W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.
Usługa "Firma" w aplikacji mObywatel 2.0 umożliwia m.in. gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej - poinformowały w komunikatach resorty rozwoju i technologii oraz cyfryzacji. Program ma pozwolić przedsiębiorcom zaoszczędzić czas, lepiej zorganizować pracę oraz uniknąć wizyt w urzędzie.
"W maju 2024 r. w aplikacji mObywatel 2.0 udostępniona została usługa Firma. Dzięki niej przedsiębiorca może w wygodny sposób przesłać dane do faktury do swoich kontrahentów oraz pobrać zaświadczenie o wpisie z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG)" - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, cytowany w komunikacie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Usługa Firma w aplikacji mObywatel. Co oferuje?
Jak wymieniono, w aplikacji przedsiębiorca może pobrać zaświadczenie o wpisie w CEIDG w formacie PDF na swój telefon, udostępnić wybrane informacje (np. NIP czy REGON) lub komplet informacji do faktury przy pomocy m.in. SMS-a, e-maila lub komunikatora, znaleźć dane swojej jednoosobowej działalności gospodarczej i sprawdzić ich poprawność.
"Rozwój cyfrowej obsługi przedsiębiorców to jeden z warunków budowania konkurencyjności naszych firm. Szybka i wygodna wymiana informacji na temat prowadzonej działalności jest jednym z podstawowych zadań administracji państwowej, która ma przede wszystkim służyć i pomagać biznesowi" - zauważył cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.
Dodano, że w mObywatelu przedsiębiorca może też sprawdzić aktualne dane zawarte w rejestrze CEIDG, w tym status swojej działalności gospodarczej. W przypadku, gdy status działalności oznaczony jest jako "oczekująca na rozpoczęcie", użytkownik zobaczy informację o planowanej dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej, a gdy jest ona zawieszona, dostanie informację o dacie jej ostatniego zawieszenia lub dacie zgłoszonego wznowienia działalności.
Dostęp dla wszystkich od 27 maja
Dodatkowo w usłudze oprócz danych adresowych i kontaktowych widoczne są również kody PKD, także dodatkowe, które definiują obszar działalności gospodarczej oraz dodatkowe stałe miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
Jak dodało Ministerstwo Cyfryzacji, usługa "Firma" będzie wdrażana stopniowo – pierwszym użytkownikom aplikacji mObywatel 2.0 zaoferowano ją 22 maja, a dla wszystkich będzie ona dostępna 27 maja.
Aplikacja mObywatel 2.0 umożliwia m.in. dostęp do własnych dokumentów (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny) i pozwala załatwić sprawy urzędowe z poziomu smartfona. Aplikację można pobrać bezpłatnie z oficjalnych sklepów: Google Play dla urządzeń z systemem Android oraz App Store dla urządzeń z systemem iOS.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kuba Kwiatkowski/Shutterstock