Co ze spółkami Skarbu Państwa? Minister mówi o "zbrodniach korporacyjnych"

Źródło:
PAP
Jakub Jaworowski został nowym szefem resortu aktywów państwowych
Jakub Jaworowski został nowym szefem resortu aktywów państwowychTVN24
wideo 2/5
Jakub Jaworowski został nowym szefem resortu aktywów państwowychTVN24

We wrześniu większość audytów w spółkach Skarbu Państwa powinna się skończyć - podał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski. Dodał, że zarządy zajmą się następnie budową wartości spółek i ich podstawowego biznesu.

- Mam dwa cele. Jeden to uporządkowanie sytuacji w spółkach i wprowadzenie ich na drogę rozwoju. A drugi jest związany ze zbudowaniem porządnego nadzoru, porządnego corporate governance. To pierwsze to jest trochę bardziej na zewnątrz, to drugie to trochę bardziej do wewnątrz ministerstwa" - powiedział minister Jakub Jaworowski.

Co dalej ze spółkami Skarbu Państwa?

Jego zdaniem pierwszą potrzebą była ocena tego, co zrobiły poprzednie zarządy i rady nadzorcze.

- Przeprowadzaliśmy audyty, większość z nich już się zakończyła, a przynajmniej zakończyła na takim etapie, że pozwoliła nam podjąć decyzje o absolutoriach. Niektóre jeszcze trwają, bo to złożone procesy, gigantyczne spółki i gigantyczne nieprawidłowości - powiedział Jakub Jaworowski.

- Mam nadzieję, że we wrześniu znakomita większość audytów się zakończy i będzie można zaprezentować jeśli nie całościowy obraz, to 80 procent spraw będzie zidentyfikowanych. Chcemy od września móc powiedzieć, że elementarna sprawiedliwość, polegająca na wskazaniu nieprawidłowości, się dokonała i teraz idziemy do przodu i budujemy wartość spółek - dodał.

"Zbrodnie korporacyjne"

Zdaniem ministra największe - jak to ujął - "zbrodnie korporacyjne" mogły mieć miejsce nie przy głośnych medialnie sprawach, ale przy decyzjach o ogromnych inwestycjach, bez szczegółowego zbadania ich celowości i opłacalności.

Wśród nich wymienił inwestycję Orlenu w kompleks Olefiny III, której koszt wzrósł w ciągu kilku lat do 25 mld zł, czy budowę nowego bloku energetycznego w Ostrołęce, która została przerwana w trakcie, a postawione już wieże rozebrane. Wymienił też inwestycje Grupy Azoty w instalację Polimery.

- Azoty mając średniorocznie 1,1 miliarda złotego wyniku EBITDA podjęły decyzję o inwestycjach - jedna ponad 7 miliardów złotych i druga ponad 1 miliard złotych - i na całość tych inwestycji zaciągają dług. W efekcie dług do EBITDA jest na poziomie daleko przekraczającym benchmarki - powiedział.

- To musimy zbadać, bo tutaj są te zbrodnie korporacyjne i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby nie nazwać tych rzeczy. One wytworzyły dla nas gigantyczne problemy i stworzyły wyzwania, przed którymi dzisiaj stoją zarządy, żeby robić plany naprawcze tak jak w Azotach - dodał.

"Spółki skoncentrują się na swojej podstawowej działalności"

Minister Jaworowski uważa, że okres nadmiernej ekspansji spółek i wychodzenia przez nie poza swoją podstawową działalność powinien się skończyć.

- Moje oczekiwanie jest takie, że wszystkie spółki skoncentrują się na swojej podstawowej działalności. Nie oczekujemy jakichś fajerwerków biznesowych, a już na pewno nie politycznych. W każdej z tych branż, w której funkcjonują te największe spółki, są gigantyczne wyzwania - powiedział.

- Jest tak między innymi dlatego, że w wielu sektorach mamy do czynienia z ogromnym postępem technologicznym, np. rozwojem AI, która może zrewolucjonizować oblicze rynków na których funkcjonują kluczowe spółki. I w tym sensie koncentracja na działalności podstawowej to jest właśnie adaptacja do tych potencjalnie rewolucyjnych zmian. To jest idea, która mi przyświeca - dodał.

Skupienia na podstawowej działalności minister Jakub Jaworowski oczekuje też od Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Nowy zarząd PFR pracuje dopiero nieco ponad miesiąc, więc dajmy mu czas, żeby wypracował jakąś formułę. Jest kwestia koncentracji na pewnych działaniach. Przez długi okres swojego istnienia PFR wychodził poza ramy, które sami twórcy PFR sobie wyznaczyli, więc to przestał być wehikuł, który ma wspierać rozwój przedsiębiorczości czy polskiego biznesu, tam działy się rzeczy nie do końca w zgodzie z deklarowanym celem PFR. W deklaracjach PFR miał wspierać rozwój nowoczesnych technologii, a kupił Polskie Koleje Linowe - powiedział.

- Dobrze byłoby, gdyby PFR wrócił do swojej podstawowej działalności - dodał.

"Nie ma bezpośrednich planów prywatyzacyjnych"

Minister poinformował, że nie ma obecnie żadnych planów prywatyzacyjnych, chociaż zapowiada przegląd spółek będących w posiadaniu Skarbu Państwa.

- Nie ma bezpośrednich planów prywatyzacyjnych, natomiast jeśli spojrzeć na portfolio naszych spółek, to są tam mniejsze firmy, które jak się spojrzy na zakres ich działalności gospodarczej, to czasami trudno uzasadnić, dlaczego one miałyby mieć udział Skarbu Państwa. Jesteśmy przed ostatecznym przeglądem, na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie we wszystkich Skarb Państwa powinien mieć udziały - powiedział.

- Odwrotnie, uważam, że państwo powinno być aktywne bardzo świadomie i w bardzo konkretnych obszarach i mieć to zdefiniowane. Jak już sobie to określimy, to zaraz się okaże w jakich obszarach nie musimy być aktywni - dodał.

MAP nie planuje też zmniejszania udziałów w akcjonariacie dużych spółek Skarbu Państwa poprzez sprzedaż pakietów akcji na warszawskiej giełdzie.

Jednym z priorytetów ministra aktywów państwowych jest przywrócenie i ugruntowanie zasad corporate governance w nadzorowanych spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W resorcie trwają zaawansowane prace nad Kodeksem Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego.

- Jest sporo do zrobienia na poziomie operacyjnego zarządzania nadzorem w ministerstwie, wiele rzeczy musimy usprawnić i polepszyć, a także wzmocnić analizy tego co się dzieje w spółkach - powiedział.

"Kwestia rad nadzorczych"

- Kolejna sprawa to kwestia rad nadzorczych i corporate governance. Mamy powołany zespół do spraw dobrych praktyk, one właśnie będą w dużej mierze właśnie dla rad nadzorczych. Po drugie, podjęliśmy dialog z organizacjami zajmującymi się tematami równościowymi i tutaj też stworzyliśmy razem z nimi zespół. W tym kontekście bardzo szybko pojawiła się kwestia dyrektywy unijnej, więc wciągnęliśmy do współpracy ministerstwo sprawiedliwości - dodał.

Szef MAP i przedstawiciele departamentów nadzoru spotkali się z reprezentantami inwestorów instytucjonalnych, którzy są akcjonariuszami spółek z udziałem Skarbu Państwa, notowanych na warszawskiej giełdzie.

- Rozpoczęliśmy dialog z inwestorami instytucjonalnymi. Mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć liczbę członków rad nadzorczych, będących przedstawicielami inwestorów mniejszościowych, bo oni w spółkach Skarbu Państwa byli za mało reprezentowani. Większy udział przedstawicieli inwestorów instytucjonalnych wzmocni rady nadzorcze. Ale mieliśmy też dyskusję o tym, jak inwestorzy instytucjonalni zachowywali się przez ostatnie 8 lat, bo nikt sobie nie przypomina, żeby mocno protestowali przeciwko temu, co się działo w spółkach - powiedział.

Kolejnym, w obszarze corporate governance, istotnym dla ministra tematem jest rozwój zawodowy kobiet w spółkach z udziałem Skarbu Państwa oraz wsparcie implementacji unijnej dyrektywy Women on Boards, odnoszącej się do równouprawnienia płci niedoreprezentowanej w organach spółek publicznych. Szef MAP zaproponował stworzenie zespołu eksperckiego, który pracuje obecnie nad praktycznymi rekomendacjami dla spółek z udziałem Skarbu Państwa, a ich wdrożenie będzie trwale monitorowane.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Jackowski/PAP

Pozostałe wiadomości

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Jak wynika z informacji przekazanych redakcji biznesowej tvn24.pl, firma planuje otwarcie swoich sklepów w Krakowie, Zabrzu oraz Piotrkowie Trybunalskim. W planach są także kolejne placówki.

Nowa sieć sklepów w Polsce. Znamy pierwsze lokalizacje

Nowa sieć sklepów w Polsce. Znamy pierwsze lokalizacje

Źródło:
tvn24.pl

Podwyżka VAT na dostawy konopi siewnej do palenia lub do wdychania bez spalania z 8 do 23 procent - takie między innymi założenia znalazły się w projekcie w wykazie prac legislacyjnych rządu. Resort finansów zamierza też znieść obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi.

Ministerstwo Finansów szykuje podwyżkę VAT

Ministerstwo Finansów szykuje podwyżkę VAT

Źródło:
PAP

Linia lotnicza Cathay Pacific poinformowała, że uziemia i sprawdza wszystkie swoje samoloty Airbus A350 po tym, jak maszyna lecąca z Zurychu musiała zawrócić z powodu awarii silnika. Przewoźnik odwołał już ponad 20 lotów.

Linia Cathay Pacific uziemiła samoloty z powodu awarii silnika

Linia Cathay Pacific uziemiła samoloty z powodu awarii silnika

Źródło:
BBC

W piątek czternaste emerytury otrzyma ponad 1,1 miliona osób na łącznie przeszło 1,6 miliarda złotych - poinformował rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W tym roku "czternastka" w pełnej wysokości wynosi 1780,96 złotych brutto dla osób, których emerytura nie przekracza 2900 złotych brutto.

Ponad milion osób otrzyma dodatkowe wypłaty

Ponad milion osób otrzyma dodatkowe wypłaty

Źródło:
PAP

Wydatki na kredyt 0 procent są już wstępnie rozpisane, w pierwszym roku funkcjonowania programu to około 500 milionów złotych - poinformował we wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Dodał, że kwartalne limity udzielania pomocy mają przeciwdziałać wzrostowi cen mieszkań.

Są pieniądze na kredyt 0 procent. Minister podaje kwoty

Są pieniądze na kredyt 0 procent. Minister podaje kwoty

Źródło:
PAP

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. W planie imprezy są prezentacje innowacyjnych technologii militarnych oraz debaty eksperckie, a udział weźmie rekordowa liczba ponad 830 firm z całego świata, w tym z USA, Australii i Korei Południowej.

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Ruszył 32. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Źródło:
PAP

Na ten program z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczamy 1,3 miliarda złotych. Szacujemy, że za te pieniądze uda się z pewnością zmodernizować 250 placówek - powiedziała podczas konferencji minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Chodzi o program wymiany źródeł ciepła i poprawy efektywności energetycznej szkół. Jednocześnie ministra w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl zaznaczyła, że program będzie funkcjonował do wyczerpania środków.

Można wnioskować o dodatkowe pieniądze. Resort podał termin

Można wnioskować o dodatkowe pieniądze. Resort podał termin

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję o zablokowaniu w kraju serwisu społecznościowego X oraz o możliwości karania grzywną podmioty obchodzące blokadę. Platforma X (dawniej Twitter) należy do miliardera Elona Muska.

Sąd Najwyższy w Brazylii podtrzymał decyzję o zablokowaniu platformy X

Sąd Najwyższy w Brazylii podtrzymał decyzję o zablokowaniu platformy X

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w sierpniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,33 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych - uważa ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. We wtorek RPP rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zdaniem analityka, obniżki stóp procentowych rozpoczną się w drugim kwartale 2025 roku.

Co ze stopami procentowymi? Analityk ocenia szanse na obniżkę

Co ze stopami procentowymi? Analityk ocenia szanse na obniżkę

Źródło:
PAP

Volkswagen po raz pierwszy rozważa zamknięcie fabryk w Niemczech. Jak podaje Reuters, pokazuje to rosnącą presję cenową, z którą mierzy się czołowy europejski producent aut, ze strony swoich azjatyckich rywali.

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

To może być historyczna decyzja. Motoryzacyjny lider rozważa zamknięcie fabryk w ojczyźnie

Źródło:
Reuters

"Wpływy Muska widoczne są od Kijowa po Pekin. Fakt, że kontroluje SpaceX, system internetu satelitarnego Starlink i firmę Tesla, pozwala mu odgrywać rolę w wojnie na Ukrainie, w rywalizacji gospodarczej USA i Chin, a nawet, do pewnego stopnia, w wojnie w Strefie Gazy" - pisze w poniedziałek główny komentator spraw zagranicznych dziennika "Financial Times" Gideon Rachman. Dodaje, że to "niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy. Wciąż jednak nie może stanowić prawa".

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

"Elon Musk to niesterowalny geopolityczny pocisk rakietowy"

Źródło:
PAP

W ostatnich miesiącach Hiszpanię ogarnęła fala protestów związana z nadmiernym, zdaniem mieszkańców, ruchem turystycznym. Wskazują oni, że rosną koszty życia, a same miasta i miasteczka zmieniają się tak, że życie w nich przypomina "park rozrywki" stworzony pod turystów. Opanowanie tej sytuacji może być trudne, biorąc pod uwagę znaczenie gospodarcze tej branży dla kraju.

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Źródło:
BBC

Osoby z niepełnosprawnościami od nowego roku mogą ubiegać się o nowe świadczenie wspierające, o wydatkowaniu którego mogą same decydować. Jednak z interpelacji poselskiej i odpowiedzi na nią wynika, że może ono w 2024 roku spowodować zbieg wypłaty świadczeń, a w konsekwencji otrzymanie wezwania do zwrotu pieniędzy. Można temu jednak zapobiec.

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Zwrot świadczeń od osób z niepełnosprawnością. "Występują i będą występować sytuacje"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad dodatkową pomocą finansową dla producentów owoców i właścicieli winnic, którzy ponieśli straty w uprawach na skutek wiosennych przymrozków. We wtorek ma się zająć projektem powiększenia o kwotę do 317 mln zł puli środków przyznanych jako pomoc - wynika porządku obrad rządu.

Dodatkowe pieniądze dla poszkodowanych rolników

Dodatkowe pieniądze dla poszkodowanych rolników

Źródło:
PAP

Rada Ministrów we wtorek zajmie się między innymi projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) - wynika z porządku obrad, opublikowanego na stronie rządowej.

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Nowelizacja ustawy o podatku VAT. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

Węgry nadal nie zapłaciły 200 milionów euro kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) za politykę migracyjną tego kraju. Budapeszt ma dwa tygodnie na spłatę, inaczej pieniądze zostaną potrącone z unijnych funduszy. Węgrom grożą też kary dzienne w wysokości 1 miliona euro.

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Węgry zwlekają z zapłaceniem kary. Bruksela gotowa na kolejne kroki

Źródło:
PAP

Turcja chce przystąpić do grupy BRICS, założonej przez Brazylię, Indie, Rosję i Chiny - doniosła w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na dobrze poinformowane źródła. Złożyła już oficjalny wniosek.

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Turecki rząd szuka sojuszników poza Europą

Źródło:
PAP

Tomasz Kędzierski, dotychczasowy dyrektor strategii i rozwoju biznesu ElectroMobility Poland, został nowym prezesem tej firmy. Poinformowała o tym w poniedziałek spółka, która ma wyprodukować polski samochód elektryczny - Izerę. Paweł Poneta, do tej pory sprawujący funkcję pełniącego obowiązki prezesa, będzie pracować w radzie nadzorczej EMP - przekazano w komunikacie.

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Nowy prezes spółki odpowiedzialnej za powstanie Izery

Źródło:
PAP

Zakończyły się prace nad projektem ustawy poprawiającej rozliczenia prosumentów - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że we wrześniu projekt trafi na posiedzenie Rady Ministrów, a następnie do Sejmu. Zgodnie z obecnym projektem zwrot nadpłat w systemie net-billing będzie podwyższony z 20 proc. do 30 proc.

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Zmiany dla prosumentów. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

Taryfa dynamiczna dla gospodarstw domowych, czyli nowy sposób rozliczania się za prąd, w którym cena rozliczeniowa zmienia się w każdym miesiącu, jest już dostępna u pięciu największych sprzedawców energii w Polsce. Sprawdziliśmy także, jak taryfy dynamiczne działają w praktyce i w jaki sposób będą rozliczane na rachunku.

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Taryfa dynamiczna za prąd. Wyjaśniamy, jak działa

Źródło:
tvn24.pl

Polski przemysł po raz 28. z rzędu znalazł się pod kreską. Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu wyniósł 47,8 punktu wobec 47,3 punktu w lipcu - podał S&P Global.

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Fatalna passa polskiego przemysłu. To 28. miesiąc z rzędu

Źródło:
PAP