Buzek: proszę pamiętać o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim

Źródło:
TVN24 BiS
Jerzy Buzek o Zielonym Ładzie
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24
wideo 2/8
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

- Chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, innowacyjność na ogromną skalę - powiedział w rozmowie z Szymonem Kazimierczakiem z TVN24 BiS były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, odnosząc się do gospodarczej pozycji Europy. Mówił także o sztucznej inteligencji i Zielonym Ładzie.

Buzek był pytany o rozwój sztucznej inteligencji w Europie i o konkurencję ze strony innych graczy. - Europa próbuje nadrobić dystans, coraz więcej inwestujemy - mówił były szef polskiego rządu, który bierze udział w kongresie EEC Trends 2025. Były przewodniczący PE dodał, że kontynent rzeczywiście jest w tej sprawie "spóźniony".

Buzek o wyzwaniach związanych z konkurencyjnością i AI

Zwrócił uwagę także na istotne osiągnięcia konkurentów. - Wielkie inwestycje w sztuczną inteligencję, które były w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, przyniosły rezultat - mówił. Podkreślił, że "w wielu branżach przemysłowych sztuczna inteligencja może pomóc".

- Proszę pamiętać również o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim. To jest demografia i rynek pracy - zwrócił uwagę. - My nie mamy dopływu nowych, dużych strumieni siły roboczej, własnych, wynikających z przyrostu naturalnego, który w Europie jest bardzo słaby - podkreślał.

- Musimy również sięgnąć po politykę migracyjną, to znaczy przyjmować na nasz kontynent w przyszłości ludzi, którzy mogą pomóc nam na rynku pracy - zwracał uwagę.

- U nas brakuje jednak pracowników. Wiemy, że mamy bardzo niskie bezrobocie na przykład w naszym kraju. To oczywiście zawsze jest dobrze, jeśli bezrobocie jest niskie, ale równocześnie przedsiębiorcy mają z tym problem - podkreślał.

Stwierdził, że konieczna jest "silna gospodarka, w różnych wymiarach, po to, żeby czuć się bezpiecznie". - Ta gospodarka musi nadrobić inwestycje w dziedzinie innowacyjności, konkurencyjności. One są ogromne. Raport Draghiego (byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego - red.) mówi nawet o 700, 800 miliardach euro rocznie, a więc to są wielkie sumy. Możemy je uruchomić, bo również mamy wielkie oszczędności, które nie pracują na rzecz konkurencyjności - mówił.

- Proszę pamiętać, że Komisja Europejska, już teraz, w czasie naszej prezydencji, kilka dni temu, 29 stycznia, wydała dokument, który nazywa się Unijny kompas konkurencyjności, który właśnie mówi o tym, w jaki sposób nadrobić lukę technologiczną, w jaki sposób walcząc o czyste, zielone środowisko, równocześnie zachować konkurencyjność - podkreślał.

Jerzy Buzek podczas EEC Trends 2025PAP/Rafał Guz

Buzek o tańszej energii

- Te dwa działania muszą iść koło siebie. Czysty przemysł, akt dotyczący czystego przemysłu, wsparcia, również dostępna energia, bezpieczeństwo energetyczne, ale także tańsze ceny energii - powiedział.

- Europa jako kontynent ma dzisiaj najdroższą energię elektryczną na świecie, przy czym Polska w Europie ma jedną z najdroższych energii - podkreślał.

- I wreszcie musimy zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo w skali świata, a więc wykorzystać wszystkie możliwości, które mamy. Nawet ustawa o zamówieniach publicznych musi uwzględniać to, że europejskie firmy powinny mieć pewne pierwszeństwa na kontynencie europejskim - zaznaczył.

- Tak jest w wielu miejscach, w starcie, w przetargach w Unii Europejskiej. I wreszcie musimy zdecydować się w pełnym zakresie na wspólne zakupy, na przykład gazu, czy być może w ogóle energii na zewnątrz. Wtedy możemy zagregować te potrzeby i uzyskać lepsze warunki zakupu przede wszystkim energii dla Unii Europejskiej - mówił.

Buzek o Zielonym Ładzie

Jerzy Buzek mówił także o przyszłości Zielonego Ładu. - Europa na pewno będzie kontynuowała założenia Zielonego Ładu, ale na pewno musimy je kontynuować, tak żeby szły w parze z konkurencyjnością europejskiego przemysłu - powiedział.

Stwierdził, że "to wszystko musi iść w zgodzie z regułami dotyczącymi ochrony środowiska".

Jerzy Buzek o Zielonym Ładzie
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

- Jesteśmy przekonani, że w Unii Europejskiej to się uda. Takie mamy nastawienie na następne 5 lat. Kontynuujemy założenia Europejskiego Zielonego Ładu w kierunku bezemisyjnej gospodarki. Dbamy o nasze zdrowie, o naszą przyszłość, o przyszłość naszych dzieci i wnuków - podkreślał.

- Równocześnie chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, uruchamiamy innowacyjność na ogromną skalę. To wszystko w ramach finansowania z europejskich oszczędności, które są ogromne, ale musimy je uruchomić - mówił.

Polska prezydencja

Tematem rozmowy była także polska prezydencja w UE. - Mnie by zależało na tym, żebyśmy się wszyscy poczuli po tych sześciu miesiącach bardziej bezpieczni w Unii Europejskiej, ale także bliżej siebie - mówił Jerzy Buzek.

- Poprzednia prezydencja, węgierska, wyraźnie nie miała takiej koncepcji. My mamy koncepcję wspólnotowości Europejczyków, poczucia, że możemy być wielką siłą, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy razem - dodał.

Jerzy Buzek o polskiej prezydencji
Jerzy Buzek o polskiej prezydencjiTVN24

- Już doświadczyli tego Brytyjczycy, którzy po wyjściu z Unii Europejskiej okazało się, że są mniej suwerenni w negocjacjach, w dyskusji na arenie międzynarodowej, niż jak byli wewnątrz Unii Europejskiej. A przecież wychodzili głównie pod hasłem suwerenności Wielkiej Brytanii. To się nie udało, to nie tędy droga. Więc gdybyśmy poczuli po sześciu miesiącach, że jesteśmy bardziej wspólnotowi i że czujemy się pewniej na tym skomplikowanym świecie, na naszej planecie, to byłoby wielkim sukcesem polskiej prezydencji - podkreślił.

EEC Trends 2025 to wydarzenie poprzedzające główne EEC 2025, czyli Europejski Kongres Gospodarczy.

Autorka/Autor:mp/kris

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości

USA zawiesiły na miesiąc 25-procentowe cła na import z Meksyku - przekazał prezydent Donald Trump, który w sobotę zapowiedział wprowadzenie ceł na towary z Meksyku, Kanady i Chin.

Trump zmienia decyzję w sprawie Meksyku

Trump zmienia decyzję w sprawie Meksyku

Źródło:
PAP, Reuters

Cła to opłaty nakładane na towary wywożone i przywożone do kraju. Od lat budzą spore kontrowersje. Politycy uważają je za kluczowe narzędzie regulacji handlu międzynarodowego, a według ekonomistów są nieefektywne i "autodestrukcyjne". Wyjaśniamy, czym są i jak działają cła.

Według ekonomistów to "autodestrukcyjne" rozwiązanie

Według ekonomistów to "autodestrukcyjne" rozwiązanie

Źródło:
Associated Press

Premier kanadyjskiej prowincji Ontario Doug Ford zapowiedział zerwanie umowy z firmą Elona Muska Starlink - podała Associated Press (AP). Dodała, że to reakcja na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu ceł na towary z Kanady.

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Zapowiada koniec współpracy z firmą Muska. "Zerwiemy umowę"

Źródło:
Associated Press, PAP

Carrefour Polska poinformował o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Firma rozpoczęła w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi. Pracę ma stracić do 340 osób.

Zwolnienia grupowe w dużej sieci

Zwolnienia grupowe w dużej sieci

Źródło:
PAP

Amerykański dziennik "The Wall Street Journal" pisze o "najgłupszej wojnie handlowej w historii", omawiając skutki, jakie pociągną ze sobą cła nałożone przez Donalda Trumpa na Meksyk i Kanadę. Gazeta wskazuje, że negatywne konsekwencje tych działań odczują sami Amerykanie. Ekonomiści w rozmowie z CNN wskazują z kolei, że amerykańskie rodziny dotknie wzrost cen w sklepach spożywczych.

"Najgłupsza wojna handlowa w historii". Eksperci o tym, w kogo uderzą cła Trumpa

"Najgłupsza wojna handlowa w historii". Eksperci o tym, w kogo uderzą cła Trumpa

Źródło:
"The Wall Street Journal", CNN

Premier najludniejszej prowincji Kanady nakazał wycofanie ze sklepowych półek alkoholu pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Decyzja władz Ontario to reakcja na cła nałożone przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wyrzucają amerykański alkohol ze sklepów. "Nigdy nie było lepszego momentu"

Wyrzucają amerykański alkohol ze sklepów. "Nigdy nie było lepszego momentu"

Źródło:
"The Independent"

Sąd apelacyjny w Seulu podtrzymał wyrok uniewinniający prezesa Samsung Electronics Li Dze Jonga. Był on oskarżony między innymi o oszustwa księgowe i nieprawidłowości związane z fuzją dwóch spółek Samsunga.

Prezes giganta przed sądem. Jest decyzja

Prezes giganta przed sądem. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk, stojący na czele amerykańskiego Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej United States Agency for International Development (USAID). Jak wyjaśnił, wspomniana instytucja jest "nie do naprawy".

Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Źródło:
PAP

Konrad Gołota został powołany na stanowisko wiceministra aktywów państwowych - przekazał resort w mediach społecznościowych. Gołota był do tej pory szefem gabinetu politycznego w Ministerstwie Cyfryzacji.

Gołota został nowym wiceministrem aktywów

Gołota został nowym wiceministrem aktywów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Liczba ludności Polski w 2024 roku spadła poniżej poziomu 37,5 miliona osób, a liczba urodzeń była najniższa od zakończenia drugiej wojny światowej - przekazał Główny Urząd Statystyczny. - Do spadku liczby urodzeń mogły przyczynić czynniki takie jak COVID-19, a następnie wojna w Ukrainie, które wzbudziły niepewność wśród osób młodych - oceniła w rozmowie z tvn24.pl prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej.

"Sytuacja Polski pozostaje trudna". Potrzebne jest ostre hamowanie

"Sytuacja Polski pozostaje trudna". Potrzebne jest ostre hamowanie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że po wyborach prezydenckich nastąpi "rekonstrukcja rządu, i pewnie będzie mocna". O potencjalnych zmianach mówił także w rozmowie z dziennikarzami marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Rozumiem, że jeżeli będą jakieś decyzje podejmowane, to wszyscy będą pamiętali, że to rząd koalicyjny - podkreślał.

Wicepremier zapowiada "mocną" rekonstrukcję rządu

Wicepremier zapowiada "mocną" rekonstrukcję rządu

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w styczniu 2025 roku wyniósł 48,8 punktu - przekazał S&P Global. Dodał, że "tempo, w jakim pogarszały się warunki gospodarcze w przemyśle spowolniło, a prognozy uległy poprawie".

Polski przemysł pod kreską. To już 33. miesiąc z rzędu

Polski przemysł pod kreską. To już 33. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP

W 2023 roku w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji doszło do niespotykanej w dotychczasowej historii liczby zwolnień, co przyczyniło się do niskiego ukompletowania stanu kadr w 2024 roku - przekazał w odpowiedzi na interpelację poselską Czesław Mroczek, wiceszef MSWiA.

"Niespotykana w dotychczasowej historii liczba zwolnień"

"Niespotykana w dotychczasowej historii liczba zwolnień"

Źródło:
tvn24.pl

Złoty rozpoczyna tydzień przeceną po decyzjach Donalda Trumpa. Prezydent USA podpisał rozporządzenie nakładające cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin.

Złoty traci siły po decyzjach Trumpa

Złoty traci siły po decyzjach Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca zgarnął dwa miliony złotych. Jeszcze wyższa wygrana padła w grze Eurojackpot. Totalizator Sportowy podał, w których miastach padły wygrane.

Kolejna szóstka w Lotto i duża wygrana w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Kolejna szóstka w Lotto i duża wygrana w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padły

Źródło:
tvn24.pl

W IV kwartale ubiegłego roku w większości dużych miast ceny mieszkań z drugiej ręki spadły w porównaniu z III kwartałem - wynika z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Sytuacja rynkowa zmusza sprzedających na rynku wtórnym do negocjacji cenowych.

"Nerwowość sprzedających" na rynku wtórnym. Obniżki w największych miastach

"Nerwowość sprzedających" na rynku wtórnym. Obniżki w największych miastach

Źródło:
PAP

W 2024 roku padł rekord wykreślonych spółek z Krajowego Rejestru Sądowego. Zawieszono także najwięcej w historii indywidualnych działalności gospodarczych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej - poinformował w poniedziałek "Puls Biznesu".

Firmy w Polsce zwijają żagle. Padł rekord

Firmy w Polsce zwijają żagle. Padł rekord

Źródło:
PAP

Trwają rozmowy w sprawie wydłużenia naboru wniosków i zwiększenia budżetu w programie Mój Prąd 6.0 - przekazała prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że decyzja w tej sprawie może zapaść w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Trwają rozmowy na temat przedłużenia programu

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Trwają rozmowy na temat przedłużenia programu

Źródło:
PAP

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

W budżecie musi znaleźć się pół miliarda złotych na budownictwo społeczne. Trzeba znaleźć je gdzieś indziej - tak dyskusję między ministrami skomentował w niedzielę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i minister rozwoju Krzysztof Paszyk od soboty wymieniają się wpisami na mediach społecznościowych o wydatkach na budownictwo. Chodzi o pół miliarda, które miały być w funduszu mieszkaniowym, jednak wydano je na potrzeby mieszkaniowe powodzian.

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Dyrektorka Muzeum Luwru Laurence Des Cars zapowiedziała wprowadzenie oddzielnego biletu pozwalającego zobaczyć słynną Mona Lisę. Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił we wtorek, że Gioconda otrzyma własne, dedykowane pomieszczenie w Luwrze. To najsłynniejsze muzeum na świecie czeka gruntowny remont, który potrwa do 10 lat.

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Luwr wprowadzi specjalny bilet na oglądanie Mona Lisy

Źródło:
PAP, CNN

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP