"Raczej nie jest to sygnał, że najgorsze już za nami"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prezes GPW Marek Dietl o gospodarce, złotym i spadkach na giełdzie. Cała rozmowa (wypowiedź z 29 września 2022)
Prezes GPW Marek Dietl o gospodarce, złotym i spadkach na giełdzie. Cała rozmowa (wypowiedź z 29 września 2022)TVN24 BIS
wideo 2/4
TVN24 BISPrezes GPW Marek Dietl o gospodarce, złotym i spadkach na giełdzie. Cała rozmowa

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu we wrześniu wzrósł do 43 punktów - podała firma S&P Global. To lepszy wynik niż prognozowano, choć jak podkreślili ekonomiści mBanku "raczej nie jest to sygnał, że najgorsze już za nami". W sierpniu wskaźnik wyniósł 40,9 punktu.

Wartość wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej - kurczenie się branży. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.

Analitycy spodziewali się, że PMI znajdzie się we wrześniu na poziomie 40,1 punktu.

"We wrześniu polski sektor przemysłowy wciąż się kurczył"

"We wrześniu polski sektor przemysłowy wciąż się kurczył. Warunki gospodarcze nie sprzyjały producentom, co uwidoczniał kolejny gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień. Presje inflacyjne były wciąż widoczne (koszty produkcji wzrosły w najszybszym tempie od trzech miesięcy), a optymizm biznesowy utrzymał się na niskim poziomie. Tempo redukcji miejsc pracy w polskich fabrykach też przyspieszyło" - napisano w komentarzu do badania.

"Wskaźnik S&P Global PMI Polski Sektor Przemysłowy (...) choć we wrześniu odnotował najwyższą wartość od trzech miesięcy, nie przekroczył neutralnego progu 50,0. Indeks uwzględniający czynniki sezonowe wzrósł z sierpniowego poziomu 40,9 do 43,0 pkt., rejestrując ujemną wartość piąty miesiąc z rzędu" - dodano.

Według wyników badania nowe zamówienia spadły siódmy miesiąc z rzędu. "Tempo spadku zwolniło w stosunku do sierpniowego 27-miesięcznego rekordu, lecz było wciąż szybkie. Ankietowane firmy zaraportowały niesprzyjające warunki rynkowe, wiążące się z niepewnością oraz presjami budżetowymi wywołanymi wysoką inflacją. Z podobnych przyczyn osłabł też eksport - popyt na polskie wyroby spadł głównie w Niemczech" - napisano.

"Kolejny spadek sprzedaży zaważył na wielkości produkcji, która spadła we wrześniu piąty miesiąc z rzędu. Tempo spadku, choć zwolniło do najniższego poziomu od maja, było wciąż szybkie. W odpowiedzi na trendy spadkowe w sprzedaży i produkcji, firmy ograniczyły aktywność zakupową jednocześnie starając się wykorzystać istniejące zapasy, co pomagało uwolnić kapitał obrotowy" - wskazano.

Autorzy badania wskazali, że we wrześniu prognozy polskich producentów dotyczące wzrostu produkcji w ciągu nadchodzących 12 miesięcy były umiarkowane. "Obawy o dalszy spadek sprzedaży i utrzymująca się wysoka inflacja podważyły optymizm biznesowy przedsiębiorców. Według ankietowanych firm głównymi czynnikami napędzającymi inflację były: energia, niekorzystne kursy walut oraz niedobory podaży surowców (szczególnie elektroniki). Odpowiedzią producentów na obecną sytuację były gwałtowne podwyżki cen wyrobów gotowych (tempo, w jakim we wrześniu wzrosły ceny produktów przemysłowych było jednak najwolniejsze od początku 2021)" - napisano.

Zwrócono też uwagę, że "presja kosztowa i coraz mniej pewne warunki makroekonomiczne w okresie zimowym zaważyły na decyzjach odnośnie zatrudnienia". "Redukcja etatów nasiliła się, a liczba miejsc pracy w sektorze spadła czwarty miesiąc z rzędu, w dodatku w największym stopniu od maja 2020. Firmy nie uzupełniały braków kadrowych w swoich zakładach. Miało to jednak niewielki wpływ na zdolności produkcyjne w polskich fabrykach. Według najnowszych danych zaległości spadły we wrześniu czwarty miesiąc z rzędu i ponownie w historycznie szybkim tempie" - dodano.

PMI dla przemysłu w Polsce - komentarze

Ekonomiści mBanku zwrócili uwagę, że "koniunktura widziana oczami niektórych firm przemysłowych nieoczekiwania poprawiła się". "Przypadek? Efekt konstrukcji wskaźnika? Na tym etapie raczej nie jest to sygnał, że najgorsze już za nami" - zauważyli.

W ocenie ekonomistów Banku Pekao wrześniowy wzrost "można potraktować jako szum". "PMI we wrześniu dalej wskazywał na pogarszającą się koniunkturę w polskim przemyśle (43 pkt), ale wobec ostatnich miesięcy nieznacznie wzrósł, choć ten wzrost można potraktować jako szum. Miękkie indeksy wskazują na znacznie gorszą sytuację niż twarde dane z gospodarki realnej" - napisali ekonomiści Banku Pekao.

Ekonomiści BNP Paribas wskazali, że "mocniejsze dane to przede wszystkim zasługa komponentu dotyczącego bieżącej produkcji". "Lepiej (choć niewiele) wyglądał też sub-indeks zamówień" - dodali.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- To trochę jest tak, że czym bardziej ja zapewniam państwa, że jestem damą, tym mniej nią jestem. I tak to wypadło w wykonaniu prezesa Glapińskiego. Czym bardziej zapewniał nas o apolityczności Narodowego Banku Polskiego, tym mniej jest to prawdziwa deklaracja - powiedziała w programie "Wstajesz i Wiesz" o czwartkowym wystąpieniu prezesa NBP Adama Glapińskiego doktor habilitowana Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie. 

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

"To tylko potwierdzenie tezy, że bank jest upolityczniony"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Cieszy nas bardzo postępujący szybko spadek inflacji. Inflacja spada i jest na ścieżce zmierzającej do naszego celu inflacyjnego - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Adam Glapiński: w ciągu dwóch lat inflacja dojdzie do celu inflacyjnego NBP

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W czwartek posłowie opowiedzieli się za przyjęciem poselskiego projektu ustawy o ochronie odbiorców energii. Jej zapisy wprowadzają przedłużenie zamrożenia cen energii.

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Ceny prądu w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Autor:
mp,ek/adso,ral
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W piątek lub sobotę podpiszę rozporządzenie o zerowym VAT na żywność - zapowiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Robimy to na wszelki wypadek, gdybyście przypadkiem chcieli się wycofać z tego - dodał premier.

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Zerowy VAT na żywność. Deklaracja Mateusza Morawieckiego

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP

Ile zapłacimy za energię w 2024 roku? Zgłoszone do Urzędu Regulacji Energetyki taryfy na prąd zakładają wzrost cen o 76 procent, gazu - o 48 procent, poinformował w czwartek Marek Sowa, poseł Koalicji Obywatelskiej. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy, który ma przedłużyć zamrożenie cen prądu i gazu.

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Spółki energetyczne chcą dużych podwyżek cen. Poseł podał szczegóły

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Kontrolowany przez chiński kapitał strategiczny port w Tarencie (Taranto) na południu Włoch ma zostać, z poparciem USA, "odbity" przez polskie konsorcjum, które ma zainwestować w nadbrzeże 60 milionów euro - napisał w czwarte dziennik "La Verita".

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Polskie konsorcjum ma przejąć włoski port z rąk Chin

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Spółka Orlen Synthos Green Energy została zaopiniowana negatywnie przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Postępowanie ABW prowadzone przez panów Wacławka, Kamińskiego i Wąsika (...) trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne" - oceniła spółka atomowa w stanowisku przesłanym TVN24 Biznes. Firma nie uzyskała dostępu do uzasadnienia decyzji wydanej przez służby specjalne. "Będziemy chcieli ich odtajnienia na drodze sądowej" - zapowiada Orlen Synthos Green Energy.

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Spółka Orlenu krytykuje działania ABW. "Niekompetentne i nieodpowiedzialne"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Po październikowych wyborach Ministerstwo Zdrowia przekazało związanej z Tadeuszem Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis blisko 400 tysięcy złotych - wynika z odpowiedzi resortu na pytania posła Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy. Pieniądze zostały przekazane na zakup czasu antenowego w Telewizji Trwam, której Rydzyk jest dyrektorem. Miała zostać z nich sfinansowana emisja kampanii "Planuję długie życie". "Pieniądze pochodziły z Narodowej Strategii Onkologicznej" - zwraca uwagę w mediach społecznościowych polityk KO.

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Blisko 400 tysięcy złotych z ministerstwa dla fundacji Rydzyka. Na emisję spotów

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Glapiński pytany o nowego członka zarządu NBP. "Właśnie idę się z nim przywitać"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Skończyła się kampania wyborcza, pewne wzburzenie, skrajne opinie. Przechodzimy do normalnej pracy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński. Zadeklarował, że polski bank centralny jest w stanie współpracować "z każdym rządem".

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Adam Glapiński przekonuje, że NBP "z każdym rządem będzie współpracować dobrze"

Autor:
mp/adso
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wydał orzeczenie w sprawie frankowiczów. - TSUE znowu pomógł polskim sądom i polskiemu konsumentowi - ocenia Beata Strzyżowska, radczyni prawna. Tymczasem Związek Banków Polskich zauważył, że Trybunał "nie odpowiedział na kluczowe pytanie dotyczące przedawnienia roszczeń banków". W ocenie sektora bankowego czwartkowy wyrok "w żaden sposób nie zmienia sytuacji banków ani kredytobiorców".

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Co dokładnie oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Ludzie PiS w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wydała sześć decyzji zasadniczych dotyczących budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Takie informacje przekazało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wcześniej tygodnik "Polityka" informował, że służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki.

Wielka inwestycja Orlenu. Jest decyzja minister klimatu

Wielka inwestycja Orlenu. Jest decyzja minister klimatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, "Polityka"

Orlen w czwartek wprowadził kolejne zmiany w cenach hurtowych paliw. Potaniały zarówno benzyna bezołowiowa 95, jak i olej napędowy. Benzyna w hurcie jest najtańsza od końca stycznia 2022 roku. "5 z przodu na stacjach coraz bliżej" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Ceny benzyny najniższe od miesięcy. "Tańsze niż w wyborczej promocji"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"

Autor:
JW/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl

W czwartkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana i rozbito kumulację, która wynosiła trzy miliony złotych.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Autor:
JW/adso
Źródło:
TVN24 Biznes