W nadchodzącym tygodniu krajowi inwestorzy czekają na tak zwany szybki odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) za październik i wskaźnik PMI. Rynek będzie śledził też doniesienia o tworzeniu się ewentualnej nowej koalicji rządowej. Z kolei światowe rynki finansowe wypatrują decyzji banków centralnych - Fedu, Banku Japonii i Banku Anglii.
Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za październik we wtorek o godz. 10.00. Rynek oczekuje, że wskaźnik ten ponownie obniżył się.
Inflacja w centrum uwagi
"W październiku inflacja może spaść poniżej 7 proc. Za jej spadek wciąż odpowiada przede wszystkim efekt wysokiej bazy z zeszłego roku, kiedy w październiku 2022 r. silnie rosły ceny żywności. Ponadto ceny paliw w październiku wciąż pozostawały na niskich poziomach w relacji do cen ropy naftowej. Oczekujemy, że ceny paliw wzrosną w listopadzie, co powinno wpływać na wyhamowanie dotychczasowego trendu dezinflacji. W przypadku inflacji bazowej szacujemy, że w październiku wyniosła ona około 7,9 proc. rdr." - prognozują ekonomiści Citi Handlowego.
"Zakładamy, że do końca tego roku inflacja utrzyma się nieznacznie poniżej 7 proc., jednak decyzja o przywróceniu wyższej stawki VAT na żywność może doprowadzić do odbicia wskaźnika CPI na początku przyszłego roku. Według naszych szacunków w całym 2024 r. inflacja pozostanie w przedziale 6-7 proc." - dodają.
Nowa koalicja rządowa
W rozpoczynającym się tygodniu rynek będzie śledził wszelkie doniesienia o tworzeniu się ewentualnej nowej koalicji rządowej i czekał na wyznaczenie przez prezydenta kandydata na premiera.
Prezydent Andrzej Duda, podsumowując dwudniowe konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada. Prezydent podkreślił też, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - Donald Tusk.
Wraz z doniesieniami o nowej koalicji inwestorzy będą śledzić też precyzowanie zapowiedzi przedwyborczych przez potencjalnych rządzących i ich wpływ na gospodarkę.
Na to czekają rynki i inwestorzy
W najbliższych dniach dla rynku długu istotna będzie publikacja planu sprzedaży obligacji skarbowych na listopad, którą Ministerstwo Finansów przedstawi we wtorek o godz. 15.00. Na cały czwarty kwartał 2023 r. MF zaplanował trzy-cztery przetargi sprzedaży obligacji z podażą 25-35 mld zł. W samym październiku resort finansów uplasował na dwóch aukcjach papiery za ok. 19,5 mld zł.
W czwartek firma S&P Global opublikuje październikowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu.
Na przestrzeni tygodnia na warszawskiej GPW kolejne spółki przedstawiać będą raporty kwartalne. W poniedziałek wyniki poda Budimex, we wtorek Orlen, mBank i Molecure, a w czwartek - ING i Dino.
Światowe rynki - co nas czeka
Kluczowym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, do tego czasu rynki mogą pozostać relatywnie spokojne. Większość inwestorów zakłada, że Fed zakończył już zacieśnianie polityki pieniężnej i nie spodziewa się zmiany stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu.
"Zakładamy, że FOMC nie podniesie stóp procentowych, prezes Powell ostatnio sugerował, stopy mogły już osiągnąć swój docelowy poziom, na którym mogą też pozostać dłużej, niż rynek zakładał" - prognozują ekonomiści Santander BP.
W Stanach Zjednoczonych kluczowymi danymi makro w tym tygodniu będzie piątkowy raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w październiku. Po spektakularnym wzroście zatrudnienia o 336 tys. we wrześniu, ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewają się bardziej umiarkowanego wzrostu - o 172 tys., co i tak potwierdzi dobrą sytuację na amerykańskim rynku pracy.
Po tym, jak Europejski Bank Centralny utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym tygodniu uwaga inwestorów w Europie będzie skierowana na dane wstępne dane o PKB za III kw. i wstępny odczyt październikowej inflacji ze strefy euro, które zostaną opublikowane we wtorek.
Rynek oczekuje, że inflacji konsumencka w strefie spowolni do ok. 3 proc. z 4,3 proc. we wrześniu, zbliżając się do celu EBC na poziomie 2 proc. W przypadku PKB strefy euro w III kw. oczekiwany jest spadek o 0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału.
Obok FOMC, w najbliższych dniach decyzję w sprawie stóp procentowych podejmą Bank Anglii (czwartek) i Bank Japonii (wtorek).
Inwestorzy oczekują, że Bank Anglii (BoE) utrzyma w czwartek stopy procentowe na poziomie 5,25 proc., pozostawiając jednocześnie otwarte drzwi do dalszych podwyżek. Rynek oczekuje, że bankierzy powtórzą, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii będą musiały pozostać na obecnym poziomie przez dłuższy czas pomimo oznak spowolnienia gospodarczego. W czwartek BoE zaktualizuje też swoje kwartalne prognozy, które w sierpniu wskazywały na wzrost gospodarczy na poziomie 0,5 proc. zarówno w 2023 r., jak i 2024 r.
W przypadku Banku Japonii (BoJ) inwestorzy oczekują utrzymania docelowego poziomu krótkoterminowych stóp procentowych na poziomie -0,1 proc., a rentowności 10-letnich JGB na poziomie około 0 proc., zgodnie z polityką kontroli krzywej dochodowości.
W najbliższych dniach uwagę inwestorów przykują też wyniki kwartalne największych spółek. W tym tygodniu swoje raporty finansowe opublikują m.in.: Apple, McDonald's, Caterpillar, Pfizer, Mondelez, Starbucks i Eli Lilly.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wirestock Creators / Shutterstock