Reklama na kadłubie, promocja na stronie. Samorządy płacą miliony, by utrzymać loty

Źródło:
tvn24.pl
Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych: zima nie może nas zaskoczyć (wideo z października 2023)
Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych: zima nie może nas zaskoczyć (wideo z października 2023)TVN24
wideo 2/3
Prezes Zarządu Polskich Portów Lotniczych: zima nie może nas zaskoczyćTVN24

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego ma zapłacić Polskim Liniom Lotniczym LOT blisko 13 milionów złotych za "promocję regionu". Celem umowy z narodowym przewoźnikiem jest utrzymanie w 2024 roku połączenia na trasie Zielona Góra - Warszawa. To nie jedyny urząd marszałkowski, który decyduje się na taki sposób promowania regionu. Niedawno przetarg ogłosił Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który już teraz ma zawarte umowy z Wizz Air oraz PLL LOT. Wymagane jest między innymi zamieszczenie na kadłubie dwóch samolotów przewoźnika reklamy w formie napisu i grafiki promującej region.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w 2024 roku po raz kolejny dopłaci do połączeń lotniczych na linii Zielona Góra - Warszawa. Przetarg zorganizowany przez urząd ponownie wygrały Polskie Linie Lotnicze LOT. Narodowy przewoźnik ma zaoferować na tej trasie 12 lotów (6 rotacji) w tygodniu.

- Powodem ogłoszenia przetargu była potrzeba utrzymania połączenia lotniczego na trasie IEG-WAW-IEG, która wynika z konieczności zapewnienia dostępności komunikacyjnej województwa lubuskiego ze stolicą - podkreśla Paweł Kozłowski, p.o. Dyrektora Gabinetu Zarządu i jednocześnie rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego.

Jak zaznacza, Lotnisko Chopina w Warszawie "ma charakter międzynarodowy, z możliwością podróżowania na tzw. jednym bilecie przez Warszawę - w krótkim okresie czasu". W jego ocenie zaletą połączenia Zielona Góra - Warszawa "jest przede wszystkim czas trwania rejsu (ok. 1 godziny), który wpływa na komfort podróży i zainteresowanie pasażerów tą destynacją, a w konsekwencji – na stale rosnący popyt".

Z przekazanych nam danych wynika, że średnie wypełnienie samolotu w poszczególnych miesiącach przekracza nawet 70 proc.

Jedyne połączenie regularne

W przetargu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wpłynęła jedna oferta - złożona przez narodowego przewoźnika LOT. - Wartość podpisywanej umowy opiewa na 12 990 000,00 zł (6 rotacji w tygodniu) - podaje redakcji biznesowej tvn24.pl Kozłowski.

Co ciekawe, rejsy z i do Warszawy, to obecnie jedyne regularne połączenie dostępne na lotnisku w Zielonej Górze. Zapytaliśmy zatem Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, czy brak nowej umowy z PLL LOT doprowadziłby do tego, że port lotniczy Zielona Góra-Babimost zawiesiłby działalność.

- Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost zapewne mógłby dalej funkcjonować w oparciu o siatkę połączeń nieregularnych, np. czarterowych, jednak to przede wszystkim połączenia regularne zapewniają ciągłość operacyjną lotnisk i utrwalają pozycję danego lotniska w sieci lotnisk komunikacyjnych w Polsce - zwraca uwagę rzecznik prasowy Zarządu Województwa Lubuskiego.

Nie jest wykluczone, że samorząd wkrótce ogłosi kolejne przetargi na promocję regionu w liniach lotniczych. - Chcielibyśmy, aby oprócz Warszawy w siatce połączeń w 2024 roku znalazły się takie połączenia jak: Egipt, Tunezja, Albania, Turcja, Gdańsk - informuje Paweł Kozłowski.

Miliony na promocję regionu

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w latach 2018-2022 na promocję regionu przeznaczył łącznie 40,4 mln zł. Jak czytamy, chodzi o wszystkie umowy dotyczące promocji regionu, z różnymi wykonawcami. Najwyższą kwotę w powyższym okresie wydano w 2022 roku, było to ponad 12,1 mln zł.

- Jeżeli chodzi o umowy z PLL LOT, dotyczyły m.in. takich destynacji jak: Warszawa, Gdańsk, Kraków, Chorwacja, Bułgaria, Lwów - wymienia Paweł Kozłowski.

Jak informuje, umowy były też zawierane z takimi wykonawcami jak: Itaka Sp. z o.o., Coral Travel Sp. z o.o. (wcześniej również ze Sprintair). - Dla przykładu, umowa z Nową Itaką Sp. z o.o., zawarta w dniu 07.12.2022 r. (połączenia do/z egipskiej Taby), 8 turnusów wakacyjno-turystycznych (w terminie: 21.12.2022 r.-15.02.2023 r.), opiewała na kwotę 1 230 000,00 zł - wskazuje rzecznik.

Reklama na kadłubie samolotu

To nie jedyny urząd marszałkowski, który decyduje się na promowanie regionu w liniach lotniczych poprzez organizowanie połączeń z lokalnych lotnisk. Na początku grudnia br. ruszył przetarg na promocję województwa kujawsko-pomorskiego w liniach lotniczych. Zamawiającym jest urząd marszałkowski.

"Przedmiotem zamówienia jest promocja województwa kujawsko-pomorskiego w liniach lotniczych przewoźnika, który zapewnia nie mniej niż 5 destynacji tygodniowo z i do Bydgoszczy, przy zachowaniu minimum średnio w skali roku 15 rotacji tygodniowo" - czytamy w opisie.

Linia lotnicza ma promować region m.in. na swoich swoich stronach internetowych, w mediach społecznościowych, a także zamieszczać "materiały promocyjne w zagranicznych lokalnych/ regionalnych mediach na obszarach stanowiących destynacje przewoźnika z i do Bydgoszczy". Ponadto wymagane jest zamieszczenie na kadłubie dwóch samolotów przewoźnika reklamy w formie napisu i grafiki promującej województwo kujawsko-pomorskie przez cały okres trwania umowy. Umowa ma obowiązywać maksymalnie do 15 grudnia 2027 roku.

- W związku ze wzrostem zainteresowania podróżami lotniczymi po okresie pandemii województwo chce wykorzystać wynikający z tego faktu potencjał promocyjny i przyciągnąć do regionów turystów i potencjalnych inwestorów - wyjaśnia redakcji biznesowej tvn24.pl Edyta Macieja-Morzuch, dyrektorka Departamentu Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Co zrobi Ryanair?

Z siatki połączeń w sezonie zimowym 2023/2024 widniejącej na stronie lotniska w Bydgoszczy wynika, że Ryanair oferuje 5 połączeń lotniczych. To dokładnie tyle, ile wynosi minimalna wymagana liczba destynacji. Tymczasem kilka dni temu branżowy portal Fly4free zwracał uwagę, że Bydgoszcz pozostaje lotniskiem, na którym Ryanair wciąż nie ogłosił siatki połączeń na przyszłoroczny sezon letni.

Wobec tego, zapytaliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, czy celem samorządu jest podpisanie umowy właśnie z Ryanairem. Macieja-Morzuch nie zaprzecza. - Aby osiągnąć pożądany efekt konieczne jest promowanie się w liniach lotniczych oferujących jak największą ilość połączeń z naszym województwem, nie ma sensu promować się w liniach, które nie oferują lotów do naszego regionu - odpowiada.

Wysłaliśmy również pytania w tej sprawie do Ryanaira. Do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Oferty w przetargu można składać do 2 stycznia 2024 roku do godziny 10.00. Na razie nie wiadomo, czy irlandzka linia lotnicza złożyła ofertę.

- Termin na składanie ofert upływa 2 stycznia 2024 roku, do upływu terminu otwarcia ofert Zamawiający nie może zapoznać się z treścią składanych ani ujawnić czyje oferty wpłynęły w toku postępowania - zaznacza dyrektorka Departamentu Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma obecnie zawartą umowę z Wizz Air oraz PLL LOT.

"Promocja regionu" w liniach lotniczych a unijne przepisy

Edyta Macieja-Morzuch podkreśla, że podpisywanie umów z liniami lotniczymi na promocję województwa nie narusza unijnych przepisów. - Zamawiający udziela zamówienia na konkretną usługę promocyjną jest to taka sama usługa promocyjna jak np. umieszczenie reklamy w mediach, wykupienie miejsca na bilbordzie czy promowanie województwa w trakcie różnego typu wydarzeń - wyjaśnia dyrektorka Departamentu Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Macieja-Morzuch zwraca przy tym uwagę, że "województwo wielokrotnie udzielało zamówień, których przedmiotem było promowanie się w liniach lotniczych a warunki poszczególnych umów uzależnione były każdorazowo od efektu promocyjnego jaki miał zostać osiągnięty".

Zdaniem rzecznika prasowego Zarządu Województwa Lubuskiego "w związku z tym, że w tzw. zamrażarce znajduje się projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie dofinansowania obowiązku użyteczności publicznej zarządzającego lotniskiem użytku publicznego oraz przewoźnika lotniczego, nie ma innej możliwości niż organizowanie połączeń lotniczych w ramach tzw. promocji i realizowania przez Wykonawców różnego rodzaju zadań marketingowych".

Autorka/Autor:Mateusz Bednarczyk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EddieCloud / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters