Z kraju

Z kraju

Obserwowany obecnie silny wzrost zainteresowania zakupami żywności ma charakter przejściowy i w najbliższych dniach wygaśnie - oceniają analitycy Credit Agricole. Według ekspertów epidemia koronawirusa będzie miała ograniczony wpływ na sytuację na krajowym rynku. Z kolei analitycy BNP Paribas zwracają uwagę na spadki notowań zbóż i ropy na światowych giełdach.

Zapewnienie płynności finansowej i bezpieczeństwa pracowników - temu ma służyć "tarcza antykryzysowa" o wartości 212 mld zł - lekarstwo w związku z epidemią koronawirusa - tak zachwala nowy projekt rządowy Ministerstwo Rozwoju. Na czym ma polegać? Co i komu ma przysługiwać? Wyjaśniamy.

Z powodu koronawirusa przyspieszyły prace nad wprowadzeniem wyższego limitu za płatności zbliżeniowe bez użycia PIN-u. Kwota wzrośnie z 50 do 100 złotych. Od czwartku wyższy limit wprowadziła Visa, od piątku zrobi to Mastercard. Może się jednak zdarzyć, że nie wszędzie już teraz skorzystamy z nowej możliwości.

Prezentujemy plan na najbliższych kilka miesięcy: dwa, trzy, cztery krytyczne miesiące, w czasie których - mamy nadzieję - epidemia zacznie ustępować, zacznie zmniejszać swój zasięg - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki. - Kryzys jest bardzo mocny, będzie chyba głęboki - przyznał prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

O ile spadnie rata kredytów po obniżeniu głównej stopy procentowej NBP? To pytanie, na które szukają odpowiedzi kredytobiorcy. Poniżej przedstawiamy wyliczenia ekspertów.

Lepiej zachować trochę pieniędzy w budżecie domowym przez kilka miesięcy. Nie wiemy, jak długo będzie trwał kryzys. Moim zdaniem każdy powinien korzystać z takich rozwiązań - mówił o możliwości zawieszenia spłaty kredytów na antenie TVN24 mecenas Marcin Szołajski. Zaznaczył także, że warto pamiętać, iż każdy bank proponuje inne rozwiązania dla swoich klientów.

Za pośrednictwem bankowości elektronicznej oraz bez żadnych opłat. Tak wygląda proces składania wniosków o zawieszenie spłaty rat kredytowych. Pierwsze banki udostępniły klientom taką możliwość. Poniżej przedstawiamy szczegóły, jak przejść na tak zwane wakacje kredytowe.