Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)TVN24
wideo 2/6
Rzeczniczka KRRiT o przyznaniu koncesji dla TVN (wypowiedź z listopada 2023 r.)TVN24

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style, największej kobiecej telewizji w kraju, pomimo tego, że odpowiedni wniosek wpłynął w lipcu 2023 roku. Na posiedzeniu rady 22 maja 2024 r. głosowanie w sprawie przyznania koncesji na kolejne 10 lat dla spółki TVN SA na nadawanie programu TVN Style pozostało nierozstrzygnięte. Obecnie trwająca satelitarna koncesja TVN Style wygasa 28 lipca br.

Zarząd TVN SA 23 maja wydał oświadczenie w sprawie działań KRRiT. "Struktura właścicielska TVN Warner Bros. Discovery nie budzi żadnych wątpliwości. Potwierdzają to wyroki sądów, liczne opinie prawne i decyzje KRRiT przyznające koncesje kanałom naszej grupy" - napisano w oświadczeniu. "Brak przedłużenia koncesji dla TVN Style i wypowiedzi szefa KRRiT są kolejnym bezprawnym atakiem na amerykańskiego inwestora i wartości łączące nasze kraje" - dodano.

Czytaj również: Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT >>>

W związku z wciąż nie przedłużoną koncesją Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIKEiT), Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej (KIKE) i Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) skierowały do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pisma z apelem o podjęcie działań w celu przedłużenia koncesji dla TVN Style.

Stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji

"Apelujemy do Członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o jak najszybsze udzielenie koncesji dla programu TVN Style. Przeciągające się postępowanie rekoncesyjne nie służy polskiemu rynkowi telewizyjnemu, destabilizuje biznes operatorski: wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania ofertę audiowizualną nadawcy dla widzów - jego klientów." - argumentuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT).

Dodając, że dystrybutorzy programów telewizyjnych "chcą oferować szeroką ofertę programów, wśród których dużą popularnością cieszy się polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produktami." W ocenie KIKE przedsiębiorcy ci poniosą wymierne straty finansowe "wyłączenie z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat może spowodować odpływ klientów".

240524 pismo do KRRiT dot. TVN Syle.pdf

Stanowisko Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej

"Jako Izba zrzeszająca operatorów telekomunikacyjnych, należących do grupy małych i średnich przedsiębiorców, KIKE z niepokojem obserwuje doniesienia medialne, dotyczące braku przedłużenia koncesji na rozprowadzanie programu TVN Style" - czytamy z kolei w piśmie Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE). Ponadto Izba informuje, że "zaniepokojenie wyrażają także współpracujący z KIKE operatorzy telekomunikacyjni, świadczący usługi telewizji".

"Brak realizacji przez organ konstytucyjny (Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - red.) zadań, do których wykonywania został powołany, przedkłada się wprost na interesy gospodarcze reprezentowanych przez Izbę operatorów telekomunikacyjnych" - argumentuje KIKE.

W ocenie Izby, "przewlekłość w prowadzeniu postępowania o przedłużenie koncesji, brak wydania decyzji, mimo złożonego w terminie, niemalże rok temu wniosku nadawcy, pociągają za sobą ryzyko wystąpienia po stronie operatorów rozprowadzających ten program istotnych dolegliwości, w szczególności finansowych." Dodając, że niezawiniony przez nich brak zapewnienia dostępności programu gwarantowanego powoduje ryzyko wypowiedzenia przez abonentów umów, co może prowadzić do pogorszenia się ich sytuacji ekonomicznej. Do tego będą musieli pisemnie powiadomić klientów o zmienionej ofercie, a także dokonać zgłoszenia do rejestru prowadzonego przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, przez co poniosą dodatkowe koszty.

KIKE wyjaśnia, że "Program TVN Style ma ugruntowaną pozycję na rynku programów telewizji płatnej. W przypadku zdecydowanej większości operatorów telekomunikacyjnych zrzeszonych w Izbie, stanowi on element oferty telewizyjnej, kierowanej do abonentów. Ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu w pakietach usług telewizji operatorów telekomunikacyjnych jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

240522_KIKE_stanowisko w sprawie nieprzedłużenia licencji na TVN Style.pdf

Stanowisko Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej

"Brak decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w postępowaniu rekoncesyjnym wprowadza duży element niepewności kontraktowej pomiędzy nadawcą programu TVN Style, a jego dystrybutorami, ale przede wszystkim stawia pod znakiem zapytania naszą ofertę audiowizualną dla widzów" - pisze z kolei do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE), zwracając się z pytaniem o harmonogram związany z przedłużeniem koncesji dla programu TVN Style na kolejny okres.

Argumentując, że "jest to dla biznesu operatorskiego o tyle krytyczne, że konieczność wyłączenia z oferty popularnego, rozpoznawalnego programu telewizyjnego obecnego na rynku przez wiele lat wiązałaby się dla środowiska operatorów z istotnymi kosztami operacyjnymi, finansowymi i wizerunkowymi."

"Chcemy naszym Klientom oferować szeroką ofertę programów, wśród których polski kanał telewizyjny TVN Style z lokalnymi produkcjami cieszy się dużą popularnością." - podsumowuje PIKE.

24.05.21_Wniosek PIKE ws. harmonogramu dot. przedłużenia koncesji dla programu TVN Style.pdf

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza - stanowisko

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza w swoim stanowisku zwrócił się do KRRiT "o jak najszybsze zakończenie postepowania przez organ konstytucyjny i organ administracji publicznej w przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Dodał, że chodzi o "potrzebę potencjalnego, w miarę szybkiego, z zachowaniem terminu ustawowego, zawiadomienia przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych swoich agentów o zmianie umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych poprzez usunięcie z wykazu dostępnych programów przedmiotowego programu telewizyjnego".

W stanowisku wskazano, że to "z kolei pozwoli przedsiębiorcom telekomunikacyjnym (na - red.) uniknięcie odpowiedzialności odszkodowawczej wobec abonentów ze względu na zaprzestanie świadczenia usługi, w sytuacji spóźnionego w stosunku do terminu ustawowego zawiadomienia ich o przedmiotowej zmianie oraz o przysługujących im z tego tytułu uprawnieniach".

"Z przyczyn natomiast natury prawnej powyżej wyartykułowanych wnosimy o przedłużenie koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style, albowiem żadne przesłanki natury prawnej przewidziane w ustawie o rtv (art. 38 ust. 1 lub ust. 2 ustawy o rtv) przemawiające za odmową przedłużenia rzeczonej koncesji w omawianym przypadku nie zachodzą" - napisano w stanowisko ZTK w Polsce IG.

PEŁNA TREŚĆ STANOWISKA ZTK w Polsce IG >>>

Autorka/Autor:Pkarp/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła przetarg na sprzedaż około 1000 ton masła. "Interwencyjne działanie RARS powinno przyczynić się do stabilizacji cen na rynku" - napisano w komunikacie opublikowanym na rządowych stronach. - Po to są rezerwy strategiczne, żeby w takich sytuacjach działać - stwierdził podczas konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Masło na tony. Rządowa agencja wyprzedaje rezerwy

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost gazowej taryfy dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa średnio o 24,7 procent w 2025 roku - poinformował w czwartek URE. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025, a rachunki za gaz wzrosną o 2 do nawet 30 złotych miesięcznie.

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Rachunki od stycznia w górę. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Ostatnie kioski Ruchu zostaną zamknięte do końca tego tygodnia - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl biuro prasowe Grupy Orlen, do której od 2020 roku należy większościowy pakiet akcji dystrybutora prasy.

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Koniec kiosków Ruchu. Jest termin

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania nałożyła we wtorek sankcje na 20 tankowców, które nielegalnie przewoziły rosyjskie produkty ropopochodne - poinformował premier Keir Starmer. Dodał, że jego rząd przekaże Ukrainie 35 milionów funtów (44 milionów dolarów) na naprawę jej infrastruktury energetycznej, która jest celem rosyjskich ataków.

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Uderzenie w "szwankującą putinowską gospodarkę". Decyzja brytyjskiego rządu

Źródło:
PAP

Europejski sektor motoryzacyjny znalazł się w kryzysie, z którego nie wyjdzie bez zmian w unijnej polityce - ocenił Tomasz Bęben, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM). Jak dodał, Komisja Europejska zdecydowała się rozpocząć strategiczny dialog z branżą.

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Europejski przemysł "nie może się otrząsnąć". "To ostatni dzwonek"

Źródło:
PAP

Do Polski trafiło około 9,4 miliarda euro, czyli ponad 40 miliardów złotych z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy - przekazała we wtorek ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 5,3 miliarda euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 miliarda euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.

Potężny przelew trafił do Polski

Potężny przelew trafił do Polski

Źródło:
PAP

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszybowały niemal o 25 procent, a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 procent, zaś w Paryżu o 5,5 – donosi wtorkowy "Puls Biznesu".

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Polskie miasto wyprzedziło Dubaj

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dla spółek dystrybucyjnych - podał URE w komunikacie. Koszty dystrybucji obok cen prądu stanowią główne elementy rachunku za prąd.

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Ważna decyzja w sprawie rachunków za prąd

Źródło:
PAP

Od 1 lutego 2025 roku będzie można składać wnioski o dopłatę do zakupu samochodu elektrycznego w programie, który zastąpi obowiązujący obecnie program "Mój elektryk" - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Dopłata do samochodu. Podano termin

Dopłata do samochodu. Podano termin

Źródło:
PAP

Kraje członkowskie Unii Europejskiej w poniedziałek zaakceptowały nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z nim od 2030 roku wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Zakazany zostanie obrót kosmetykami w miniaturowych opakowaniach czy dodatkami do żywności zapakowanymi w plastik. Zniknąć mają także opakowania z tworzyw sztucznych na owoce i warzywa.

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Takie opakowania znikną z rynku. Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
PAP

23 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Nowe przepisy dają jednak właścicielom sporo czasu na montaż urządzeń.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań. Wchodzi w życie tuż przed Wigilią

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy wobec Samera A. i Marcina O., byłych członków zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh z Grupy Orlen - przekazała w poniedziałek prokuratura. Jak wyjaśniono, są oni podejrzani o działanie na szkodę tych spółek.

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Decyzja sądu w sprawie aresztu dla byłych członków zarządu spółki Orlenu

Źródło:
tvn24.pl

Kraje Unii Europejskiej zaakceptowały w poniedziałek zmiany w unijnych przepisach, które mają utrudnić unikanie odpowiedzialności kierowcom popełniającym wykroczenia na drogach w innym kraju członkowskim. Państwa mają wzmocnić współpracę w zakresie identyfikowania sprawców i ściągania mandatów.

Będzie trudniej uniknąć zapłacenia mandatu

Będzie trudniej uniknąć zapłacenia mandatu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podpisała w poniedziałek umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum SpaceRISE, skupiającym europejskie firmy. Mają one zastąpić usługi dostarczane między innymi przez Starlink Elona Muska.

Unia będzie miała własny internet

Unia będzie miała własny internet

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w listopadzie 2024 roku wzrosła do 4,3 procent z poziomu 4,1 procent w październiku - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa w górę

Inflacja bazowa w górę

Źródło:
PAP

Z raportu Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności wynika, że udział samochodów w pełni elektrycznych w rynku nowych pojazdów osobowych w Polsce wynosi około 3 procent, co daje nam trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej.

Polska trzecia od końca w UE

Polska trzecia od końca w UE

Źródło:
PAP

Import nawozów z Rosji do Polski mocno wzrósł. W tym roku zapłaciliśmy za nie już 1,3 miliarda złotych. Dlatego Polska wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wystosowały do Komisji Europejskiej list z propozycją, by obciążyć rosyjskie nawozy cłami importowymi - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Alarmujący wzrost. Import z Rosji bije rekordy

Alarmujący wzrost. Import z Rosji bije rekordy

Źródło:
PAP

Co dziesiąty badany deklaruje, że w tym roku zadłuży się, by zorganizować święta; kilka lat temu było to nawet 20 procent społeczeństwa - wskazują autorzy badania "Świąteczne zadłużenie Polaków". To bardzo dobry trend - komentują eksperci.

"Bardzo dobry trend" w sprawie świąt

"Bardzo dobry trend" w sprawie świąt

Źródło:
PAP

Obecnie na wizytę w urzędzie skarbowym można się zapisać przez poświęconą temu stronę internetową, ale to rozwiązanie już wprowadzane jest do e-Urzędu Skarbowego, a w przyszłym roku ma zostać zintegrowane z aplikacją mObywatel – zapowiada szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Zmiany w kontaktach z fiskusem. Jest zapowiedź

Zmiany w kontaktach z fiskusem. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

- To jeden z największych problemów. W CV zaznaczam, że proszę o kontakt SMS-owy, mailowy. A i tak rekruterzy do mnie oddzwaniają - mówi w rozmowie z tvn24.pl Bartek Kondracki. - Jeśli chcemy, aby osoby z wadami słuchu były wdrażane w pracę, żeby rynek pracy był im przychylny, to musi się zadziać zmiana na jednym z pierwszych etapów, edukacji - dodaje jego żona, Agnieszka Kondracki. Agnieszka i Bartek od dziecka są głusi.

Takich osób w Polsce są setki tysięcy. "Telefonu nie odbiorę"

Takich osób w Polsce są setki tysięcy. "Telefonu nie odbiorę"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę z czeskiej Pragi odjechały pierwsze pociągi na trasie Baltic Express do Trójmiasta. Pierwszy skład wyruszył z 20-minutowym opóźnieniem z powodu usterki, kolejne nie miały już problemów. Podróż Baltic Expressem z Pragi do Trójmiasta trwa około dziewięciu godzin.

Nowe połączenie z europejską stolicą. Pierwszy pociąg ruszył z opóźnieniem

Nowe połączenie z europejską stolicą. Pierwszy pociąg ruszył z opóźnieniem

Źródło:
PAP

Lidl Polska w 2025 roku przeznaczy na podwyżki płac i stworzenie kolejnych miejsc pracy blisko 200 milionów złotych - poinformowała sieć detaliczna w komunikacie prasowym.

Podwyżki w wielkiej sieci handlowej

Podwyżki w wielkiej sieci handlowej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Fabryka Audi w Brukseli zakończy produkcję 28 lutego 2025 roku - donosi Reuters, powołując się na informację przekazaną przez rzecznika spółki. Firma oświadczyła, że ​​nie znaleziono alternatywnego rozwiązania, które uchroniłoby zakład przed zamknięciem.

Gigant zamyka fabrykę, pracę stracą tysiące osób

Gigant zamyka fabrykę, pracę stracą tysiące osób

Źródło:
Reuters

Dwa rosyjskie tankowce, przewożące tysiące ton produktów naftowych w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym, "złamały się na pół" - poinformowały w niedzielę rosyjskie media. Według Ministerstwa do spraw Nadzwyczajnych Rosji, przyczyną katastrofy były "trudne warunki pogodowe". Wcześniej informowano o wycieku do morza niebezpiecznego dla środowiska naturalnego mazutu.

Tankowce "złamały się na pół". Wyciek niebezpiecznych substancji

Tankowce "złamały się na pół". Wyciek niebezpiecznych substancji

Źródło:
PAP, RBK, Interfax, The Moscow Times, tvn24.pl

Do Sejmu trafił projekt zmiany przepisów w sprawie opłat za parkowanie. - Apelujemy, żeby to, jak kształtować politykę parkingową w miastach, było decyzją rad gmin - stwierdziła prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. Wcześniej o poprawienie przepisów apelowało także Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych.

Szykują się zmiany w sprawie opłat za parkowanie

Szykują się zmiany w sprawie opłat za parkowanie

Źródło:
PAP

Myślę, że ceny choinek będą podobne jak w ubiegłym roku, konkurencja jest dość spora - powiedział Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów. Dodał, że część sprzedawanych świątecznych drzewek przyjeżdża do naszego kraju z zagranicy. Na przykład z Danii trafia do Polski jodła kaukaska, która nad Wisłą stanowi "około 90 procent sprzedaży".

Ulubiona choinka Polaków. "Około 90 procent sprzedaży"

Ulubiona choinka Polaków. "Około 90 procent sprzedaży"

Źródło:
PAP