Inflacja, PKB i ceny ropy. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023TVN24
wideo 2/5
Dane z polskiej gospodarki za październik 2023TVN24

W tym tygodniu w centrum uwagi w gospodarce znajdzie się szybki szacunek inflacji za listopad, szczegóły PKB w trzecim kwartale i odczyt PMI. MF przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji i opublikuje podaż SPW na grudzień. Na piątek przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P. Z kolei wyniki kwartalne opublikuje między innymi CD Projekt. W tygodniu zabiorą głos także liczni bankierzy centralni, odbędzie się również spotkanie grupy OPEC+.

Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek inflacji za listopad w czwartek o godz. 10.00. Po spadku wskaźnika CPI w październiku do 6,6 proc. rdr z 8,2 proc. rdr we wrześniu, ekonomiści oczekują, że w listopadzie inflacja w ujęciu rok do roku ustabilizowała się.

Dane o inflacji

"Zakładamy stabilizację rocznej dynamiki w listopadzie na poziomie 6,6 proc. rdr (taki był odczyt październikowy - red.) przy mocnym wzroście cen paliw i hamowaniu inflacji w pozostałych kategoriach, w tym inflacji netto do 7,5 proc. rdr (0,2 proc. mdm) z 8 proc." - prognozują ekonomiści Santander BP.

"W listopadzie inflacja w ujęciu miesiąc do miesiąca znacząco wzrośnie, jednak CPI w ujęciu rok do roku powinien pozostać bez zmian" - oceniają ekonomiści PKO BP.

Choć do końca roku inflacja w Polsce powinna stabilizować się, to zachowanie wskaźnika CPI w kolejnych miesiącach będzie mocno uzależnione od decyzji przyszłego rządu w sprawie wydłużenia tzw. tarcz antyinflacyjnych.

"Przy założeniu przywrócenia 5 proc. stawki VAT na żywność i odmrożenia cen prądu inflacja mogłaby się stabilizować w przedziale 6-7 proc. rdr. Doniesienia prasowe sugerują, że VAT na żywność może wrócić do poziomu 5 proc., co miałoby być wykorzystane do sfinansowania podwyżek płac dla nauczycieli" - wskazują ekonomiści Santander BP.

"Co do działań stabilizujących ceny gazu i energii nie mamy w tej chwili jasności, ale podejrzewamy że ewentualne działania byłyby ograniczone w czasie do I półrocza. Niższe ceny energii to ryzyko w dół dla inflacji, ale w górę dla konsumpcji, prognozowanej przez nas obecnie na 4,3 proc. rdr po -0,5 proc. rdr w bieżącym roku" - dodają.

W centrum uwagi także PKB

Z danych makroekonomicznych, obok inflacji, w centrum uwagi krajowego rynku w tym tygodniu będą szczegóły PKB w III kw. 2023 r., które GUS przedstawi w czwartek.

Według szybkiego szacunku polska gospodarka urosła w tym okresie o 0,4 proc. rdr wobec spadku o 0,6 proc. rdr w II kw. 2023 r. i wobec oczekiwań na poziomie +0,3 proc. rdr. W ujęciu kwartał do kwartału PKB wzrósł w III kw. o 1,4 proc.

"Szczegółowe dane o PKB za III kw. pokażą najprawdopodobniej dalsze przyspieszenie konsumpcji prywatnej do -0,5 proc. rdr z -2,8 proc. oraz utrzymanie wysokiej dynamiki inwestycji (nasza prognoza: 8 proc. rdr wobec 10,5 proc. rdr w II kw.). Na dobre wyniki tych ostatnich wskazały dane dla średnich i dużych firm (+13,3 proc. rdr w III kw.)" - prognozują ekonomiści Santander BP.

Ważna będzie polityka

W centrum uwagi inwestorów pozostaje też krajowa scena polityczna. Prezydencki minister Wojciech Kolarski poinformował, że w poniedziałek o godz. 16.30 obędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie

"Naszym zdaniem rząd nie uzyska wymaganej większości do ostatecznego terminu 11 grudnia, a nowy rząd Donalda Tuska i koalicji większościowej w parlamencie będzie najprawdopodobniej zaprzysiężony 13 grudnia" - oceniają ekonomiści Santander BP.

W najbliższy wtorek i środę Sejm X kadencji będzie kontynuował obrady. Parlament zajmie się m. in. dwoma projektami (rządowym i Trzeciej Drogi) dotyczącymi zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele. Zaplanowane jest też pierwsze czytanie projektów uchwał Koalicji Obywatelskiej ws. powołania sejmowych komisji śledczych (badającą kwestię użycia Pegasusa, tzw. wyborów kopertowych oraz tzw. aferę wizową).

Dla rynku długu istotna będzie zaplanowana na wtorek aukcja sprzedaży obligacji Ministerstwa Finansów i plan podaży SPW na grudzień, który MF opublikuje w czwartek. Na aukcji resort finansów zaoferuje obligacje o łącznej wartości 5-9 mld zł, serii OK1025, WZ1128, WS0429, DS1033 i WS0447.

Siła złotego

W najbliższych dniach inwestorzy z uwagą będą obserwować notowania złotego, który w ostatnim czasie znacząco umocnił się. Zdaniem ekonomistów Santander BP, kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,25-4,45 przez dłuższy czas.

"Złoty umocnił się w ubiegłym tygodniu o 0,4 proc. do ok. 4,36 i był najmocniejszą walutą w regionie. Częściowo był to efekt umocnienia euro do dolara powyżej 1,09, ale po części wynika to z czynników strukturalnych takich jak bardziej jastrzębi NBP, wynik wyborów parlamentarnych, większe szanse na napływ środków unijnych i zwiększenie zainteresowania polskimi aktywami ze strony inwestorów zagranicznych" - napisano w raporcie banku.

"Sądzimy, że te czynniki mogą wspierać złotego w kolejnych miesiącach, a kurs EUR/PLN pozostanie w przedziale 4,25-4,45 przez dłuższy czas z lekką tendencją do umocnienia przy braku szoków zewnętrznych. Sytuacja techniczna na najbliższy tydzień sugeruje potencjał do lekkiego osłabienia walut regionu czemu sprzyjać może spadek inflacji w strefie euro i potencjalny ruch w dół kursu EUR/USD" - dodano.

Sezon publikacji wyników

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie trwa sezon publikacji wyników finansowych. W najbliższych dniach swoje dane kwartalne planują przedstawić m. in. CD Projekt, BoomBit, CI Games, PlayWay, PCF Group, CCC, Mercator, Ryvu i Alumetal.

Według konsensusu opracowanego przez PAP Biznes, rynek oczekuje, że zysk nettto j. d. CD Projektu wyniósł w III kw. 2023 r. 159,5 mln zł.

Na koniec tygodnia (piątek) przegląd ratingu Polski zaplanowała agencja S&P Global Ratings.

Dane o inflacji ze strefy euro

W Europie kluczowym odczytem w tym tygodniu będą wstępne dane o inflacji ze strefy euro za listopad, które prawdopodobnie pokażą dalsze osłabienie presji cenowej, po tym jak w październiku wskaźnik HICP wyraźnie obniżył się - do 2,9 proc. rdr z 4,3 proc. rdr.

"Spodziewamy się dalszego, niewielkiego spadku dynamiki inflacji w listopadzie. Inflacja cen energii będzie prawdopodobnie silnie ujemna z powodu efektu bazy z poprzedniego roku. Ponadto oczekujemy, że ceny żywności i inflacja bazowa będą nadal spadać" - prognozują ekonomiści Erste.

Choć w listopadzie oczekiwany jest dalszy spadek wskaźnika cen, kolejne miesiące powinny przynieść stabilizację lub niewielki wzrost inflacji.

"Po listopadzie nie spodziewamy się już znaczącego spadku inflacji w średnim okresie - w grudniu inflacja w strefie euro może ponownie nieznacznie wzrosnąć. Ogółem oczekujemy, że dane o inflacji w strefie euro ustabilizują się w nadchodzących miesiącach. Po stopie inflacji na poziomie 5,7 proc. w bieżącym roku spodziewamy się jej obniżki do 3 proc. w 2024 roku. W 2025 r. prognozujemy jej trwały spadek - do 2,1 proc., a tym samym zbliżenie się do celu inflacyjnego EBC na poziomie 2 proc." - oceniają ekonomiści Erste.

Pomimo słabnącej presji cenowej prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde ostrzegła, że koszty finansowania pozostaną restrykcyjne przez dłuższy czas. Protokół z ostatniego posiedzenia EBC wskazał, że bankierzy są zgodni w ocenie, że EBC musi być gotowy do dalszego podnoszenia stóp procentowych, jeśli zajdzie taka potrzeba. W tym kontekście istotne będą wypowiedzi prezes EBC zaplanowane na najbliższe dni.

Ważne dane z USA

W USA uwaga inwestorów również będzie skierowana na dane inflacyjne - w czwartek zostanie opublikowany preferowany przez Fed wskaźnik inflacji PCE. Po październikowym spadku CPI do 3,2 proc. rdr z 3,7 proc. rynki mają nadzieję, że kolejne dane o cenach w USA wzmocnią argumenty za zakończeniem podwyżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Z innych danych makroekonomicznych z USA w najbliższych dniach zostanie opublikowany m. in. indeks zaufania konsumentów za listopad, pierwsza rewizja PKB za III kw., dane o sprzedaży nowych domów za październik, cotygodniowy raport o liczbie bezrobotnych oraz Beżowa Księga Fed.

Za Oceanem inwestorzy z uwagą będą śledzić też liczne wystąpienia bankierów centralnych z FOMC. W piątek publicznie głos zabierze prezes Fed, Jerome Powell.

Spotkanie OPEC+

W rozpoczynającym się tygodniu uwaga rynków skierowana będzie też na zaplanowane na czwartek spotkanie przedstawicieli państw z grupy OPEC+. Grupa, składająca się z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i sojuszników, w tym Rosji, zaskoczyła rynek w ubiegłym tygodniu przenosząc zaplanowane na 26 listopada spotkanie, po tym, jak producenci mieli trudności z osiągnięciem konsensusu w sprawie poziomów produkcji.

Cięcia wydobycia będą jednym z głównych punktów porządku obrad OPEC+, po ostatnich spadkach cen ropy spowodowanych obawami o popyt i rosnącą podażą, zwłaszcza ze strony producentów spoza OPEC.

W Azji w tym tygodniu istotne będą dane z Chin - w czwartek zostaną opublikowane oficjalne indeksy menedżerów zakupów za listopad w których inwestorzy będą wypatrywać jakichkolwiek oznak ożywienia w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Z październikowych danych wynikało, że aktywność fabryk spadła, pomimo szeregu rządowych środków mających na celu wzmocnienie słabnącej gospodarki.

Inwestorzy z uwagą będą przyglądać się też wynikom kwartalnym największych spółek. W tym tygodniu swoje dane finansowe planują przedstawić m. in. easyJet, Snowflake, Birkenstock, Dr Martens i Foot Locker.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki zdrowotnej Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu kaucji - wprowadza także szereg zmian usprawniających działanie systemu.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce przyjął Sejm. Posłowie uchwalili przygotowane przez rząd zmiany do ustawy powodziowej i część zgłoszonych w drugim czytaniu poprawek.

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Sejm przyjął rządowe zmiany w ustawie powodziowej

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC