Amerykańskie cła na stal. Branża hutnicza komentuje

Źródło:
PAP
"Najgłupsza wojna handlowa w historii"
"Najgłupsza wojna handlowa w historii"TVN24
wideo 2/2
"Najgłupsza wojna handlowa w historii"TVN24

Unia Europejska będzie musiała zmierzyć się ze skutkami amerykańskich ceł w warunkach słabej sytuacji gospodarczej na rynku stali, który już teraz jest "ciasny" - ocenił prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Mirosław Motyka. Podkreślił, że branża domaga się silnej ochrony unijnego rynku, ale także zabiega o poprawę swojej sytuacji w Polsce.

Prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) Mirosław Motyka ocenił, że decyzja USA w sprawie ceł spowoduje, że kraje, które sprzedawały dotychczas stal do USA, jak Meksyk, Kanada, Brazylia, Japonia i Korea Południowa, będą starały się przekierować swoje dostawy na inne rynki, w tym najbardziej atrakcyjny po USA - Unii Europejskiej.

Motyka wskazał, że UE eksportowała w 2024 r. do USA 3,7 mln ton stali, co stanowiło 16 proc. całkowitego unijnego eksportu (sprzedaży zagranicznej - red.) stali. Polska bezpośrednio eksportuje niewielkie jej ilości.

- Teraz UE będzie musiała zmierzyć się ze skutkami amerykańskich ceł w warunkach słabej sytuacji gospodarczej na rynku stali, który już teraz jest "ciasny" - ocenił. - Nadwyżka mocy wytwórczych nad produkcją stali na światowym rynku wynosi ponad 630 mln ton, podczas gdy Europa może zużyć do 150 mln ton. To ma olbrzymi wpływ na konkurencyjność oraz ceny stali - zaznaczył.

Amerykańskie cła na stal i aluminium

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek memorandum o nałożeniu powszechnych 25-procentowych ceł na stal i aluminium od 12 marca. Dokument przywraca wprowadzone w 2018 r. cła na importowaną stal ze wszystkich krajów i podwyższa stawkę cła na aluminium z 10 do 25 proc. W praktyce, oznacza to, że cła na stal i aluminium dotkną Kanadę, Meksyk, Brazylię, UE, Japonię i Wielką Brytanię, które zostały wyłączone z ceł ogłoszonych przez Trumpa w 2018 r.

Czytaj również: Trump chce "wyrównać pole gry". Nowe cła uderzą między innymi w Unię Europejską >>>

We wtorek premier Donald Tusk w reakcji na amerykańską decyzję powiedział, że "nie panikujemy, ale dobrze się przygotowujemy do ewentualnych konsekwencji wyższych ceł". Informował ponadto, że w środę odbędą się konsultacje ws. ceł ze wszystkimi przedstawicielami krajów UE, podczas których zostanie ustalone stanowisko w tej sprawie.

- Uważam, że jako Polska, jako UE powinnyśmy odpowiedzieć w sposób wyważony - powiedział premier. Zwrócił uwagę, że "warto zrobić wszystko by uniknąć niepotrzebnych wojen handlowych i celnych, bo to przynosi negatywne konsekwencje dla producentów i konsumentów".

Po środowej naradzie ministrów handlu krajów UE minister rozwoju Krzysztof Paszyk przekazał, że państwa Unii są zjednoczone i zdeterminowane, by chronić europejski sektor stali i aluminium przed możliwą destabilizacją rynku. Będziemy wspierać KE w reagowaniu, gdy będzie trzeba - podkreślił.

"Drugi najniższy w historii powojennej wynik w kraju"

Według szacunków HIPH, w roku 2024 zużycie stali w Polsce wyniosło 12 mln 200 tys. ton. - Gorzej sytuacja wygląda z produkcją krajową. Szacujemy, że będzie to drugi najniższy w historii powojennej wynik w kraju i wyniesie 7 mln 200 tys. ton - poinformował Motyka.

Dodał, że aż 80 proc. krajowego popytu na stal zaspokaja import (zakup za granicą - red.) - Jedna trzecia tego importu pochodzi z krajów trzecich, które nie stosują tak restrykcyjnych norm środowiskowych i innych regulacji jak te obowiązujące w UE - zauważył Motyka.

Wskazał również na zwiększony import do Polski z krajów UE takich jak Niemcy, Czechy, Słowacja, Włochy i Belgia. - Zużycie stali w Polsce pozostaje na dość stabilnym poziomie. Największym problemem jest to, że przez nieuczciwą konkurencję z zewnątrz tracimy własny rynek na rzecz hut europejskich jak i pozaeuropejskich - ocenił ekspert. Dodał, że głównym powodem tej sytuacji są wyższe w Polsce koszty energii elektrycznej, nie tylko na tle krajów trzecich, ale także innych państw członkowskich.

Odnosząc się do sytuacji branży w 2024 r., Prezes HIPH przypomniał, że był to bardzo trudny rok. - Zamknięto zakłady produkujące rury stalowe bez szwu: Hutę Andrzej i Rurexpol. Choć walcownię Rurexpolu zamknięto definitywnie, związkowcy nadal walczą o jej utrzymanie. Również rurownia w Krakowie należąca do ArcelorMittal została zamknięta - wymienił. Zaznaczył, że pod znakiem zapytania nadal pozostają losy Huty Częstochowa. - Trwa walka o to, żeby ją utrzymać - dodał.

Kancelaria premiera we wtorek podała, że spółka Liberty Częstochowa w upadłości, właściciel Huty Częstochowa, została wpisana na listę spółek strategicznych i będzie objęta ochroną państwa. Upadłość huty została ogłoszona pod koniec października 2024 r., kiedy to częstochowski sąd ostatecznie oddalił zażalenie dotychczasowego właściciela huty, spółki Liberty Częstochowa. W listopadzie Węglokoks wydzierżawił od syndyka majątek huty i wznowił produkcję.

"Do tego czasu musimy przetrwać"

Mirosław Motyka wskazał, że "wykorzystanie mocy produkcyjnych krajowych hut wyniosło zaledwie 60 proc. w 2023 r. i niewiele więcej w ubiegłym roku". Dodał, że oczekuje, iż "napływ środków z KPO tę sytuację poprawi, ale dopiero po II kw. tego roku lub nawet w II półroczu". - Do tego czasu musimy przetrwać - stwierdził.

Przyznał, że konieczna jest zdecydowana ochrona rynku UE. Przypomniał też, że obecnie w unijnym imporcie stali funkcjonuje system środków ochronnych Safeguards, ale tylko do 30 czerwca 2026 r. Safeguards łączy kontyngent z cłem, które nakładane jest w sytuacji, kiedy kontyngent (czyli określony wolumen importu) zostanie przekroczony. Motyka podał, że w grudniu 2024 r. została ogłoszona rewizja Safeguards na wniosek europejskich producentów stali. Przyznał, że branża ma nadzieję, że ten instrument ochrony rynku zostanie dostosowany do zmienionych warunków rynkowych.

Niestety, w ciągu ostatnich 6 lat środki ochronne straciły na efektywności z powodu konsekwentnej liberalizacji kontyngentów w obliczu malejącego popytu w UE, co skończyło się znaczącym zwiększeniem udziału importu w unijnym rynku - dodał.

- Domagamy się też kontynuacji środków zbliżonych charakterem do Safeguards po roku 2026 i wprowadzenia modyfikacji w systemie środków ochrony handlu (TDI – Trade Defence Instruments) bazujących na cłach. Chcemy, żeby te cła miały funkcję odstraszającą, by nie mogły być obchodzone - podkreślił Motyka.

Według eksperta "konieczne jest zrewidowanie środków antysubsydyjnych i antydumpingowych". Wyjaśnił, że TDI stosuje się w przypadku nieuczciwej konkurencji ze strony państw trzecich, wówczas producenci z UE mogą złożyć skargę w zakresie ochrony handlu do KE w celu zaradzenia tej sytuacji, jeżeli nieuczciwa konkurencja powoduje m.in. szkodę dla przemysłu.

Apel o plan działań na rynku stali

Motyka odniósł się także do stosowania w tych postępowaniach zasady LDR (Lesser Duty Rule) tj. zasady niższego cła, która według niego powinna być wycofana z przepisów. - Domagamy się również, by pochodzenie stali było analizowane z perspektywy miejsca jej odlewu i przetopu - powiedział Motyka.

Ekspert zwrócił też uwagę, że 26 lutego br. ogłoszony ma być Clean Industrial Deal (dotyczący transformacji przemysłu europejskiego przy zachowaniu jego konkurencyjności - red.). - Chcemy, aby w ramach tego programu wprowadzono plan działań dla rynku stali - przekazał. Zaznaczył, że w programie działań UE wpisane jest, że Steel Action Plan ma powstać na wiosnę 2025 r.

- Ochrona rynku przed nieuczciwą konkurencją jest najpilniejsza - podkreślił prezes HIPH.

"Postulujemy obniżenie opłaty jakościowej za energię elektryczną"

Dodał, że branża stalowa zbiega także o poprawę swojej konkurencyjności w Polsce. - Postulujemy obniżenie opłaty jakościowej za energię elektryczną, która w innych krajach nie występuje. W Polsce wynosi aż 30 zł za MWh, co przy zużyciu energii przez hutę porównywalnym z metropolią krakowską, jest poważnym obciążeniem - wskazał Motyka.

W jego ocenie pilną sprawą jest też wprowadzenie szybszej wypłaty środków z rekompensat kosztów pośrednich CO2, przenoszonych w energii elektrycznej na jej odbiorców. - Obecnie trzeba na nie czekać rok i dłużej. Domagamy się wypłat zaliczkowych, aby te środki docierały do przedsiębiorstw na bieżąco – zaapelował.

Ekspert przyznał, że w tej sprawie "jest opór materii administracyjnej". - Mówią, że nie mają ludzi do tego. Dla nas to jest niedopuszczalny argument. Instytucje rządowe powinny zadbać o to, zwłaszcza w sytuacji tak trudnej, w jakiej się znaleźliśmy, biorąc pod uwagę, że jedno miejsce w hutnictwie generuje 8 miejsc w pozostałych sektorach gospodarki - podkreślił.

Kto jest największym producentem stali?

Według World Steel Association w 2024 r., światowa produkcja stali surowej wyniosła 1 882,6 mln ton.

Chiny to jej największy producent wytwarzający 1 005,1 mln ton - spadek o 1,7 proc. w stosunku do 2023 r. Indie plasują się na drugim miejsce produkując 149,6 mln ton (wzrost o 6,3 proc.). Trzecim producentem jest Japonia - 84 mln ton (spadek o 3,4 proc.). UE wytworzyła w 129 mln ton stali surowej - to wzrost o 3 proc.

Najwięksi producenci stali na świeciePAP

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). - To przełomowe orzeczenie, otwiera drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom i może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych polskim kredytobiorcom - oceniła adwokat Karolina Pilawska.

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem. - Dzisiaj podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach - powiedział Pichai po spotkaniu z szefem polskiego rządu.

Premier spotkał się z szefem Google. Podpisano memorandum

Premier spotkał się z szefem Google. Podpisano memorandum

Źródło:
PAP

Rozmowy w sprawie połączenia Hondy i Nissana zakończyły się fiaskiem. Koncernom motoryzacyjnym nie udało się dojść do porozumienia - podał portal stacji BBC.

Wielkiej fuzji nie będzie

Wielkiej fuzji nie będzie

Źródło:
BBC, PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo wzrósł w czwartym kwartale 2024 roku o 3,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z trzecim kwartałem wzrost wyniósł 1,3 procent.

PKB Polski. Nowe dane GUS

PKB Polski. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Indeks WIG przekroczył poziom 93000 punktów, a indeks WIG20 znalazł się powyżej 2600 punktów. Dla WIG jest to nowy historyczny rekord. To reakcja inwestorów na rozmowę Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rosnącą szansę na pokój między Ukrainą a Rosją.

Entuzjazm na GPW. Historyczny rekord

Entuzjazm na GPW. Historyczny rekord

Źródło:
PAP

Doniesienia o możliwym rozpoczęciu rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie umacniają złotego. Dalszy wzrost wartości krajowej waluty będzie jednak zależeć od warunków ewentualnego porozumienia - oceniają ekonomiści. Euro jest najtańsze od stycznia 2018 roku.

Tak złoty reaguje na rozmowę Trumpa z Putinem

Tak złoty reaguje na rozmowę Trumpa z Putinem

Źródło:
PAP

Ruszyła bezpłatna platforma mojecert.pl, na której można zweryfikować strony internetowe pod kątem bezpieczeństwa - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Nowe narzędzie umożliwia między innymi uzyskanie informacji o wycieku danych czy szkodliwym oprogramowaniu.

Sprawdź, czy wyciekły dane. Nowa usługa

Sprawdź, czy wyciekły dane. Nowa usługa

Źródło:
PAP

Wyższe koszty produkcji i rosnący import to problemy polskiej branży meblarskiej. Jak zauważył dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) Michał Strzelecki, od dwóch lat dynamika sprzedaży spada, co wkrótce może doprowadzić do zwolnień i zamykania działalności.

W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

Źródło:
PAP

Władze Toronto zadecydowały o wstrzymaniu dopłat dla taksówkarzy i kierowców platform przewozowych kupujących tesle. W największym mieście Kanady wypłacane są granty taksówkarzom, którzy zamieniają samochody na elektryczne.

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Stworzenie nowych miast - to plan rządu Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu dotyczącego niedoboru mieszkań. Ma to być największy program budowy domów w tym kraju od końca okresu powojennego. Rozważanych jest około 100 lokalizacji.

Rząd ogłosił program budowy nowych miast

Rząd ogłosił program budowy nowych miast

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 105,5 procent. Od marca najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 złotego - podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS).

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) ponownie wezwała Węgry i Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Termin minął w 2021 roku. Oba kraje mogą trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w przypadku nieusunięcia uchybień.

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Źródło:
PAP

- Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku europejskie lotniska obsłużyły łącznie 2,5 miliarda pasażerów, czyli więcej niż w 2019 roku przed pandemią - przekazała Europejska Rada Portów Lotniczych, która zrzesza kilkaset lotnisk Starego Kontynentu. 

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Źródło:
PAP

We wtorek weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one między innymi stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Nowe zasady zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.

Rewolucja w sklepach. Bruksela wprowadza zakaz

Rewolucja w sklepach. Bruksela wprowadza zakaz

Źródło:
PAP

Koncern Meta zwolnił w poniedziałek około czterech tysięcy pracowników, którzy mieli osiągać słabsze wyniki. Jak zauważa jednak "New York Post", ​​kilku zwolnionych pracowników stwierdziło, że nie dalej jak w zeszłym roku otrzymali pochlebne recenzje od swoich menedżerów.

Gigant zwolnił cztery tysiące osób. Nie brakuje kontrowersji

Gigant zwolnił cztery tysiące osób. Nie brakuje kontrowersji

Źródło:
NYP

Amerykańskie cła na stal i aluminium nie wpłyną znacząco na chińską gospodarkę - podał dziennik "South China Morning Post". Zdaniem ekonomistów niepokój w Chinach wywołują niski popyt krajowy oraz nadwyżka mocy produkcyjnych, które, z powodu nowych ceł, mogą zostać spotęgowane.

Chiny nie boją się ceł. Mają większe problemy

Chiny nie boją się ceł. Mają większe problemy

Źródło:
PAP

Coca-Cola będzie musiała sprzedawać więcej napojów w plastikowych butelkach w USA - zapowiedział w rozmowie z inwestorami dyrektor generalny firmy James Quincey. Stanie się tak, jeżeli puszki aluminiowe podrożeją z powodu ceł nałożonych przez prezydenta Donalda Trumpa.

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Więcej plastiku po decyzji Trumpa? Zapowiedź giganta

Źródło:
CNBC

Do końca lutego osoby, które w ubiegłym roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Dotyczy to między innymi wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, a także przychodów z prowadzonej działalności.

ZUS przypomina o obowiązku dla części emerytów

ZUS przypomina o obowiązku dla części emerytów

Źródło:
PAP

Od 3 lutego, czyli od startu nowego programu dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych NaszEauto, złożono blisko 400 wniosków na kwotę prawie 11 milionów złotych - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Państwo dopłaci nawet 40 tysięcy złotych do auta. Tyle wniosków złożono

Źródło:
PAP

Goldman Sachs rezygnuje z wymogów związanych z polityką różnorodności dla klientów biznesowych - podaje BBC. Wcześniej bank oferował usługi doradcze związane z wejściem na giełdę tylko firmom, w których zarządach zasiadały także osoby nie będące białymi mężczyznami.

Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy

Zarząd złożony tylko z białych mężczyzn nie będzie już przeszkodą. Decyzja kolejnej firmy

Źródło:
BBC

Oczywiście ten postulat wyborczy pozostaje aktualny. Ja przedstawię panu premierowi plan realizacji tego zobowiązania - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Zadeklarował, ze ten postulat "zostanie zrealizowany". - Chciałbym, aby stało się to jak najszybciej, czyli w trakcie tej kadencji - mówił.

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Minister finansów o realizacji postulatu wyborczego: ja przedstawię panu premierowi plan

Źródło:
TVN24

Jako minister finansów chciałbym, aby ten wzrost gospodarczy był trochę bardziej zrównoważony i mocniej przechylony w kierunku inwestycji. Dlatego strategia naszego rządu to: inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański.

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Minister finansów o planie rządu na gospodarkę. "Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje"

Źródło:
TVN24, PAP