Biedronka i Lidl poinformowały o wydłużeniu godzin otwarcia sklepów. Jak podały sieci, niektóre z ich placówek będą funkcjonować przez całą dobę. Ma to związek z dodatkowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd.
W komunikacie prasowym Biedronka poinformowała o ponownym uruchomieniu Akcji 24, w ramach której zmienione mają zostać godziny otwarcia sklepów. "Ponad 2200 sklepów sieci Biedronka będzie pracować od piątku 26 marca do niedzieli 28 marca do godz. 2, a ponad 120 całodobowo. Reszta placówek będzie czynna codziennie do 23.30 lub do północy" – podała sieć.
Biedronka uzasadniła swoją decyzję chęcią rozłożenia wizyt klientów w sklepach w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń.
Podobną decyzję podjęła sieć sklepów Lidl. "Lidl Polska decyduje się uruchomić ponad 200 sklepów w systemie 24-godzinnym" – podała sieć w komunikacie. Jak wyjaśniono, "w ten sposób sieć przygotowuje się do obowiązujących od soboty nowych wytycznych COVID-19".
"Warto podkreślić także, iż większość sklepów sieci jest czynna przez wiele godzin, najczęściej od 6.00 do 22.00 lub od 6.00 do 23.00" – czytamy w komunikacie.
W odpowiedzi na nasze pytania przedstawiciele sieci Żabka podkreślili, że "wszystkie sklepy funkcjonują w zaostrzonym reżimie sanitarnym, a działania sieci Żabka są zgodne m.in. z instrukcjami przekazanymi przez NFZ i zaleceniami WHO, zapisami specustawy oraz rządowymi wytycznymi". Jeśli chodzi o godziny otwarcia, wyjaśniono, że w najbliższą - handlową - niedzielę placówki sieci będą czynne w regularnych godzinach między 6.00 a 23.00.
Nowe obostrzenia w handlu
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedzieli wprowadzenie nowych obostrzeń. Rozporządzenie w tej sprawie zostało w czwartek późnym wieczorem opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Od soboty 27 marca w sklepach będą obowiązywały nowe limity osób w sklepach: 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obecnie jest to 1 osoba na odpowiednio 10 i 15 m kw.
Od soboty zostaną zamknięte wielkopowierzchniowe (o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.) sklepy budowlane i meblarskie.
Największe sieci handlowe
Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Przychody JM wyniosły w 2019 roku 55,7 mld złotych. Podium uzupełniły Lidl (18,5 mld zł) i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc) z przychodami na poziomie 16,2 mld zł.
Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły niemal 11,5 mld zł.
Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem ok. 10,6 mld złotych, Kaufland - 9,7 mld złotych, Carrefour - 9,6 mld złotych, Rossmann - 8,8 mld złotych, Żabka - 8,6 mld złotych, Dino - ok. 7,9 mld złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 7,5 mld złotych.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock