Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią połączenie między Krakowem i Zieloną Górą. Inauguracyjny rejs na tej trasie został zaplanowany na 7 czerwca. Połączenia krajowe ze stolicy Małopolski ma w swojej ofercie również Ryanair.
Samoloty będą latać z Krakowa do Zielonej Góry w poniedziałki i środy, a z Zielonej Góry do Krakowa w środy i niedziele. Z systemu rezerwacyjnego PLL LOT wynika, że rejs potrwa 1 h 5 minut. Oba miasta dzieli ponad 400 kilometrów.
Zdaniem prezesa portu w stolicy Małopolski Radosława Włoszka loty z Krakowa do Zielonej Góry to atrakcyjne połączenie np. na rodzinny odpoczynek. - Turyści z województwa lubuskiego też będą mieli okazje w szybki sposób podróżować do magicznego Krakowa i Małopolski - wskazał Włoszek.
Połączenia krajowe ma w swojej ofercie również irlandzki Ryanair. Przewoźnik lata m.in. z Krakowa do Gdańska, Poznania, Szczecina oraz lotniska Olsztyn-Mazury. Wcześniej PLL LOT zapowiedziały rozpoczęcie lotów ze stolicy Małopolski do Bydgoszczy. Nastąpi to od 16 czerwca.
Najpopularniejsze linie lotnicze w Polsce
Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsługiwanych pasażerów i największym portem regionalnym. W 2022 roku port obsłużył blisko 7,4 mln pasażerów. Był to drugi wynik w historii lotniska. Rekord na poziomie 8,4 mln podróżnych ustanowiono w 2019 roku. Dla porównania lotnisko Zielona Góra - Babimost w ubiegłym roku obsłużyło ponad 41,5 tys. pasażerów.
Z ostatnich dostępnych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair jest najpopularniejszą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik w 2022 roku obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym ponad 13,3 miliona pasażerów, co stanowiło wzrost o 7,6 miliona pasażerów rok do roku.
Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 8,5 miliona pasażerów (9,3 miliona pasażerów wraz z pasażerami w ruchu czarterowym). Narodowy przewoźnik - w ruchu regularnym i czarterowym - przewiózł o 4,5 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej. Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - ponad 7,6 miliona pasażerów, po wzroście o 4,3 miliona pasażerów rok do roku.
Pierwszą piątkę zamknęły niemiecka Lufthansa - ponad 1,5 miliona pasażerów oraz Enter Air - ponad 900 tysięcy pasażerów. W czołówce sklasyfikowano też linie KLM - ponad 637,5 tysiąca pasażerów, a także Norwegian Air Shuttle - ponad 466,4 tysiąca.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Longfin Media/Shutterstock