Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)TVN24
wideo 2/6
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)TVN24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style, największej kobiecej telewizji w kraju, pomimo tego, że odpowiedni wniosek wpłynął w lipcu 2023 roku. Na posiedzeniu rady 22 maja 2024 r. głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN SA na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte. Obecnie trwająca satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br.

Zarząd TVN SA 23 maja wydał oświadczenie w sprawie działań KRRiT. "Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy" - napisano w oświadczeniu. "Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje" - dodano.

Czytaj również: Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT >>>

W związku z wciąż nie przedłużoną koncesją Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIKEiT), Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE) i Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) skierowały do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pisma z apelem o podjęcie działań w celu przedłużenia koncesji dla TVN Style.

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji

"Apelujemy do Członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jak najszybsze udzielenie koncesji dla programu TVN Style. Przeciągające się postępowanie rekoncesyjne nie służy polskiemu rynkowi telewizyjnemu, destabilizuje biznes operatorski: wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania ofertę audiowizualną nadawcy dla widzów - jego klientów." - argumentuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Dodając, że dystrybutorzy programów telewizyjnych "chcą oferować szeroką ofertę programów, wśród których dużą popularnością cieszy się polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produktami." W ocenie KIKE przedsiębiorcy ci poniosą wymierne straty finansowe "wyłączenie z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat może spowodować odpływ klientów".

240524 pismo do KRRiT dot. TVN Syle.pdf

Stanowisko Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej

"Jako Izba zrzeszająca operatorów telekomunikacyjnych, należących do grupy małych i średnich przedsiębiorców, KIKE z niepokojem obserwuje doniesienia medialne, dotyczące braku przedłużenia koncesji na rozprowadzanie programu TVN Style" - czytamy z kolei w piśmie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE). Ponadto Izba informuje, że "zaniepokojenie wyrażają także współpracujący z KIKE operatorzy telekomunikacyjni, świadczący usługi telewizji".

"Brak realizacji przez organ konstytucyjny (Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - red.) zadań, do których wykonywania został powołany, przedkłada się wprost na interesy gospodarcze reprezentowanych przez Izbę operatorów telekomunikacyjnych" - argumentuje KIKE.

W ocenie Izby, "przewlekłość w prowadzeniu postępowania o przedłużenie koncesji, brak wydania decyzji, mimo złożonego w terminie, niemalże rok temu wniosku nadawcy, pociągają za sobą ryzyko wystąpienia po stronie operatorów rozprowadzających ten program istotnych dolegliwości, w szczególności finansowych." Dodając, że niezawiniony przez nich brak zapewnienia dostępności programu gwarantowanego powoduje ryzyko wypowiedzenia przez abonentów umów, co może prowadzić do pogorszenia się ich sytuacji ekonomicznej. Do tego będą musieli pisemnie powiadomić klientów o zmienionej ofercie, a także dokonać zgłoszenia do rejestru prowadzonego przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przez co poniosą dodatkowe koszty.

KIKE wyjaśnia, że "Program TVN Style ma ugruntowaną pozycję na rynku programów telewizji płatnej. W przypadku zdecydowanej większości operatorów telekomunikacyjnych zrzeszonych w Izbie, stanowi on element oferty telewizyjnej, kierowanej do abonentów. Ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu w pakietach usług telewizji operatorów telekomunikacyjnych jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

240522_KIKE_stanowisko w sprawie nieprzedłużenia licencji na TVN Style.pdf

Stanowisko Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej

"Brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu rekoncesyjnym wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania naszą ofertę audiowizualną dla widzów" - pisze z kolei do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), zwracając się z pytaniem o harmonogram związany z przedłużeniem koncesji dla programu TVN Style na kolejny okres.

Argumentując, że "jest to dla biznesu operatorskiego o tyle krytyczne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat wiązałaby się dla środowiska operatorów z istotnymi kosztami operacyjnymi, finansowymi i wizerunkowymi."

"Chcemy naszym Klientom oferować szeroką ofertę programów, wśród których polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami cieszy się dużą popularnością." - podsumowuje PIKE.

24.05.21_Wniosek PIKE ws. harmonogramu dot. przedłużenia koncesji dla programu TVN Style.pdf

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza - stanowisko

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza w swoim stanowisku zwrócił się do KRRiT "o jak najszybsze zakończenie postepowania przez organ konstytucyjny i organ administracji publicznej w przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Dodał, że chodzi o "potrzebę potencjalnego, w miarę szybkiego, z zachowaniem terminu ustawowego, zawiadomienia przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych swoich agentów o zmianie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych poprzez usunięcie z wykazu dostępnych programów przedmiotowego programu telewizyjnego".

W stanowisku wskazano, że to "z kolei pozwoli przedsiębiorcom telekomunikacyjnym (na - red.) uniknięcie odpowiedzialności odszkodowawczej wobec abonentów ze względu na zaprzestanie świadczenia usługi, w sytuacji spóźnionego w stosunku do terminu ustawowego zawiadomienia ich o przedmiotowej zmianie oraz o przysługujących im z tego tytułu uprawnieniach".

"Z przyczyn natomiast natury prawnej powyżej wyartykułowanych wnosimy o przedłużenie koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style, albowiem żadne przesłanki natury prawnej przewidziane w ustawie o rtv (art. 38 ust. 1 lub ust. 2 ustawy o rtv) przemawiające za odmową przedłużenia rzeczonej koncesji w omawianym przypadku nie zachodzą" - napisano w stanowisko ZTK w Polsce IG.

PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA ZTK w Polsce IG >>>

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

We wtorek 16 lipca kolejny raz nie padła główna wygrana. To oznacza dalszy wzrost kumulacji, a w najbliższym losowaniu będzie można wygrać siedem milionów złotych. Oto wyniki losowań Lotto oraz Lotto Plus.

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 16 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC