"Mamy 30-procentowy wzrost gospodarczy". Posłanka PiS broni decyzji RPP

Źródło:
TVN24
Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka o wzroście gospodarczym
Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka o wzroście gospodarczymTVN24
wideo 2/12
Posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka o wzroście gospodarczymTVN24

Na tle Europy mamy bardzo dobrą sytuację, stabilny wzrost, 30-procentowy wzrost gospodarczy - mówiła w programie "Kawa na ławę" na antenie TVN24 posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka, broniąc decyzji RPP o obniżeniu stóp procentowych. Później doprecyzowała, że miała na myśli skumulowany wzrost w okresie ośmiu lat rządów partii. Politycy opozycji wytykali jednak, że gospodarka znajduje się w opłakanym stanie, a wysokie ceny dotkliwie uderzają zarówno w przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się w środę obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Oznacza to, że stopa referencyjna spadnie do poziomu 6,00 procent. Konrad Piasecki pytał swoich gości w programie "Kawa na ławę" czy "ktoś z was chciałby pobronić decyzji Rady Polityki Pieniężnej".

- Mamy za sobą rzeczywiście bardzo trudny czas. Odczuwali to (zacieśnianie polityki monetarnej - red.) Polacy, zwłaszcza ci, którzy są obciążeni kredytami i myślę, że szczególnie oni cieszą się z tej wiadomości. Sytuacja nasza gospodarcza jest bardzo stabilna, jest stały wzrost - stwierdziła posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka.

Słowa polityk skontrował prowadzący. Zwrócił uwagę, że sytuacja gospodarcza w ostatnim czasie się pogarsza.

Posłanka PiS mówi o 30-procentowym wzroście

- Na tle Europy mamy bardzo dobrą sytuację, stabilny wzrost, 30-procentowy wzrost gospodarczy. Naprawdę jest bardzo dobra sytuacja - powiedziała posłanka. W reakcji na dane podawane przez posłankę, dziennikarz TVN24 poprosił o doprecyzowanie, jaki wzrost miała na myśli. - 30-procentowy w skali roku, tak - powtórzyła Stachowiak-Różecka.

- Nie, chyba pani żartuje. To Chiny w najlepszych czasach miały po 10 proc. wzrostu PKB. - odpowiedział Konrad Piasecki.

- Proszę spojrzeć na sytuację PKB w Europie. Proszę spojrzeć na naszą. Proszę spojrzeć na sytuację z bezrobociem. Radzimy sobie. Poradziliśmy sobie z kryzysami. Poradziliśmy sobie z pandemią. Radzimy sobie z sytuacją, w której jest wojna za granicą - kontynuowała posłanka.

Po kilku minutach posłanka PiS doprecyzowała jednak, że chodziło jej o skumulowany wzrost w skali całych ośmiu lat rządów PiS. - Powtarzam z całą odpowiedzialnością: wzrost 30 procentowy (..) W analogicznym ośmioletnim okresie rządów Koalicji Obywatelskiej z PSL-em był 2-procentowy - powiedziała posłanka. Później znowu jednak poprawiła się, mówiąc, że w przypadku KO był to wzrost 22- procentowy.

Według najnowszych danych GUS Produkt Krajowy Brutto Polski w drugim kwartale spadł o 0,6 proc. w ujęciu rocznym w porównaniu ze spadkiem 0,3 proc. rok do roku w pierwszym kwartale 2023 r. Ekonomiści ING Banku Śląskiego obniżyli niedawno prognozę PKB na ten rok do 0,4 proc. Natomiast analitycy PKO BP podtrzymują prognozę wzrostu PKB o 0,7 proc. w 2023 roku.

Skumulowany wzrost PKB Polski w latach 2016-2022 wyniósł dokładnie 31,9 proc. Premier Mateusz Morawiecki mówił w sobotę na konwencji PiS, że "nasz wzrost gospodarczy na koniec tego roku, który się jeszcze nie zakończył, osiągnie 33-34 proc. realnego wzrostu". 

Paprocka: tutaj jest tyle zdań, ilu profesorów ekonomii

Konrad Piasecki, pytając minister w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Małgorzatę Paprocką o decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zwrócił uwagę, że to właśnie na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy Sejm wybrał Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. - Jest konstytucyjny tryb wyboru prezesa Narodowego Banku Polskiego - odpowiedziała.

- Jest to absolutnie kluczowa rola (pana prezydenta - red.) i tak jak pan prezydent mówił, również wskazując kandydaturę pana profesora na drugą kadencję, pan profesor prezes Narodowego Banku Polskiego cieszy się zaufaniem pana prezydenta - podkreśliła.

- Oczywiście pamiętamy dyskusję ekonomistów, kiedy były podnoszone stopy. Jedni mówili za mało, drudzy mówili za dużo, za wolno, za szybko. Tutaj zdań jest tyle, ilu profesorów ekonomii, zresztą nie tylko w tym temacie - mówiła. Zwróciła uwagę także na sytuację kredytobiorców, którzy skorzystają na niższych ratach.

Zgorzelski: chodziło o dobro jednego kredytobiorcy

Piotr Zgorzelski z PSL zwrócił uwagę, że to, czy warto było podwyższać stopy, zależy od tego "z czyjego punktu widzenia" spojrzymy na tę kwestię.

- Jest to decyzja dobra dla kredytobiorców, ale tu nie chodziło o dobro tych kredytobiorców, tylko chodziło o dobro jednego kredytobiorcy, jakim jest rząd polski. Z tego punktu widzenia ta sprawa była rozpatrywana, a nie z żadnego innego. Wiemy o tym, że w związku z tym, że ta inflacja jest hodowana na wysokim poziomie, podobnie jak na Węgrzech i w Turcji, właśnie turecki wariant będzie zastosowany, że najpierw przed wyborami obniżymy stopy, po czym po wyborach je podwyższymy. I taka jest cała tajemnica tego sukcesu prezesa Adama Glapińskiego - stwierdził sekretarz PSL.

- Przecież jeden z wiceministrów finansów z rozbrajającą szczerością powiedział, że każdy punkt procentowy inflacji to jest 4,7 mld do budżetu. Zatem inflacja służy rządowi i obniżki stóp procentowych służą temu rządowi - powiedział.

- Chciałbym zdemaskować jeszcze to, co powiedziała pani minister. Niestety, panie minister, tu konstytucyjne normy absolutnie nie zadziałały, dlatego, że one miały wymiar wtórny. Bo wszyscy widzieli, jak pan prezes Glapiński pojechał do siedziby partii rządzącej po inwestyturę swoistą. Mówię to jako historyk. Odebrał tę inwestyturę w siedzibie partii i wszystkie inne konstytucyjne działania miały wymiar wtórny.

- Dopiero wtedy został powołany przez prezydenta i dostał większość w Sejmie. Tak to dzisiaj wygląda, że instytucje państwa są spersonalizowane. Narodowy Bank Polski Glapińskiego, drugą inwestyturę dostał Ziobro i się mówi prokuratura Ziobry czy też Trybunał Konstytucyjny Przyłębski. Tak funkcjonuje hybrydowa demokracja, która nie ma nic wspólnego z tym, co jest zapisane w Konstytucji - mówił Zgorzelski.

Biejat: stopy nie powinny być podniesione

Magdalena Biejat z Lewicy mówiła natomiast o tym, że błędem było w ogóle podnoszenie stóp procentowych. - Przede wszystkim prezes Glapiński jedyne, co od samego początku tego kryzysu wprowadzał do polskiej gospodarki, to był chaos. I robi to również teraz. I tak, te stopy procentowe przede wszystkim nie powinny być podniesione, bo zwróćmy uwagę, skąd się brała inflacja przede wszystkim - brała się z czynników zewnętrznych. Brała się z tego, że mieliśmy najpierw przerwanie łańcuchów dostaw w wyniku COVID-u, potem mieliśmy wojnę na Ukrainie, podniesienie cen energii, a następne, co się wydarzyło, to spirala marżowo-cenowa - wymieniała.

- O tym nie mówię tylko ja, nie tylko lewicowi ekonomiści, ale ekonomiści Europejskiego Banku Centralnego. To jest efekt tego, że wielkie firmy, wielkie korporacje, nie tylko energetyczne, nie tylko paliwowe, ale również sieci handlowe, pompowały swoje zyski, korzystając z tego, że ceny rosną - powiedziała.

Dopytywana przez Konrada Piaseckiego, czy więc stopy w ogóle nie powinny być podnoszone, odpowiedziała: "oczywiście, w ogóle nie powinny być podnoszone".

Dziennikarz TVN24 zapytał posłankę Lewicy, jak więc chciałaby zwalczać inflację. - Dokładnie tak, jak np. zwalczono ją w Hiszpanii. Hiszpania ma teraz dwuprocentową inflację. I jak to zrobiono? Bardzo prosto. Wprowadzając podatek od nadmiarowych zysków, wprowadzając gruntowne obniżki na ceny transportu publicznego, wprowadzając również limity na ceny energii. To jest możliwe i to się udało w Hiszpanii, dlatego że rząd wziął odpowiedzialność - mówiła.

- W Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której rząd kompletnie umył ręce, zostawił wszystko szkodnikowi, jakim jest pan Glapiński, który kompletnie ewidentnie nie rozumie, co się wydarzyło przez ostatnie lata w polskiej gospodarce, ani w gospodarce światowej. I do tego wszystkiego jeszcze mamy do czynienia z sytuacją, w której pan minister Glapiński, wzorem najlepszych liberalnych wzorców, postanowił przerzucać koszty kryzysu na zwykłych ludzi, na zwykłych zjadaczy chleba - powiedziała posłanka.

Arłukowicz: upadają firmy, upadają piekarnie

Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej zwrócił się natomiast bezpośrednio do posłanki Mirosławy Stachowiak-Różeckiej. - Znana jest pani ze swojej logorei. Jeżeli jest pani taka zachwycona sytuacją, Glapińskim, tym kompletnym brakiem stabilności, wysługiwaniem się Narodowym Bankiem Polskim jako narzędziem politycznym kampanijnym przez rządzących, przez prezesa pani partii, to ja panią zapraszam, zobaczy pani, jakie jest zadowolenie na ulicy - mówiła.

- Zapraszam panią na ryneczki w Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku. Tam pani ludzie powiedzą. Tylko wy się boicie tam pójść. Wy występujecie za wielkimi płotami - wymieniał.

- Wręczacie sobie medale, a ludzie stoją z boku na drugiej stronie ulicy. I wie pani, co oni mówią? Upadają ich małe firmy, upadają małe piekarnie, restauracyjki. Ludzie, którzy sprzedają warzywa nie są w stanie przewidzieć ceny marchewki, pomidora na drugi dzień. To mówią ludzie. I wy im dzisiaj wmawiacie, że to jest stabilna sytuacja - mówił Arłukowicz.

- Ten stand-upper Glapiński wychodzi co miesiąc do telewizora i po prostu już nie chce używać mocnych słów, bo to jest przedpołudniowa pora, ale tak po lekarsku mi się coś włącza, jak na niego patrzę - mówił polityk.

Bosak: wszyscy postulujecie nowe programy rozdawnictwa

Krzysztof Bosak z Konfederacji zwrócił natomiast na - w jego opinii - "interesującą" wypowiedź posłanki Lewicy Magdaleny Biejat.

- Pani poseł z Lewicy postuluje dokładnie to, co rząd robi, tylko bardziej. To pokazuje, że rząd prowadzi lewicową politykę gospodarczą. Moim zdaniem pani poseł z lewicy gruntownie nie ma racji, mówiąc, że wyłącznie zewnętrzne czynniki napędzają inflację - powiedział. Zdaniem Bosaka są także czynniki wewnętrzne.

- Ostatnia kadencja rządów PiS to 62 proc. wzrostu cen prądu. To nie jest czynnik zewnętrzny, to jest wewnętrzny, wynikający ze sposobu regulacji i braku modernizacji polskiego sektora elektroenergetycznego. Jesteśmy producentem i eksporterem żywności. Na świecie według FAO ceny żywności spadły o 20 proc. W Polsce ceny żywności rok do roku wzrosły o 20 proc. To nie jest czynnik zewnętrzny, to jest czynnik wewnętrzny - kontrował.

- I takich czynników wewnętrznych mamy wiele. One wynikają z podwyżek podatków, podwyżek kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, podwyżek kosztów pracy, inicjowanych przez rząd bardzo intensywnie, na co wielu ekonomistów od wielu lat zwraca uwagę. (..) Chcielibyśmy obniżyć koszty pracy po to, żeby pensje rosły, obniżyć podatki. Tak byśmy chcieli. Takiej polityki nie ma - mówił.

- Mamy inflację mniej więcej 3-4 razy powyżej celu inflacyjnego. Wy wszyscy postulujecie nowe programy rozdawnictwa i wcześniej popieraliście dodruk pieniądza w postaci tzw. tarcz finansowych. Jedyna Konfederacja ma odwagę powiedzieć, że to doprowadzi do inflacji. Jedyna Konfederacja ma teraz odwagę powiedzieć coś, czego nikt z was nie przyzna. Czyli, że potrzebne są cięcia budżetowe, a nie dokładanie pieniędzy do pieca inflacyjnego - stwierdził polityk.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Koszty budowy domu jednorodzinnego w Polsce poszybowały. W ciągu pięciu lat wzrosły aż o 50 procent. Eksperci przewidują dalsze podwyżki, choć ich tempo ma być bardziej umiarkowane. Za co zapłacimy najwięcej?

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Koszty wzrosły aż o połowę. To jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Rosnące globalne zainteresowanie japońską herbatą matcha przekłada się na gwałtowny wzrost cen. Eksperci wskazują, że boom na ten produkt, połączony z ograniczoną podażą i barierami handlowymi, powoduje trudności w zaopatrzeniu.

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Globalny szał. "Proszą nawet o kilogram dziennie"

Źródło:
BBC

Na obecnym etapie nie da się jednoznacznie ocenić jakości gazu ziemnego w złożu odkrytym w pobliżu Świnoujścia - ocenił profesor Christian Holden z Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim. Jego zdaniem nie są również znane potencjalne koszty inwestycji ani wydobycia.

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Złoża na Bałtyku. Ekspert studzi entuzjazm

Źródło:
PAP

Sektor lotniczy mierzy się obecnie z wyjątkowo trudną sytuacją - oceniają ekonomiści Allianz Research w najnowszym raporcie. Z jednej strony rośnie globalny popyt na podróże lotnicze, z drugiej - zakłócenia w łańcuchach dostaw ograniczają dostępność nowych maszyn.

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Branża w krytycznym momencie. "Poważne wąskie gardło"

Źródło:
PAP

Średnia kwota podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), płaconego przez Polaków, wyniosła w 2025 roku pięć tysięcy złotych - wynika z raportu firmy PITax. To wzrost o czterdzieści dwa procent w porównaniu z rokiem 2023.

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Rekordzista otrzymał 193 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Już wkrótce podróżowanie po krajach Bliskiego Wschodu stanie się łatwiejsze pod względem formalnym. Wszystko za sprawą nowej wizy turystycznej - The GCC Grand Tours Visa - która umożliwi swobodne odwiedzanie Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Kataru, Kuwejtu, Omanu oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jedna wiza do sześciu krajów

Jedna wiza do sześciu krajów

Źródło:
PAP

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

W piątek w Eurojackpot została rozbita olbrzymia kumulacja. W Polsce padła duża wygrana drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Wysoka wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24