Ceny prądu zelektryzują. "Mogą wzrosnąć o 70 procent"

Autor:
Aleksandra
Kąkol,
mb
Źródło:
TVN24
Rosną obawy o ceny prądu w 2024 roku
Rosną obawy o ceny prądu w 2024 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Rosną obawy o ceny prądu w 2024 roku

Ile będzie kosztował prąd w 2024 roku? Bez kolejnej interwencji będziemy płacić za energię więcej niż teraz. Jak wynika z szacunków think tanku Forum Energii, ceny dla przeciętnego gospodarstwa domowego mogą wzrosnąć nawet o 70 procent. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Aleksandrę Kąkol.

- W najbliższej przyszłości tańsza energia elektryczna nie będzie - podkreśla dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii. Jak dodaje, z szacunków think tanku wynika, że w 2024 roku, "jeżeli nie będą utrzymane mechanizmy mrożenia cen, takie jakie mamy w tym roku, to ceny dla przeciętnego gospodarstwa domowego mogą wzrosnąć o 70 procent".

- Hamując przez pewien czas wzrost cen, tak naprawdę nie zatrzymaliśmy, nie zmieniliśmy żadnych tendencji, to była pewnego rodzaju bomba z opóźnionym zapłonem i będziemy musieli w przyszłym roku sobie poradzić z tymi skutkami - zaznacza Gawlikowska-Fyk.

W 2023 roku obowiązuje zamrożenie cen prądu na poziomie z 2022 roku, ale nie oznacza to, że nie płacimy więcej za energię. Jednocześnie weszły bowiem zmiany w tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, która od 2023 roku funkcjonuje w okrojonym kształcie. Stawka VAT stosowana do energii elektrycznej i cieplnej powróciła do 23 proc. (z 5 proc. wcześniej).

Wysokie ceny energii

Dlaczego jest tak drogo? - Mamy dziś wciąż bardzo wysokie ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, a Polska dzisiaj na kilowatogodzinę emituje najwięcej CO2 w Unii Europejskiej wśród tych dużych państw. Mamy wciąż bardzo wysokie ceny wegla, dzisiaj polski węgiel jest najdroższy na świecie de facto - wskazuje Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

PGE Polska Grupa Energetyczna w internetowej kampanii przekonywała niedawno, że rachunki za prąd są w Polsce niższe niż w Europie. - Trzeba pamiętać o tym, że i tak to wsparcie do naszych rachunków, żebyśmy mieli niższe ceny energii, jest z naszych podatków, więc tak naprawdę rząd wyjmuje nam z prawej kieszeni, aby dodać trochę do lewej, zabierając po drodze jakieś koszty manipulacyjne tej transakcji - tłumaczy Derski.

W ocenie Daniela Czyżewskiego, zastępcy redaktora naczelnego serwisu energetyka24.com, "nikt nie chciał wziąć tego za twarz, wziąć odpowiedzialność całościowo za energetykę i z tego wynika nasze zapóźnienie".

Węgiel w kampanii

Tymczasem w Polsce sprawa węgla staje się kwestią obrony polskich interesów.

- Nie będą nam tutaj Niemcy mówili o tym, że mamy zamykać kopalnie, które mogą dawać nam surowiec do produkcji taniej energii - mówił przed elektrownią w Kozienicach Robert Bąkiewicz, startujący z list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu.

- Wiemy, że my mamy rację, w której to trzeba jasno powiedzieć, że węgiel, który jest paliwem przyszłości, który jest paliwem, które powoduje to, że jest wiecej węgla wydobywane na świecie każdego roku. Węgiel powinien być paliwem numer jeden, jeżeli chodzi o polską transformację energetyczną - wtórował wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski z Suwerennej Polski.

Ceny prądu w 2024 roku

Rząd nie informuje, co z zamrożeniem cen na przyszły rok, ale jeszcze przed wyborami daje rabat na rachunki z tego roku. Zgodnie z zapowiedziami roczny rachunek ma obniżyć się o około 120 zł. - Zdecydowaliśmy, aby wprowadzić korzystne rozwiązania dla polskich rodzin, bo powodujące, że zapłacą mniej za prąd, drogą rozporządzenia ministra klimatu - poinformował Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Zdaniem Daniela Czyżewskiego "Polska miała przed kryzysem i teraz jedne z najwyższych cen w Europie". - To będzie kontynuowane. Najniższe ceny energii są w krajach, które mają wysoki udział czystych źródeł energii, OZE, atom i tym podobne niskoemisyjne rozwiązania - zwraca uwagę zastępca redaktora naczelnego serwisu energetyka24.com.

Spółki energetyczne zaczną składać nowe wnioski taryfowe w październiku. Jakie kwoty znajdą się na rachunku w przyszłym roku? Tego możemy dowiedzieć się już po wyborach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:Aleksandra Kąkol, mb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

PKB Polski może wzrosnąć o 0,4 procent w 2023 roku ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną, zaś w 2024 roku wzrost powinien odbić do 2,6 procent - prognozuje OECD w najnowszym raporcie. Z kolei w 2025 roku organizacja spodziewa się wzrostu na poziomie 2,9 procent.

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Nowe prognozy gospodarcze dla Polski

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii, dniem wolnym od pracy jest rozwiązaniem bardzo oczekiwanym przez zatrudnionych w sklepach - stwierdził w komentarzu do przyjętych w środę przez Sejm zmian w zakazie handlu wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Handlu NSZZ "Solidarność" Paweł Skowron. Jak dodał, związkowcom zależało jednak na tym, żeby czas pracy w dodatkowe niedziele handlowe miał skrócony wymiar.

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Zmiany w zakazie handlu. Solidarność komentuje

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Na granicy Polski ze Słowacją na początku października przywrócono tymczasowe kontrole. Jak wynika z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), mają one potrwać jeszcze przynajmniej do 2 stycznia 2024 roku.

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Kontrole na granicy ze Słowacją. Jest projekt

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Po ataku hakerów na ALAB Laboratoria infolinia Biura Informacji Kredytowej jest "ekstremalnie obciążona". - Klienci pytają głównie, jak się uchronić przed ryzykiem wyłudzenia - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z biura prasowego BIK.

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

"Ekstremalne obciążenie infolinii" po wycieku danych

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Najnowszy i największy blok elektrowni atomowej Olkiluoto, położonej na zachodnim wybrzeżu Finlandii, został ponownie, w odstępie około tygodnia, automatycznie odłączony od sieci. Do awarii doszło w trakcie przeprowadzania jednego z testów. Badane są przyczyny – przekazał w środę po południu operator TVO. 

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Jeden z największych reaktorów na świecie odłączony od sieci. "Badane są przyczyny" awarii

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Kobiety są głównym celem nienawiści w internecie, w tym wulgarnego języka, molestowania i przemocy seksualnej - wynika z ogłoszonego w środę raportu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Raport: kobiety są głównym celem nienawiści w internecie

Autor:
/dap
Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach paliw zostanie wprowadzone do sprzedaży nowy typ paliwa - benzyna E10. Nie do wszystkich aut będzie można ją zatankować, ale kierowcy będą mogli to sprawdzić za pomocą specjalnej wyszukiwarki. Resort klimatu na miesiąc przed zmianami przypomina, co warto wiedzieć o nowym paliwie.

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes/Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Santander Bank Polska od 29 listopada wprowadził do oferty kredyt hipoteczny w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 procent" - poinformował bank w komunikacie. Pierwotnie miało się to stać 20 listopada.

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Dopłaty do raty w kolejnym dużym banku

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Duży spadek podczas środowych notowań na warszawskiej giełdzie zanotował w związku z tym kurs akcji Orlenu. Spółka ma być objęta gazową składką na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, z którego sfinansowany ma być program osłonowy dotyczący cen prądu.

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Projekt w sprawie cen prądu. Kurs Orlenu ostro w dół

Aktualizacja:
Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Skala i długość trwania protestu rodzą coraz poważniejsze konsekwencje dla polsko-ukraińskich relacji politycznych i gospodarczych oraz negatywnie rzutują na międzynarodową pozycję Polski - oceniła Rada Przedsiębiorczości. Wyjaśniła, że problemy transportowe na granicy szkodzą polskiej racji stanu, w centrum której leży zdolność Ukrainy do odpierania rosyjskiej agresji. Zaapelowała do polskich władz o natychmiastowe zaangażowanie się w ich rozwiązanie.

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

"Narastające problemy branży zbyt długo pozostawały nierozwiązane"

Aktualizacja:
Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP

Sejm przyjął z poprawką nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu w tegoroczną Wigilię. Przepis wprowadza zakaz handlu 24 grudnia oraz pozwala na otwarcie sklepów w dwie niedziele poprzedzające, czyli 10 i 17 grudnia.

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Jest plan na niedziele handlowe w grudniu. Decyzja posłów

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedopełnieniem obowiązków wynikających z prawa UE - podało w środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że sprawa dotyczy uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które z Niemiec "trafiły nielegalnie do Polski".

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Skarga na Niemcy do TSUE. Komunikat ministerstwa klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP

Nowy minister finansów Andrzej Kosztowniak jest absolutnie nieprzypadkową osobą. Mamy polityka, który wykona to, czego będzie od niego żądała partia - mówił w TVN24 dziennikarz "Superwizjera" i autor reportażu o "układzie radomskim" Bertold Kittel. Opisał ponadto udział Kosztowniaka w "układzie radomskim" i jego wcześniejsze działania jako prezydenta Radomia.

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Kittel o nowym ministrze finansów i "układzie radomskim"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W 2024 roku wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego przekraczają 40 procent średniego miesięcznego dochodu - przewiduje projekt skierowany do Sejmu przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi.

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Wakacje kredytowe po nowemu. Jest projekt

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Uber ogłosił nawiązanie współpracy ze słynnymi londyńskimi czarnymi taksówkami. Kierowcy takich pojazdów będą mogli wyrazić zgodę na uzyskanie dostępu do zleceń przejazdów od Ubera, a korzystający z aplikacji będzie mógł zamówić kurs specjalnie takim autem i z góry będą znali cenę przejazdu.

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Mariaż londyńskich taksówek z popularną aplikacją

Autor:
JW/ams
Źródło:
CNN

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters