CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system informatyczny, który zawiera informacje o pojazdach i kierowcach, łącząc w sobie centralną ewidencję pojazdów oraz centralną ewidencję kierowców. Prowadzony jest w systemie teleinformatycznym, a podmiotem za niego odpowiedzialnym jest Minister Cyfryzacji.
● CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system informatyczny, zawierający informacje o pojazdach i kierowcach. ● Jedną z usług CEPiK-u jest tzw. historia pojazdu. ● Dzięki znajomości numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji oraz numeru VIN pojazdu możliwe jest pobranie raportu w ramach usługi „historia pojazdu”.
Co to jest CEPiK?
CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców , to działająca na podstawie ustawy z dnia 20 marca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym ewidencja, która obejmuje: CEP, czyli centralną ewidencję pojazdów, oraz CEK, czyli centralną ewidencję kierowców.
Tym samym CEPiK obejmuje informacje i dane zarówno dotyczące pojazdów mechanicznych, jak i ich właścicieli oraz użytkowników, a także osób posiadających uprawnienia do kierowania.
Zadaniem systemu jest ograniczenie negatywnych zjawisk społecznych związanych z obrotem pojazdami, a także upowszechnienie dostępu do danych o pojazdach. Ponadto CEPiK jest wsparciem dla ogółu czynności związanych z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Usprawnia także proces dotyczący przeprowadzania badań technicznych.
Jakie informacje udostępnia CEPiK?
Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców obejmuje dwie ewidencje, tj. CEP i CEK. Znajdziesz w niej zatem takie informacje, które są gromadzone w ewidencji pojazdów oraz ewidencji kierowców.
Zgodnie z przepisami w centralnej ewidencji pojazdów gromadzi się m.in. dane:
– identyfikujące pojazd, czyli numer VIN albo nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu bądź numer rejestracyjny pojazdu; – o właścicielu, posiadaczu, użytkowniku pojazdu; – o zbyciu pojazdu; – o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu; – o zastawach rejestrowych ustanowionych na pojeździe; – o dokumentach pojazdu; – o profesjonalnej rejestracji pojazdu; – o tablicach rejestracyjnych pojazdu, ich legalizacji i wtórnikach; – o profesjonalnych tablicach rejestracyjnych i ich legalizacji; – o badaniach technicznych; – o istotnych szkodach; – o nadaniu i wybiciu nowego numeru nadwozia; – techniczne pojazdu; – o kradzieży i odnalezieniu pojazdu; – o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego; – o zatrzymaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego lub blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego; – o czasowym wycofaniu i ponownym dopuszczeniu do ruchu pojazdu oraz o jego wyrejestrowaniu; – o wymianie drogomierza.
W centralnej ewidencji kierowców gromadzi się m.in. dane o:
– osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz o tych, którym uprawnienia te cofnięto; – osobach, które nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami, a w stosunku do których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów; – osobach ubiegających się o uzyskanie uprawnień; – wykładowcach prowadzących szkolenie; – egzaminatorach; – lekarzach, którzy posiadają uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich w celu ustalenia czy istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami; – ośrodkach szkolenia kierowców i innych jednostkach prowadzących szkolenie; – ośrodkach egzaminacyjnych i ich oddziałach terenowych.
Jakie usługi oferuje CEPiK?
System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców udostępnia uprawnionym podmiotom określone e-usługi, do których zalicza się:
– historię pojazdu, która umożliwia zweryfikowanie informacji przedstawionych przez sprzedającego ze stanem faktycznym; – bezpieczny autobus, pozwalającą na sprawdzenie autobusu; – punkty karne on-line, umożliwiająca kontrolę posiadanych punktów karnych; – wniosek o dane statystyczne; – wniosek o udostępnienie danych.
Kto ma dostęp do danych z CEPiK-u?
Ustawodawca w sposób szczegółowy określił, jakim podmiotom udostępniane są dane zawarte w centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców. Są to m.in. policja, ABW, sądy, prokuratura, organy Krajowej Administracji Skarbowej. Warto jednak podkreślić, że dane te udostępnione są tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji ustawowych zadań podmiotów.
Historia pojazdu w CEPiK
„Historia pojazdu” to jedna z usług dostępna w ramach systemu CEPiK. Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu, możesz dzięki niej sprawdzić wiarygodność informacji udostępnionych ci przez sprzedającego. Raport historii pojazdu na gov.pl obejmuje m.in.:
– dane techniczne pojazdu; – terminy badań okresowych, w tym informacje czy np. przegląd samochodowy jest aktualny; – odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych z uwzględnieniem danych od 2014 roku; – liczbę właścicieli i współwłaścicieli; – informację, czy posiada ważne ubezpieczenie OC.
Pamiętaj, że uzyskanie raportu jest bezpłatne.
Jak sprawdzić historię pojazdu? Wystarczy, że wpiszesz trzy dane, tj.:
– numer rejestracyjny pojazdu; – datę pierwszej rejestracji; – numer VIN, czyli unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na nim przez producenta. Zastanawiasz się, jak sprawdzić VIN i skąd go wziąć? Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce „E”.
Warto zaznaczyć, że w obecnie obowiązującej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możliwe jest uzyskanie raportu historii pojazdu pochodzącego także spoza Polski. W serwisie dostępne są dane aut z USA, Kanady oraz niektórych państw europejskich – w tym m.in. z Francji, Włoch, Szwecji, Czech, Niemiec. Informacje te znajdują się w sekcji „Dane zagraniczne” i pochodzą z systemów zewnętrznych. Jeśli zatem chcesz sprawdzić historię pojazdu np. z Niemiec, możesz pobrać stosowny raport z CEPiK-u.
Źródło: cepik.gov.pl, historiapojazdu.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: ruslanPhoto / Shutterstock