Czy Polska potrzebuje CPK? "Można to zrobić inaczej"

Źródło:
TVN24
Piotr Malepszak o CPK
Piotr Malepszak o CPKTVN24
wideo 2/8
Piotr Malepszak o CPKTVN24

Nie jest możliwe, aby zrealizować projekt do 2027 roku. Myślę o lotnisku i 530 kilometrach nowych linii kolejowych, jeżeli jesteśmy na etapie studium wykonalności - powiedział na antenie TVN24 były członek zarządu i p.o. prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego Piotr Malepszak. - W mojej ocenie pierwsza linia kolejowa w 2035 roku to jest realna data - stwierdził.

Piotr Malepszak przyznał, że jest zwolennikiem wybudowania Centralnego Portu Komunikacyjnego. - To jest w mojej ocenie bardzo dobry pomysł na usprawnienie transportu w Polsce, szczególnie tego niedofinansowanego i tracącego konkurencyjność względem samochodowego, czyli kolejowego - mówił.

CPK z opóźnieniami

Jednak zdaniem eksperta CPK nie zostanie oddany do użytku w pierwotnie zakładanym terminie.

- Gdybyśmy chcieli otwierać cokolwiek z elementów CPK w 2027 roku, to już dzisiaj powinny trwać prace na budowie. Nie jest możliwe, aby zrealizować projekt do 2027 roku. Myślę o lotnisku i 530 kilometrach nowych linii kolejowych, jeżeli jesteśmy na etapie studium wykonalności - powiedział.

- Gdybyśmy byli w Chinach, to już byłoby trudne - w Chinach z potencjałem infrastrukturalnym, personalnym, maszynowym, całą wielką machiną infrastrukturalną. U nas trzeba realnie spojrzeć na harmonogramy, realny plan działania. W mojej ocenie pierwsza linia kolejowa w 2035 roku to jest realna data - stwierdził.

Kwoty wydatkowane w związku z planowaną budową CPKNIK

CPK. Czy jest potrzebny w Polsce?

Malepszak zwrócił uwagę, że "mamy pewne czynniki, które w ostatnim czasie mocno wpłynęły na sytuację na rynku lotniczym".

- Sam dokument rządowy, który pojawił się w zeszłym roku (..) wskazał, że budowa lotniska nie przyniesie tylu pasażerów, ilu planowano. Jeżeli byśmy rozwijali istniejące lotniska, szczególnie regionalne z lotniskiem w Modlinie, to liczba pasażerów w 2040 roku wyniesie 86 milionów, a gdybyśmy zbudowali CPK ta liczba wyniosłaby 89 milionów - mówił. Zwrócił uwagę, że różnica wyniesie jedynie trzy miliony pasażerów.

Pytany o to, czy nie wydajemy więc za dużo na taki wzrost liczby pasażerów odpowiedział, że "jeżeli tak byśmy podeszli do wniosku z tej analizy, to definitywnie trzeba powiedzieć sobie, że nie warto budować takiej infrastruktury, żeby do systemu dołączyć trzy miliony pasażerów".

- Można to zrobić inaczej, przez rozwój portów regionalnych i analizę rozwoju portów warszawskich. (..) Jeżeli skupilibyśmy się na generalnym planie dla infrastruktury w następnych 10-12 latach, to oprócz CPK, PKP PLK, GDDKiA to mówimy o kwocie 500 miliardów. Warto, żebyśmy przemyśleli decyzje, które będą stały za inwestycjami za 500 miliardów - stwierdził.

Preferowana lokalizacja CPKfacebook.com/projektCPK

"Należy przemyśleć, które inwestycje prowadzić"

- Te inwestycje należy prowadzić tylko należy przemyśleć, które inwestycje należy prowadzić, aby najlepiej dopasować to do potrzeb. Chodzi o to, aby nie przewymiarować w infrastrukturze - ocenił. Malepszak podkreślił, że przemyślałby program drogowy.

- Chcemy budować drogi w wielu miejscach, gdzie maleje populacja, a stopień zmotoryzowania jest największy w Europie. Jednocześnie w tych samych miejscach chcemy modernizować linie kolejowe, często w niewłaściwy sposób, pozostawiając odcinki jednotorowe, infrastrukturę o słabej przepustowości - ocenił.

Zwrócił uwagę, że przy planowaniu inwestycji powinnyśmy zwracać uwagę nie tylko na takie kwestie jak demografia, czy stopień zmotoryzowania, ale również na kwestię zrównoważenia transportu.

- My cały czas w kwestii równoważnia transportu jesteśmy na etapie wielu deklaracji. Mówi się o tym, że powinniśmy przerzucać towary na tory, a liczbę pasażerów do pociągów. Realnie patrząc na słupki i liczby to cały czas rośnie transport drogowy. Transport kolejowy nie może przebić natomiast sufitów, które osiągnął jakiś czas temu - powiedział Malepszak.

Centralny Port Komunikacyjny

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W jego ramach na ok. 3 tys. ha ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być budowany wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl