Plaże, senne rybackie wioski z cichymi zatoczkami i bajecznie turkusowe laguny - z tym kojarzy się Korsyka, na której wysokie temperatury utrzymują się do późnej jesieni. Z powodu rajskich widoków Francuzi nazywają ją "Wyspą piękna". Coś dla siebie podczas pobytu na Korsyce znajdą jednak także amatorzy górskich wędrówek i miłośnicy doznań kulinarnych.
Korsyka to francuska wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na zachód od Włoch i na południowy wschód od kontynentalnej części Francji. Określana jest mianem "Wyspy piękna" (L'Ile de Beaute). Obfituje bowiem w różnorodne krajobrazy. Ale nie tylko.
Korsyka. Co warto zobaczyć
Tu można bowiem zmierzyć się z najsłynniejszym szlakiem trekkingowym w Europie – GR 20, który przez wielu uznawany jest zarazem za najtrudniejszy szlak na Starym Kontynencie. Biegnie on w obrębie Regionalnego Parku Przyrody z łączną różnicą poziomów wynoszącą około 10 tys. metrów.
Przewidywany czas pokonania całego szlaku to 14-15 dni, przy założeniu, że wędrować będziemy 7 godzin dziennie. Wzdłuż szlaku przebiega trasa na słynną przełęcz Col de Bavella.
Z punktu widokowego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Aiguilles de Bavella – strzeliste szczyty z czerwonego granitu.
Z kolei amatorzy sportów wodnych mogą zaś poznawać tajniki morskich głębin w Rezerwacie Naturalnym Scandola albo spróbować kanioningu w kilkudziesięciu kanionach z rwącymi rzekami. Korsyka jest szczególnie popularna wśród płetwonurków, ponieważ można tu zobaczyć na własne oczy zatopione samoloty.
Plaże i rybackie wioski
Miłośnicy mniej aktywnego wypoczynku mają zaś do dyspozycji rozmaite piaszczyste plaże położone nad lazurową, krystalicznie czystą wodą. Do najpiękniejszych plaż zalicza się otoczoną wysokimi wydmami i morskimi sosnami Plage de Palombaggia oraz przypominającą kształtem ogromną muszlę Plage de la Rondinara.
Wrażenie robią również tutejsze miasteczka i senne rybackie wioski z cichymi zatoczkami.
Na południowym krańcu Korsyki znajduje się popularne wśród turystów miasto Bonifacio. Swoją nazwę zawdzięcza ono Bonifacemu II, markizowi Toskanii, który ufortyfikował je w I wieku n.e. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu z Sardynią miejscowość wyróżnia się wyrafinowanym, iście włoskim stylem.
Do głównych atrakcji zaliczyć można cytadelę, będącą najwyższym bastionem we Francji, Schody Króla Aragonii, punkt widokowy umiejscowiony nieopodal latarni morskiej oraz cmentarz Saint-François. Z uwagi na usytuowanie Bonifacio na wysokich wapiennych skałach, które tworzą urwisty półwysep, nazywane jest ono często "baśniowym miastem".
Z tego słynie Korsyka
Na Korsyce znajdziemy też Maison Bonaparte – rodzinny dom Napoleona, który mieści się przy ulicy Saint-Charles w Ajaccio, stolicy wyspy. Budynek był w posiadaniu członków rodu, z krótkimi przerwami od 1682 do 1923. W 1967 roku w Casa Buonaparte zostało utworzone muzeum o statusie muzeum narodowego. Można tam zobaczyć pokój, w którym w 1769 roku miał urodzić się cesarz Francuzów.
Będąc w stolicy Korsyki, warto także odwiedzić zabytkową Katedrę Matki Bożej Wniebowziętej, dedykowane wielbicielom włoskiego malarstwa Fesch Museum oraz Pomnik Napoleona. Kilka kilometrów na zachód od miasta znajduje się malowniczy Przylądek Parata, gdzie mieszczą się pozostałości dawnej wieży obronnej.
Na Korsykę wybrać się powinni również miłośnicy kulinarnych doznań. Wyspa znana jest z eklektycznej kuchni, łączącej tradycje włoskie i francuskie.
Skosztujemy tu wyśmienitego wina, miodu, kasztanów oraz wędlin. Do tradycyjnych korsykańskich frykasów należą przyrządzane na bazie wieprzowiny potrawy coppa i figatellu oraz wyrabiany z mleka koziego lub owczego ser brocciu, który mieszkańcy nazywają "królem wśród serów".
Na wyspie rozpieści nas także pogoda – wysokie temperatury utrzymują się tam do późnej jesieni.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock