Gaz-System poinformował w środę o odbiorze technicznym pierwszego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - gazociągu Ciecierzyce–Lwówek. Odbioru dokonano 15 dni przed terminem założonym w umowie - zaznaczył operator. Zgodnie z zapowiedziami przesył gazu Baltic Pipe ma zostać uruchomiony w październiku 2022 r.
"Po 18 miesiącach budowy gazociąg długości 69 km jest gotowy do nagazowania" - zaznaczył Gaz-System.
Pierwszy lądowy odcinek Baltic Pipe gotowy do nagazowania
Gazociąg Ciecierzyce–Lwówek jest jednym z dwóch odcinków gazociągu Goleniów–Lwówek o łącznej długości 191 km. Odbiór techniczny 122 km odcinka Goleniów–Ciecierzyce planowany jest w połowie czerwca.
Po odbiorach na całym gazociągu Goleniów–Lwówek zostanie przeprowadzony rozruch i nagazowanie, a przesył gazu ruszy 1 października tego roku - poinformował Gaz-System.
Jak podał operator, w szczytowym momencie w budowę gazociągu zaangażowanych było ponad 320 pracowników. Proces spawania liniowego i montażowego trwał 360 dni. Łącznie wyspawano prawie 4,9 tys. sztuk spoin. Na potrzeby budowy wykonano 43 przejścia bezwykopowe pod istniejącą infrastrukturą lokalną oraz cennymi przyrodniczo terenami, wykorzystując nowoczesne technologie takie jak przeciski, przewierty, mikrotunelling i HDD.
Baltic Pipe
Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Na początku października br. zaplanowano pierwsze dostawy gazu z szelfu norweskiego. Przepustowość Baltic Pipe ma wynieść do 10 mld m3, czyli tyle, ile do tej pory co roku kupowaliśmy surowca od Gazpromu.
Spółka PGNiG w oświadczeniu pod koniec maja poinformowała, że "zarezerwowało zdecydowaną większość przepustowości gazociągu Baltic Pipe". Jak zapewniono, "spółka jest zdeterminowana, aby zapewnić pełne wykorzystanie zarezerwowanej przepustowości".
Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: https://www.baltic-pipe.eu/