Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl
Co kupić na Komunię Świętą?
Co kupić na Komunię Świętą?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4
Co kupić na Komunię Świętą?Dzień Dobry TVN

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Laptopy, drony, smartwatche za kilka tysięcy złotych, tablety, biżuteria (najlepiej złota). No i koperty z pieniędzmi - od kilkuset do nawet 1500 zł. Prezenty dla dzieci komunijnych nie należą do najtańszych.

Wiąże się z tym pewne zagrożenie - informacja o nagłym wzbogaceniu się może trafić do fiskusa. Jak twierdzi Grzegorz Głowala z Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie w rozmowie z portalem "Strefa Biznesu", liczba donosów zwiększa się w okolicach świąt i rodzinnych uroczystości. W tym komunii.

- Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska. - Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - dodaje.

Donos po komunii? Może się zdarzyć, ale...

O komunijne donosy pytamy w Krajowej Administracji Skarbowej. - Każdy, kto posiada informacje o nieprzestrzeganiu prawa podatkowego, może zgłosić takie nieprawidłowości na numer Krajowego Telefonu Interwencyjnego bądź elektroniczne za pomocą formularza zgłoszeniowego - mówi młodsza aspirantka Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Zdaniem rzeczniczki donosy wynikają ze złośliwości, ale i niewiedzy. - Prezenty komunijne bywają różnej wartości, wszystko zależy od zamożności gości czy rodziny. Takie darowizny od najbliższej rodziny zwolnione są z podatku - tłumaczy Pasieczyska. - Natomiast należy pamiętać, że powyżej kwoty w wysokości 36 120 zł trzeba zgłosić otrzymaną darowiznę do urzędu skarbowego - dodaje.

Wyjaśnia, że zgłaszający nieprawidłowości nie otrzyma informacji zwrotnej w jaki sposób sprawa została załatwiona. Zgodnie z przepisami te dane chroni tajemnica skarbowa.

Ile dać do koperty w ramach prezentu na komunię świętą?
Ile dać do koperty w ramach prezentu na komunię świętą?

Rzeczniczka nie potwierdza jednak wzrostu liczby donosów w maju czy czerwcu (czyli w sezonie komunijnym), choć, jak podkreśla, urząd ma dostęp jedynie do danych z Mazowsza.

Jak wyglądają tegoroczne statystki dotyczące zgłoszeń nieprawidłowości? Od początku stycznia do połowy maja odnotowano ponad 7 tys. anonimowych donosów do urzędów skarbowych. W całym 2023 r. było ich prawie 15 tys. Jak podaje Dziennik.pl zgłoszenia dotyczą najczęściej braku paragonu, sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej czy nieprawidłowości w zatrudnianiu pracowników. A także nieujawnionych źródeł dochodu.

Prezent czyli darowizna

O rozliczenie komunii pytamy Martynę Myszkowską z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska. - Nie ma osobnej kategorii czy podatku stricte dla prezentów. Prezenty (i to nie tylko te komunijne) podlegają pod podatek od spadków i darowizn i traktowane są jako darowizny, które to obdarowany musi opodatkować - wyjaśnia.

W przypadku podatku od spadków i darowizn występują trzy grupy podatkowe:

1) grupa I – małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie; w tym przypadku kwota wolna od podatku to 36 tys. 120 zł.

2) grupa II – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych; kwota wolna od podatku to 27 tys. 90 zł

3) grupa III – osoby o dalszym stopniu pokrewieństwa - kuzyni, rodzina macochy czy ojczyma, osoby niespokrewnione - przyjaciele, koledzy i współpracownicy, wszystkie pozostałe osoby, których nie wymieniono w powyższych dwóch grupach podatkowych. Kwota wolna od podatku to 5733 zł.

Jeżeli otrzymaliśmy darowiznę, której wartość przekracza kwotę wolną od podatku, podlegamy obowiązkowi podatkowemu.

- Co ważne kwota wolna od podatku przysługuje darowiznom otrzymanym od jednej osoby łącznie w ciągu 5 lat - dodaje Martyna Myszkowska. - Jeśli prezenty otrzymane od jednej osoby, w tym czasie nie przekroczą limitu, to podatek nie wystąpi. Dla każdej osoby, od której otrzymujemy prezent musimy ustalić grupę podatkową i co za tym idzie roczny ustawowy limit osobno - komentuje.

Pomoże urzędnik

Są jeszcze prezenty (darowizny) od najbliższych osób, które są przez przepisy traktowane jeszcze łagodniej. - Darowizny otrzymane od tzw. grupy zerowej są zawsze zwolnione z podatku (bez względu na kwotę), jeśli dopełniony zostanie obowiązek ich zgłoszenia i odpowiedniego udokumentowania - mówi Myszkowska. - Do grupy zerowej ustawa zalicza małżonków, zstępnych (np. dzieci, wnuki), wstępnych (np. rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę - dodaje.

Ale jest pewien haczyk. - Aby zwolnienie z podatku miało miejsce, otrzymany prezent od osoby zaliczonej do grupy zerowej należy w ciągu 6 miesięcy zgłosić do urzędu skarbowego oraz dodatkowo darowizna (prezent), jeśli jest w postaci środków pieniężnych, musi zostać przekazana na konto, a nie w formie gotówki. W praktyce otrzymywane prezenty komunijne występują najczęściej w formie gotówki, co według fiskusa nie kwalifikuje nawet prezentu od najbliższej rodziny do całkowitego zwolnienia z podatku - wyjaśnia Myszkowska.

Za osoby małoletnie rozliczenia dokonują rodzice lub prawni opiekunowie. Zdaniem ekspertki ze zgłoszeniem prezentu od gościa komunijnego opiekunowie dziecka powinni poradzić sobie sami, bez pomocy specjalisty. Zgłoszenia darowizny dokonuje się na druku SD-Z2 (grupa zero) lub SD-3. - W razie pytań czy wątpliwości co do poprawności zgłoszenia można umówić się na wizytę w swoim urzędzie skarbowym. Wówczas urzędnik sprawdzi poprawność formularza - kończy Myszkowska.

Autorka/Autor:Natalia Szostak/ToL

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić przygotowuje zgodę na otwarcie największej w Europie kopalni litu - przekazał "Financial Times". Projekt eksploatacji "białego złota" w Serbii wstrzymano kilka lata temu po masowych protestach społecznych.

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Gigantyczna kopalnia "białego złota". Ma być największa w Europie

Źródło:
PAP

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN