"Kukułcze jaja, i to zgniłe, dla przyszłej koalicji. Będzie z tym duży problem"

Źródło:
TVN24
Paweł Wojciechowski o stanie finansów publicznych
Paweł Wojciechowski o stanie finansów publicznychTVN24
wideo 2/8
Paweł Wojciechowski o stanie finansów publicznychTVN24

Fundusze pozabudżetowe zostały tak skonstruowane, aby było można kasę wyciągać w dowolny sposób, w dowolnym czasie - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" Paweł Wojciechowski, szef rady programowej Instytutu Finansów Publicznych i były minister finansów. Stwierdził, że "to kukułcze jaja, i to zgniłe, dla przyszłej koalicji demokratycznej". - Będzie z tym duży problem - ocenił.

Na antenie TVN24 Paweł Wojciechowski mówił między innymi o pieniądzach wydawanych przez rząd poza budżetem państwa. W marcu Polski Instytut Ekonomiczny oceniał, że Polska za pośrednictwem funduszy pozabudżetowych sfinansowała w 2022 roku wydatki w wysokości 324 mld zł.

Wojciechowski: to raj wydatkowy Morawieckiego

Paweł Wojciechowski był pytany o to, czego nie wiemy o aktualnym budżecie i stanie kasy państwowej.

- Przede wszystkim nie wiemy tego, ile tych pieniędzy zostanie wypchniętych albo już zostało wypchniętych do tak zwanych funduszy pozabudżetowych. One są takim, ja nazywam to, wehikułem bezkarności albo rajem wydatkowym pana premiera (Mateusza) Morawieckiego, które są w jego wyłącznie dyspozycji. Nie wie o tym parlament, nie wiadomo, jak są wydawane pieniądze - podkreślał.

- Oczywiście dowiadujemy się o tym ex post, czyli w sprawozdawczości Eurostatu, czyli Komisji Europejskiej, ale tak naprawdę nie wiemy, jakie decyzje zapadają, na jakich zasadach, w czasie trwania jeszcze tego rządu. Mam nadzieję, że ten rząd nie będzie podejmował takich decyzji wydatkowych, które potem będą skutkowały podwyższonym jeszcze bardziej deficytem budżetowym - powiedział.

Paweł Wojciechowski wyjaśnił także, czym według niego jest wypychanie wydatków państwowych poza budżet.

- To mechanizm bezkarności. On polega po prostu na tym, że KPRM zbiera informacje, na co trzeba wydać pieniądze z resortów. Następnie nowelizuje tak zwany plan na przykład Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, który w dalszym ciągu funkcjonuje w Banku Gospodarstwa Krajowego. To jest zwykły rachunek, Bank Gospodarstwa Krajowego emituje obligacje, czyli ściąga pieniądze z rynku na wydatki z gwarancją Skarbu Państwa (...). I następnie z tych pieniędzy ponoszone są wydatki, ale to jest tajemnica banku, nie wiadomo jak to wygląda, nie wiadomo jak są ponoszone wydatki, a pan premier Morawiecki oczywiście średnio się chwali - mówił.

Ekonomista zwrócił uwagę na problematyczną kwestię odpowiedzialności za takie zarządzanie finansami publicznymi.

- Zaszyto to w tak zwanych, nazwijmy to w zasadzie roladkach różnych ustaw, czyli wklejono różne przepisy, które pozwoliły na rozproszenie odpowiedzialności. Tak naprawdę ta odpowiedzialność jest całkowicie rozproszona. Trudno kogoś złapać za rękę. Problemem polega na tym, że wydatkowanie z tych środków, które są w tych funduszach ulokowanych w BGK na przykład, albo w grupie PFR, powoduje dodatkowe koszty finansowe - powiedział.

- Te obligacje, które emituje Bank Gospodarstwa Krajowego, są wyżej oprocentowane. To jest wyższa rentowność. I my wyliczyliśmy w Instytucie Finansów Publicznych, właśnie wyliczył to dr Sławomir Dudek, że wyniesie to w okresie zapadalności aż 12 miliardów złotych. Na te same wydatki my wszyscy zapłacimy 12 miliardów złotych więcej z powodu tego, że pan premier zdecydował się wypychać te pieniądze poza budżet - stwierdził.

"Kukułcze jaja"

- COVID-u już nie ma, a tak zwany fundusz antycovidowy jest. Nawet na przyszły rok zapisano wydatki z funduszy poza budżetem na dodatkową kwotę 71 miliardów złotych - zwrócił uwagę. Stwierdził, że "to kukułcze jaja, i to dość zgniłe, dla przyszłej koalicji demokratycznej".

- Będzie z tym duży problem. Pewne bufory systemowe zostały już rozmontowane, również bufory związane z różnego typu funduszami, na przykład Funduszem Solidarnościowym, Funduszem Pracy. Fundusze zostały tak skonstruowane, aby było można kasę wyciągać w dowolny sposób, w dowolnym czasie - mówił.

Ekonomista mówił także o tak zwanej "dziurze Morawieckiego", czyli deficycie budżetu państwa.

- Ona będzie większa niż zaplanowano w budżecie państwa na 2024 rok. To będzie zdecydowanie więcej niż 165 miliardów złotych - stwierdził gość TVN24.

Dodatkowo - jak mówił - są fundusze pozabudżetowe, które nie są wliczone "do tej dziury". - Dopiero przyjrzenie się temu, co dzieje się naprawdę w Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskim Funduszu Rozwoju, pokaże nam stan finansów publicznych - mówił.

Deficyt budżetowy 2023

Deficyt na koniec września wyniósł 34,7 mld zł - podało Ministerstwo Finansów w opublikowanym tuż po wyborach komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu państwa w okresie styczeń - wrzesień 2023 r. Jeszcze w lipcu (ostatnie dane publikowane przed głosowaniem) było to 13,1 mld zł. Maksymalny dopuszczony znowelizowaną ustawą budżetową deficyt to 92 mld zł.

- Nie można mieć złudzeń, że to przypadek. To działanie intencjonalne. Chodziło o to, żeby przed wyborami społeczeństwo nie dowiedziało się o tym, w jak katastrofalnym stanie jest aktualnie budżet. Potężna dziura budżetowa, po wrześniu, to blisko 35 miliardów złotych - komentowała wcześniej w rozmowie z TVN24 dr. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

"Skończyło się pudrowanie budżetu jak cen 95-tki na Orlenie" - napisał w mediach społecznościowych ekonomista Rafał Mundry.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP

Usłyszałam, jak wiele osób uraziłam faktem, że śmiałam przyjechać w kryzysowej sytuacji z dzieckiem do Sejmu - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Gajewska, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje, tylko 66 procent matek dzieci w wieku do sześciu lat jest aktywnych zawodowo. - Liczę, że za sprawą programu Aktywny rodzic podniesiemy aktywność zawodową kobiet o co najmniej 10 punktów procentowych - wyjaśnia.

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Aleksandra Gajewska o pracy w Sejmie z dzieckiem na rękach i programie Aktywny rodzic

Źródło:
tvn24.pl

General Electric (GE) Power szykuje się do przeprowadzenia zwolnień grupowych w odlewni stali w Elblągu. Powodem - jak wynika ze zgłoszenia wysłanego do powiatowego urzędu pracy - jest postanowienie o zakończeniu działalności zakładu, który funkcjonował od 1948 roku.

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Zakład kończy działalność po 76 latach. Zwolnienia grupowe

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa określana jako Polski Ład wprowadziła chaos w systemie fiskalnym i wywołała niepokój wśród podatników, a niektóre zmiany wprowadzono nierzetelnie - oceniła Najwyższa Izba Kontroli.

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Rewolucja dla 25 milionów podatników. NIK: chaos i niepokój

Źródło:
PAP

Poczta Polska ma radykalnie zredukować zatrudnienie i ograniczyć liczbę otwartych okienek i czas pracy urzędów - informuje czwartkowa "Rzeczpospolita". Przedstawiciele spółki tłumaczą, że wszystko przez "niezwykle trudną sytuację finansową".

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Ostre cięcie etatów i mniej okienek. "Sytuacja finansowa jest niezwykle trudna"

Źródło:
PAP

Zdolność sfinansowania zakupu własnego mieszkania z przeciętnej pensji jest niższa niż przed wybuchem pandemii COVID-19 - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej.

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Ceny mieszkań a wynagrodzenia. Stać nas na coraz mniej

Źródło:
PAP

Rząd PiS obiecał 3,5 miliarda złotych z Krajowego Planu Odbudowy na budowę fabryki Izery - donosi Business Insider. W tej sprawie miała być podpisana umowa ze spółką Electromobility Poland.

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli podejmuje działania kontrolne w Orlenie - potwierdził redakcji biznesowej tvn24.pl rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli (NIK) Marcin Marjański. Mają one dotyczyć bezpieczeństwa paliwowego.

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Kontrolerzy NIK weszli do Orlenu

Źródło:
tvn24.pl, Radio Zet

Pracownicy likwidowanego zakładu Levi Strauss w Płocku wysłali do zarządu tej spółki z siedzibą w USA pismo, w którym podkreślili, że oczekują wnikliwego przeanalizowania wszystkich możliwych wariantów wsparcia dla zwalnianych pracowników, w tym głównie sprawiedliwych odpraw.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. "Szczególnie bolesna wiadomość"

Źródło:
PAP

Przed dymisją zarządowi Polskiej Fundacji Narodowej zmieniono umowy, gwarantując im gigantyczne odprawy – poinformowała w czwartek "Rzeczpospolita". Do korekty umów miało dojść w związku ze zmianą władzy w Polsce. Byli członkowie zarządu PFN odmówili rozmowy na ten temat.

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Media: Zmiana umów w ostatniej chwili. "Gigantyczne odprawy" dla zarządu

Źródło:
PAP

Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Minimalny podatek dla superbogaczy. Inicjatywa dwóch państw

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP