Jak sprawić, by mała ojczyzna była lepszym miejscem do życia? Wskazówki do odpowiedzi na to pytanie możemy znaleźć w województwie zachodniopomorskim. To w nim od siedmiu lat z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego działa Program Społecznik. Pozwala on organizacjom pozarządowym, kołom gospodyń wiejskich, a także licznym grupom nieformalnym na realizację – często długo wyczekiwanych przez lokalne społeczności – różnorodnych projektów.
Program Społecznik pobudza do działania…
7 lat istnienia, ponad 4 tysiące zrealizowanych inicjatyw, 835 wnioski złożone w ostatnim naborze – którego wyniki znane będą 11 stycznia – to podstawowe liczby, które pozwalają nam zrozumieć skalę tej inicjatywy. Każdego roku na realizację działań przez społeczników i społeczniczki z budżetu województwa zachodniopomorskiego przeznaczane są 3 miliony złotych. To suma pozwalająca na wdrożenie inicjatyw, często wyczekiwanych od wielu lat, co podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Promowanie działań ekologicznych, zachęcanie do zdrowego trybu życia, profilaktyka zdrowotna i wiele innych, „szytych na miarę” lokalnych społeczności działań każdego roku ma szansę zostać zrealizowanych.
Program Społecznik daje lokalnie dużo energii, poczucie sprawczości, buduje dobre relacje sąsiedzkie. Warto być jego częścią – brać udział w wydarzeniach, ale i z pomocą grantów zmieniać najbliższą okolicę. Czasem stosunkowo niewielkie środki pozwalają na przeprowadzenie działań potrzebnych mieszkańcom, na które czekali wiele lat. Cieszę się, że Społeczniczki i Społecznicy do realizacji swoich pomysłów angażują młodzież, seniorów, wolontariuszy, sąsiadów. Ta forma współpracy z organizacjami pozarządowymi i aktywnymi mieszkańcami regionu zdała egzamin. Będziemy ją wzmacniać i twórczo rozwijać – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
pomaga i inspiruje…
Jednym ze sztandarowych przykładów są działania stowarzyszenia Jadłodzielnia Szczecin, które promuje bardzo ważną ideę foodsharingu.
Warto jednak wiedzieć, że pomimo nazwy organizacja i jej aktywność nie ogranicza się do stolicy Pomorza Zachodniego, a szafki, w których można zostawiać żywność dla potrzebujących dostępne są również w innych miejscowościach. Ponadto członkinie i członkowie stowarzyszenia organizują warsztaty czy prelekcje w szkołach czy domach seniora. Są również obecni na jarmarkach oraz piknikach w mniejszych oraz większych miejscowościach całego województwa.
i integruje mieszkańców Pomorza Zachodniego
Inną inicjatywą, której powstanie nie byłoby możliwe bez Programu Społecznik były polsko-ukraińskie warsztaty kulinarne „Pałacowa kuchnia kresowa – odsłona II” zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Rega. Wydarzenie zorganizowane w malowniczo położonym Pałacu nad Młynówką w Trzebiatowie nie ograniczało się tylko do kresowej uczty, na której obecne były liczne przysmaki kuchni późnego średniowiecza i początków odrodzenia. Nie zabrakło także akcentów ekologicznych, również takich wpisujących się w ideę zero waste, a także historycznych prelekcji dzięki którym można było poszerzyć swoją wiedzę o historii chleba czy modzie w zamierzchłych, szlacheckich czasach.
Proekologiczne działania można również łączyć z zachętą do czytelnictwa. Koszalińska Biblioteka Publiczna wraz ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich już po raz trzeci zorganizowały w czerwcu tego roku piknik „Bądź Eko z Biblioteką”. Osoby, które zawitały na Osiedle Unii Europejskiej w Koszalinie mogły zapisać się do biblioteki, zapoznać się i wypożyczyć pozycje z księgozbioru o tematyce ekologicznej czy wziąć udział w licznych grach, warsztatach i quizach. Wszystko, rzecz jasna w duchu eko!
W zdrowym ciele zdrowy duch
Inicjatywami, które organizowane są dzięki Programowi Społecznik są również te, które w kreatywny sposób zachęcają do profilaktyki zdrowotnej. Wpisuje się w nie „Bieg z Wąsem”, organizowany w Szczecinie przez Stowarzyszenie Fizjosport. Fantazyjne przebrania uczestniczek i uczestników, biorących w nim udział sprawiają, że to radosne, prawdziwie rodzinne święto, które organizowane jest w szczytnym celu. Jego integralną i równie ważną częścią są organizowane przez stowarzyszenie w porozumieniu z Fundacją Kapitan Światełko bezpłatne badania dla mężczyzn w ramach profilaktyki raka jąder i prostaty.
Dzięki niektórym wydarzeniom osoby w nich uczestniczące mają także szansę lepiej poznać swoją małą ojczyznę. Tak było w przypadku imprezy „Wszyscy na Rower – Policki Festiwal Rowerowy”, którą zorganizowały Stowarzyszenie Dobrych Działań NASZE POLICE oraz nieformalna grupa Rowerowe Police. Po zakończeniu rajdu rowerowego lokalna społeczność mogła zintegrować się na pikniku, w ramach którego zorganizowano szereg atrakcji, do których należały między innymi pokazy udzielania pierwszej pomocy.
Konkretne środki na konkretne działa aktywizujące mieszkanki oraz mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Tak jednym zdaniem można spróbować podsumować Program Społecznik. Dzięki niemu udaje się zorganizować akcje społeczne, zawody sportowe czy warsztaty, na których spotkać się mogą wspólnie różne pokolenia. To szansa dla wszystkich mieszkańców województwa, niekoniecznie tylko dla tych działających w organizacjach pozarządowych, by zmienić swoją najbliższą okolicę. Dla ich uczestników natomiast, by jeszcze lepiej poznać społeczność, w której są na co dzień obecni.
Czasu do otwarcia kolejnego naboru wniosków w ramach Programu Społecznik jest jeszcze sporo – ruszy 2 kwietnia 2024 roku. Do tego czasu wszystkie mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą zapoznać się ze szczegółami programu na stronach Urzędu Marszałkowskiego województwa zachodniopomorskiego i zastanowić się na swoimi, unikalnymi pomysłami na zmianę wokół, które być może będą mieli szansę wdrożyć w życie, tak by mieć wpływ na swoją miejscowość czy cały region.
Źródło zdjęcia głównego: Urząd marszałkowski województwa zachodniopomorskiego