Co drugi Polak boi się komputera. A co trzeci internetu

Z kraju

ShutterstockNa tle Europy gorzej od nas wypadają tylko Bułgarzy i Rumuni

42 proc. Polaków w wieku 25-64 lata albo nigdy nie korzystało z komputera, albo nie potrafi wykonać na nim najprostszych operacji - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Z danych Eurostatu za 2014 rok wynika, że aż 42 proc. Polaków albo nigdy nie korzystało z komputera, albo nie umie wykonać na nim podstawowych czynności. Wśród nich znalazły się m.in. uruchomienie programu do edycji tekstu i przeglądarki internetowej, przenoszenie plików, czy też podłączenie drukarki.

Na tle Europy gorzej od nas wypadają tylko Bułgarzy i Rumuni. Średni odsetek osób bez żadnych kompetencji cyfrowych w krajach UE to zaś 30 proc.

W ogonie

Polakom daleko nie tylko do poziomu Niemców czy Francuzów – tam ponad 80 proc. sprawnie posługuje się komputerem, ale też do Czechów czy Węgrów, spośród których kłopoty z taką technologią ma ok. 25 proc.

Kompetencje cyfrowe są powiązane z poziomem wykształcenia i statusem zawodowym. Polsce wśród osób po podstawówkach odsetek cyfrowych analfabetów sięga 87 proc., po szkole średniej – 51 proc., a po uczelni – 5 proc. Zdecydowanie większy odsetek takich osób jest też wśród bezrobotnych.

Co z internetem?

Polacy kiepsko wypadają też w zestawieniu osób, które nigdy nie korzystały z internetu. Okazuje się, że w ubiegłym roku 28 proc. mieszkańców naszego kraju nigdy używały internetu.

Na ostatnich miejscach w tym niechlubnym rankingu znalazły się Rumunia (39 proc.), Bułgaria (37 proc.) i Grecja (33 proc.). Natomiast najlepsze okazały się Dania (3 proc.), Luksemburg (4 proc.) i Holandia (5 proc.)

Według wyliczeń Eurostatu średnia osób, które nigdy nie korzystały z internetu dla wszystkich 28 państw Unii Europejskiej wynosi 18 proc.

Osoby, które nigdy nie korzystały z internetu - w procentach Eurostat

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock