Buzek: proszę pamiętać o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim

Źródło:
TVN24 BiS
Jerzy Buzek o Zielonym Ładzie
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24
wideo 2/8
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

- Chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, innowacyjność na ogromną skalę - powiedział w rozmowie z Szymonem Kazimierczakiem z TVN24 BiS były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, odnosząc się do gospodarczej pozycji Europy. Mówił także o sztucznej inteligencji i Zielonym Ładzie.

Buzek był pytany o rozwój sztucznej inteligencji w Europie i o konkurencję ze strony innych graczy. - Europa próbuje nadrobić dystans, coraz więcej inwestujemy - mówił były szef polskiego rządu, który bierze udział w kongresie EEC Trends 2025. Były przewodniczący PE dodał, że kontynent rzeczywiście jest w tej sprawie "spóźniony".

Buzek o wyzwaniach związanych z konkurencyjnością i AI

Zwrócił uwagę także na istotne osiągnięcia konkurentów. - Wielkie inwestycje w sztuczną inteligencję, które były w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, przyniosły rezultat - mówił. Podkreślił, że "w wielu branżach przemysłowych sztuczna inteligencja może pomóc".

- Proszę pamiętać również o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim. To jest demografia i rynek pracy - zwrócił uwagę. - My nie mamy dopływu nowych, dużych strumieni siły roboczej, własnych, wynikających z przyrostu naturalnego, który w Europie jest bardzo słaby - podkreślał.

- Musimy również sięgnąć po politykę migracyjną, to znaczy przyjmować na nasz kontynent w przyszłości ludzi, którzy mogą pomóc nam na rynku pracy - zwracał uwagę.

- U nas brakuje jednak pracowników. Wiemy, że mamy bardzo niskie bezrobocie na przykład w naszym kraju. To oczywiście zawsze jest dobrze, jeśli bezrobocie jest niskie, ale równocześnie przedsiębiorcy mają z tym problem - podkreślał.

Stwierdził, że konieczna jest "silna gospodarka, w różnych wymiarach, po to, żeby czuć się bezpiecznie". - Ta gospodarka musi nadrobić inwestycje w dziedzinie innowacyjności, konkurencyjności. One są ogromne. Raport Draghiego (byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego - red.) mówi nawet o 700, 800 miliardach euro rocznie, a więc to są wielkie sumy. Możemy je uruchomić, bo również mamy wielkie oszczędności, które nie pracują na rzecz konkurencyjności - mówił.

- Proszę pamiętać, że Komisja Europejska, już teraz, w czasie naszej prezydencji, kilka dni temu, 29 stycznia, wydała dokument, który nazywa się Unijny kompas konkurencyjności, który właśnie mówi o tym, w jaki sposób nadrobić lukę technologiczną, w jaki sposób walcząc o czyste, zielone środowisko, równocześnie zachować konkurencyjność - podkreślał.

Jerzy Buzek podczas EEC Trends 2025PAP/Rafał Guz

Buzek o tańszej energii

- Te dwa działania muszą iść koło siebie. Czysty przemysł, akt dotyczący czystego przemysłu, wsparcia, również dostępna energia, bezpieczeństwo energetyczne, ale także tańsze ceny energii - powiedział.

- Europa jako kontynent ma dzisiaj najdroższą energię elektryczną na świecie, przy czym Polska w Europie ma jedną z najdroższych energii - podkreślał.

- I wreszcie musimy zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo w skali świata, a więc wykorzystać wszystkie możliwości, które mamy. Nawet ustawa o zamówieniach publicznych musi uwzględniać to, że europejskie firmy powinny mieć pewne pierwszeństwa na kontynencie europejskim - zaznaczył.

- Tak jest w wielu miejscach, w starcie, w przetargach w Unii Europejskiej. I wreszcie musimy zdecydować się w pełnym zakresie na wspólne zakupy, na przykład gazu, czy być może w ogóle energii na zewnątrz. Wtedy możemy zagregować te potrzeby i uzyskać lepsze warunki zakupu przede wszystkim energii dla Unii Europejskiej - mówił.

Buzek o Zielonym Ładzie

Jerzy Buzek mówił także o przyszłości Zielonego Ładu. - Europa na pewno będzie kontynuowała założenia Zielonego Ładu, ale na pewno musimy je kontynuować, tak żeby szły w parze z konkurencyjnością europejskiego przemysłu - powiedział.

Stwierdził, że "to wszystko musi iść w zgodzie z regułami dotyczącymi ochrony środowiska".

Jerzy Buzek o Zielonym Ładzie
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

- Jesteśmy przekonani, że w Unii Europejskiej to się uda. Takie mamy nastawienie na następne 5 lat. Kontynuujemy założenia Europejskiego Zielonego Ładu w kierunku bezemisyjnej gospodarki. Dbamy o nasze zdrowie, o naszą przyszłość, o przyszłość naszych dzieci i wnuków - podkreślał.

- Równocześnie chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, uruchamiamy innowacyjność na ogromną skalę. To wszystko w ramach finansowania z europejskich oszczędności, które są ogromne, ale musimy je uruchomić - mówił.

Polska prezydencja

Tematem rozmowy była także polska prezydencja w UE. - Mnie by zależało na tym, żebyśmy się wszyscy poczuli po tych sześciu miesiącach bardziej bezpieczni w Unii Europejskiej, ale także bliżej siebie - mówił Jerzy Buzek.

- Poprzednia prezydencja, węgierska, wyraźnie nie miała takiej koncepcji. My mamy koncepcję wspólnotowości Europejczyków, poczucia, że możemy być wielką siłą, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy razem - dodał.

Jerzy Buzek o polskiej prezydencji
Jerzy Buzek o polskiej prezydencjiTVN24

- Już doświadczyli tego Brytyjczycy, którzy po wyjściu z Unii Europejskiej okazało się, że są mniej suwerenni w negocjacjach, w dyskusji na arenie międzynarodowej, niż jak byli wewnątrz Unii Europejskiej. A przecież wychodzili głównie pod hasłem suwerenności Wielkiej Brytanii. To się nie udało, to nie tędy droga. Więc gdybyśmy poczuli po sześciu miesiącach, że jesteśmy bardziej wspólnotowi i że czujemy się pewniej na tym skomplikowanym świecie, na naszej planecie, to byłoby wielkim sukcesem polskiej prezydencji - podkreślił.

EEC Trends 2025 to wydarzenie poprzedzające główne EEC 2025, czyli Europejski Kongres Gospodarczy.

Autorka/Autor:mp/kris

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP

Na szczeblu unijnym może dojść do "harmonizacji zasad opodatkowania" nowatorskich wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Jak poinformowało źródło Polskiej Agencji Prasowej, pomysł ten popiera "zdecydowana większość państw członkowskich". Dyskusję na ten temat rozpoczęła polska prezydencja.

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Akcyza na e-papierosy w całej Unii? "Zdecydowana większość" jest za

Źródło:
PAP

Rosja dąży do tego, by Stany Zjednoczone otworzyły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, lecz Unia Europejska nie jest temu przychylna, a bez współpracy z Europą rosyjskim przewoźnikom trudno będzie wznowić loty do Ameryki - ocenił serwis Politico.

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Nie zgadzają się na rosyjskich przewoźników. "Poważne kwestie bezpieczeństwa"

Źródło:
PAP

Sprawa dotycząca możliwego zwolnienia szefa Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome'a Powella będzie nadal analizowana przez Donalda Trumpa i jego zespół - powiedział w piątek Kevin Hassett, doradca prezydenta USA do spraw gospodarczych. Eksperci zwracają uwagę, że Trump nie jest upoważniony do zwolnienia prezesa amerykańskiego banku centralnego, jednak wyraźnie dał do zrozumienia, że może chcieć zerwać z dotychczasowymi zasadami.

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Trump będzie "analizował tę sprawę"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie w sprawie określonych partii bezglutenowych batonów proteinowych. Stwierdzono w nich obecność glutenu. Kwestionowane produkty są wycofywane ze sklepów.

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Batony wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, przygotowanym przez resort infrastruktury, maszyniści prowadzący pociągi nie będą musieli podawać sygnałów dźwiękowych przed częścią przejazdów kolejowych.

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Zmiany na przejazdach kolejowych. Efekt skarg

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Ceny paliw na stacjach spadły względem zeszłego tygodnia i obecnie są o około 10 procent niższe niż przed rokiem - poinformowali analitycy z e-petrol.pl. Dodali, że w następnych dniach kierunek zmian na rynku detalicznym powinien się utrzymać. "Jeśli chodzi o tankowanie przed świętami, to będzie ono najtańsze od pandemii koronawirusa" - zwracają z kolei uwagę analitycy Reflex.

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

"Najtaniej od pandemii". Dobre wieści dla kierowców

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale 2025 roku spadły w porównaniu z czwartym kwartałem roku ubiegłego - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Mimo zainteresowania wielu potencjalnych nabywców nie odnotowano wyraźnych wzrostów sprzedaży, ponieważ rynek czeka na spadek stóp procentowych.

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Chcą kupić mieszkanie, ale czekają na jedną decyzję

Źródło:
PAP

W rozliczeniu PIT za 2024 rok można uwzględnić ulgę z tytułu darowizny - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort wyjaśnia, że odliczenie dotyczy między innymi darowizn na cele pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego, kształcenia zawodowego czy odbudowy niektórych zabytków.

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Tak można zmniejszyć podatek. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Wojna handlowa dotarła do sektora energetycznego - wskazuje "Financial Times" informując, że od ponad dwóch miesięcy Chiny nie importują gazu skroplonego (LNG) z USA.

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Napięcie na linii USA-Chiny. Cios w kolejną branżę

Źródło:
PAP