Ranking miast, w których turyści wydają najwięcej pieniędzy, został zdominowany przez azjatyckie metropolie. Zdecydowanym liderem okazał się Dubaj, w którym w 2022 roku turyści zostawili ponad 29 miliardów dolarów - wynika z zestawienia opublikowanego w środę przez Światową Radę Podróży i Turystyki (WTTC). Na podium znalazło się tylko jedno miasto z Europy.
Ranking Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) opublikowany został 18 stycznia. Jego czołówka zdominowana została przez miasta azjatyckie, których - wliczając do nich leżący na styku dwóch kontynentów Stambuł - w pierwszej dziesiątce znalazło się aż pięć. Zdaniem ekspertów z WTTC, w ciągu następnych 10 lat ich pozycja ma się jedynie umocnić.
Miasta, w których turyści wydali najwięcej
W 2022 roku najwięcej, bo aż 29,42 miliardów dolarów, zagraniczni turyści wydali w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Dubaju. Na podium znalazły się również Doha i Londyn z wydatkami opiewającymi na odpowiednio 16,79 i 16,07 miliardów dolarów. Paryż zajął w nim dopiero 10. miejsce, a turyści wydali w nim trzykrotnie mniej niż w Dubaju - 9,76 mld dolarów. Pełna pierwsza dziesiątka miast, w których w 2022 roku zagraniczni turyści wydali najwięcej pieniędzy, prezentuje się następująco:
1. Dubaj (wydatki w wysokości 29,42 mld dolarów) 2. Doha (16,79 mld) 3. Londyn (16,07 mld) 4. Makau (15,58 mld) 5. Amsterdam (13,59 mld) 6. Stambuł (13,13 mld) 7. Barcelona (12, 73 mld) 8. Nowy Jork (12,45 mld) 9. Singapur (10,97 mld) 10. Paryż (9,76 mld)
Rosnąca obecność azjatyckich metropolii jest według autorów raportu trendem, który utrzyma się także w kolejnych latach. Jak szacują, w 2032 roku zestawienie otwierać będzie Hong Kong, obecnie znajdujący się na 39. pozycji. Za nim plasować się będą Makau, Dubaj, Singapur, Bangkok, Doha oraz Tokio. Według przewidywań WTTC listę zamykać będą Nowy Jork, Amsterdam i Szanghaj. W zestawieniu za 10 lat zostaną więc tylko dwa miasta spoza Azji.
"Turyści zawsze będą mieli ulubione miasta, do których będą wracać, ale w miarę jak inne kraje zaczynają priorytetyzować podróże i turystykę, (w kolejnych edycja zestawienia - red.) zobaczymy nowe destynacje, które rzucą wyzwanie tradycyjnym faworytom" - komentuje przewidywane zmiany dyrektor generalna WTTC Julia Simpson.
Największe udziały sektora podróży i turystyki w PKB
Światowa Rada Podróży i Turystyki opublikowała również drugie zestawienie, w którym prezentuje miasta z największym udziałem dochodów z całego sektora podróży i turystyki w gospodarce. Listę tą otwierają kolejno Paryż (udział w wysokości 35,65 mld dolarów), Pekin (32,62 mld dolarów) i amerykańskie Orlando (31,1 mld dolarów). Za nimi plasują się Szanghaj, Las Vegas, Nowy Jork, Tokio, Meksyk, Londyn oraz Kanton. Eksperci WTTC przewidują, że również w tym rankingu będzie rosło znaczenie azjatyckich metropolii, a w 2032 roku na podium znajdą się Pekin, Szanghaj i Paryż.
Analitycy z WTTC zwrócili również uwagę na stolicę Polski. Zaznaczają, że choć Warszawa nie znalazła się w pierwszej 10. rankingu, odnotowany w niej w ostatnich latach wzrost udziału sektora podróży i turystyki w PKB był znaczący. W ciągu ostatnich trzech lat od 2019 roku zwiększył się on o aż 14,4 procent.
Źródło: WTTC, CNN
Źródło zdjęcia głównego: Sarath maroli / Shutterstock.com