Inflacja, PKB i ceny ropy. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023TVN24
wideo 2/5
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023TVN24

W tym tygodniu w centrum uwagi w gospodarce znajdzie się szybki szacunek inflacji za listopad, szczegóły PKB w trzecim kwartale i odczyt PMI. MF przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji i opublikuje podaż SPW na grudzień. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P. Z kolei wyniki kwartalne opublikuje między innymi CD Projekt. W tygodniu zabiorą głos także liczni bankierzy centralni, odbędzie się również spotkanie grupy OPEC+.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji za listopad w czwartek o godz. 10.00. Po spadku wskaźnika CPI w październiku do 6,6 proc. rdr z 8,2 proc. rdr we wrześniu, ekonomiści oczekują, że w listopadzie inflacja w ujęciu rok do roku ustabilizowała się.

Dane o inflacji

"Zakładamy stabilizację rocznej dynamiki w listopadzie na poziomie 6,6 proc. rdr (taki był odczyt październikowy - red.) przy mocnym wzroście cen paliw i hamowaniu inflacji w pozostałych kategoriach, w tym inflacji netto do 7,5 proc. rdr (0,2 proc. mdm) z 8 proc." - prognozują ekonomiści Santander BP.

"W listopadzie inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca znacząco wzrośnie, jednak CPI w ujęciu rok do roku powinien pozostać bez zmian" - oceniają ekonomiści PKO BP.

Choć do końca roku inflacja w Polsce powinna stabilizować się, to zachowanie wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach będzie mocno uzależnione od decyzji przyszłego rządu w sprawie wydłużenia tzw. tarcz antyinflacyjnych.

"Przy założeniu przywrócenia 5 proc. stawki VAT na żywność i odmrożenia cen prądu inflacja mogłaby się stabilizować w przedziale 6-7 proc. rdr. Doniesienia prasowe sugerują, że VAT na żywność może wrócić do poziomu 5 proc., co miałoby być wykorzystane do sfinansowania podwyżek płac dla nauczycieli" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Co do działań stabilizujących ceny gazu i energii nie mamy w tej chwili jasności, ale podejrzewamy że ewentualne działania byłyby ograniczone w czasie do I półrocza. Niższe ceny energii to ryzyko w dół dla inflacji, ale w górę dla konsumpcji, prognozowanej przez nas obecnie na 4,3 proc. rdr po -0,5 proc. rdr w bieżącym roku" - dodają.

W centrum uwagi także PKB

Z danych makroekonomicznych, obok inflacji, w centrum uwagi krajowego rynku w tym tygodniu będą szczegóły PKB w III kw. 2023 r., które GUS przedstawi w czwartek.

Według szybkiego szacunku polska gospodarka urosła w tym okresie o 0,4 proc. rdr wobec spadku o 0,6 proc. rdr w II kw. 2023 r. i wobec oczekiwań na poziomie +0,3 proc. rdr. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc.

"Szczegółowe dane o PKB za III kw. pokażą najprawdopodobniej dalsze przyspieszenie konsumpcji prywatnej do -0,5 proc. rdr z -2,8 proc. oraz utrzymanie wysokiej dynamiki inwestycji (nasza prognoza: 8 proc. rdr wobec 10,5 proc. rdr w II kw.). Na dobre wyniki tych ostatnich wskazały dane dla średnich i dużych firm (+13,3 proc. rdr w III kw.)" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Ważna będzie polityka

W centrum uwagi inwestorów pozostaje też krajowa scena polityczna. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że w poniedziałek o godz. 16.30 obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie

"Naszym zdaniem rząd nie uzyska wymaganej większości do ostatecznego terminu 11 grudnia, a nowy rząd Donalda Tuska i koalicji większościowej w parlamencie będzie najprawdopodobniej zaprzysiężony 13 grudnia" - oceniają ekonomiści Santander BP.

W najbliższy wtorek i środę Sejm X kadencji będzie kontynuował obrady. Parlament zajmie się m. in. dwoma projektami (rządowym i Trzeciej Drogi) dotyczącymi zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Zaplanowane jest też pierwsze czytanie projektów uchwał Koalicji Obywatelskiej ws. powołania sejmowych komisji śledczych (badającą kwestię użycia Pegasusa, tzw. wyborów kopertowych oraz tzw. aferę wizową).

Dla rynku długu istotna będzie zaplanowana na wtorek aukcja sprzedaży obligacji Ministerstwa Finansów i plan podaży SPW na grudzień, który MF opublikuje w czwartek. Na aukcji resort finansów zaoferuje obligacje o łącznej wartości 5-9 mld zł, serii OK1025, WZ1128, WS0429, DS1033 i WS0447.

Siła złotego

W najbliższych dniach inwestorzy z uwagą będą obserwować notowania złotego, który w ostatnim czasie znacząco umocnił się. Zdaniem ekonomistów Santander BP, kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,25-4,45 przez dłuższy czas.

"Złoty umocnił się w ubiegłym tygodniu o 0,4 proc. do ok. 4,36 i był najmocniejszą walutą w regionie. Częściowo był to efekt umocnienia euro do dolara powyżej 1,09, ale po części wynika to z czynników strukturalnych takich jak bardziej jastrzębi NBP, wynik wyborów parlamentarnych, większe szanse na napływ środków unijnych i zwiększenie zainteresowania polskimi aktywami ze strony inwestorów zagranicznych" - napisano w raporcie banku.

"Sądzimy, że te czynniki mogą wspierać złotego w kolejnych miesiącach, a kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,25-4,45 przez dłuższy czas z lekką tendencją do umocnienia przy braku szoków zewnętrznych. Sytuacja techniczna na najbliższy tydzień sugeruje potencjał do lekkiego osłabienia walut regionu czemu sprzyjać może spadek inflacji w strefie euro i potencjalny ruch w dół kursu EUR/USD" - dodano.

Sezon publikacji wyników

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane kwartalne planują przedstawić m. in. CD Projekt, BoomBit, CI Games, PlayWay, PCF Group, CCC, Mercator, Ryvu i Alumetal.

Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, rynek oczekuje, że zysk nettto j. d. CD Projektu wyniósł w III kw. 2023 r. 159,5 mln zł.

Na koniec tygodnia (piątek) przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P Global Ratings.

Dane o inflacji ze strefy euro

W Europie kluczowym odczytem w tym tygodniu będą wstępne dane o inflacji ze strefy euro za listopad, które prawdopodobnie pokażą dalsze osłabienie presji cenowej, po tym jak w październiku wskaźnik HICP wyraźnie obniżył się - do 2,9 proc. rdr z 4,3 proc. rdr.

"Spodziewamy się dalszego, niewielkiego spadku dynamiki inflacji w listopadzie. Inflacja cen energii będzie prawdopodobnie silnie ujemna z powodu efektu bazy z poprzedniego roku. Ponadto oczekujemy, że ceny żywności i inflacja bazowa będą nadal spadać" - prognozują ekonomiści Erste.

Choć w listopadzie oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika cen, kolejne miesiące powinny przynieść stabilizację lub niewielki wzrost inflacji.

"Po listopadzie nie spodziewamy się już znaczącego spadku inflacji w średnim okresie - w grudniu inflacja w strefie euro może ponownie nieznacznie wzrosnąć. Ogółem oczekujemy, że dane o inflacji w strefie euro ustabilizują się w nadchodzących miesiącach. Po stopie inflacji na poziomie 5,7 proc. w bieżącym roku spodziewamy się jej obniżki do 3 proc. w 2024 roku. W 2025 r. prognozujemy jej trwały spadek - do 2,1 proc., a tym samym zbliżenie się do celu inflacyjnego EBC na poziomie 2 proc." - oceniają ekonomiści Erste.

Pomimo słabnącej presji cenowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła, że koszty finansowania pozostaną restrykcyjne przez dłuższy czas. Protokół z ostatniego posiedzenia EBC wskazał, że bankierzy są zgodni w ocenie, że EBC musi być gotowy do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. W tym kontekście istotne będą wypowiedzi prezes EBC zaplanowane na najbliższe dni.

Ważne dane z USA

W USA uwaga inwestorów również będzie skierowana na dane inflacyjne - w czwartek zostanie opublikowany preferowany przez Fed wskaźnik inflacji PCE. Po październikowym spadku CPI do 3,2 proc. rdr z 3,7 proc. rynki mają nadzieję, że kolejne dane o cenach w USA wzmocnią argumenty za zakończeniem podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Z innych danych makroekonomicznych z USA w najbliższych dniach zostanie opublikowany m. in. indeks zaufania konsumentów za listopad, pierwsza rewizja PKB za III kw., dane o sprzedaży nowych domów za październik, cotygodniowy raport o liczbie bezrobotnych oraz Beżowa Księga Fed.

Za Oceanem inwestorzy z uwagą będą śledzić też liczne wystąpienia bankierów centralnych z FOMC. W piątek publicznie głos zabierze prezes Fed, Jerome Powell.

Spotkanie OPEC+

W rozpoczynającym się tygodniu uwaga rynków skierowana będzie też na zaplanowane na czwartek spotkanie przedstawicieli państw z grupy OPEC+. Grupa, składająca się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników, w tym Rosji, zaskoczyła rynek w ubiegłym tygodniu przenosząc zaplanowane na 26 listopada spotkanie, po tym, jak producenci mieli trudności z osiągnięciem konsensusu w sprawie poziomów produkcji.

Cięcia wydobycia będą jednym z głównych punktów porządku obrad OPEC+, po ostatnich spadkach cen ropy spowodowanych obawami o popyt i rosnącą podażą, zwłaszcza ze strony producentów spoza OPEC.

W Azji w tym tygodniu istotne będą dane z Chin - w czwartek zostaną opublikowane oficjalne indeksy menedżerów zakupów za listopad w których inwestorzy będą wypatrywać jakichkolwiek oznak ożywienia w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Z październikowych danych wynikało, że aktywność fabryk spadła, pomimo szeregu rządowych środków mających na celu wzmocnienie słabnącej gospodarki.

Inwestorzy z uwagą będą przyglądać się też wynikom kwartalnym największych spółek. W tym tygodniu swoje dane finansowe planują przedstawić m. in. easyJet, Snowflake, Birkenstock, Dr Martens i Foot Locker.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny