Słynna dzielnica może zakazać wynajmu mieszkań turystom. Trwa referendum

Źródło:
Reuters, hungarytoday.hu
Budapeszt. W dzielnicy Terézváros trwa referendum w sprawie wprowadzenia zakazu wynajmu krótkoterminowego
Budapeszt. W dzielnicy Terézváros trwa referendum w sprawie wprowadzenia zakazu wynajmu krótkoterminowego Reuters
wideo 2/3
Budapeszt. W dzielnicy Terézváros trwa referendum w sprawie wprowadzenia zakazu wynajmu krótkoterminowego Reuters

W położonej w centrum Budapesztu VI dzielnicy, Terézváros, trwa referendum w sprawie wprowadzenia zakazu najmu krótkoterminowego dla turystów. Wielu lokalnych mieszkańców jest niezadowolonych z powodu zbyt dużej liczby gości z zagranicy i tego, że apartamenty na wynajem dla przyjezdnych podnoszą ceny mieszkań.

Referendum w Terézváros rozpoczęło się w poniedziałek 2 września i ma potrwać dwa tygodnie, do 15 września. Dzielnica jest bardzo popularna wśród turystów. Mieści się tu m.in. Węgierska Opera Państwowa, Dom Terroru (Terror Háza - muzeum, które stanowi jednocześnie pomnik ofiar totalitaryzmu na Węgrzech i bohaterów rewolucji 1956) oraz słynna reprezentacyjna Aleja Andrássyego. W Terézváros znajduje się też pełna teatrów ulica Nagymező, nazywana Broadwayem Budapesztu, modne restauracje i butiki.

Burmistrz VI dzielnicy Tamas Soproni zauważył, że wśród zagranicznych turystów rośnie popularność całego Budapesztu. Dlatego zasadne jest zapytanie lokalnych mieszkańców Terézváros o to, jak obecność gości przybywających do stolicy na kilka dni - i tym samym korzystających z apartamentów na wynajem - wpływa na dostępność mieszkań i jakość życia samych Węgrów.

- Nie można siedzieć bezczynnie i czekać, aż coś się wydarzy - stwierdził. - Coraz więcej mieszkań staje się "airbnb" i dotyczy to wszystkich dzielnic, dlatego postanowiliśmy zapytać mieszkańców, czy taki krótkoterminowy wynajem jest akceptowalny w ich środowisku - powiedział. - Sądzę, że powinniśmy być wdzięczni za to, że żyjemy w czasach, w których wiele osób może sobie pozwolić na wakacje za granicą. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że będą miasta, które jako turyści uczynimy nienadającymi się do życia - dodał.

Budynek parlamentu w Budapeszcie Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy mają dosyć turystów. "Ludzie czują, że miasto się rozpada"

Mieszane opinie w sprawie zakazu

Obecnie w Terézváros znajduje się ponad 2,2 tys. obiektów przeznaczanych na najem krótkoterminowy, co stanowi nieco ponad 7 proc. wszystkich mieszkań w tej dzielnicy, których według węgierskiego urzędu statystycznego z 1 stycznia 2023 roku było ponad 29,2 tys. - pisze portal "Hungary Today".

Ceny mieszkań w tej okolicy są obecnie o 22 proc. wyższe niż średnia dla całego Budapesztu. Zajmujący się nieruchomościami portal ingatlan.com szacuje, że zakazanie najmu krótkoterminowego w VI dzielnicy mogłoby tymczasowo zatrzymać wzrost cen najmu długoterminowego.

Zwolennicy wprowadzenia zakazu uważają, że choć najem sprzyja lokalnej gospodarce, to podnosi ceny nieruchomości. Przeciwnicy zakazu uważają zaś, że taka decyzja uderzyłaby we właścicieli apartamentów, ale i pobliskich restauracji, obsługujących głównie turystów z zagranicy.

Mieszkańcy dzielnicy mają mieszane odczucia co do wprowadzenia zakazu. - Ludzie (przyjezdni - red.) nie są zainteresowani utrzymywaniem ciszy, porządku czy czystości. Dziś są tutaj, a jutro będą gdzieś indziej - powiedziała jedna z kobiet o imieniu Matild. Inni zaś uważają, że potrzebne są ograniczenia, ale nie całkowity zakaz. - Jeśli te apartamenty przeszkadzają mieszkańcom, to powinny być regulowane, ograniczane - wskazał cytowany przez Reutersa budapeszteńczyk imieniem Gabor.

Według danych Eurostatu Budapeszt jest najpopularniejszym kierunkiem w środkowej Europie na krótkoterminowy wypad - w zeszłym roku na najbardziej znanych platformach do rezerwacji noclegów zarezerwowano tu pobyt dla 6,7 mln gości, więcej niż w Wiedniu, Pradze, Warszawie czy Krakowie.

ZOBACZ TEŻ: Barcelona wprowadzi zakaz wynajmu mieszkań turystom. Podano termin

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters, hungarytoday.hu

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży liczba publikowanych ofert pracy w drugim kwartale bieżącego roku wzrosła o 16 procent rok do roku, głównie na stanowisku sprzedawcy. W tym samym okresie wynagrodzenia w handlu wzrosły o 5,3 procent - wynika z piątkowego raportu Grafton Recruitment.

Więcej ofert, wyższe pensje. W tej branży jest rynek pracownika

Więcej ofert, wyższe pensje. W tej branży jest rynek pracownika

Źródło:
PAP

Japoński producent samochodów Toyota zmniejszył plany produkcji pojazdów elektrycznych w 2026 roku o jedną trzecią - podał Reuters, powołując się na dziennik biznesowy "Nikkei".

Toyota ostro tnie plan produkcji aut elektrycznych

Toyota ostro tnie plan produkcji aut elektrycznych

Źródło:
Reuters

Polska Izba Handlu oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji apelują o przeniesienie uruchomienia systemu kaucyjnego na rok 2026. Przedstawiciele biznesu domagają się także minimalizacji kar dla przedsiębiorców i firm działających na rynku handlu w pierwszym roku działania systemu.

"Wiele sklepów będzie miało ogromny problem". Biznes apeluje do polityków

"Wiele sklepów będzie miało ogromny problem". Biznes apeluje do polityków

Źródło:
tvn24.pl

- Druga połowa 2025 roku to może być moment na obniżkę stóp procentowych - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk w rozmowie z TOK FM.

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazuje możliwy termin

Co z obniżką stóp procentowych? Członek RPP wskazuje możliwy termin

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, mBank - między innymi klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów największych banków. Mogą być problemy z aplikacją lub płatnością

Utrudnienia dla klientów największych banków. Mogą być problemy z aplikacją lub płatnością

Źródło:
tvn24.pl

Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zarządziła inspekcje silników odrzutowca Airbusa A350, po tym jak podczas lotu Cathay Pacific wybuchł pożar - podał portal stacji CNN.

Kontrole airbusów w Europie. To efekt pożaru silnika podczas lotu Cathay Pacific

Kontrole airbusów w Europie. To efekt pożaru silnika podczas lotu Cathay Pacific

Źródło:
CNN

Cofamy zezwolenie trzem firmom obsługującym elektryczne hulajnogi, które od października znikną z ulic Madrytu – poinformowały w czwartek władze stolicy Hiszpanii, uzasadniając decyzję bezpieczeństwem mieszkańców. 

Elektryczne hulajnogi na wynajem znikną ze stolicy

Elektryczne hulajnogi na wynajem znikną ze stolicy

Źródło:
PAP

- Samo budownictwo i turystyka to ponad milion miejsc pracy. Jeżeli my jakimiś niemądrymi przepisami zaczniemy demolować możliwość zatrudnienia obcokrajowców w branżach ukierunkowanych na pracownika sezonowego, to kto taką dziurę zapełni? - pytał w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Minister był też pytany o różnice w koalicji rządzącej co do programów mieszkaniowych, przede wszystkim co do kredytu zero procent, promowanego przez PSL.

Minister o "demolowaniu możliwości zatrudnienia". "Kto taką dziurę zapełni?"

Minister o "demolowaniu możliwości zatrudnienia". "Kto taką dziurę zapełni?"

Źródło:
TVN24

Trwa awaria systemu informatycznego Ministerstwa Finansów. Są problemy z działaniem serwisów e-US, podatki.gov.pl czy e-PIT. Resort zdiagnozował problem i pracuje nad rozwiązaniem - czytamy w komunikacie.

Awaria systemów Ministerstwa Finansów. Są utrudnienia

Awaria systemów Ministerstwa Finansów. Są utrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpania ma coraz więcej obywatel z ogromnymi fortunami, przekraczającymi 30 milionów euro. Mimo to coraz mniej z nich płaci tradycyjny podatek od majątku – pisze hiszpański dziennik "El Pais". Rząd zapowiada, że wprowadzi nowe podatki, aby ukrócić przywileje dla najmajętniejszych osób w kraju.

Potężne fortuny bez podatku. Takiego wyniku nie było nigdy w historii

Potężne fortuny bez podatku. Takiego wyniku nie było nigdy w historii

Źródło:
PAP

Resort finansów opublikował nową wersję projektu zmian w podatku od nieruchomości. Nowe przepisy zakładają, że opodatkowana będzie tylko część budowlana elektrowni fotowoltaicznych, magazynów energii, pieców przemysłowych, kolei linowych czy wyciągów narciarskich. - Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym - wskazał ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran. Wyjaśnił, że zmiany zakładają między innymi to, iż budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych.

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości

Rząd szykuje zmiany w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polska firma Cersanit, która posiada fabrykę w Ukrainie, planuje zainwestować 15 milionów hrywien (ok. 1,4 miliona złotych) w złoża glinki kaolinowej w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina.

Polska firma zainwestuje w Ukrainie miliony

Polska firma zainwestuje w Ukrainie miliony

Źródło:
PAP

- Dopiero w 2026 roku inflacja ma szansę powrócić do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym - podkreślił prezes NBP Adam Glapiński. Dodał przy tym, że obniżka stóp procentowych "może nastąpić wcześniej".

Prezes NBP Adam Glapiński o tym, kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych

Prezes NBP Adam Glapiński o tym, kiedy może nastąpić obniżka stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kandydat republikanów na prezydenta Donald Trump przekazał, że jeśli wygra wybory 5 listopada, to powoła komisję do spraw efektywności rządu, na czele której stanie miliarder Elon Musk - podał Reuters.

Donald Trump zapowiedział, że powierzy Elonowi Muskowi kierowanie nową komisją

Donald Trump zapowiedział, że powierzy Elonowi Muskowi kierowanie nową komisją

Źródło:
Reuters, PAP

Zamaskowana osoba, prawdopodobnie z bronią palną, wtargnęła w nocy z środy na czwartek na maszynę podczas odwiertów na obszarze pod Kiruną - podał szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB. Wcześniej doszło tam do sabotażu.

Uzbrojona osoba wtargnęła na maszynę wiertniczą. Kolejny incydent

Uzbrojona osoba wtargnęła na maszynę wiertniczą. Kolejny incydent

Źródło:
PAP

Polska platforma turystyczna eSky Group podpisała umowę z chińskim Fosun Tourism Group w sprawie przejęcia Thomasa Cooka, najstarszej na świecie marki z branży turystycznej - poinformowała spółka eSky w komunikacie prasowym. Grupa zamierza wesprzeć markę Thomas Cook w dalszym rozwoju i wykorzystać jej doświadczenie do umocnienia swojej pozycji w Wielkiej Brytanii oraz Europie Zachodniej.

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Polacy przejmują znaną legendarną brytyjską markę

Źródło:
PAP, Reuters

PKP Cargo w restrukturyzacji i Budimex podpisały podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu list intencyjny w sprawie zatrudniania przez firmę pracowników kolejowego przewoźnika. Umożliwi on rekrutację do 100 osób w grupach zawodowych, w których Budimex prowadzi rekrutacje - dodano.

Chcą przejąć część pracowników PKP Cargo. List intencyjny

Chcą przejąć część pracowników PKP Cargo. List intencyjny

Źródło:
PAP

Atak na klientów banku BNP Paribas - cyberprzestępcy podszywają się pod administratorów systemu - ostrzega CSIRT NASK. Wskazuje, że adres mailowy niepodobny do oficjalnej nazwy rzekomego nadawcy to ważny czynnik alarmujący, że może to być oszustwo.

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas. "To ważny czynnik alarmujący"

Oszuści podszywają się pod BNP Paribas. "To ważny czynnik alarmujący"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska w imieniu UE podpisała w czwartek pierwszy na świecie prawnie wiążący międzynarodowy traktat o sztucznej inteligencji (AI). Jego kształt w maju wynegocjowało 57 krajów, w tym Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Pierwszy na świecie traktat międzynarodowy o sztucznej inteligencji

Pierwszy na świecie traktat międzynarodowy o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

Włoski rząd zatwierdził w środę plan przeprowadzenia przetargów na 28 tysięcy koncesji na prowadzenie działalności na włoskich plażach. Działanie władz ma związek z długoletnim sporem z Komisją Europejską, ale we Włoszech obecny system przyznawania koncesji też ma przeciwników. Jeden z włoskich polityków stwierdził niedawno, że obroty płatnych plaż "wynoszą prawie 10 miliardów euro rocznie, a do kasy państwa wpływa tylko 115 milionów z powodu niesłychanie niskich opłat koncesyjnych".

"Słynne włoskie plaże zmienią się na zawsze". Rząd przyjął plan

"Słynne włoskie plaże zmienią się na zawsze". Rząd przyjął plan

Źródło:
Reuters, PAP, The Independent

Producent sprzętu AGD Beko Europe przedstawił plan optymalizacji swojej działalności produkcyjnej w Polsce. Zapowiedziano zamknięcie zakładu produkcyjnego w Łodzi, a także fabryki lodówek we Wrocławiu. Jak podaje firma, zmiany mają dotknąć około 1800 stanowisk.

Gigant mocno ogranicza działalność w Polsce. Zmiany dotkną 1800 pracowników

Gigant mocno ogranicza działalność w Polsce. Zmiany dotkną 1800 pracowników

Źródło:
tvn24.pl

W złożonych wnioskach w programie Mój Prąd 6.0 wykorzystano już ponad połowę budżetu programu, który wynosi do 400 milionów złotych – poinformowała w czwartek Polską Agencję Prasową rzeczniczka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Magdalena Skłodowska. Maksymalna kwota dofinansowania to nawet 28 tysięcy złotych.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Nie ma już połowy budżetu

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Nie ma już połowy budżetu

Źródło:
PAP

Kolejna odsłona zażartej walki o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Rozpoczął się już proces sądowy, w ramach którego amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. Przedstawiciele najważniejszych mediów złożyli petycję do sądu w Nevadzie o odtajnienie postępowania, w wyniku którego rozstrzygnie się przyszłość jednej z największych medialnych potęg na świecie.

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Kolejna odsłona prawdziwej "Sukcesji". Trwa walka mediów

Źródło:
CNN