów dla Polskiej Fundacji Narodowej - stwierdza.

Dodaje, "możemy wymieniać wiele przykładów z tego bogatego katalogu, który idzie w miliardy złotych i jeszcze dodać te ponad sto milionów na kary za brak wdrożonego Prawa komunikacji elektronicznej".

- Dla rządu premiera (Mateusza) Morawieckiego to też pewnie nie byłby to problem, i tak by pożyczyliby te pieniądze - stwierdza Standerski.

Głosowanie online w wyborach. "Nie sztuką jest zrobić apkę"

Pytamy wiceministra cyfryzacji również o nowe projekty resortu, np. czy będzie możliwe głosowanie online w wyborach? - To jest możliwe, tylko że nie dzisiaj ani jutro. To nie jest kwestia ani wyborów samorządowych, ani parlamentarnych, ani zapewne prezydenckich. Każde rozwiązanie, które po pierwsze może podwyższyć frekwencję, po drugie może ułatwić dostęp obywateli do wykonywania swojego prawa wyborczego, jest pożądane. Jednak nie sztuką jest zrobić apkę do głosowania, dać login i powiedzieć: głosujcie. Sztuką jest przeprowadzenie procesu tak, żeby po pierwsze nie było błędów, po drugie nie było ryzyka nielegalnego wpływania na wybory - wyjaśnia Standerski.

Wiceminister odnosi się też do aplikacji mObywatel. - Przygotowywane są zmiany, które mają na celu rozszerzenie działania aplikacji, na przykład wysłanie wniosku o zastrzeżenie dowodu osobistego, gdy ten zostanie ukradziony. Jeżeli logując się przez stronę internetową, możemy złożyć wniosek do urzędu gminy, do wydziału komunikacji, czy nawet złożyć wnioski podatkowe, to dlaczego nie można byłoby tego zrobić na telefonie, logując się do aplikacji? Nad tym pracujemy - podkreśla.

Jak tłumaczy, do tego potrzeba zwiększenia współpracy "nie tylko z poszczególnymi ministerstwami, ale w oparciu o wymianę danych z rejestrów, których w Polsce jest wiele".

- Od rejestru PESEL, po rejestr CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców - red.), swoje mają też przecież Ministerstwo Finansów czy Ministerstwo Zdrowia. Chodzi o wymianę tych danych i ich ustandaryzowanie. Do tego potrzebna jest architektura informacyjna państwa - zbiór zasad, który mówi, jak ma wyglądać każdy rejestr państwowy, jakie standardy ma spełniać aplikacja. To było bardzo zaniedbane przez ostatnie lata - podkreśla.

Pięćset milionów złotych na rozwój sztucznej inteligencji

Wiceszef MC informuje również, że powstanie fundusz do spraw sztucznej inteligencji. - W dialogu z Ministerstwem Finansów będziemy pracować nad funduszem ds. AI. Chcemy, żeby był on na poziomie pięciuset milionów złotych. Mam nadzieję, że uda się to wprowadzić od przyszłego roku, kiedy obecny rząd będzie miał już pełny wpływ na zaprojektowanie budżetu państwa. Niemcy i Francuzi takie fundusze mają na wielokrotnie większą skalę - mówi.

Wyjaśnia, że chodzi o to, aby przeznaczyć pieniądze na wdrożenie rozwiązań technologicznych. - Myślimy o tym, aby fundusz pomagał mniejszym firmom, które jeśli nie będą wdrażać sztucznej inteligencji, to zagraniczna konkurencja z niższymi kosztami produkcji i większą efektywnością będzie dla nich coraz większym problemem - tłumaczy Standerski w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

- Inwestowanie i pomoc firmom w rozwoju sztucznej inteligencji jest taka samo ważna jak inwestowanie w kolej, remonty dróg czy budowę szkół. Sztuczna inteligencja to kolejny element wielkich inwestycji, które wspierają polski biznes - zaznacza.

Czytaj też: Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET