Inflacja, PKB i ceny ropy. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023TVN24
wideo 2/5
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023TVN24

W tym tygodniu w centrum uwagi w gospodarce znajdzie się szybki szacunek inflacji za listopad, szczegóły PKB w trzecim kwartale i odczyt PMI. MF przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji i opublikuje podaż SPW na grudzień. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P. Z kolei wyniki kwartalne opublikuje między innymi CD Projekt. W tygodniu zabiorą głos także liczni bankierzy centralni, odbędzie się również spotkanie grupy OPEC+.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji za listopad w czwartek o godz. 10.00. Po spadku wskaźnika CPI w październiku do 6,6 proc. rdr z 8,2 proc. rdr we wrześniu, ekonomiści oczekują, że w listopadzie inflacja w ujęciu rok do roku ustabilizowała się.

Dane o inflacji

"Zakładamy stabilizację rocznej dynamiki w listopadzie na poziomie 6,6 proc. rdr (taki był odczyt październikowy - red.) przy mocnym wzroście cen paliw i hamowaniu inflacji w pozostałych kategoriach, w tym inflacji netto do 7,5 proc. rdr (0,2 proc. mdm) z 8 proc." - prognozują ekonomiści Santander BP.

"W listopadzie inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca znacząco wzrośnie, jednak CPI w ujęciu rok do roku powinien pozostać bez zmian" - oceniają ekonomiści PKO BP.

Choć do końca roku inflacja w Polsce powinna stabilizować się, to zachowanie wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach będzie mocno uzależnione od decyzji przyszłego rządu w sprawie wydłużenia tzw. tarcz antyinflacyjnych.

"Przy założeniu przywrócenia 5 proc. stawki VAT na żywność i odmrożenia cen prądu inflacja mogłaby się stabilizować w przedziale 6-7 proc. rdr. Doniesienia prasowe sugerują, że VAT na żywność może wrócić do poziomu 5 proc., co miałoby być wykorzystane do sfinansowania podwyżek płac dla nauczycieli" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Co do działań stabilizujących ceny gazu i energii nie mamy w tej chwili jasności, ale podejrzewamy że ewentualne działania byłyby ograniczone w czasie do I półrocza. Niższe ceny energii to ryzyko w dół dla inflacji, ale w górę dla konsumpcji, prognozowanej przez nas obecnie na 4,3 proc. rdr po -0,5 proc. rdr w bieżącym roku" - dodają.

W centrum uwagi także PKB

Z danych makroekonomicznych, obok inflacji, w centrum uwagi krajowego rynku w tym tygodniu będą szczegóły PKB w III kw. 2023 r., które GUS przedstawi w czwartek.

Według szybkiego szacunku polska gospodarka urosła w tym okresie o 0,4 proc. rdr wobec spadku o 0,6 proc. rdr w II kw. 2023 r. i wobec oczekiwań na poziomie +0,3 proc. rdr. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc.

"Szczegółowe dane o PKB za III kw. pokażą najprawdopodobniej dalsze przyspieszenie konsumpcji prywatnej do -0,5 proc. rdr z -2,8 proc. oraz utrzymanie wysokiej dynamiki inwestycji (nasza prognoza: 8 proc. rdr wobec 10,5 proc. rdr w II kw.). Na dobre wyniki tych ostatnich wskazały dane dla średnich i dużych firm (+13,3 proc. rdr w III kw.)" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Ważna będzie polityka

W centrum uwagi inwestorów pozostaje też krajowa scena polityczna. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że w poniedziałek o godz. 16.30 obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie

"Naszym zdaniem rząd nie uzyska wymaganej większości do ostatecznego terminu 11 grudnia, a nowy rząd Donalda Tuska i koalicji większościowej w parlamencie będzie najprawdopodobniej zaprzysiężony 13 grudnia" - oceniają ekonomiści Santander BP.

W najbliższy wtorek i środę Sejm X kadencji będzie kontynuował obrady. Parlament zajmie się m. in. dwoma projektami (rządowym i Trzeciej Drogi) dotyczącymi zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Zaplanowane jest też pierwsze czytanie projektów uchwał Koalicji Obywatelskiej ws. powołania sejmowych komisji śledczych (badającą kwestię użycia Pegasusa, tzw. wyborów kopertowych oraz tzw. aferę wizową).

Dla rynku długu istotna będzie zaplanowana na wtorek aukcja sprzedaży obligacji Ministerstwa Finansów i plan podaży SPW na grudzień, który MF opublikuje w czwartek. Na aukcji resort finansów zaoferuje obligacje o łącznej wartości 5-9 mld zł, serii OK1025, WZ1128, WS0429, DS1033 i WS0447.

Siła złotego

W najbliższych dniach inwestorzy z uwagą będą obserwować notowania złotego, który w ostatnim czasie znacząco umocnił się. Zdaniem ekonomistów Santander BP, kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,25-4,45 przez dłuższy czas.

"Złoty umocnił się w ubiegłym tygodniu o 0,4 proc. do ok. 4,36 i był najmocniejszą walutą w regionie. Częściowo był to efekt umocnienia euro do dolara powyżej 1,09, ale po części wynika to z czynników strukturalnych takich jak bardziej jastrzębi NBP, wynik wyborów parlamentarnych, większe szanse na napływ środków unijnych i zwiększenie zainteresowania polskimi aktywami ze strony inwestorów zagranicznych" - napisano w raporcie banku.

"Sądzimy, że te czynniki mogą wspierać złotego w kolejnych miesiącach, a kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,25-4,45 przez dłuższy czas z lekką tendencją do umocnienia przy braku szoków zewnętrznych. Sytuacja techniczna na najbliższy tydzień sugeruje potencjał do lekkiego osłabienia walut regionu czemu sprzyjać może spadek inflacji w strefie euro i potencjalny ruch w dół kursu EUR/USD" - dodano.

Sezon publikacji wyników

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane kwartalne planują przedstawić m. in. CD Projekt, BoomBit, CI Games, PlayWay, PCF Group, CCC, Mercator, Ryvu i Alumetal.

Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, rynek oczekuje, że zysk nettto j. d. CD Projektu wyniósł w III kw. 2023 r. 159,5 mln zł.

Na koniec tygodnia (piątek) przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P Global Ratings.

Dane o inflacji ze strefy euro

W Europie kluczowym odczytem w tym tygodniu będą wstępne dane o inflacji ze strefy euro za listopad, które prawdopodobnie pokażą dalsze osłabienie presji cenowej, po tym jak w październiku wskaźnik HICP wyraźnie obniżył się - do 2,9 proc. rdr z 4,3 proc. rdr.

"Spodziewamy się dalszego, niewielkiego spadku dynamiki inflacji w listopadzie. Inflacja cen energii będzie prawdopodobnie silnie ujemna z powodu efektu bazy z poprzedniego roku. Ponadto oczekujemy, że ceny żywności i inflacja bazowa będą nadal spadać" - prognozują ekonomiści Erste.

Choć w listopadzie oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika cen, kolejne miesiące powinny przynieść stabilizację lub niewielki wzrost inflacji.

"Po listopadzie nie spodziewamy się już znaczącego spadku inflacji w średnim okresie - w grudniu inflacja w strefie euro może ponownie nieznacznie wzrosnąć. Ogółem oczekujemy, że dane o inflacji w strefie euro ustabilizują się w nadchodzących miesiącach. Po stopie inflacji na poziomie 5,7 proc. w bieżącym roku spodziewamy się jej obniżki do 3 proc. w 2024 roku. W 2025 r. prognozujemy jej trwały spadek - do 2,1 proc., a tym samym zbliżenie się do celu inflacyjnego EBC na poziomie 2 proc." - oceniają ekonomiści Erste.

Pomimo słabnącej presji cenowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła, że koszty finansowania pozostaną restrykcyjne przez dłuższy czas. Protokół z ostatniego posiedzenia EBC wskazał, że bankierzy są zgodni w ocenie, że EBC musi być gotowy do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. W tym kontekście istotne będą wypowiedzi prezes EBC zaplanowane na najbliższe dni.

Ważne dane z USA

W USA uwaga inwestorów również będzie skierowana na dane inflacyjne - w czwartek zostanie opublikowany preferowany przez Fed wskaźnik inflacji PCE. Po październikowym spadku CPI do 3,2 proc. rdr z 3,7 proc. rynki mają nadzieję, że kolejne dane o cenach w USA wzmocnią argumenty za zakończeniem podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Z innych danych makroekonomicznych z USA w najbliższych dniach zostanie opublikowany m. in. indeks zaufania konsumentów za listopad, pierwsza rewizja PKB za III kw., dane o sprzedaży nowych domów za październik, cotygodniowy raport o liczbie bezrobotnych oraz Beżowa Księga Fed.

Za Oceanem inwestorzy z uwagą będą śledzić też liczne wystąpienia bankierów centralnych z FOMC. W piątek publicznie głos zabierze prezes Fed, Jerome Powell.

Spotkanie OPEC+

W rozpoczynającym się tygodniu uwaga rynków skierowana będzie też na zaplanowane na czwartek spotkanie przedstawicieli państw z grupy OPEC+. Grupa, składająca się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników, w tym Rosji, zaskoczyła rynek w ubiegłym tygodniu przenosząc zaplanowane na 26 listopada spotkanie, po tym, jak producenci mieli trudności z osiągnięciem konsensusu w sprawie poziomów produkcji.

Cięcia wydobycia będą jednym z głównych punktów porządku obrad OPEC+, po ostatnich spadkach cen ropy spowodowanych obawami o popyt i rosnącą podażą, zwłaszcza ze strony producentów spoza OPEC.

W Azji w tym tygodniu istotne będą dane z Chin - w czwartek zostaną opublikowane oficjalne indeksy menedżerów zakupów za listopad w których inwestorzy będą wypatrywać jakichkolwiek oznak ożywienia w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Z październikowych danych wynikało, że aktywność fabryk spadła, pomimo szeregu rządowych środków mających na celu wzmocnienie słabnącej gospodarki.

Inwestorzy z uwagą będą przyglądać się też wynikom kwartalnym największych spółek. W tym tygodniu swoje dane finansowe planują przedstawić m. in. easyJet, Snowflake, Birkenstock, Dr Martens i Foot Locker.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

- Każdy powinien mieć możliwość zapłacenia za żywność, opiekę zdrowotną i leki zarówno za pomocą płatności cyfrowych, jak i gotówką - powiedział prezes Riksbanku Erik Thedéen. Szef szwedzkiego banku centralnego zwrócił uwagę na coraz bardziej niestabilną sytuację na świecie, w tym na groźby cyberataków i awarii.

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Szef banku zabiera głos. "Każdy powinien mieć taką możliwość"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk zaczął schodzić na dalszy plan - zauważa w poniedziałek portal Politico. Mimo że bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa nie zniknął całkowicie z życia politycznego, to republikanie przestali o nim wspominać.

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

"Znacząca zmiana" dla Elona Muska

Źródło:
PAP

W poniedziałek weszły w życie cła antydumpingowe w wysokości do 74,9 procent na import polioksymetylenu (POM), tworzywa sztucznego wykorzystywanego między innymi w podzespołach samochodowych i urządzeniach AGD - przekazało chińskie ministerstwo handlu. Są one następstwem dochodzenia w sprawie domniemanych praktyk dumpingowych.

Odwet drugiej gospodarki świata

Odwet drugiej gospodarki świata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przedsiębiorcy, którzy korzystali z maksymalnej ceny energii w drugiej połowie 2024 roku, mają czas do 30 czerwca, by złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego sprzedawcy energii - przypomniał resort klimatu. Brak dokumentu grozi korektą rozliczeń oraz naliczeniem odsetek.

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Brak tego dokumentu grozi korektą rachunku za prąd i odsetkami

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce Decora, podejrzewając, że producent paneli podłogowych naruszał konkurencję poprzez ustalanie cen produktów oraz podział rynku sprzedaży - przekazała firma w komunikacie. Zdaniem spółki postępowanie "jest nieuzasadnione".

Znany producent pod lupą urzędu

Znany producent pod lupą urzędu

Źródło:
PAP

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski na 2025 rok z 3,6 do 3,3 procent. Szacuje również, że w 2026 roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3 procent. Jednocześnie KE przewiduje wyhamowanie inflacji i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 2,8 procent.

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Bruksela zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Od marca 2024 do marca 2025 roku z rejestru podatkowego urzędy skarbowe wykreśliły prawie 132,5 tysiąca firm. Aż 9,3 tysiąca dlatego, że nie można było się z nimi w żaden sposób skontaktować. Co ciekawe, jak informuje w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna", ewidentnych oszustów nakryto stosunkowo mało.

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

"Groźny automatyzm" fiskusa. Wykreślono tysiące firm

Źródło:
PAP

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego.

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl