Inwestorzy czekają na dane o inflacji

Źródło:
PAP
Ekonomiści ostrzegają przed drożyzną
Ekonomiści ostrzegają przed drożyznąTVN24
wideo 2/7
Ekonomiści ostrzegają przed drożyznąTVN24

W nadchodzącym tygodniu krajowi inwestorzy czekają na tak zwany szybki odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) za październik i wskaźnik PMI. Rynek będzie śledził też doniesienia o tworzeniu się ewentualnej nowej koalicji rządowej. Z kolei światowe rynki finansowe wypatrują decyzji banków centralnych - Fedu, Banku Japonii i Banku Anglii.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji CPI za październik we wtorek o godz. 10.00. Rynek oczekuje, że wskaźnik ten ponownie obniżył się.

Inflacja w centrum uwagi

"W październiku inflacja może spaść poniżej 7 proc. Za jej spadek wciąż odpowiada przede wszystkim efekt wysokiej bazy z zeszłego roku, kiedy w październiku 2022 r. silnie rosły ceny żywności. Ponadto ceny paliw w październiku wciąż pozostawały na niskich poziomach w relacji do cen ropy naftowej. Oczekujemy, że ceny paliw wzrosną w listopadzie, co powinno wpływać na wyhamowanie dotychczasowego trendu dezinflacji. W przypadku inflacji bazowej szacujemy, że w październiku wyniosła ona około 7,9 proc. rdr." - prognozują ekonomiści Citi Handlowego.

"Zakładamy, że do końca tego roku inflacja utrzyma się nieznacznie poniżej 7 proc., jednak decyzja o przywróceniu wyższej stawki VAT na żywność może doprowadzić do odbicia wskaźnika CPI na początku przyszłego roku. Według naszych szacunków w całym 2024 r. inflacja pozostanie w przedziale 6-7 proc." - dodają.

Nowa koalicja rządowa

W rozpoczynającym się tygodniu rynek będzie śledził wszelkie doniesienia o tworzeniu się ewentualnej nowej koalicji rządowej i czekał na wyznaczenie przez prezydenta kandydata na premiera.

Prezydent Andrzej Duda, podsumowując dwudniowe konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie, poinformował, że terminem, który wstępnie zaplanował na pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, będzie poniedziałek, 13 listopada. Prezydent podkreślił też, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - Donald Tusk.

Wraz z doniesieniami o nowej koalicji inwestorzy będą śledzić też precyzowanie zapowiedzi przedwyborczych przez potencjalnych rządzących i ich wpływ na gospodarkę.

Na to czekają rynki i inwestorzy

W najbliższych dniach dla rynku długu istotna będzie publikacja planu sprzedaży obligacji skarbowych na listopad, którą Ministerstwo Finansów przedstawi we wtorek o godz. 15.00. Na cały czwarty kwartał 2023 r. MF zaplanował trzy-cztery przetargi sprzedaży obligacji z podażą 25-35 mld zł. W samym październiku resort finansów uplasował na dwóch aukcjach papiery za ok. 19,5 mld zł.

W czwartek firma S&P Global opublikuje październikowy wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu.

Na przestrzeni tygodnia na warszawskiej GPW kolejne spółki przedstawiać będą raporty kwartalne. W poniedziałek wyniki poda Budimex, we wtorek Orlen, mBank i Molecure, a w czwartek - ING i Dino.

Światowe rynki - co nas czeka

Kluczowym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia będzie środowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, do tego czasu rynki mogą pozostać relatywnie spokojne. Większość inwestorów zakłada, że Fed zakończył już zacieśnianie polityki pieniężnej i nie spodziewa się zmiany stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu.

"Zakładamy, że FOMC nie podniesie stóp procentowych, prezes Powell ostatnio sugerował, stopy mogły już osiągnąć swój docelowy poziom, na którym mogą też pozostać dłużej, niż rynek zakładał" - prognozują ekonomiści Santander BP.

W Stanach Zjednoczonych kluczowymi danymi makro w tym tygodniu będzie piątkowy raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w październiku. Po spektakularnym wzroście zatrudnienia o 336 tys. we wrześniu, ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewają się bardziej umiarkowanego wzrostu - o 172 tys., co i tak potwierdzi dobrą sytuację na amerykańskim rynku pracy.

Po tym, jak Europejski Bank Centralny utrzymał w czwartek stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym tygodniu uwaga inwestorów w Europie będzie skierowana na dane wstępne dane o PKB za III kw. i wstępny odczyt październikowej inflacji ze strefy euro, które zostaną opublikowane we wtorek.

Rynek oczekuje, że inflacji konsumencka w strefie spowolni do ok. 3 proc. z 4,3 proc. we wrześniu, zbliżając się do celu EBC na poziomie 2 proc. W przypadku PKB strefy euro w III kw. oczekiwany jest spadek o 0,1 proc. w ujęciu kwartał do kwartału.

Obok FOMC, w najbliższych dniach decyzję w sprawie stóp procentowych podejmą Bank Anglii (czwartek) i Bank Japonii (wtorek).

Inwestorzy oczekują, że Bank Anglii (BoE) utrzyma w czwartek stopy procentowe na poziomie 5,25 proc., pozostawiając jednocześnie otwarte drzwi do dalszych podwyżek. Rynek oczekuje, że bankierzy powtórzą, że stopy procentowe w Wielkiej Brytanii będą musiały pozostać na obecnym poziomie przez dłuższy czas pomimo oznak spowolnienia gospodarczego. W czwartek BoE zaktualizuje też swoje kwartalne prognozy, które w sierpniu wskazywały na wzrost gospodarczy na poziomie 0,5 proc. zarówno w 2023 r., jak i 2024 r.

W przypadku Banku Japonii (BoJ) inwestorzy oczekują utrzymania docelowego poziomu krótkoterminowych stóp procentowych na poziomie -0,1 proc., a rentowności 10-letnich JGB na poziomie około 0 proc., zgodnie z polityką kontroli krzywej dochodowości.

W najbliższych dniach uwagę inwestorów przykują też wyniki kwartalne największych spółek. W tym tygodniu swoje raporty finansowe opublikują m.in.: Apple, McDonald's, Caterpillar, Pfizer, Mondelez, Starbucks i Eli Lilly.

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wirestock Creators / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Uruchomienie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski oznacza, że nie ma miejsca na duże nowe wydatki, jak np. podniesienie kwoty wolnej - oceniają ekonomiści ING. Większość analityków uważa, że procedura nie będzie się jednak wiązała z koniecznością szybkiego i głębokiego skorygowania wydatków. Z kolei Sławomir Dudek stwierdził we wpisie na X "ta procedura to ocena 'osiągnięć' rządu premiera Mateusza Morawieckiego".

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Projektowanie lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zrealizowane w 50 procentach - poinformował w środę prezes spółki Filip Czernicki. Dodał, że "prace projektowe przez cały czas trwają, a spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji".

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Źródło:
PAP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP

Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w maju do 2 procent i po raz pierwszy od prawie trzech lat znalazła się w granicach celu Banku Anglii. Do tej sytuacji przyczyniły się między innymi spadające ceny żywności, rozrywki oraz artykułów gospodarstwa domowego.

Inflacja na Wyspach najniższa od kilku lat

Inflacja na Wyspach najniższa od kilku lat

Źródło:
PAP

Szczyt inflacji ma być na koniec pierwszego kwartału 2025 roku na poziomie lekko poniżej 6 procent rok do roku - przewidują ekonomiści PKO BP. Zdaniem analityków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powróci do obniżek stóp procentowych dopiero w lipcu 2025 roku.

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prognoza największego banku w Polsce

Kiedy obniżka stóp procentowych? Prognoza największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję. Garmin Polska - przedstawiciel producenta między innymi smartwatchów - mógł zawrzeć zmowę cenową z dystrybutorami swoich produktów - napisał UOKiK w komunikacie.

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Garmin Polska pod lupą UOKiK. Możliwa zmowa cenowa

Źródło:
tvn24.pl

Skutki zmian w podatku od nieruchomości odczują przedsiębiorcy z wielu branż, przy czym zapłacą gminnemu fiskusowi więcej - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Dodał, że skorzystają właściciele miejsc w garażach wielostanowiskowych. 

Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Ważne zmiany w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynęło zawiadomienie od firmy 4Kraft o wadliwych fotelikach samochodowych. Akcja dotyczy kilku modeli. Firma uruchomiła bezpłatny program wymiany .

Foteliki samochodowe do wymiany. "Jeden z elementów może się luzować"

Foteliki samochodowe do wymiany. "Jeden z elementów może się luzować"

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

We wtorek 32-letnia Marlena Engelborn, będąca potomkinią Fredricha Engelhorna, założyciela przedsiębiorstwa chemiczno-farmaceutycznego BASF, rozdała majątek odziedziczony po swojej babci. Spadek w wysokości prawie 25 milionów euro został podzielony pomiędzy kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. 

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Młoda dziedziczka fortuny rozdała prawie 25 milionów euro

Źródło:
PAP

300 złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start otrzymają rodzice dzieci w wieku szkolnym. Aby dostać świadczenie, trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek. - Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat - przypomniał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

300 złotych na dziecko. Ważny termin

300 złotych na dziecko. Ważny termin

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to nagrody piątego stopnia wynoszące po prawie 19 tysięcy złotych. Najbliżej rozbicia kumulacji było we Włoszech i Holandii. Oto liczby, jakie wylosowano 18 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 18 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja liczona według HICP w Polsce w maju 2024 roku wyniosła 2,8 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie ceny rosły w tempie 2,7 procent rok do roku.

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Inflacyjna mapa Europy. Tak wypadła Polska na tle UE

Źródło:
tvn24.pl, PAP

CVC Capital Partners, właściciel sieci Żabka Polska chce, by spółka jeszcze w tym roku wkroczyła na giełdę. Według agencji Bloomberg wycena firmy może sięgnąć nawet 8 miliardów dolarów.

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Żabka bliżej giełdy. Padła możliwa wycena

Źródło:
PAP

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie akcji protestacyjnej sieci Euronet - przekazał Urząd. Dodał, nie przesądza to, czy doszło do naruszeń, a UOKiK zbada sytuację przede wszystkim pod kątem przepisów ochrony konkurencji.

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Protest Euronetu. Jest decyzja w sprawie postępowania wyjaśniającego

Źródło:
PAP

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski odwołał z dniem 24 czerwca tego roku Piotra Wielowieyskiego ze składu rady nadzorczej Orlenu - podał koncern w komunikacie giełdowym. Nie podano przyczyny odwołania.

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do przedsiębiorców, sieci handlowych i właścicieli sklepów o nieprzeprowadzanie akcji rabatowych za wysoką ocenę bądź czerwony pasek na świadectwie. "Oceny nie świadczą o wartości dziecka ani o jego potencjale" - pisze RPD.

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Firmy kuszą uczniów rabatami za czerwony pasek. Apel Rzecznika Praw Dziecka

Źródło:
tvn24.pl

PKP Cargo i Polregio podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia do 300 pracowników. Program ma być realizowany jeszcze w czerwcu tego roku. To efekt problemów, między innymi finansowych, PKP Cargo.

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Kolejowa solidarność. Polregio przejmie setki pracowników PKP Cargo

Źródło:
PAP

Prezentacja dotycząca przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) zostanie przedstawiona w tym lub przyszłym tygodniu - przekazał wiceszef resortu aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Podkreślił także, że w ciągu kilku miesięcy powstanie raport dotyczący nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa.

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Wiceszef MAP: w najbliższym dniach przedstawiona zostanie prezentacja na temat CPK

Źródło:
PAP

Próba "nieudolnego zniekształcania" badania na wykrywaczu kłamstw i oskarżenie o korupcję. W tle wątek podsłuchiwania Zygmunta Solorza - to zarzuty wobec Marka Chrzanowskiego, byłego już szefa Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała we wtorek "Gazeta Wyborcza", która opisała, co znalazło się w akcie oskarżenia przeciwko Chrzanowskiemu. W tekście podkreślono, że "korupcyjna propozycja, która przewodniczący KNF złożył bankierowi Leszkowi Czarneckiemu, nie miała i nie ma precedensu".

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

"Korupcyjna propozycja, która nie miała i nie ma precedensu". Co zarzuca się byłemu szefowi KNF?

Źródło:
PAP