Co zwykły Kowalski ma zrobić przed zimą? "Wziąć pieniądze, które dostanie na zakup węgla"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jacek Sasin: ludzie nie będą marznąć w domach
Jacek Sasin: ludzie nie będą marznąć w domachTVN24
wideo 2/8
Jacek Sasin: ludzie nie będą marznąć w domachTVN24

Na pewno nie będzie sytuacji, która jest dzisiaj przez czarnowidzów kreowana, że ludzie będą marzli w domach. Tak nie będzie - stwierdził w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Pytany o to, co ma zrobić w dobie kryzysu energetycznego konsument, odpowiedział, że powinien "wziąć pieniądze, które dostanie na zakup węgla".

Reporter TVN24 Radomir Wit zapytał Jacka Sasina o to, czy nie ma się czego obawiać w związku z sytuacją na rynku węgla. - Nie mogę potwierdzić, że nie będzie żadnych problemów, problemy są - odpowiedział Jacek Sasin.

- Mówiłem, że węgla nie zabraknie, i rzeczywiście go nie zabraknie, bo węgla jest bardzo dużo do nabycia na rynkach. Kupiliśmy go dość dużo, głównie z Kolumbii - mówił wicepremier. - Do czasu wydania decyzji przez premiera spółki kupiły 6,5 miliona ton węgla (więcej) w stosunku do poprzedniego roku. To jest wielokrotnie więcej, bo w zeszłym roku spółki zakontraktowały tylko pół miliona ton - mówił wicepremier.

- Po decyzji pana premiera są zawierane kolejne kontrakty na 4,5 miliona ton węgla opałowego. My nie czekaliśmy na tę decyzję, spółki kupowały już wcześniej węgiel - zaznaczył.

Ile kosztuje węgiel? Czy jest dostępny? Sprawdzamy

Sasin radzi konsumentom

Pytany o to, czy premier nie przespał momentu na uzupełnienie niedoborów na rynku, Sasin odpowiedział, że "nie przespał tego momentu, mogliśmy sobie poradzić bez tej decyzji". - W (obecnym - red.) momencie decyzja była potrzebna, co wynikało z konieczności uruchomienia dodatkowych linii finansowania, bo spółki kupowały dużo więcej węgla, niż potrzebowały. To jest węgiel dla innych odbiorców - powiedział Sasin.

Pytany o to, co ma zrobić konsument, odpowiedział, że powinien "wziąć pieniądze, które dostanie na zakup węgla".

W kontekście zmiany planów rządu i decyzji o rezygnacji z maksymalnej ceny węgla przy jednoczesnej rekompensacie dla przedsiębiorców, wicepremier mówił, że "jako państwo nie dysponujemy siecią dystrybucji do indywidualnych odbiorców, państwo nigdy nie organizowało tego handlu".

Stwierdził, że do tej pory były to głównie podmioty prywatne. - To jest prawie osiem tysięcy prywatnych składów węgla. Ja poleciłem Polskiej Grupie Górniczej, największej spółce wydobywczej, zaoferować partnerstwo składom węgla. Żeby one uczestniczyły w tym systemie węgla po 966 złotych - wyjaśnił w rozmowie z TVN24.

Wicepremier przyznał, że odzew na takie propozycje był "znikomy, bardzo niewielki". - Postawiliśmy więc na rynek, odwróciliśmy finansowanie. Zamiast do tych, którzy sprzedają, trafi (dofinansowanie - red.) do kupujących - mówił, odnosząc się do uchwalonego w piątek przez Sejm dodatku węglowego. - Bardzo duża część Polaków kupiła już węgiel po tych wysokich cenach (...). To też jest sprawiedliwe, bo ci, którzy kupili, też dostaną (dodatek - red.) - podkreślał Sasin.

Jacek Sasin: jest dodatek energetyczny dla najuboższych

Szef MAP był również dopytywany o to, co mają zrobić inni Polacy, którzy korzystają np. z miejskiej sieci ciepłowniczej i dostają większe rachunki. - Jest coś takiego jak dodatek energetyczny dla najuboższych. To duża grupa, siedem milionów gospodarstw domowych ten dodatek dostaje - powiedział. - Po drugie resort klimatu opracowuje również mechanizmy wsparcia dla ciepłownictwa - wskazał.

- Jeżeli chodzi o inne paliwa, (...) prąd jest taryfowany, gaz jest taryfowany. Odbiorcy indywidualni płacą znacznie poniżej ceny rynkowej. W przypadku gazu państwo dołożyło 10 mld złotych do tego, aby odbiorcy indywidualni, a także ci wrażliwi, szkoły, szpitale, przedszkola mogli płacić cenę regulowaną, a nie rynkową. Gaz (na rynku) podrożał dziesięciokrotnie - mówił Sasin.

Na uwagę, że do Urzędu Regulacji Energetyki trafiły kolejne wnioski o podwyżki cen prądu od tak zwanych dostawców z urzędu, Jacek Sasin odpowiedział: - Wnioski trafiły do regulatora, bo tak wzrosła cena produkcji energii elektrycznej. To wynika przede wszystkim ze wzrostu cen praw do emisji CO2, czyli polityka klimatyczna UE, a z drugiej strony wojna, czyli wzrost kosztów paliwa. To są fakty. Natomiast to regulator ocenia, jak wzrosną rachunki.

Wicepremier był także dopytywany, na co poszły środki pozyskane z praw do emisji CO2. - Wydaliśmy to na transformację energetyczną - stwierdził Sasin. W kontekście potrzeby zmian w miksie energetycznym, czyli głównie odejścia od węgla, wicepremier przekonywał, że Polska dywersyfikuje miks "szybciej, niż tego oczekuje Komisja Europejska". - KE wyznaczyła nam cel: 15 procent OZE w miksie energetycznym i to przekroczyliśmy. Jest ponad 16 procent OZE w miksie energetycznym - stwierdził.

Zdaniem Sasina nie dojdzie do sytuacji, że Polacy nie będą mieli się czym ogrzać podczas zimy. - Na pewno nie będzie sytuacji, która jest dzisiaj przez czarnowidzów kreowana, że ludzie będą marzli w domach. Tak nie będzie - stwierdził w rozmowie z TVN24.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Przedstawiciele pokolenia Z to najbardziej optymistycznie nastawiona grupa pracowników w Polsce - wynika z nowego raportu Personnel Service. 40 procent z nich wierzy, że ich sytuacja zawodowa poprawi się jeszcze w tym roku. Znaczna część jest gotowa prosić obecnego pracodawcę o podwyżkę albo zmienić pracę na lepiej płatną, jeśli nadarzy się taka okazja.

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Źródło:
PAP

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP