Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)TVN24
wideo 2/6
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)TVN24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style, największej kobiecej telewizji w kraju, pomimo tego, że odpowiedni wniosek wpłynął w lipcu 2023 roku. Na posiedzeniu rady 22 maja 2024 r. głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN SA na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte. Obecnie trwająca satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br.

Zarząd TVN SA 23 maja wydał oświadczenie w sprawie działań KRRiT. "Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy" - napisano w oświadczeniu. "Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje" - dodano.

Czytaj również: Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT >>>

W związku z wciąż nie przedłużoną koncesją Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIKEiT), Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE) i Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) skierowały do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pisma z apelem o podjęcie działań w celu przedłużenia koncesji dla TVN Style.

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji

"Apelujemy do Członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jak najszybsze udzielenie koncesji dla programu TVN Style. Przeciągające się postępowanie rekoncesyjne nie służy polskiemu rynkowi telewizyjnemu, destabilizuje biznes operatorski: wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania ofertę audiowizualną nadawcy dla widzów - jego klientów." - argumentuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Dodając, że dystrybutorzy programów telewizyjnych "chcą oferować szeroką ofertę programów, wśród których dużą popularnością cieszy się polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produktami." W ocenie KIKE przedsiębiorcy ci poniosą wymierne straty finansowe "wyłączenie z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat może spowodować odpływ klientów".

240524 pismo do KRRiT dot. TVN Syle.pdf

Stanowisko Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej

"Jako Izba zrzeszająca operatorów telekomunikacyjnych, należących do grupy małych i średnich przedsiębiorców, KIKE z niepokojem obserwuje doniesienia medialne, dotyczące braku przedłużenia koncesji na rozprowadzanie programu TVN Style" - czytamy z kolei w piśmie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE). Ponadto Izba informuje, że "zaniepokojenie wyrażają także współpracujący z KIKE operatorzy telekomunikacyjni, świadczący usługi telewizji".

"Brak realizacji przez organ konstytucyjny (Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - red.) zadań, do których wykonywania został powołany, przedkłada się wprost na interesy gospodarcze reprezentowanych przez Izbę operatorów telekomunikacyjnych" - argumentuje KIKE.

W ocenie Izby, "przewlekłość w prowadzeniu postępowania o przedłużenie koncesji, brak wydania decyzji, mimo złożonego w terminie, niemalże rok temu wniosku nadawcy, pociągają za sobą ryzyko wystąpienia po stronie operatorów rozprowadzających ten program istotnych dolegliwości, w szczególności finansowych." Dodając, że niezawiniony przez nich brak zapewnienia dostępności programu gwarantowanego powoduje ryzyko wypowiedzenia przez abonentów umów, co może prowadzić do pogorszenia się ich sytuacji ekonomicznej. Do tego będą musieli pisemnie powiadomić klientów o zmienionej ofercie, a także dokonać zgłoszenia do rejestru prowadzonego przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przez co poniosą dodatkowe koszty.

KIKE wyjaśnia, że "Program TVN Style ma ugruntowaną pozycję na rynku programów telewizji płatnej. W przypadku zdecydowanej większości operatorów telekomunikacyjnych zrzeszonych w Izbie, stanowi on element oferty telewizyjnej, kierowanej do abonentów. Ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu w pakietach usług telewizji operatorów telekomunikacyjnych jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

240522_KIKE_stanowisko w sprawie nieprzedłużenia licencji na TVN Style.pdf

Stanowisko Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej

"Brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu rekoncesyjnym wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania naszą ofertę audiowizualną dla widzów" - pisze z kolei do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), zwracając się z pytaniem o harmonogram związany z przedłużeniem koncesji dla programu TVN Style na kolejny okres.

Argumentując, że "jest to dla biznesu operatorskiego o tyle krytyczne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat wiązałaby się dla środowiska operatorów z istotnymi kosztami operacyjnymi, finansowymi i wizerunkowymi."

"Chcemy naszym Klientom oferować szeroką ofertę programów, wśród których polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami cieszy się dużą popularnością." - podsumowuje PIKE.

24.05.21_Wniosek PIKE ws. harmonogramu dot. przedłużenia koncesji dla programu TVN Style.pdf

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza - stanowisko

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza w swoim stanowisku zwrócił się do KRRiT "o jak najszybsze zakończenie postepowania przez organ konstytucyjny i organ administracji publicznej w przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Dodał, że chodzi o "potrzebę potencjalnego, w miarę szybkiego, z zachowaniem terminu ustawowego, zawiadomienia przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych swoich agentów o zmianie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych poprzez usunięcie z wykazu dostępnych programów przedmiotowego programu telewizyjnego".

W stanowisku wskazano, że to "z kolei pozwoli przedsiębiorcom telekomunikacyjnym (na - red.) uniknięcie odpowiedzialności odszkodowawczej wobec abonentów ze względu na zaprzestanie świadczenia usługi, w sytuacji spóźnionego w stosunku do terminu ustawowego zawiadomienia ich o przedmiotowej zmianie oraz o przysługujących im z tego tytułu uprawnieniach".

"Z przyczyn natomiast natury prawnej powyżej wyartykułowanych wnosimy o przedłużenie koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style, albowiem żadne przesłanki natury prawnej przewidziane w ustawie o rtv (art. 38 ust. 1 lub ust. 2 ustawy o rtv) przemawiające za odmową przedłużenia rzeczonej koncesji w omawianym przypadku nie zachodzą" - napisano w stanowisko ZTK w Polsce IG.

PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA ZTK w Polsce IG >>>

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl