Ceny rosną, spada kurs złotego. Ekonomiści o tym, "co dzisiaj jest potrzebne Polsce"

Źródło:
TVN24 Biznes
Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w okresie przedświątecznym
Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w okresie przedświątecznymTVN24
wideo 2/9
Starczewska-Krzysztoszek o inflacji w okresie przedświątecznymTVN24

Czekają nas drogie święta Bożego Narodzenia. Ceny rosną, a należy się spodziewać, że ten okres przedświąteczny będzie sprzyjał dalszym podwyżkom cen - stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24 dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka związana z Uniwersytetem Warszawskim. Zdaniem Ignacego Morawskiego, ekonomisty "Pulsu Biznesu", "to, co dzisiaj jest potrzebne Polsce, to odwrót od polityki słabej waluty". - Jednoznaczny komunikat banku centralnego, że chcemy mieć mocniejszego złotego - podkreślił.

Główny Urząd Statystyczny podał w ubiegłym tygodniu, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik CPI) w październiku wyniósł 6,8 procent rok do roku. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,1 procent. To poziom niewidziany od maja 2001 roku, kiedy inflacja wyniosła 6,9 procent rok do roku.

Za kilka dni mamy poznać szczegóły zapowiadanej przez rząd tzw. tarczy antyinflacyjnej. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii. Dodał, że rząd część "tarczy antyinflacyjnej" będzie chciał wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Ekonomiści o "drogich świętach"

Dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka związana z Uniwersytetem Warszawskim, stwierdziła, że przed nami drogie święta. - Ceny rosną, a należy się spodziewać, że ten okres przedświąteczny będzie sprzyjał dalszym podwyżkom cen, szczególnie tych produktów, które na święta kupujemy, które chcemy na stole postawić, ale także tych produktów, które chcielibyśmy w prezencie kupić naszym bliskim i naszym przyjaciołom - wyjaśniła.

- A więc trzeba się bardzo mocno zastanowić, myślę o gospodarstwach domowych, w jaki sposób do tych świąt podejść, czy rzeczywiście musimy wydawać na to wszystko, na co do tej pory wydawaliśmy, czy może jednak jest lepiej ograniczyć nasze zakusy zakupowe, świąteczne i może ten stół nie musi się uginać pod wszystkimi dobrami, które z reguły się na tym stole znajdowały i czy prezenty muszą być bardzo bogate i w dużej liczbie, czy po prostu może warto sprezentować jednak coś bardzo symbolicznego - stwierdziła Starczewska-Krzysztoszek.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Inflacja w Polsce. Przyczyny

Ignacy Morawski, ekonomista "Pulsu Biznesu", pytany o powody wysokiej inflacji, odpowiedział, że jest wiele czynników za to odpowiedzialnych.

- Część to są czynniki globalne, a część to są czynniki krajowe. Można powiedzieć, że w dużej mierze drożyzna jest wszędzie, w wielu krajach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, natomiast inflacja w Polsce jest wyższa niż w Europie Zachodniej, więc czynniki krajowe też mocno oddziałują - zwrócił uwagę.

Morawski o powodach wysokiej inflacji w Polsce
Morawski o powodach wysokiej inflacji w PolsceTVN24

- Jeżeli chodzi o czynniki globalne, najważniejszy jest fakt, że w czasie pandemii konsumpcja na świecie przesunęła się mocno w kierunku towarów z usług. Ludzie "konsumują" mniej usług, mniej restauracji, hoteli, restauracji, a więcej telewizorów, komputerów, telefonów i światowy system przemysłowy nie jest w stanie szybko się dostosować do tej zmiany. Mamy więc gigantyczny popyt na towary, który generuje gigantyczny popyt na energię, rosną ceny węgla, rosną ceny gazu, rosną ceny paliw, rosną ceny energii elektrycznej - wyjaśniał.

Jego zdaniem w kraju "mamy dwa czynniki zwiększające inflację". - Pierwszy czynnik to jest wysoki wzrost nominalnych wynagrodzeń i niskie bezrobocie. Przeciętne wynagrodzenie rośnie w tempie około 8, 9 procent, oczywiście to nie jest tak, że każdy dostaje podwyżkę, ale dla inflacji liczy się ta przeciętna. Kolejny czynnik to słaby złoty. Im słabszy jest złoty, tym drożej importujemy surowce, tym drożej importujemy paliwa i tym wyższe są ceny - zauważył.

Notowania złotego

W ocenie Morawskiego "Narodowy Bank Polski popełnił błąd, osłabiając złotego w grudniu zeszłego roku, po to, żeby pomóc budżetowi". Bo - jak tłumaczył - "słabszy złoty sprawia, że nasze rezerwy walutowe są więcej warte, więc bank teoretycznie może wykazać zysk i wypłacić go do budżetu". - Ale złoty już wtedy był dość słaby i to podważało zaufanie do złotego i generowało ryzyko, że w czasie kiedy będą turbulencje na rynkach finansowych, będzie nam ciężko kontrolować walutę. Teraz płacimy za to cenę - stwierdził ekonomista.

Jak zaznaczył, Turcja jest przykładem ścieżki, którą nie należy podążać. - To jest ścieżka bardzo radykalna. My jesteśmy bardzo od niej daleko. Moim zdaniem ryzyko, że my podążymy ścieżką turecką jest dziś niskie (…) - ocenił Morawski.

Jak mówił, "lekcja jest taka, żeby nie podążać drogą słabej waluty, żeby nie traktować słabego złotego jako sposób na wspieranie gospodarki, ponieważ w długim okresie to się może źle skończyć". - To może utrudniać kontrolowanie inflacji, kontrolowanie stabilności gospodarki, to może nas uzależniać od eksportowania prostych i niskomarżowych produktów, które przy słabej walucie utrzymują wysoką konkurencyjność i mogą być spokojnie sprzedawane na rynkach europejskich - wyjaśniał.

- Wydaję mi się, że to, co dzisiaj jest potrzebne Polsce, to odwrót od polityki słabej waluty, jednoznaczny komunikat banku centralnego, że chcemy mieć mocniejszego złotego. Już zresztą premier o tym mówił, ale to ewidentnie nie wystarczyło. Ten komunikat musi być mocniejszy i za tym muszą iść prawdopodobnie konkretne działania - powiedział Ignacy Morawski.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl