JSW do 2017 roku osiągnie samowystarczalność energetyczną

Z kraju

TVN24 KatowiceDo końca 2017 r. zakończą się inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) stanie się nominalnie samowystarczalna energetycznie

Do końca 2017 r. zakończą się inwestycje, dzięki którym Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) stanie się nominalnie samowystarczalna energetycznie – powiedział w środę w Dąbrowie Górniczej prezes spółki Edward Szlęk.

Chodzi o nowy blok 75 MW przy kopalni Zofiówka (budowany przez należącą do grupy JSW Spółkę Energetyczną Jastrzębie - SEJ) oraz planowany blok 30 MW w koksowni Radlin.

Prezes JSW Edward Szlęk, a także m.in. wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, uczestniczyli w uroczystości związanej z wyprodukowaniem 250 tys. megawatogodzin energii elektrycznej w uruchamianym od grudnia ub. roku nowym bloku energetycznym w należącej do JSW Koks Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej. Oddanie do eksploatacji bloku na gaz koksowniczy o mocy 71 MWe miało miejsce pod koniec maja br.

Kolejny etap

W kontekście inwestycji w Dąbrowie Górniczej Szlęk mówił w środę m.in. o kolejnych dwóch elementach programu energetycznego JSW, które zakończą się „do końca 2017 r.” - Po ich realizacji będziemy grupą samowystarczalną, co nie znaczy, że nie będziemy mieć otoczenia, będziemy funkcjonowali w systemie energetycznym, ale nominalnie będziemy pokrywali całość – z nadwyżką - własnego zapotrzebowania - zapowiedział Szlęk.

Wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że blok w Koksowni Przyjaźń jest o tyle ważny, że jest on elementem wykorzystania „nowego produktu w procesie produkcji koksu”, jak i częścią budowanej samowystarczalności energetycznej grupy JSW, której całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną sięga 245 MW.

Prezes JSW wskazał, że obecnie – mimo pożaru w starych blokach elektrociepłowni Zofiówka z 16 grudnia ub. roku – grupa ma możliwości produkcji 160 MW. - To stanowi produkcję powyżej 1 terawatogodziny rocznie. I to już jest ilość dość imponująca - uznał Szlęk.

- Poza tym pokrywamy wszystkie nasze potrzeby mocy cieplnej – to jest kilkaset megawatów mocy termicznej - dodał.

Prąd z metanu

Prezes JSW podkreślił również, że w obecnych 160 MW wytwarzanej w obrębie grupy energii elektrycznej, 45 MW pochodzi z metanu. - To największa ilość energii z metanu robionej w Polsce - podkreślił.

- Porządkujemy i gospodarkę metanem i zarządzanie silnikami metanowymi – one wszystkie trafią w krótkim czasie do SEJ po to, żeby jeden zarządca optymalizował produkcję, zużycie, wykorzystanie metanu – i też inwestował w te ujęcia, które jeszcze są do wykorzystania - wyjaśnił.

Szlęk wskazał również, że JSW była już bliżej samowystarczalności energetycznej rok temu, ale zakup Knurowa-Szczygłowic stworzył zapotrzebowanie na kolejne 40 MW mocy elektrycznej.

Polski plac budowy

Kowalczyk przypomniał, że Polska dzisiaj to „bardzo duży, jeżeli nie największy” plac budowy w sektorze energetycznym. - Spółki Skarbu Państwa zainwestują ponad 25 mld euro do 2020 r. Naprawdę nie mamy się czego wstydzić, te nasze wielkie inwestycje są w toku – w fazie realizacji - akcentował.

Wiceminister skarbu powiedział, że dobrą wiadomością dla inwestycji JSW jest przekazanie do Senatu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. - To duża zasługa też (…) inicjatywy oddolnej ze Śląska, aby znacząco obniżyć podatek akcyzowy od energii elektrycznej zużywanej do produkcji węgla, do przeróbki i do produkcji koksu - wskazał.

Podkreślił, że nowelizacja oznacza „znaczące obniżenie kosztów”; „wyrówna także kwestię konkurencyjności między przemysłem metalurgicznym, który ma koksownie, a przemysłem wydobywczym, który ma koksownie”. Całkowita kwota ulg w podatku akcyzowym ma wynosić ok. 100 mln zł.

Koszty

Nowy blok w Koksowni Przyjaźń kosztował 222,6 mln zł. Budowa została finansowana ze środków własnych koksowni oraz kredytów bankowych, a także ze środków pomocowych uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (ze względu na zmniejszenie emisji do atmosfery zanieczyszczeń pyłowo-gazowych).

Budowa bloku energetycznego to część programu inwestycyjnego koksowni, która w ciągu minionych siedmiu lat wydała na rozwój ponad 1,3 mld zł.

Blisko siedem lat temu Koksownia Przyjaźń uruchomiła inny blok energetyczny, o mocy 21 MW (na gaz koksowniczy i tzw. gaz nadmiarowy z instalacji do chłodzenia koksu), dzięki czemu całkowicie uniezależniła się od zewnętrznych źródeł energii elektrycznej i cieplnej. Nowy blok przyłączony jest do linii energetycznej 110 kV spółki Tauron Dystrybucja.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Katowice