Co zwykły Kowalski ma zrobić przed zimą? "Wziąć pieniądze, które dostanie na zakup węgla"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jacek Sasin: ludzie nie będą marznąć w domach
Jacek Sasin: ludzie nie będą marznąć w domachTVN24
wideo 2/8
Jacek Sasin: ludzie nie będą marznąć w domachTVN24

Na pewno nie będzie sytuacji, która jest dzisiaj przez czarnowidzów kreowana, że ludzie będą marzli w domach. Tak nie będzie - stwierdził w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Pytany o to, co ma zrobić w dobie kryzysu energetycznego konsument, odpowiedział, że powinien "wziąć pieniądze, które dostanie na zakup węgla".

Reporter TVN24 Radomir Wit zapytał Jacka Sasina o to, czy nie ma się czego obawiać w związku z sytuacją na rynku węgla. - Nie mogę potwierdzić, że nie będzie żadnych problemów, problemy są - odpowiedział Jacek Sasin.

- Mówiłem, że węgla nie zabraknie, i rzeczywiście go nie zabraknie, bo węgla jest bardzo dużo do nabycia na rynkach. Kupiliśmy go dość dużo, głównie z Kolumbii - mówił wicepremier. - Do czasu wydania decyzji przez premiera spółki kupiły 6,5 miliona ton węgla (więcej) w stosunku do poprzedniego roku. To jest wielokrotnie więcej, bo w zeszłym roku spółki zakontraktowały tylko pół miliona ton - mówił wicepremier.

- Po decyzji pana premiera są zawierane kolejne kontrakty na 4,5 miliona ton węgla opałowego. My nie czekaliśmy na tę decyzję, spółki kupowały już wcześniej węgiel - zaznaczył.

Ile kosztuje węgiel? Czy jest dostępny? Sprawdzamy

Sasin radzi konsumentom

Pytany o to, czy premier nie przespał momentu na uzupełnienie niedoborów na rynku, Sasin odpowiedział, że "nie przespał tego momentu, mogliśmy sobie poradzić bez tej decyzji". - W (obecnym - red.) momencie decyzja była potrzebna, co wynikało z konieczności uruchomienia dodatkowych linii finansowania, bo spółki kupowały dużo więcej węgla, niż potrzebowały. To jest węgiel dla innych odbiorców - powiedział Sasin.

Pytany o to, co ma zrobić konsument, odpowiedział, że powinien "wziąć pieniądze, które dostanie na zakup węgla".

W kontekście zmiany planów rządu i decyzji o rezygnacji z maksymalnej ceny węgla przy jednoczesnej rekompensacie dla przedsiębiorców, wicepremier mówił, że "jako państwo nie dysponujemy siecią dystrybucji do indywidualnych odbiorców, państwo nigdy nie organizowało tego handlu".

Stwierdził, że do tej pory były to głównie podmioty prywatne. - To jest prawie osiem tysięcy prywatnych składów węgla. Ja poleciłem Polskiej Grupie Górniczej, największej spółce wydobywczej, zaoferować partnerstwo składom węgla. Żeby one uczestniczyły w tym systemie węgla po 966 złotych - wyjaśnił w rozmowie z TVN24.

Wicepremier przyznał, że odzew na takie propozycje był "znikomy, bardzo niewielki". - Postawiliśmy więc na rynek, odwróciliśmy finansowanie. Zamiast do tych, którzy sprzedają, trafi (dofinansowanie - red.) do kupujących - mówił, odnosząc się do uchwalonego w piątek przez Sejm dodatku węglowego. - Bardzo duża część Polaków kupiła już węgiel po tych wysokich cenach (...). To też jest sprawiedliwe, bo ci, którzy kupili, też dostaną (dodatek - red.) - podkreślał Sasin.

Jacek Sasin: jest dodatek energetyczny dla najuboższych

Szef MAP był również dopytywany o to, co mają zrobić inni Polacy, którzy korzystają np. z miejskiej sieci ciepłowniczej i dostają większe rachunki. - Jest coś takiego jak dodatek energetyczny dla najuboższych. To duża grupa, siedem milionów gospodarstw domowych ten dodatek dostaje - powiedział. - Po drugie resort klimatu opracowuje również mechanizmy wsparcia dla ciepłownictwa - wskazał.

- Jeżeli chodzi o inne paliwa, (...) prąd jest taryfowany, gaz jest taryfowany. Odbiorcy indywidualni płacą znacznie poniżej ceny rynkowej. W przypadku gazu państwo dołożyło 10 mld złotych do tego, aby odbiorcy indywidualni, a także ci wrażliwi, szkoły, szpitale, przedszkola mogli płacić cenę regulowaną, a nie rynkową. Gaz (na rynku) podrożał dziesięciokrotnie - mówił Sasin.

Na uwagę, że do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły kolejne wnioski o podwyżki cen prądu od tak zwanych dostawców z urzędu, Jacek Sasin odpowiedział: - Wnioski trafiły do regulatora, bo tak wzrosła cena produkcji energii elektrycznej. To wynika przede wszystkim ze wzrostu cen praw do emisji CO2, czyli polityka klimatyczna UE, a z drugiej strony wojna, czyli wzrost kosztów paliwa. To są fakty. Natomiast to regulator ocenia, jak wzrosną rachunki.

Wicepremier był także dopytywany, na co poszły środki pozyskane z praw do emisji CO2. - Wydaliśmy to na transformację energetyczną - stwierdził Sasin. W kontekście potrzeby zmian w miksie energetycznym, czyli głównie odejścia od węgla, wicepremier przekonywał, że Polska dywersyfikuje miks "szybciej, niż tego oczekuje Komisja Europejska". - KE wyznaczyła nam cel: 15 procent OZE w miksie energetycznym i to przekroczyliśmy. Jest ponad 16 procent OZE w miksie energetycznym - stwierdził.

Zdaniem Sasina nie dojdzie do sytuacji, że Polacy nie będą mieli się czym ogrzać podczas zimy. - Na pewno nie będzie sytuacji, która jest dzisiaj przez czarnowidzów kreowana, że ludzie będą marzli w domach. Tak nie będzie - stwierdził w rozmowie z TVN24.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rada Nadzorcza PLL LOT delegowała Tomasza Ludwickiego do czasowego wykonywania czynności prezesa spółki. Zarząd ustanowił Michała Fijoła prokurentem spółki.

Kolejne przetasowania kadrowe w PLL LOT. Były prezes wraca

Kolejne przetasowania kadrowe w PLL LOT. Były prezes wraca

Źródło:
PAP

- Wedle naszych szacunków za kilka lat w tej branży będzie nawet 150 tysięcy osób, asystentów. To jest naprawdę kompletnie nowa gałąź gospodarki - powiedział pełnomocnik rządu do spraw osób z niepełnosprawnościami Łukasz Krasoń w programie "Tak jest" w TVN24. Ustawa o asystencji w minionym tygodniu została wpisana do wykazu prac legislacyjnych rządu. Wyjaśnił, że planowany termin wejścia w życie ustawy to połowa 2026 roku.

Wiceminister o asystentach osób z niepełnosprawnością: to jest kompletnie nowa gałąź gospodarki

Wiceminister o asystentach osób z niepełnosprawnością: to jest kompletnie nowa gałąź gospodarki

Źródło:
TVN24, PAP

Orlen będzie mógł dochodzić roszczeń o naprawienie szkód przez 13 byłych członków zarządu, w tym Daniela Obajtka, który był tam prezesem od lutego 2018 roku do lutego 2024 roku - tak zdecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki, które w poniedziałek obraduje w Płocku. Tymczasem były prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny zarząd spółki.

Orlen chce odszkodowań od byłych członków zarządu. Obajtek zawiadamia prokuraturę

Źródło:
PAP

Niespodziewany protest pracowników obsługi naziemnej portów lotniczych w Finlandii spowodował przekierowanie lotów około 4 tysięcy pasażerów. Całkowicie odwołano blisko 20 lotów – poinformowała linia Finnair, która zorganizowany w popołudniowych godzinach szczytu protest uznała za nielegalny.

Niespodziewany protest pracowników lotnisk zmusił tysiące pasażerów do zmiany planów

Niespodziewany protest pracowników lotnisk zmusił tysiące pasażerów do zmiany planów

Źródło:
PAP

Największe złoże złota odkryto w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jego wartość szacuje się na ponad 80 miliardów dolarów - przekazał w poniedziałek portal Pengpai. Jak podaje lokalny instytut geologiczny, na poziomie do 3 tysięcy metrów pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu.

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Źródło:
PAP

Według wstępnych szacunków NFOŚiGW około 6 tysięcy wniosków w programie "Czyste powietrze" może zawierać nieprawidłowości na szkodę beneficjentów - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Od ubiegłego piątku trwa przerwa w realizacji wniosków.

Tysiące wniosków we flagowym programie z błędami. Do prokuratury ma trafić zawiadomienie

Tysiące wniosków we flagowym programie z błędami. Do prokuratury ma trafić zawiadomienie

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK przekazał w poniedziałek informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z grupy kapitałowej Enea. Jak wskazuje Urząd, otrzymane przez niego sygnały mogą wskazywać na niedozwolone działania przy przyłączaniu instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych. "Enea aktywnie współpracuje z UOKIK, przekazując niezbędne dokumenty" - odpowiada Grupa redakcji biznesowej tvn24.pl na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Operator blika, czyli Polski Standard Płatności (PSP), przekształcił się ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną - podała firma w komunikacie. Dodała, że planuje umacnianie pozycji na rynku w Polsce i za granicą.

Zmiany u operatora blika

Zmiany u operatora blika

Źródło:
PAP

Spodziewajcie się kolejnych informacji - zapowiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do kontroli oceny zarządu Orlenu pod kierownictwem Daniela Obajtka. Dodał, że trzeba "naprawiać konsekwencje niektórych zdarzeń dotyczących Lotosu i Olefin".

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Źródło:
PAP

Pracownicy Biedronki, Lidla i Carrefoura otrzymają od pracodawców specjalne bonusy pod koniec roku. Zatrudnieni w tych sieciach będą mogli liczyć na paczki świąteczne dla siebie i dzieci, a także bony podarunkowe.

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Redan, działająca przez wiele lat w branży odzieżowej, złożyła do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma poinformowała, że w 2024 roku podejmowała działania w celu zakończenia działalności w zakresie udziału w handlu odzieżą, w tym odzyskania zaangażowanych w nią środków i spłatę zobowiązań oraz zbudowania rentownej działalności w zakresie świadczenia usług logistycznych.

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Źródło:
PAP

Carlos Tavares, dyrektor generalny koncernu motoryzacyjnego Stellantis zrezygnował ze stanowiska ze względu na różnice zdań z zarządem oraz rozczarowujące wyniki sprzedaży samochodów. Decyzja weszła w życie w momencie jej ogłoszenia.

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Źródło:
CNN

PZU i Pekao poinformowały w poniedziałek, że spółki zawarły list intencyjny dotyczący między innymi nabycia przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.

Pekao może przejąć Alior Bank

Pekao może przejąć Alior Bank

Źródło:
PAP

Od stycznia wysłanie listu poleconego do wielu urzędów i instytucji będzie możliwe przez internet. Zostanie bowiem uruchomiony system e-Doręczeń. Usługa będzie bezpłatna. - Dokument nadany z użyciem e-Doręczeń jest równoważny prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru - wyjaśnia wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Nowy sposób wysyłki listów poleconych od nowego roku

Nowy sposób wysyłki listów poleconych od nowego roku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegorocznym zwycięzcą Black Friday był handel internetowy - podał magazyn "Forbes". Promocje w sieci wygenerowały rekordową sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony tradycyjni detaliści mieli aż 8-procentowy spadek ruchu w galeriach handlowych.

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

Źródło:
Forbes, CNN

Tak jak zapowiedziałam, wysyłam oficjalne pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zbadanie wzrostu marż deweloperskich w Polsce - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, podane wcześniej przez UOKiK wyjaśnienia dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości "są niesatysfakcjonujące".

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie 2024 roku wyniósł 48,9 punktu - podała firma S&P Global. Odnotowano też pierwszy spadek indeksu od pięciu miesięcy. "Prognozy na najbliższe 12 miesięcy znacznie się pogorszyły" - stwierdzili analitycy.

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę pracownicy wszystkich zakładów Volkswagena w Niemczech zostali wezwani do strajków ostrzegawczych - przekazał przedstawiciel niemieckiego związku zawodowego IG Metall Thorsten Groeger. Trzecia tura negocjacji, zorganizowana w czwartek, zakończyła się bez rezultatu.

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Źródło:
PAP

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP

Mężczyzna wywołał poruszenie w internecie, gdy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie batona Mars bez charakterystycznego pofałdowania. Jak się okazało, znalazca tej czekoladowej aberracji otrzymał dwa funty odszkodowania - podał portal stacji BBC.

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Źródło:
BBC

Do soboty, 30 listopada można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych na dziecko. W ramach programu Dobry Start wypłacono do tej pory prawie 1,4 miliarda złotych.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - poinformował portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

NASK ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają dane płatnicze dzięki stronom podszywającym się pod portale do dokonania opłaty parkingowej. Na parkometrach naklejają fałszywe kody QR.

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl