"Kopciuch" zastąpiony ekologicznym piecem? Gminy tłumaczą się ze smogu

Gminy starają się, by powietrze było czystsze, ale same nie dadzą rady

Władze miast, w których według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza jest największe w UE, podkreślają, że wiele zrobiły, by poprawić jego jakość. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor uważa jednak, że bez pomocy państwa radykalnej poprawy nie będzie.

Na szczycie listy 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się Żywiec i Pszczyna. Ogółem trafiły na nią 33 polskie miasta. Większość z nich położona jest na Śląsku i w Małopolsce. Są wśród nich m.in. Kraków, Katowice, Bielsko-Biała i Sosnowiec.

Mobilizacja

Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, ruchu społecznego, który powstał w odpowiedzi na złą jakość powietrza w tym mieście, ma nadzieję, że raport WHO podziała na gminy mobilizująco.

- To, że Polska pod względem zanieczyszczenia powietrza jest czerwoną plamą na mapie Europy, wiemy od dawna. Mnie ten raport nie zaskakuje. Problem złej jakości powietrza nie dotyczy tylko Krakowa, ale w szczególności gęsto zaludnionego południa Polski, a główne źródło zanieczyszczenia powietrza – niska emisja od wielu lat pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą – mówił Guła. Jego zdaniem tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z palenisk w domach, odpowiadają w Polsce za ponad połowę ilości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu i za blisko 90 proc. zanieczyszczenia benzo(a)pirenem. W dużych miastach „dokłada” się do tego jeszcze emisja komunikacyjna i zanieczyszczenia pochodzące z przemysłu.

Stare kotły na piece ekologiczne

Samorządy od wielu lat wdrażają programy ograniczające niską emisję. Dzięki wsparciu finansowemu miasta w 30-tys. Żywcu wymieniono 560 starych kotłów na nowe piece ekologiczne. W niewiele mniejszej Pszczynie liczba ta wynosi ponad 800. Piece węglowe na gazowe wymieniono w placówkach publicznych. Rzecznik magistratu w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń powiedział, że w Bielsku-Białej zlikwidowano wszystkie kotłownie węglowe w budynkach publicznych, a samorząd dofinansował wymianę 1670 starych kotłów.

- Tauron zmodernizował też elektrociepłownię, co przyczyniła się do zmniejszenia emisji spalin o 32 proc., pyłów ponad 20-krotnie – powiedział. Dotychczasowe działania samorządów nie przyczyniły się jednak do radykalnej poprawy.

- Wymiana instalacji grzewczej w prawie 10 proc. gospodarstw nie przyniosła wyraźnej poprawy czystości powietrza, m.in. poprzez wzrost cen węgla dobrej jakości. Mieszkańcy ze względów ekonomicznych najczęściej decydują się na zakup taniego paliwa, nie zawsze znanego pochodzenia. Wielką popularnością cieszy się muł, którego spalanie powoduje duże zanieczyszczenie powietrza – podkreślił burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobola. Burmistrz Żywca Antoni Szlagor wskazał, że w 2007 r., gdy w mieście rozpoczęła się wymiana pieców, tona dobrego jakościowo węgla – ekogroszku, kosztowała 250 zł. Teraz sięga ok. 800 zł.

- Wzrost ceny jest niemal trzykrotny, a dochody mieszkańców wzrosły minimalnie. Ich nie stać na dobre, ekologiczne paliwo. Jednocześnie w Polsce wolno spalać słabej jakości węgiel – muł lub flot – powiedział. Szlagor podkreślił, że problemu zanieczyszczenia powietrza nie da się rozwiązać bez decyzji władz państwowych.

Zadziałać musi rząd

- To nie samorząd ma wpływ na cenę węgla wysokiej jakości, gazu, czy oleju opałowego. To nie samorząd ustala akcyzę i podatek VAT. Tutaj musi być zdecydowana działalność rządu, który tylko w ten sposób może wspomóc samorządy w ochronie powietrza – powiedział burmistrz Żywca. Dariusz Skrobola jest zdeterminowany, by utworzyć „front śląskich samorządów z listy WHO, które będą wspólnie dążyły do poprawy jakości powietrza.

- Jednak bez wymiernej pomocy ze strony państwa, samorządu wojewódzkiego, Narodowego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sami nie będziemy w stanie sfinansować i zrealizować skutecznych i trwałych rozwiązań. Konieczne jest wprowadzenie przepisów dotyczących standaryzacji kotłów i paliw tak, aby wyeliminować możliwość spalania najgorszych gatunków węgla – wskazał. Samorządy chcą też korzystać z funduszy UE, by finansować działania związane z termoizolacją, racjonalizacją użycia energii oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego uważa, że niezbędne są zmiany w prawie na poziomie kraju, choćby dotyczące norm jakości węgla, oraz w skali województw, jak wprowadzenie standardów emisyjnych dla kotłów domowych.

Tysiące "kopciuchów"

- Do polskich domów każdego roku sprzedaje się ok. 150 tys. pozaklasowych kotłów tzw. kopciuchów. Bez określenia standardów emisyjnych dla tych urządzeń wydamy miliardy złotych, a i tak sytuacja nie ulegnie poprawie – ocenił. Jak dodał, samorządy mogą przyjmować regulacje antysmogowe, niekoniecznie oparte o zakaz palenia węglem, ale określające wymagania wobec kotłów na węgiel i biomasę. Prezes KAS zwrócił zarazem uwagę, że programy ochrony powietrza w województwach znacznie się różnią. Przykładowo w Małopolsce podano w nim konkretne liczby kotłów do likwidacji w każdej z gmin, a w innych regionach takich zapisów nie ma.

- Dodatkowo korzystając ze środków publicznych likwidujemy paleniska węglowa, a jednocześnie w okolicy Krakowa wyrastają nowe domy jednorodzinne korzystające z kotłów na węgiel. Bez regulacji szerszych niż jedna gmina nie da się zlikwidować problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce – zaznaczył Guła. Samorządowcy wskazują także na konieczność zmiany świadomości samych mieszkańców. Ważna jest edukacja ekologiczna, by zdali oni sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakim jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Wiele polskich miast boryka się ze smogiem:

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Od prawie 30 lat deweloperzy sprzedają Polakom "pseudometry", czyli metry pod ścianami działowymi - stwierdziła ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Z tego powodu napisała pismo do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o podjęcie działań.

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Ministra chce skończyć z "pseudometrami"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące zanieczyszczenia pałeczkami Salmonelli partii jaj z chowu ściółkowego. Zaznaczył, że nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem.

Salmonella w partii jaj

Salmonella w partii jaj

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd pracuje nad dokumentem, który wyznaczy strategię rozwoju Polski na następne lata - wynika z opublikowanego w poniedziałek opisu założeń do projektu w sprawie średniookresowej strategii rozwoju Polski na najbliższą dekadę.

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Tak ma rozwijać się Polska. "Odpowiedź na zmieniające się otoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Warren Buffett przekazał akcje Berkshire Hathaway o wartości sześciu miliardów dolarów na rzecz Fundacji Gatesów oraz czterech fundacji rodzinnych. To największa roczna darowizna miliardera od początku jego filantropijnej działalności, czyli od niemal 20 lat.

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Jeden z najbogatszych ludzi świata rozdaje miliardy

Źródło:
CNN

Kosztujesz nas fortunę - napisał w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w liście do szefa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella opublikowanym przez Biały Dom. Trump orzekł, że stopy procentowe w USA powinny wynosić około 1 procenta.

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Wcześniej nazwał go "głupim". Teraz Trump napisał list

Źródło:
PAP

Nie wyobrażam sobie, aby prezydent Andrzej Duda chciał zawetować ustawę, która mrozi na kolejne miesiące ceny energii - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Premier: to byłby niebywały skandal

Premier: to byłby niebywały skandal

Źródło:
PAP

USA i Kanada wznowiły negocjacje handlowe po tym, gdy Ottawa wstrzymała plany pobierania podatku od usług cyfrowych (DST) - przekazał szef doradców ekonomicznych Białego Domu Kevin Hassett. Ostrzegł przy tym inne państwa, by zrezygnowały z podobnych podatków.

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

"Możemy wrócić do negocjacji". Biały Dom potwierdza

Źródło:
PAP

Dochody hiszpańskiego pałacu królewskiego zostały opublikowane w poniedziałek przez króla Filipa VI. Monarcha zobowiązał się do przedstawiania tych danych rok po swojej koronacji, w związku z licznymi zarzutami o rozrzutność wobec jego ojca Jana Karola I.

Król Hiszpanii pokazał dochody

Król Hiszpanii pokazał dochody

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zakwestionował zasady opłat za studia na Politechnice Lubelskiej oraz Uniwersytecie SWPS z Warszawy. Chodzi o podwyżki czesnego w trakcie studiów. Uczelnie zadeklarowały współpracę z urzędem.

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

UOKiK kwestionuje zasady naliczania opłat na dwóch uczelniach

Źródło:
PAP

Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli spółce Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) preferencyjnej pożyczki w wysokości 10,8 miliarda złotych na budowę nowych linii przesyłowych energii elektrycznej. Umowę podpisano w poniedziałek w obecności premiera Donalda Tuska.

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

"Pakiet antyblackoutowy" w Polsce. Gigantyczne pieniądze

Źródło:
PAP

Rosyjski zbiornikowiec Khatanga, który przez ostatnie osiem lat cumował w Porcie Gdynia, blokując nabrzeże, został odholowany do duńskiego portu Esbjerg. Tam, w certyfikowanej stoczni złomowej, jednostka zostanie rozebrana i pocięta - poinformowała w poniedziałek Kalina Gierblińska, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Na osiem lat zaległ w Gdyni. Teraz zostanie pocięty

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad uproszczeniem sposobu składania wniosku o zasiłek opiekuńczy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana ma umożliwić przesyłanie go w postaci elektronicznej.

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Zasiłek na nowych zasadach. Ma być prościej

Źródło:
PAP

Renciści i wcześniejsi emeryci nie będą już musieli zawiadamiać Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) o dodatkowych przychodach - wynika z założeń noweli, nad którą pracuje resort rodziny. Wyjątkiem będą zarabiający za granicą lub pobierający uposażenie (służby mundurowe).

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Zmiany w sprawie dorabiania emerytów. Plany resortu

Źródło:
PAP

Ceny w czerwcu 2025 roku wzrosły o 4,1 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Tak rosły ceny. "Lekkie zaskoczenie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 czerwca 2025 roku to ostatni dzień kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy do rafinerii Orlenu w Litvinovie w Czechach. Szef polskiego koncernu Ireneusz Fąfara zaznaczył, że dostawy z innych kierunków są zabezpieczone.

Koniec kontraktu na rosyjską ropę w rafinerii w Litvinowie

Koniec kontraktu na rosyjską ropę w rafinerii w Litvinowie

Źródło:
PAP

PKP Cargo chce uniknąć przeprowadzenia zwolnień grupowych. Dlatego zarząd spółki zaproponował pracownikom, by zrzekli się części swoich przywilejów, które mają z Zakładowego Układu Zbiorowego. Ma je zastąpić nowy system motywacyjny opartym na efektywności pracy.

PKP Cargo proponuje alternatywę dla zwolnień grupowych

PKP Cargo proponuje alternatywę dla zwolnień grupowych

Źródło:
PAP

W piątek w Eurojackpot padła polska wygrana trzeciego stopnia o wartości 1,6 miliona złotych. Jak podano w poniedziałkowym komunikacie, zakład zawarto w kolekturze w Szczyrku w województwie śląskim.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że jest w pełni przygotowany do realizacji tego świadczenia. Osoby uprawnione otrzymają je w dotychczasowych terminach wypłat emerytur i rent. W lipcu ZUS rozpocznie również wysyłkę decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do renty wdowiej.

ZUS zalała fala wniosków. Od jutra nowe świadczenie

ZUS zalała fala wniosków. Od jutra nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Napoje w opakowaniach kaucyjnych na sklepowych półkach pojawią się stopniowo, zmianę zobaczymy dopiero po tygodniach lub miesiącach - oceniła Anna Sapota z grupy Tomra. Dodała, że nie wszystkie sklepy będą miały obowiązek zbiórki opakowań w ramach systemu kaucyjnego.

Ważne zmiany dla klientów

Ważne zmiany dla klientów

Źródło:
PAP

Na zmiany w egzaminowaniu na prawo jazdy należy patrzeć pozytywnie - ocenił Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji i ekspert do spraw bezpieczeństwa. Jak podkreślił, nowy uczestnik ruchu drogowego powinien być szkolony w taki sposób, by jasno rozumiał, które zachowania na drodze są niedopuszczalne.

"Wtedy pojawia się bardzo duży problem". Zmiany w egzaminach

"Wtedy pojawia się bardzo duży problem". Zmiany w egzaminach

Źródło:
PAP

Pluszowe kapibary, stworki rodem z Azji i gadżety związane z treściami typu "brainrot" (dosł. "gnicie mózgu") - to wszystko zaleje tegoroczne stragany w turystycznych miejscowościach. - Moda zmienia się rokrocznie i opiera się na tym, co dzieje się w mediach społecznościowych - mówi nam właścicielka atrakcji turystycznej z południa Polski.

Co będzie hitem wakacyjnych straganów? Gęsi to już przeszłość

Co będzie hitem wakacyjnych straganów? Gęsi to już przeszłość

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump poinformował, że znalazł chętnych na zakup chińskiej aplikacji TikTok. - Poinformuję za około dwa tygodnie, kto to jest. To grupa bardzo bogatych ludzi - powiedział prezydent USA w rozmowie z Fox News wyemitowanej w niedzielę.

Trump znalazł chętnych na TikToka. "Grupa bardzo bogatych ludzi"

Trump znalazł chętnych na TikToka. "Grupa bardzo bogatych ludzi"

Źródło:
Reuters

Chcemy, aby konsumenci mieli poczucie bezpieczeństwa, kiedy kupują mieszkanie. Z kolei banki potrzebują pewnej stabilności, aby móc dalej oferować ten ważny rynkowo produkt, jakim jest kredyt hipoteczny - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Poinformował, że urząd przygotował właśnie jednolity wzór umowy o kredyt hipoteczny ze stałą stopą procentową.

Urząd szykuje rewolucję. Tak może wyglądać umowa kredytu

Urząd szykuje rewolucję. Tak może wyglądać umowa kredytu

Źródło:
PAP

Tworzenie stref na e-hulajnogi, zakazy wjazdu w części miast, dodatkowe ograniczenia prędkości, czy zakaz przewożenia hulajnóg w autobusach i tramwajach - to rozwiązania na, które zdecydowali się włodarze wybranych miast w Polsce, mające uporządkować korzystanie z tych pojazdów.

Hulajnogi "generują bardzo dużo zagrożeń". Miasta wprowadzają nowe obostrzenia

Hulajnogi "generują bardzo dużo zagrożeń". Miasta wprowadzają nowe obostrzenia

Źródło:
PAP

Praca przestała być wyłącznie źródłem zarobku. Zaczęła zapewniać wielu ludziom poczucie celu, tożsamości i przynależności do grupy - opowiada w rozmowie z TVN24+ Simone Stolzoff, amerykański dziennikarz i autor książki na temat work-life balance. - Zawody nigdy nie są tworzone po to, aby stać się naszymi religiami, a biurka nie mają być ołtarzami - przekonuje. To dlaczego nierzadko tak się dzieje?

Coś więcej niż praca. O religii workizmu

Coś więcej niż praca. O religii workizmu

Źródło:
TVN24+

Nielegalne pojazdy elektryczne, które tylko z wyglądu przypominają rowery, stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach - ostrzega Olivier Schneider, wiceprezes Polskiej Federacji Rowerowej. Jego zdaniem, brak reakcji spowoduje, że za kilka lat sytuacja wymknie się spod kontroli.

Takie pojazdy są realnym zagrożeniem. "Udają rowery"

Takie pojazdy są realnym zagrożeniem. "Udają rowery"

Źródło:
PAP

W Lizbonie w sobotę kilka tysięcy osób wzięło w udział w manifestacji przeciwko wysokim cenom wynajmu mieszkań w tym mieście. Uczestnicy skandowali hasła: "Zapewnienie mieszkania to obowiązek państwa!", czy "Powstrzymajcie spekulację!"

Ceny "nieosiągalne dla średnich zarobków". Ludzie wyszli na ulice

Ceny "nieosiągalne dla średnich zarobków". Ludzie wyszli na ulice

Źródło:
PAP

Co z zakazem korzystania ze smartfonów w szkołach? Niedawno do pomysłu Trzeciej Drogi pozytywnie odniósł się premier Donald Tusk. A w Ministerstwie Edukacji Narodowej słyszymy, że trwają prace nad ustawą i przepisy będą mogły wejść w życie w trakcie nowego roku szkolnego. Kolejne kraje europejskie próbują ograniczyć czas spędzany przez dzieci i młodzież przed ekranami.

Zakaz korzystania z telefonów w szkołach. Czy znikną z plecaków?

Zakaz korzystania z telefonów w szkołach. Czy znikną z plecaków?

Źródło:
tvn24.pl