Zmiany w Kodeksie pracy. Związki zgłaszają zastrzeżenia

Źródło:
PAP
Praca zdalna wprowadzona do Kodeksu pracy
Praca zdalna wprowadzona do Kodeksu pracyTVN24
wideo 2/5
Praca zdalna wprowadzona do Kodeksu pracyTVN24

Zmiany w Kodeksie pracy zaczną obowiązywać od 7 kwietnia - chodzi o przepisy dotyczące pracy zdalnej. Związki zawodowe zgłaszają szereg wątpliwości związanych z regulacjami. OPZZ i NSZZ Solidarność zwracają uwagę między innymi na koszty pracy zdalnej oraz płynne przejście do stosowania nowych przepisów.

Otrzymujemy sygnały, że już od dłuższego czasu pracodawcy przedstawiają związkom zawodowym projekty porozumień w sprawie pracy zdalnej lub też tam, gdzie nie ma organizacji związkowych, przedstawiają do konsultacji przedstawicielom pracowników projekty regulaminów pracy zdalnej - przekazał PAP Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ.

Praca zdalna - zastrzeżenia związków zawodowych

- Prace uzgodnieniowe na tej płaszczyźnie (dotyczące pracy zdalnej - red.) trwają już od jakiegoś czasu. Pracodawcy - w naszej ocenie - będą zatem gotowi, by od 7 kwietnia stosować przepisy, które wejdą do kodeksu pracy - powiedział Śmigielski.

Z kolei ekspertka NSZZ Solidarność dr Anna Reda-Ciszewska przypomniała, że pracodawcy mają jeszcze czas na przedstawienie związkom zawodowym porozumień w sprawie pracy zdalnej. - Pojawiły się wątpliwości, czy pracodawcy mogą już teraz, przed wejściem w życie nowelizacji, konsultować się ze związkami, czy mogą negocjować już projekty porozumień dotyczące pracy zdalnej - stwierdziła.

Wskazała, że przepisy i terminy dotyczące pracy zdalnej zaczną dopiero obowiązywać od 7 kwietnia. I termin 30 dni na zawarcie porozumienia ze związkami zawodowymi biegnie po wejściu w życie ustawy. Wspomniała, że istnieje możliwość, w której pracodawca nie dojdzie do porozumienia ze związkami zawodowymi w ustawowym terminie. Wtedy też pracodawca wprowadza sam rozwiązania dotyczące pracy zdalnej, z uwzględnieniem elementów, co do których doszedł do porozumienia z organizacją związkową.

Przepisy przejściowe a praca zdalna

Zaznaczyła, że ustawodawca także przewiduje, że "wykonywanie pracy zdalnej jest dopuszczalne także w przypadku gdy nie zostało zawarte porozumienie, ani nie został wydany regulamin i w takim przypadku pracodawca określa zasady wykonywania pracy zdalnej w porozumieniu zawartym z danym pracownikiem".

Wskazała, że ustawodawca przewidział przepisy przejściowe związane z wprowadzeniem pracy zdalnej. Przepisy te przewidują, że przepisy telepracy mogą być stosowane jeszcze przez 6 miesięcy. - Jeżeli pracodawca miał regulacje dotyczącą telepracy, to może ją stosować nie dłużej niż te 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy - przypomniała Reda-Ciszewska.

Pracodawcy wprowadzają różne rozwiązania związane z pracą zdalną. W części firm nie ma podziału na grupy, które mogą pracować zdalnie całkowicie bądź hybrydowo. - W niektórych firmach wskazuje się wszystkich pracowników jako uprawnionych do wnioskowania o pracę zdalną, lecz spotyka się również rozwiązania idące w kierunku określenia konkretnych grup zawodowych, objętych pracą zdalną - przekazał Śmigielski.

Zaznaczył, że w przypadku pracy zdalnej okazjonalnej jest to uprawnienie, które przysługuje wszystkim pracownikom – niezależnie od tego, czy zostali oni uwzględnieni w regulaminie, czy porozumieniu. Przypomniał, że wniosek o umożliwienie pracy zdalnej okazjonalnej nie jest jednak wiążący dla pracodawcy.

Koszt pracy zdalnej

Wspomniał, że pracodawcy od pewnego czasu debatują nad kosztami pracy zdalnej. Trwają rozważania odnośnie sposobu wyliczania i ustalania wysokości ryczałtu za pracę zdalną, a ponadto rozpoczęła się dyskusja co do katalogu dodatkowych kosztów ponoszonych przez pracownika, które powinny być uwzględnione przez pracodawcę przy rozliczaniu kosztów pracy zdalnej.

Pracodawcy najczęściej sztywno trzymają się tych kosztów, które zostały wprost wymienione w kodeksie pracy. - Pracodawcy generalnie nie chcą uznawać innych kosztów pracy zdalnej, a w naszej ocenie są one dużo szersze. Mówimy tutaj między innymi o wodzie, herbacie, kawie, klimatyzacji, ogrzewaniu, środkach czystości i higieny, a nawet pojawia się temat pokrywania części czynszu za powierzchnię biurową w mieszkaniu pracownika - przekazał Śmigielski.

Dr Anna Reda-Ciszewska, ekspertka NSZZ Solidarność także zwróciła uwagę na koszty pracy zdalnej i to, jakie koszty pracodawcy będą chcieli pokrywać, a na jakie nie będą zwracali uwagi.

Przypomniała, że Państwowa Inspekcja Pracy może skontrolować treść regulaminów, porozumień ze związkami zawodowymi dotyczącymi pracy zdalnej, czy odpowiadają one wytycznym zawartym w nowelizacji kodeksu pracy. - Pracodawcy nie podchodzą do wyliczania kosztów w obszerny sposób, skupiają się tylko na minimum określonym w kodeksie pracy - powiedziała.

Zaznaczyła, że koszty wykonywania pracy zdalnej muszą być tak ustalone, aby nie zostały uznane jako próba oszukania Urzędu Skarbowego. - Urząd Skarbowy może zarzucić pracodawcy, że ten obchodzi przepisy podatkowe. Ryczałt jest zwolniony z odprowadzenia podatku - przekazała.

Paweł Śmigielski, dyrektor wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ zwrócił uwagę, że w najbliższej przyszłości pojawi się także problem odnośnie niektórych przepisów dotyczących pracy zdalnej. W przestrzeni prawnej już niedługo pojawią się dwa przepisy dotyczące tzw. uprzywilejowanych grup pracowników, którzy będą mogli składać wnioski o pracę zdalną.

- Pierwszy przepis wchodzący w życie w ramach kodeksowych regulacji pracy zdalnej stanowi, że pracownik wychowujący dziecko do lat 4 będzie mógł złożyć co do zasady wiążący dla pracodawcy wniosek o pracę zdalną, a w nowelizacji marcowej, która wprowadzi przepisy dotyczące work life balance, pracownik wychowujący dziecko do lat 8 będzie mógł złożyć wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy – w tym również pracy zdalnej - wyjaśnił Śmigielski.

Oba przepisy w dużej mierze będą zatem dotyczyć tej samej sytuacji, ale przesłanki, dzięki którym pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi wykonywania pracy zdalnej, w każdym z nich są inaczej określone – zaznaczył Śmigielski.

- Spodziewamy się pewnego zamieszania związanego z tymi przepisami. Pracownik składający wniosek – w celu uniknięcia wątpliwości - będzie musiał wskazywać konkretną podstawę prawną, w oparciu o którą występuje do pracodawcy o pracę zdalną – przekazał Śmigielski.

Zmiany w Kodeksie pracy - praca zdalna

27 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona definicję pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.

Przepisy wprowadzające pracę zdalną do kodeksu pracy wejdą w życie 7 kwietnia.

Czytaj także: Pracodawca dorzuci się do rachunku za prąd. Oto możliwa kwota

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm uchwalił budżet na 2025 rok z deficytem w wysokości 289 miliardów złotych. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Prawie 300 miliardów złotych deficytu. Sejm uchwalił budżet

Źródło:
PAP

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii - najstarsza w Europie i jedna z najstarszych na świecie - zostanie zamknięta w 2033 roku. Poinformowała o tym w czwartek szwajcarska grupa energetyczna Axpo w komunikacie. Greenpeace domaga się natychmiastowego wycofania jej z użytku.

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Źródło:
PAP

- Dyskusja o obniżce stóp procentowych zacznie się od października 2025 roku, nie będzie to dyskusja, która doprowadzi do obniżki stóp w przyszłym roku, to się przesuwa na 2026 rok - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Źródło:
PAP

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Senat poparł w czwartek nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą urlop macierzyński rodzicom wcześniaków. Izba przyjęła też dwie poprawki do nowelizacji. Teraz regulacje trafią ponownie do Sejmu.

Dłuższy urlop dla rodziców. Senat daje zielone światło

Dłuższy urlop dla rodziców. Senat daje zielone światło

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 5 grudnia.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyklucza udostępnienia w tym roku odcinka autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód - przekazał rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak. Jak zaznaczył, prace dobiegają końca, jednak data ich zakończenia będzie zależała od warunków pogodowych.

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Źródło:
PAP

Shell i Equinor powołały joint-venture, by wspólnie zająć się wydobyciem ropy i gazu z brytyjskiej części Morza Północnego - przekazał w czwartek norweski koncern Equinor. Norwegowie i Brytyjczycy w nowej spółce mają mieć po 50 procent udziałów.

Paliwowi giganci łączą siły

Paliwowi giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wyniesie około 7,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata wynosiła niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury prowadzą przeszukania w budynkach fundacji Lux Veritatis - wynika z informacji tvn24.pl. Chodzi o umowę zawartą z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe zostają bez zmian. Mimo to według Jarosława Sadowskiego z rankomat.pl raty kredytów hipotecznych spadają. Ekspert wskazuje, o ile i co za to odpowiada.

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Źródło:
tvn24.pl, rankomat.pl

Najwyższy w Norwegii podatek od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok wyniósł około 350 milionów koron (w przeliczeniu 130 milionów złotych). Zapłaciła go 29-letnia Katharina Andresen, której rodzina posiada firmy z branży tytoniowej i nieruchomości.

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Źródło:
PAP

Chińscy hakerzy z zespołu nazwanego Salt Typhoon ukradli metadane dużej liczby klientów największych firm telekomunikacyjnych - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Włamanie uznawane jest za największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA i wciąż może być w toku.

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Źródło:
PAP

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o mrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Według niej stawka ma nie ulec zmianie do końca września 2025 r. Teraz ustawa trafi do Prezydenta. Według rządu, koszt ustawy to blisko 4 mld zł.

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Zakładamy, że w najbliższych tygodniach wojewoda mazowiecki wyda decyzję lokalizacyjną dla nowego lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował prezes spółki CPK Filip Czernicki. Dodał, że zgodnie z harmonogramem prace na terenie portu ruszą w 2026 roku.

Gigantyczna inwestycja w Polsce. Kluczowa decyzja "w najbliższych tygodniach"

Gigantyczna inwestycja w Polsce. Kluczowa decyzja "w najbliższych tygodniach"

Źródło:
PAP

Leśna Asysta Honorowa, której utrzymanie kosztowało milion złotych, samochód za 280 tysięcy złotych, buława hetmańska, stroje dla księży i remont dróg w okręgu posła Suwerennej Polski. To kolejne szokujące ustalenia Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w Lasach Państwowych - czytamy w czwartkowej "Gazecie Wyborczej".

Stroje dla księży, buława i leśna asysta. Bizancjum w Lasach Państwowych

Stroje dla księży, buława i leśna asysta. Bizancjum w Lasach Państwowych

Źródło:
PAP