Z kraju

Z kraju

Sejm uchwalił w sobotę rano ustawę wspierającą firmy w związku z epidemią choroby powodowanej przez koronawirusa. Ustawa zwalnia najmniejsze firmy oraz samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczenia postojowego oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników.

Polacy chcą ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem do minimum i coraz więcej osób korzysta z możliwości robienia podstawowych zakupów z dostawą do domu. "Zainteresowanie jest ogromne i utrzymuje się na rekordowym poziomie już od blisko miesiąca" - poinformował tvn24bis.pl prezes Frisco.pl Jacek Palec. Jest jednak druga strona medalu, terminy najbliższych dostaw sięgają nawet kilku tygodni.

Wielu polskich przedsiębiorców wykorzystujących i tworzących zaawansowane technologie przekonało się, że wsparcie finansowe z konkursów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zwiększa konkurencyjność ich firm. Do 1 czerwca trwa nabór w realizowanym z Funduszy Europejskich konkursie Szybka Ścieżka dla projektów badawczo-rozwojowych. 1,2 miliarda złotych czeka na autorów innowacyjnych projektów.

Tymczasowe zwolnienie ze składek ZUS, świadczenia dla osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, uelastycznienie czasu pracy czy ułatwienia dla branży turystycznej. To tylko niektóre z rozwiązań przygotowanych przez rząd, mających przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa.