Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost o 2,6 procent taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak poinformował w środę urząd, nowa taryfa przełoży się na 0,5-0,7-procentowy wzrost rachunków gospodarstw domowych.
URE zaznaczył, że zmiana taryfy dystrybutora gazu uzasadniona jest wzrostem kosztów zakupu gazu na potrzeby zużycia własnego oraz wzrostem kosztów zakupu usług przesyłania gazu, który wynika z lipcowej zmiany taryfy operatora przesyłowego gazu - Gaz-Systemu.
Gaz ziemny. PSG z wyższymi taryfami
Urząd ocenił, że całkowity wzrost rachunków gospodarstw domowych - biorąc pod uwagę wzrost taryfy dystrybucyjnej oraz zatwierdzoną w grudniu 2021 r. taryfę PGNiG Obrót Detaliczny, która nie ulegnie zmianie w 2022 r., wyniesie 0,5-0,7 proc.
Według szacunków regulatora odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu z grupy taryfowej W-1.1, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków z tytułu zmiany zapłacą średnio o ok. 22 grosze więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają większe ilości gazu. Np. używający gazu do ogrzewania odbiorcy z grupy W-3.6 zapłacą o ok. 2,38 zł więcej miesięcznie - ocenia URE.
Zmiana taryfy może zostać wprowadzona do stosowania przez przedsiębiorstwo najwcześniej po 14 dniach od jej publikacji przez Prezesa URE - przypomniał także regulator.
PSG jest spółką z grupy PGNiG i największym krajowym dystrybutorem gazu, obsługuje blisko 7 mln odbiorców.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock