Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało szereg zmian na rynku mieszkaniowym. Likwidacja podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym najpóźniej wejdzie w życie z początkiem roku - zadeklarował w poniedziałek w radiowej Trójce minister rozwoju Waldemar Buda. Wcześniej mają zacząć obowiązywać rozwiązania, których celem jest walka z tak zwaną patodeweloperką.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w piątek przedstawił pakiet rozwiązań dotyczących rynku mieszkaniowego. Minister pytany w poniedziałek w radiowej Trójce, kiedy zapowiedziane rozwiązania wejdą w życie, odparł, że intencją jego resortu jest jak najszybsze wprowadzenie nowych regulacji. - Część elementów ma źródło w rozporządzaniach, inne mają w ustawie, więc wszystkie będą innym tempem wprowadzane - zastrzegł szef MRiT.
Jak przekazał, projekt zmiany rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jest gotowy i będzie teraz przedmiotem konsultacji. - To będzie można szybko wprowadzić - zadeklarował minister rozwoju, dodając, że zmiany będą dotyczyły nowo budowanych obiektów.
W rozporządzeniu o warunkach technicznych ma być zapiane m.in., że minimalna odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego powyżej czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki będzie wynosić co najmniej 5 metrów, a nie 4 metry jak obecnie (czyli odległość między budynkami wzrośnie z 8 do 10 metrów). Ponadto minimalna powierzchnia lokalu użytkowego będzie wynosić 25 m2, co ma wyeliminować sytuacje, w których lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i wykorzystywane jak pełnowartościowe mieszkania.
Zmiany w podatkach
Dodatkowo Waldemar Buda zapowiedział likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania na rynku wtórnym. Stawki podatku od czynności cywilnoprawnych zależą od rodzaju dokonywanych czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy sprzedaży nieruchomości jest to 2 proc.
Z szacunków ministerstwa rozwoju wynika, że zmiana będzie oznaczała oszczędność dla kupującego rzędu kilku tysięcy złotych. Zgodnie z przykładem podanym przez resort kupno mieszkania o wartości 450 tys. zł to obecnie dodatkowo koszt podatku w wysokości 9 tys. zł.
- Jeśli chodzi o likwidację podatku od czynności cywilnoprawnych, to trzeba wprowadzić przepisami ustawowymi. Najpóźniej wszystkie zmiany wejdą w życie z początkiem roku. Te, które będą mogły wejść wcześniej, wejdą wcześniej, na przykład zakaz cesji - już przygotowane przepisy, dołożone do kredytu 2 procent (Bezpieczny Kredyt 2 procent - red.) - powiedział minister rozwoju.
Według informacji resortu, będzie wprowadzony całkowity zakaz cesji umowy rezerwacyjnej, a możliwość cedowania umowy deweloperskiej będzie ograniczona do przypadków cesji jednego lokalu mieszkalnego dokonywanej przez nabywcę, który - w okresie trzech lat poprzedzających jej dokonanie - nie dokonał podobnej cesji innej umowy deweloperskiej. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły cesje na rzecz osób najbliższych. Ponadto umowa cesji będzie musiała być wyłącznie sporządzona w formie aktu notarialnego. Zmiany mają ograniczyć działalność tzw. flipperów, którzy po zawarciu umów rezerwacyjnych z deweloperem na kilka, kilkanaście lokali mieszkalnych cedują je później na innych nabywców, pobierając przy tym wygórowane "prowizje".
Rząd chce też ograniczyć pakietowe zakupy mieszkań. Dlatego - jak zapowiedział minister Buda - od szóstego mieszkania kupowanego w jednej inwestycji (jednym bloku) będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 6 proc.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock