"The Economist": rośnie polski Apple

"The Economist" o polskich firmach
"The Economist" o polskich firmach
TVN24 Biznes i Świat
"The Economist" o polskich firmachTVN24 Biznes i Świat

Po latach stabilnego wzrostu w kraju, polskie firmy wyruszają za granicę - pisze w najnowszym wydaniu brytyjski opiniotwórczy tygodnik "The Economist". I podaje przykłady: Pesa, KGHM, Nowy Styl, InPost. Gazeta zwraca też uwagę, że po latach, w których polskie przedsiębiorstwa inwestowały za granicą "z powodów politycznych" i nie zawsze z korzyścią dla biznesu, mamy czas, gdy wchodzą na nowe rynki, bo im się to opłaca.

"The Economist" jako przykład świetnie radzącej sobie firmy podaje "Nowy Styl", który jest czwartym co do wielkości producentem mebli biurowych w Europie. Niedawno firma kupiła dwóch mniejszych rywali z Niemiec. Jej szef, zapytany o nastroje po zakupie powiedział, że nie był zadowolony z jakości niemieckich pracowników i musiał do Niemiec wysłać zespół z Polski. Polacy mieli za zadanie przygotować niemieckich kolegów do najnowszych metod produkcji.

Dla przykładu

Gazeta zwraca uwagę, że polskie firmy "urosły i zyskały na zaufaniu razem z gospodarką, która po latach jest - w ujęciu realnym - dwukrotnie większa niż w 1989 roku". "Teraz wiele firm szuka pola działalności poza rynkiem krajowym i działa globalnie" - czytamy. "The Economist" podaje przykłady. "InPost stawia swoje paczkomaty w dziewięciu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii (…) Comarch, polska firma informatyczna, utworzyła dwa centra przetwarzania danych w Niemczech" - pisze gazeta. Zdaniem dziennikarzy prestiżowego tygodnika, "polskie firmy starają się podbić rynki eksportowe". "Pesa, producent pociągów, zdobył warty 1,5 mld dolarów kontrakt na dostawę dla niemieckich kolei 470 nowych lokomotyw" - czytamy.

Presja polityczna

Według gazety jeszcze dziesięć lat temu wszystkie znaczące przedsięwzięcia zagraniczne polskich firm były wynikiem "silnej presji ze strony rządu".

"Zwykle dotyczyło to kontrolowanych przez państwo firm. Wyniki były tragiczne. W 2004 roku PKO Bank Polski został zachęcony do inwestowania na Ukrainie, biedniejszym sąsiedzie Polski, podczas pomarańczowej rewolucji. W czasie uderzenia kryzysu PKO, który kupił ukraiński Kredobank odnotował drastyczny wzrost złych kredytów" - pisze "The Economist". I podaje kolejny przykład - PKN Orlen i jego inwestycje w litewskie Możejki. "Rafineria zainwestowała 3,7 mld dolarów w litewskim zakładzie z myślą o pomocy krajom bałtyckim w uniezależnieniu się od Rosji. Po latach strat Orlen dokonał odpisu większości tej inwestycji" - zaznacza gazeta. W lipcu tego roku wycena Orlen Lietuva (czyli Możejek) została obniżona z 4,7 do 0,5 mld złotych.

Czysty zysk

"The Economist" zauważa jednak, że obecnie polskie firmy, które wyruszają za granicę są napędzane "przez zysk a nie politykę". "We wrześniu KGHM, w którym państwo ma 32 proc. udziałów, rozpoczął dostawy z chilijskiej kopalni należącej także do japońskiej firmy Sumitomo. (…) W październiku Grupa Azoty ogłosiła plan inwestycji zagranicznych w Afryce, Ameryce Południowej i Europie Środkowej, aby utrzymać swoją pozycję w branży" - zauważa "The Economist". Gazeta pisze też o mniejszych polskich firmach, które swoją produkcje wysyłają chociażby do Niemiec. "Problemem jest jednak to, że nawet największe polskie firmy są małe w zestawieniu z globalnymi standardami. Inną kwestią jest też to, że większość z nich niechętnie inwestuje w badania i rozwój niezbędny do podjęcia walki z bardziej zaawansowanymi konkurentami za granicą" - ocenia "The Economist". - Zadaję sobie pytanie, dlaczego nie ma polskiego produktu, który jest znany w wielu krajach? Dlaczego nie ma polskiego Apple’a albo Google’a? - mówi Andrzej Koźmiński, założyciel Akademii Leona Koźmińskiego, wiodącej w kraju szkoły biznesu. Ma nadzieję, że jest to po prostu kwestia czasu.

Zdaniem gazety w kolejnej dekadzie, dzięki dużemu wzrostowi gospodarczemu (zwł. w porównaniu do tempa wzrostu zachodnich europejskich gospodarek) wiele z polskich firm może pójść w ślady wspomnianego już producenta mebli. "Jeśli to się stanie, niemieccy pracownicy będą musieli przyzwyczaić się do polskich szefów" - czytamy.

Autor: mn//km / Źródło: The Economist

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W listopadzie 2024 roku odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów drugiej wojny światowej - przekazał ekonomista Rafał Mundry. Jak podał GUS, w listopadzie odnotowano 18,5 tysiąca urodzeń oraz 32,5 tysiąca zgonów.

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

"Najsłabszy miesiąc od drugiej wojny światowej"

Źródło:
tvn24.pl

- Ataki hybrydowe przeprowadzane między innymi na Bałtyku nie powinny pozostawać bez odpowiedzi - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Podkreślił, że nie może być tak, że statki rosyjskiej floty cieni "niszczą prywatną własność europejskich krajów i że to pozostaje bez konsekwencji".

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Sikorski: nie może być tak, że stare krypy niszczą prywatną własność

Źródło:
PAP

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Odwołanie Artura Olecha ze stanowiska prezesa PZU jest zgodne z punktem widzenia ministra aktywów państwowych - przekazał departament komunikacji MAP. Dodał, że minister oczekuje od pełniącego obowiązki prezesa Andrzeja Klesyka dokładnej analizy pracy członków zarządu PZU.

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Ministerstwo komentuje roszady na szczycie PZU

Źródło:
PAP

W poniedziałek szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i wiceminister finansów Marcin Łoboda powiedział, że została udostępniona aplikacja, która umożliwia korzystanie z e-Urzędu Skarbowego na telefonie. Aplikacja obecnie przeznaczona jest dla osób fizycznych, czyli dla zwykłego Kowalskiego, który w ten sposób będzie mógł złożyć PIT.

Nowość w rozliczeniach PIT

Nowość w rozliczeniach PIT

Źródło:
PAP

Byłem nietypowym dzieckiem. Dzisiaj prawdopodobnie zdiagnozowanoby u mnie spektrum autyzmu - wspomina w swojej najnowszej książce Bill Gates, założyciel Microsoftu i jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Miliarder stwierdził, że w czasach jego młodości nie rozumiano, że "umysły niektórych osób przetwarzają informacje w odmienny sposób". Przypisał także swój spektakularny sukces szczęściu i "wygraniu loterii urodzeniowej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Wyznanie jednego z najbogatszych ludzi świata. "To niezasłużony przywilej"

Źródło:
tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Każdy sygnał w sprawie domniemanych nieprawidłowości dotyczących działania firm ubezpieczeniowych wobec poszkodowanych przez powódź zostanie sprawdzony - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej minister, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. "Zbadanie praktyk" ubezpieczycieli w tym zakresie zapowiedział prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

"Musimy mieć pewność, że ludzie są właściwie traktowani przez ubezpieczycieli"

Źródło:
PAP

DeepSeek przekazał, że tymczasowo ograniczy rejestracje z powodu cyberataku na swoją aplikację - podała Agencja Reutera. Program chińskiej firmy oparty na sztucznej inteligencji (AI) w ostatnich dniach zyskał niezwykłą popularność i zaskoczył rynek.

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Cyberatak na DeepSeek. Firma wprowadza ograniczenia

Źródło:
Reuters

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

Aplikacja DeepSeek AI Assistant, za którą odpowiada chiński startup, wyprzedziła ChatGPT - podał Reuters. Stała się najwyżej ocenianą bezpłatną aplikacją dostępną w sklepie Apple App Store w Stanach Zjednoczonych.

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Chińska aplikacja wyprzedziła ChatGPT. Obawy w USA

Źródło:
Reuters

Sieci handlowe urządziły w 2024 roku o 12,5 procent więcej promocji niż w 2023 roku - wynika z raportu UCE Research. W ocenie autorów opracowania świadczy to zaostrzającej się konkurencji między sieciami. Najbardziej na promocje postawiły sieci convenience, a najmniej sklepy typu cash & carry.

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Te sklepy najbardziej postawiły na promocje

Źródło:
PAP

Średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane Narodowego Banku Polskiego) wyniosło 3,96 procent i w kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie dalej spadać, nawet do poziomu 3 procent - wskazuje Michał Ratajczak z serwisu Rankomat.

Oprocentowanie może zanurkować 

Oprocentowanie może zanurkować 

Źródło:
tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Stopa bezrobocia w grudniu 2024 roku wyniosła 5,1 procent, wobec 5 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w grudniu

Źródło:
tvn24.pl

W minionym roku na policyjne skrzynki mailowe wpłynęło prawie 30,6 tysiąca zgłoszeń dotyczących agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. To więcej niż rok wcześniej, gdy policjanci odebrali ponad 29,5 tysięcy zgłoszeń - wynika z policyjnych statystyk.

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Nagrania i zdjęcia. Fala zgłoszeń do policji

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała "gwałtowny wzrost wymiany handlowej" pomiędzy Warszawą a Kijowem. Polski eksport na Ukrainę wzrósł od 2021 roku ponad dwukrotnie - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny.

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

"Gwałtowny" wzrost eksportu z Polski

Źródło:
PAP

Darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego można odliczyć od dochodu podlegającemu opodatkowaniu – przypomniała Monika Piątkowska, doradca podatkowy w firmie E-pity. Podkreśliła jednak, że konieczne jest odpowiednie udokumentowanie darowizny.

Tak można obniżyć podatek

Tak można obniżyć podatek

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump może jednym pociągnięciem pióra wpędzić sąsiadów w recesję - wskazał portal stacji CNN, czym nawiązał do ewentualnego nałożenia zapowiadanych wcześniej ceł na Meksyk i Kanadę. 

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Media: Trump może wyrządzić niewiarygodne szkody Meksykowi i Kanadzie jednym podpisem

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że w nadchodzącym losowaniu można będzie wygrać 25 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 25 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pewne nienaturalne sformułowania używane przez ChatGPT znalazły się w recenzowanych publikacjach naukowych - wskazano w analizie profesora Artura Strzeleckiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Według badacza może to negatywnie wpłynąć na zaufanie do treści naukowych.

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

"Według mojej wiedzy na dzień ostatniej aktualizacji". Sztuczna inteligencja w publikacjach naukowych

Źródło:
PAP