Buzek: proszę pamiętać o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim

Źródło:
TVN24 BiS
Jerzy Buzek o Zielonym Ładzie
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24
wideo 2/8
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

- Chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, innowacyjność na ogromną skalę - powiedział w rozmowie z Szymonem Kazimierczakiem z TVN24 BiS były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, odnosząc się do gospodarczej pozycji Europy. Mówił także o sztucznej inteligencji i Zielonym Ładzie.

Buzek był pytany o rozwój sztucznej inteligencji w Europie i o konkurencję ze strony innych graczy. - Europa próbuje nadrobić dystans, coraz więcej inwestujemy - mówił były szef polskiego rządu, który bierze udział w kongresie EEC Trends 2025. Były przewodniczący PE dodał, że kontynent rzeczywiście jest w tej sprawie "spóźniony".

Buzek o wyzwaniach związanych z konkurencyjnością i AI

Zwrócił uwagę także na istotne osiągnięcia konkurentów. - Wielkie inwestycje w sztuczną inteligencję, które były w Chinach, w Stanach Zjednoczonych, przyniosły rezultat - mówił. Podkreślił, że "w wielu branżach przemysłowych sztuczna inteligencja może pomóc".

- Proszę pamiętać również o takim zagrożeniu, które istnieje na kontynencie europejskim. To jest demografia i rynek pracy - zwrócił uwagę. - My nie mamy dopływu nowych, dużych strumieni siły roboczej, własnych, wynikających z przyrostu naturalnego, który w Europie jest bardzo słaby - podkreślał.

- Musimy również sięgnąć po politykę migracyjną, to znaczy przyjmować na nasz kontynent w przyszłości ludzi, którzy mogą pomóc nam na rynku pracy - zwracał uwagę.

- U nas brakuje jednak pracowników. Wiemy, że mamy bardzo niskie bezrobocie na przykład w naszym kraju. To oczywiście zawsze jest dobrze, jeśli bezrobocie jest niskie, ale równocześnie przedsiębiorcy mają z tym problem - podkreślał.

Stwierdził, że konieczna jest "silna gospodarka, w różnych wymiarach, po to, żeby czuć się bezpiecznie". - Ta gospodarka musi nadrobić inwestycje w dziedzinie innowacyjności, konkurencyjności. One są ogromne. Raport Draghiego (byłego premiera Włoch i byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego - red.) mówi nawet o 700, 800 miliardach euro rocznie, a więc to są wielkie sumy. Możemy je uruchomić, bo również mamy wielkie oszczędności, które nie pracują na rzecz konkurencyjności - mówił.

- Proszę pamiętać, że Komisja Europejska, już teraz, w czasie naszej prezydencji, kilka dni temu, 29 stycznia, wydała dokument, który nazywa się Unijny kompas konkurencyjności, który właśnie mówi o tym, w jaki sposób nadrobić lukę technologiczną, w jaki sposób walcząc o czyste, zielone środowisko, równocześnie zachować konkurencyjność - podkreślał.

Jerzy Buzek podczas EEC Trends 2025PAP/Rafał Guz

Buzek o tańszej energii

- Te dwa działania muszą iść koło siebie. Czysty przemysł, akt dotyczący czystego przemysłu, wsparcia, również dostępna energia, bezpieczeństwo energetyczne, ale także tańsze ceny energii - powiedział.

- Europa jako kontynent ma dzisiaj najdroższą energię elektryczną na świecie, przy czym Polska w Europie ma jedną z najdroższych energii - podkreślał.

- I wreszcie musimy zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo w skali świata, a więc wykorzystać wszystkie możliwości, które mamy. Nawet ustawa o zamówieniach publicznych musi uwzględniać to, że europejskie firmy powinny mieć pewne pierwszeństwa na kontynencie europejskim - zaznaczył.

- Tak jest w wielu miejscach, w starcie, w przetargach w Unii Europejskiej. I wreszcie musimy zdecydować się w pełnym zakresie na wspólne zakupy, na przykład gazu, czy być może w ogóle energii na zewnątrz. Wtedy możemy zagregować te potrzeby i uzyskać lepsze warunki zakupu przede wszystkim energii dla Unii Europejskiej - mówił.

Buzek o Zielonym Ładzie

Jerzy Buzek mówił także o przyszłości Zielonego Ładu. - Europa na pewno będzie kontynuowała założenia Zielonego Ładu, ale na pewno musimy je kontynuować, tak żeby szły w parze z konkurencyjnością europejskiego przemysłu - powiedział.

Stwierdził, że "to wszystko musi iść w zgodzie z regułami dotyczącymi ochrony środowiska".

Jerzy Buzek o Zielonym Ładzie
Jerzy Buzek o Zielonym ŁadzieTVN24

- Jesteśmy przekonani, że w Unii Europejskiej to się uda. Takie mamy nastawienie na następne 5 lat. Kontynuujemy założenia Europejskiego Zielonego Ładu w kierunku bezemisyjnej gospodarki. Dbamy o nasze zdrowie, o naszą przyszłość, o przyszłość naszych dzieci i wnuków - podkreślał.

- Równocześnie chcemy zachować konkurencyjność, dlatego uruchamiamy inwestycje, uruchamiamy innowacyjność na ogromną skalę. To wszystko w ramach finansowania z europejskich oszczędności, które są ogromne, ale musimy je uruchomić - mówił.

Polska prezydencja

Tematem rozmowy była także polska prezydencja w UE. - Mnie by zależało na tym, żebyśmy się wszyscy poczuli po tych sześciu miesiącach bardziej bezpieczni w Unii Europejskiej, ale także bliżej siebie - mówił Jerzy Buzek.

- Poprzednia prezydencja, węgierska, wyraźnie nie miała takiej koncepcji. My mamy koncepcję wspólnotowości Europejczyków, poczucia, że możemy być wielką siłą, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy razem - dodał.

Jerzy Buzek o polskiej prezydencji
Jerzy Buzek o polskiej prezydencjiTVN24

- Już doświadczyli tego Brytyjczycy, którzy po wyjściu z Unii Europejskiej okazało się, że są mniej suwerenni w negocjacjach, w dyskusji na arenie międzynarodowej, niż jak byli wewnątrz Unii Europejskiej. A przecież wychodzili głównie pod hasłem suwerenności Wielkiej Brytanii. To się nie udało, to nie tędy droga. Więc gdybyśmy poczuli po sześciu miesiącach, że jesteśmy bardziej wspólnotowi i że czujemy się pewniej na tym skomplikowanym świecie, na naszej planecie, to byłoby wielkim sukcesem polskiej prezydencji - podkreślił.

EEC Trends 2025 to wydarzenie poprzedzające główne EEC 2025, czyli Europejski Kongres Gospodarczy.

Autorka/Autor:mp/kris

Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz

Pozostałe wiadomości

Europejskie giełdy notują rekordowe wzrosty, a euro umacnia się najszybciej w historii. Przyczyną jest nieprzewidywalna polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, która skłania inwestorów do przenoszenia kapitału na Stary Kontynent - podaje "Puls Biznesu".

Efekt Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Efekt Trumpa. "To zjawisko ma dwie twarze"

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda zgromadził oszczędności w wysokości około 150 tysięcy złotych, około 400 euro i około 1500 dolarów amerykańskich - wynika z oświadczenia majątkowego opublikowanego przez Sąd Najwyższy. Prezydent posiada też lokal mieszkalny oraz działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych.

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Oto majątek prezydenta. Jest oświadczenie

Źródło:
PAP

We wtorek Unia Europejska podniesie cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Ograniczy to olbrzymie zyski Kremla, ale nie spowoduje to, że od razu rosyjskie i białoruskie nawozy znikną z rynku, na to trzeba będzie poczekać - uważa ekspert Tomasz Włostowski.

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Podnoszą stawki na nawozy. "Rosjanie będą w stanie spokojnie połknąć nowe cła"

Źródło:
PAP

Donald Trump zareklamował w internecie perfumy "Zwycięstwo 45-47" (po angielsku "Victory 45-47"). Prezydent USA zarabia miliony dolarów rocznie na opłatach licencyjnych za wykorzystywanie swojej marki.

Donald Trump reklamuje perfumy

Donald Trump reklamuje perfumy

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl